Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Światła do jazdy dziennej

puyol 13 Sty 2006 14:40 11464 18
  • #1 13 Sty 2006 14:40
    puyol
    Poziom 9  

witam kupiłem światła do jazdy dziennej do fiata 126p i mam dylemat czy moge zamontowac je pod czy nad zderzakiem. jak jest to zgodnie z prawem?:?:

0 18
  • #2 13 Sty 2006 14:52
    adamjur1
    Poziom 39  

Prawo oruchu drogowym określa minimalne odłegłości od siebie ( chyba 30 cm) i min odległość od jezdni, Pamiętam że po przeczytaniu tego zainstalowałem w moim maluchu oswietlenia dzienne jednak nad zderzkiem. Jest to przy okazju bezpieczniejsze dla samochodu - lepiej je widać i dla smych lamp bo nie uszkodzisz ichnp w pryzmie śniegu.
    Pozdr.J.
    ps malucha ostaniego miałem jakieś 15 lat tem ale zasady się chyba nie zmieniły.....

0
  • #3 13 Sty 2006 17:44
    puyol
    Poziom 9  

Powiem szczerze ze szukam na ten temat w interneciei nic niema. a wolal bym miec podzderzakiem poniewaz jest to lepszy efekt wizualny.

0
  • #4 13 Sty 2006 19:31
    adamjur1
    Poziom 39  

To nie sa przeciwmgielne używane sporadycznie, teświatła są po to żeby je było widać!
    Pozdr.J.

0
  • #5 16 Sty 2006 01:07
    marian11@
    Poziom 20  

Witam.
    1. światła muszą być zamontowane z przodu samochodu symetrycznie do jego osi podłużnej
    2. odległość zewnętrznej krawędzi światła od bocznego obrysu pojazdu powinna być nie większa niż 400 mm
    3. odległość między wewnętrznymi krawędziami świateł powinna być nie mniejsza niż 600 mm z wyjątkiem: jeżeli szerokość pojazdu jest mniejsza od 1300 mm dopuszcza się odległość min. 400 mm - maluszki z dużymi plastikowymi zderzakami spełniają te warunki
    4. odległość dolnej krawędzi świateł od powierzchni jezdni powinna być min. 250 mm
    5. odległość górnej krawędzi świateł od powierzchni jezdni powinna być max. 1200 mm
    5. światła jazdy dziennej muszą byc tak podłączone, aby ich użycie mogło nastąpić tylko przy włączonych światłach pozycyjnych
    6. włączenie świateł mijania lub drogowych powinno spowodować automatyczne wyłączenie świateł jazdy dziennej, z wyjątkiem włączenia świateł drogowych w celach sygnalizacyjnej ( sygnał świetlny )
    7. kontrolny sygnał świetlny włączenia świateł jazdy dziennej jest niekoniecz

0
  • #6 16 Sty 2006 23:15
    puyol
    Poziom 9  

dzieki
    ale w malucha postojowa swieca razem z mijania wiec trzeba wykonac dodatkowy uklad z przekaznikiem. dobrze mysle?

0
  • #7 17 Sty 2006 11:40
    adamjur1
    Poziom 39  

TAk. zasilanie dziennych z postojowych i przekaźnik odcinający w momencie zapalenia mijania lub drogowych. Mosisz zrobić separację diodowa syganłów - Każdy + )( od drogowych i mijania) przez oddzielną diodę na przekażnik odcinający. w siumie prosty układ - powodzenia.
    Pozdr.J.

0
  • #8 17 Sty 2006 12:10
    marian11@
    Poziom 20  

Witam.
    Nie trzaba zadnej separacji robic.
    Wystarczy przekaźnik typ. 561 elmot ,a sterowanie jego podłaczyc do przewodu ktory idzie od włacznika swiateł postojowych i głownych do przełacznika krotkie/długie.

