Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laguna 1.8RT nie działa dmuchawa nawiewu

13 Sty 2006 08:32 28907 21
  • Poziom 10  
    Cześć tym razem coś się takiego porobiło, po uruchomieniu zapłonu niechce ruszyć silnik dmuchawy jest on sterowany sterownikiem od klimatronica oczywiście obroty na wyświetlaczu przez jakis czas mogę regulować, temperaturą też i zmianą nawiewu na szybę, nogi itd również a po krótkim czasie wyskakuje serwis nie słychać wogóle żeby pracował silnik dmuchawy. Pomóżcie proszę z góry dziękuję.
  • IGE-XAO
  • Poziom 22  
    Sprawdż na początek silnik dmuchawy. Może mieć zapiekłe łozyska, wytarty komutator lub spalony. Dokop się do niego odłącz wtyk zasilania i podłącz zasilacz.
  • Poziom 25  
    Nie chciałbym cię straszyć. Wymieniałeś filtr przeciwpyłkowy? Ale i przy wymienionym, siadają wentylatory. Nowy około 1000 PLN, używany (jako, że to chodliwy towar) 500 PLN.
  • Poziom 14  
    Witam , bardzo czesto w tym modelu (i wlasnie taki jest objaw jak opisujesz) nie kontaktuje kostka zaciskowa przy samym silniczku .Od strony pasazera otwierasz drzwi , podwijasz dywanik i zobaczysz silniczek dmuczawy , bedzie caly zabudowany ale tylko 3 wkrety na torks i posprawie , ale najpierw sprawdz kostke zaciskowa , bedzie od dolu , wyciagnij sprawdz styki przeczysc ,troche spraju i sprawdz , wczesniej mozesz sprawdzic czy dochodzi prad na zaciski , jesli dalej bedzie cisza a pradzik bedzie dochodzil tam gdzie powinien to wyciagnij silniczek , jak pisalem chyba 3 wkrety . Filterak(ok.60 zeta) wymieniasz od gory zdejmujac kawalek oslony plastikowej .Podobny objaw jest jak silniczek jest zablokowany czego ci nie zycze .Powodzenia. :D
  • Użytkownik usunął konto  
  • IGE-XAO
  • Poziom 25  
    A ja zleciłem już przewinięcie paru wirników z takiego silnika, bo były spalone.
  • Poziom 14  
    Jak sie zablokuje to sie spali , widzialem autka bez filterka , bo mu szkoda 60 zeta , ostatnio byla szyba rozbita był filtr a mimo to szklo było w silniczku , ale naj czesciej brak styku na kostce tak jak pisalem wczesniej .Pozdro.:D
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    Sprawdź zasilanie wentylatora - po włączeniu zapłonu i uruchomieniu wentylatora powinno się pokazać na wtyku wentylatora, jak zapali się SERV(is) - to napięcie jest wyłanczane. Ostatnio miałem w takim wentylatorku padnięty jeden tranzystor sterujący (to był reno safran, ale to nie ma większego znaczenia) - koszt zamiennika ok 15 zł. Nowy wentylator na allegro znajdziesz w razie potrzeby poniżej 500 zł.

