Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Pytanie] Wymiana kondensatora

13 Sty 2006 13:40 1518 9
  • Poziom 13  
    witam,
    mam pytanko, moze wydawać się ono głupie, ale z eketroniki to jestem zielony, chciałbym wymienić kondensator w płycie głownej który wystrzelił, kupiłem taki i chcem go wymienić, pytanie jest takie, czy jest jakaś różnica która strona go zalutuje, inaczej czy druty maja jakieś oznaczenia + czy -?
    z góry dzieki za odp
  • Poziom 21  
    Tak, to bardzo wazne. Najczesciej minus idzie na mase (czasami sa to szerokie sciezki). Musisz podlaczyc tak samo, inaczej bedziej mial jeszcze jeden wystrzal.
    Kazik

Dodano po 31 [sekundy]:

Ozanczenie drutow masz na bokach obudowy.
  • Poziom 15  
    Jezli Ci wystrzelil to jest oznaka ich zuzycia polecałbym wymienic wszystkie napewno w obrebie zasilania glownie procesora i karty graficznej. To sa specjalne kondenstatory niskoimpendacyjne (nisko indukcjyjne) - moga byc drogie. Polaryzacja ma kluczowe znaczenie - jezeli odwrotnie wlutujesz kondensator bedzie pracowal na zwarciu.
    Pozdrawiam
    Southwind
  • Poziom 21  
    Waham sie nieco jakie stanowisko zajac wobec wypowiedzi northwind. Pachnie tu troche czarnoksieskimi opiniami jak w wypadku demontowanego ostatnio zjawiska o efekcie pamieciowym bateri Ni-cd. Trudno uwierzyc, ze w sprzedawanych w Polsce komputerach instaluje sie takie gowniane kondensatory. Gdyby to o mnie chodzilo, niczego wiecej bym nie wymienial, szczegolnie, ze jaki pisze wiatrpolnocy sa drogie, rzeczywiscie sa to ciezko pracujace kondensatory.
  • Poziom 31  
    Cytat:
    kondensator bedzie pracowal na zwarciu

Proszę nie wypisywać takich głupot!
  • Moderator
    Kolego kazmod wiele razy sprawdzałem podczas wymiany elektrolitów w danej gałęzi (są połączone równolegle )
    Jakie pojemności mają elektrolity te na których w tej gałęzi nie widać uszkodzeń z widocznymi wyciekami od góry czy też od spodu i zawsze po wykonanych pomiarach wychodziło mi że trzeba je wymienić wszystkie (miały 50 do 60 % swej pojemności ) , a co dopiero można by mówić o ich sprawności . Jakość elektrolitów to jedno , ale warunki w jakich muszą pracować plus super zasilacze jakie jeszcze u nas z reguły są najczęściej stosowane to daje końcowy efekt wielu naszych problemów jakie spotykamy na forum Elektrody .
  • Poziom 13  
    niestety, po wymianie kondensatora, płyta dalej nie wstaje
    po włączeniu słychać cały czas jeden długi sygnał,
    wentylator na procesorze uruchamia się jeden raz na ok 10 właczeń,
    całość sprawdzałem na dwóch zasilaczach, na płycie jest upalonych ze dwa tranzystory po wystrzeleniu tego wymienionego kondensatora, które się grzeją, płyta chyba nadaje się do kosza

Dodano po 3 [minuty]:

płyta nie wstaje w sensie, że bios się nie uruchamia wogóle, tak się dzieje od podcząku, gdy kondensator wystrzelił
  • Moderator
    ... to wymień te tranzystory daj z innej jak masz ?
  • Poziom 15  
    KKK napisał:
    Cytat:
    kondensator bedzie pracowal na zwarciu

Proszę nie wypisywać takich głupot!

Piszac pracuje na zwarciu mialem na mysli ze ulega on uszkodzeniu - a w 99% takich przypadkow to wlasnie zwarcie jest tego powodem. (Na to wplyw ma wlasnie elektrolit w nim znajdujacy). Chodzi tu wlasnie o prace kondensatora elektrolitycznego odwrotnie spolaryzowanego.

Pozdrawiam
    Northwind