0
  • #9 17 Sty 2006 14:32
    puyol
    Poziom 9  

a czy moglbym zrobic je jakos tak zeby swiaciły takze z swiatlami mijania czy drogowymi

0
  • #10 17 Sty 2006 15:46
    adamjur1
    Poziom 39  

Cytat:
    6. włączenie świateł mijania lub drogowych powinno spowodować automatyczne wyłączenie świateł jazdy dziennej, z wyjątkiem włączenia świateł drogowych w celach sygnalizacyjnej ( sygnał świetlny )

jak trafisz na dociekliwego glinę to Ci jeszcze dowód rej zabierze albo będziesz demontował na poczekaniu.
    a chciałbyś oslepiać kierowców jadących z przeciwka ?
    Te światła dzienne są tak skonstruowane by były widiczne w dzień max szeroko i wysoko- one nie oświetlają tylko mają byc widoczne dla innych użytkowników drogi.
    Pozdr.J.

0
  • #11 17 Sty 2006 17:04
    marian11@
    Poziom 20  

Witam.
    Adamjur1 co ty wogole piszesz???Ze cie poprawiłem bo piszesz o jakis zbednych zeczach typu separacja diodowa ktora wogole jest niepotrzebna do prawidlowego działania (szkoda kasy i pracy nad tym) to jeszcze chcesz poprawiac prawo.
    Ja tego nie wymysliłem!Jezeli w ten sposob zamontuje swiatła to zaden policjant mu sie do tego nie przyczepi.

0
  • #12 17 Sty 2006 17:09
    adamjur1
    Poziom 39  

Poczytaj przepisy homologacyjne i dopuszczające pojazd do ruchu.
    Pozdr.J.

0
  • #13 17 Sty 2006 18:09
    marian11@
    Poziom 20  

Witam.
    Nie bede sie klucił bo widze ze to nie ma sensu.
    Adamjur1 to wez przytocz te ustawe o tym ze taki schemat jest sprzeczny z prawem.
    Jak tak podłaczy te swiatla jak napisałem(pod kabel co idzie do przlacznika dlugie/krotkie) to jak tylko właczy swiatła głowne to mu sie dzienne wyłacza.
    Jak bys dobrze to zrozumiał to bys chyba nic nie piałal na ten temat.
    Chodzi o to ze nie musza gasnac jak bedzie uzywac sygnału swietlnego(tzn.dlugich swiateł) .
    Ten schemat jest zgodny z prawem na 100%.

0
  • #15 18 Sty 2006 19:52
    marian11@
    Poziom 20  

Witam.
    I co kolego adamjur1???Jeszcze chcesz cos dodac????

0
  • #16 26 Lut 2006 20:21
    virus210
    Poziom 10  

A JAK TO JEST Z HALOGENAMI? ILE MOZNA ICH MIEC GDZIE I JAKIEJ MOCY?

0
  • #17 26 Lut 2006 22:30
    puyol
    Poziom 9  

zobacz w zalaczniku powyzej tak wszystko jest tylko nie ma o mocy zarowek

0
  • #18 24 Sty 2007 10:59
    MagicOl
    Poziom 11  

Marian11: Z tego co piszesz wynika, iż obwód główny tego przekaźnika jest normalnie zwarty, a po podaniu napięcia na obwód sterowania następuje przegrupowanie styków, tak?

Czyli obwód główny włączamy na światła pozycyjne biorąc stamtąd zasilanie, a sterowanie dajemy na w obwód świateł mijania. Dobrze myślę?

Co w takim razie z światłami długimi? Jak je włączysz np. mrugając to się zgaszą światła dzienne? (też mrugną) Czy światła długie są na osobnym obwodzie i nie będą oddziaływać z światłami dziennymi?

Ktoś z was ma może rozpiskę pinów w przełączniku świateł w Oplu Corsa-C ?? Prosiłbym o jakiś rysuneczek.[/b]

0
  • #19 10 Lut 2009 20:04
    jaros85
    Poziom 20  

Witam wszystkich.
    Mam takie pytanie zamierzam założyć światła do jazdy dziennej do mojego maluszka i zamontować żarówki diodowe 24LED w każdej oprawce.

Czy w ogóle można LED-y montować w samochodzie :?:
    W jaki sposób świecą te żarówki w kloszu bo same żarówki diodowe w sklepach widziałem i wiem jak świecą ale ledy świecą w jednym kierunku i jak to wygląda w kloszu to jazdy dziennej.

Jeżeli ktoś mógłby pokazać foto samochodu z zamontowanymi żarówkami LED ale nie chodzi mi np O BMW bo to są klosze fabrycznie przystosowane do ledów.

-1