No i oczywiście jak napisał Elektrit - tam jest silnik bez komutatora,
    uzwojenia są elementem stałym (sterowane właśnie tranzystorami), a wirnikiem jest pierścień magnetyczny.
  • Poziom 10  
    Odnośnie kostki łączącej silnik dmuchawy jest nie wypalona a i na silniczku też nie widać widocznego nadpalenia. Ale zauważyłem że po załączeniu zapłonu tak jakby coś chciało ruszyć tzn. słyszę tak jakby nad silnikiem dmuchawy jakieś taki szum przez ok 5 sekund takie trzeszczenie a po 10 sekundach zaświeca się serw i nie ma wtedy sterowania obrotami zostaje tylko sterowanie temperaturą i poziomem położenia silniczków recylkulacyjnych. Wiem że to urządzonko jest samodiagnozujące się i jak jest coś nie tak to się rozłącza ale chodzi mi jeszcze o cos takiego czy jak juz będzie wszystko dobrze to należy powykasowywać alarmy z komputera?
  • Poziom 11  
    Moze ktos mi pomoze . Laguna z klimatronic juz myslalem ze padl silniczek dmuchawy, ale podjechalem do znajomego i podlaczylem u niego i dziala. Sprawdzilem napiecie na wtyczce jest 12V ale co dziwne jak podlacze wentylator i wlanczam zaplon napiecie spada do 2,5V silnik dalej nie chodzi. Dodam ze wtyczka wymieniona. Nie wiem co sprawdzic Podmienialem przekaznik nic nie pomaga. Okoliczni elektrycy nie chca brac lagun na naprawe dmuchaw!!!
  • Poziom 26  
    Widac ci okoliczni elektrycy to sa niezli... wypala sie styk w kostce przy bezpiecznikach,staly punkt w lagunach.
  • Poziom 11  
    mateo027 mozesz mi powiedziec dokladniej co mam sprawdzic widze te duze bezpieczniki 40A sa wszystkie dobre, a kostka ktora to??
  • Poziom 26  
    Kostka wtyknieta w srzynke bezp. z ktorej idzie kabel do zasilania wentylatora
  • Poziom 11  
    Jutro sprawdze wtyczke i powiem czy to bylo to, a moze to cos z elektronika czy ktos wie jak dostac sie do panela klimatronika no i czy komputer ma cos wsplonego z klima?
  • Poziom 11  
    Sprawdzilem bezpieczniki, wtyczki, silnik wszystko dobre juz nie wiem co sprawdzac. Musi byc cos z elektronika jak zdjac panel klimatronika? Czy ma ktos schemat elektryczny instalacji klimy? Z gory dziekuje.
  • Poziom 26  
    Jesli mierzysz napiecie na wtyczce wentlatora i spada Ci pod obciazeniem to masz problem na zasilaniu!Podaj tam +12 na ten gruby czerwony i zobacz czy pojdzie jak zalaczysz nawiew.
  • Poziom 18  
    Podaj również masę na krótko bo to może ona? Czarny przewód.
  • Poziom 10  
    Witam
    Miałem bardzo podobny problem z tą dmuchawą też myślalem że jest spalona ale okazało się że za to wszystko odpowiedzialna jest taka skrzynka nad bezpiecznikami pod kierownicą. Okazało się że jest spalony jakis ukaład co często się zdaża w tych samochodach najlepiej żebyś oddał autko do jakiegoś elektronika samochodowego gdzyż bardzo mało warsztatów się tego chce podjąć lub nie umieją podejść do tego tematu. U mnie po naprawie tej płyty wszystko zaczęło bardzo ładnie działać także pozdrawiam serdecznie.
  • Poziom 26  
    Nie uklad,tylko styk w skrzynce bezp. sie wypala,a dokladniej w zoltej wtyczce. Prosta i przyjemna robota,w razie co mam kilka zoltych wtyczek ;)
  • Poziom 11  
    Mateo027 juz mowie co odkrylem. Podlaczylem osobne zasilanie + do dmuchawy i smiga az milo. Miales racje jestes tu najbardziej doswiadczony w temacie. A co do wtyczki to obejrzalem 2 wtyczki sa bez rzadnych wypalen no chyba ze patrze na inne (dostaje sie od strony "pedalow" zwalniam zatrzask i mam przekazniki 4 albo 5 bezpiecznikow 40A i 2 wtyczki jak nowe a tam czasem jakiegos przekaznika nie ma od dmuchawy?). Zauwazylem z prawej strony jest jakies czarne pudelko przymocowane na pionowo ida tam jakies kable co to? A co do wtyczki jestem zainteresowany moge podmienic i zobaczymy. Jakby co wyslij mi wiadomosc na elke. Dzieki za cenne uwagi.
  • Poziom 11  
    Problem rozwiazany, nie byla to kostka jak pisal kolega wyzej. Trzeba bylo lutowac plytki PCB , robota po psie trzeba bylo wszystko rozkrecac ale oplacalo sie jeszcze w lecie zdąze pojezdzic w chlodnym samochodzie.
    Zrobienie klimatronika to teraz pesciocha w lagunie dla mnie.

Dzieki za zainteresowanie tematem gdyby co pisac chetnie pomoge.