Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układy PLD - potrzebuję opinii i pomocy

Kamil Jamróz 25 Kwi 2003 14:11 2358 10
  • #1 25 Kwi 2003 14:11
    Kamil Jamróz
    Poziom 11  

Witam.
    Muszę zastąpić układ zależnościowy składający się z około 100 przekaźników układem elektronicznym. Pomyślałem sobie od razu o układach PLD. Potrzebuję jakichś informacji jakich układów użyć, czy będą to jakieś typowe GAL-e czy Macie pomysł na coś innego.
    Dodam jeszcze, że układ ma się komunikować z PC za pomocą RS232 (najlepiej by było), więc trzeba by zastosować jeszcze jakiś "konwerter".
    Bardzo proszę o Wasze opinie.

• #2 25 Kwi 2003 14:14
    Tdv
    Poziom 33  

A nie prościej na jakim uC? Od razu zazwyczaj jest RS...
    Ile potrzeba by I/O?
    I co to ma robić?

• #3 25 Kwi 2003 15:01
    Kamil Jamróz
    Poziom 11  

Ilo I/O
    Myślę że około 30.
    Można by było zastosować uP ale nie wiem, czy jest aż taka potrzeba, poza tym układ zacząłby się komplikować a to musi być dość niezawodne.

Co to miałoby robić.
    Jest to kawałek mojej pracy dyplomowej z zakresu sterowania ruchem kolejowym :)

• #4 25 Kwi 2003 23:57
    Tdv
    Poziom 33  

Hmm, na pewno będzie prośćiej i taniej niż jakiś PLD, bo i do programatora większy dostęp, a RS i tak musisz na czymś zrobić, czyli i tak najprawdopodobniej bez uP się nie obędzie...

• #5 26 Kwi 2003 00:42
    Kamil Jamróz
    Poziom 11  

Załóżmy, że się zdecyduję na uP, to co wtedy Polecacie?
    Chodzi o (w kolejności dla mnie najważniejszej):
    1. Dostępność zarówno uP jak i programatora
    2. Koszt
    3. Prostota układu - na tyle żebym sobie poradziłz nim sam
    4. Dostępna literatura o tymże sprzęcie.

• #6 26 Kwi 2003 01:09
    ElGregor
    Poziom 22  

Polecam układy LATTICEa serii ispLSI, nie potrzeba do nich żadnego specjalnego programatora (można je programować w układzie przy pomocy prostego kabelka podłączonego do portu drukarki).
    Program narzędziowy ispDESIGN EXPERT pozwala dla osób które nie znają VHDLa wprowadzić logikę układu w postaci schematu z bramek i przerzutników.
    Panowie, nie bójcie się układów PLD, nie wszędzie wszystko trzeba robić na procesorach, proste układy kombinacyjno-sekwancyjne na procku to rozrzutność i strata czasu!

• #7 26 Kwi 2003 01:18
    Nemo
    Poziom 31  

Najbardziej godny polecenia będzie chyba procesor z rodziny AVR firmy Atmel AT90S8515. Ma wystarczającą liczbę portów I/O, jest szybki, niezbyt drogi i bardzo prosty w programowaniu. Najlepiej użyć programatora Yaap, jest najtańszy. Co do nauki programowania, to już musisz nieco poszukać. Książek jest trochę, ale nie znam żadnej godnej polecenia. Jeśli masz trochę czasu, to możesz nauczyć się sam z not katalogowych (tych z listą rozkazów i przykładami programów). Zakładam, że pisałeś już jakieś programy. Zawsze można zacząć od nauki Basica (Bascom) lub C. Szczególnie polecam C.
    Pozdrawiam.

• #8 26 Kwi 2003 01:25
    elektryk
    Poziom 42  

Kamil Jamróz napisał:
    Witam.
    Muszę zastąpić układ zależnościowy składający się z około 100 przekaźników układem elektronicznym. Pomyślałem sobie od razu o układach PLD. Potrzebuję jakichś informacji jakich układów użyć, czy będą to jakieś typowe GAL-e czy Macie pomysł na coś innego.
    Dodam jeszcze, że układ ma się komunikować z PC za pomocą RS232 (najlepiej by było), więc trzeba by zastosować jeszcze jakiś "konwerter".

Myśle że sterownik przemysłowy PLC rozwiązałby te problemy, niestety kosztuje ale jest przeznaczony do takich typowo rozwiązań.

• #9 27 Kwi 2003 13:58
    rzuber
    Poziom 20  

sugeruje AVRka programowanego SPI programator to dosłownie 4 rezystorki.... przy wykorzystaniu magistrali 1WIRE i przełączników DALLASA....pod jeden pin(PIN!) można wtedy podłączyć i sterować praktycznie nieograniczoną liczbę urządzeń....co elminuje kupno układu o dużej ilości portów.

• #10 27 Kwi 2003 14:50
    elektryk
    Poziom 42  

MACbartek napisał:
    przy wykorzystaniu magistrali 1WIRE i przełączników DALLASA....pod jeden pin(PIN!).

Jeśli już to lepsze będa PCF8574 pod i2c (można podłączyć razem do 8 sztuk), troche kosztują ale wyjdzie taniej niż 8 układadów dallasa.

• #11 27 Kwi 2003 17:00
    Marek81
    Poziom 19  

Ja również polecałbym jakiś mikrokontroler. Mógłby być AT89C51 lub AVR90S8515. Mają po 32 we/wy i wbudowane mechanizmy RS232. Jeśli 2 piny użyjesz do RS'a (TxD, RxD), to zostaje Ci jeszcze 30 do wykorzystania na we/wy.
    89C51 jest tańszy (około 10pln)
    Jesli chodzi o oprogramowanie, to był kiedyś LADDER na 51'.
    Link był gdzieś na Elektrodzie. Mam chyba gdzieś wersję demo, to jakby ktoś był chętny, to mogę tu wrzucić.
    Oprócz logiki, jakkolwiek ją zrobisz (czy na PLD, czy na uC) musisz jeszcze wykonać układy dopasowujące, bo jeśli stary układ był zrobiony na przekaźnikach, to na pewno nie pracowało to na 5V. A dopasowywanie zazwyczaj zabiera najwięcej czasu.

Pozdrawiam.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo