Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ustawienie polaryzacji (biasu) dla 6L6 - pilne !!

14 Sty 2006 13:27 2419 10
  • Poziom 10  
    Bardzo bym prosil o szybka rade. Mianowicie mam wzmak gitarowy zbudowany na schemacie z Elektroniki Praktycznej. Postanowilem wymienic w nim lampy na 6L6, a raczej rosyjskie odpowiedniki 6p3c. Jedna po wymianie wzmak gra jakby mial z 10W. Sprawdzilem wszystkie napiecia oprocz biasu, bo tego nie wiem. Poki co na siatkach polaryzujacych jest -40V i mniej juz sie nie da. Czy to jest odpowiednia wartosc dla tej lampy? Jesli nie bardzo bym prosil o rade ktory rezystor mam zmienic w czesci odpowiadajacej za napiecie polaryzujace, aby uzyskac nizsza wartosc napiecia.
    z gory dziekuje
    Neato
  • Poziom 15  
    Najlepiej by Tobie było jak byś sciągną ch- tyke i zobaczył gdzie ustawiłeś swojej lampce punkt pracy. Wydaje mi sie ze zamiennikiami 6L6 nie sa 6p3s tylko 6p3s -e. Moze byc tak ze ustawiłeś sobie punkt pracy lampy gdzie ch-ka akurat sie zakrzywia. Wspaniałość tetrody ;). Moze byc tak ze dalsza zmiana U biasu nie przyniesie skutku a jak zwiekszysz U (blizej zera) to może przekroczyć jej moc Admisyjną. W takim przypadku trzeba bedzie pozmieniac wartosci rezystorów. Jeżlei dorwiesz ch-tyke. to powiedz. Pokombinujemy bo ja tez bede robił wzmacniacz na 6p3s tylko ze -e.
  • Poziom 15  
    Wykonczysz ta lampe przy biasie -40 V musi byc okolo => tu był błąd ma być minus - 50 V. Przynajmniej mnie tak uczono
  • Poziom 10  
    Z pola bitwy :
    - udalo mi sie pokrecic polaryzacja tak, ze napięcia na saitkach S1 ustawilem najpierw na -33V, a na rezystorze katodowym(47Ohm) otrzymalem 1.8V, pozniej dalem na siatki -40V a na rezystorze otrzyalem 0.78V. Oba przypadki nie poprawily glosnosci wzmacniacza jednak przy -33V daje sie slyszec wyrazniejszy przydzwiek.
    Co moglbym zrobic aby to zagralo tak jak powinno ??!! bo juz w rozpacz wpadam :/
    Neato
    PS: ch-tyk jeszcez nie znalazlem
    Dodaje schemat ukladu
  • Poziom 15  
    Napiecie biasu to te które podajesz na S1. Jezeli podasz na nią 50 V to bedzie moża zaobserwowac piekne iskry w lampie (coś jak trafo tesli) albo płytki anody nabiorą różowiutkiego koloru o ile siatka sie nie stopi. No czyli bomba jednym zdaniem.

Dodano po 7 [minuty]:

Przydzwiek szłyszysz dlatego bo pracujesz blisko zatkania lampy. Ma wtedy duża moc admisyjną ale nagrzewanie powoduje powsatanie znacznie wiekszej mocy szumów i zwiekszenie czułości lampy co powoduje ze szłyszysz wyraźnie przydzwiek z sieci. Napiecia na S1 powinno byc rzedu -50 V. Zmniejsz u Biasu do -50V i napisz jaki miałeś spadek napiecia na Rk .
  • Poziom 10  
    Pierwsze pytanie - jakie Rx ?? Czy chodzi o rezystor katodowy? Jesli tak, to pytanie nastepne - to U biasu -50V ma byc na samej S1, bo przed rezystorem 220k mam -51V i najgorsze - juz nizszego nie mam jak uzyskac, bez wymiany jakiegos rezystrka. Podejzewam ze na pierwszy ogie musialby isc R32 - 33k. Tylko w roli upewnienia sie, powinienem go zwiekszyc ?? np. do 47kOhm aby mozna bylo dostac powiedzmy -60V
    Neato
  • Poziom 15  
    Jezus wlasnie patrze ze brakuje minusika przy 50 V bardzo przepraszam za błąd :|

Napięcie ma być oczywiście ujemne -50 V ale widze ze koledzy juz mnie poprawili

Dwie rzeczy jeżeli zwiekszasz minus to glosnośc brania bedzie sie pomniejszać

Zmiana oporu R32 na wiekszy zaowocuje zmniejszeniem sie minusa musisz zmienić wartość rezystora R40 na wiekszy
    Luc 32 na mniejszy ( ale wtedy poplynie wiekszy prąd przez potencjomerty wiec proponuje zmieni najpierw R40 ) Jak zmierzysz napięcie na oporze R31 to w prosty sposób można wyliczyć jaką wartość dobrć dla R 40 )
  • Poziom 15  
    Jakie masz U anodowe ? Podłącz do układu i zmierz ile jest ... Nie sugeruj sie tym ze za kondensatorami masz Upp. Gdzy popłynie chodzby mały prąd (zależnsci od pojemnosci kondensatorów filtrujących) to napiecie spadnie. Jakie jest równiez napiecie na żarnikach ? Czy jak podłączysz wszystkie lampy to napiecie żarzenia spada ? Jak tak to do jakiej wartosci ?
  • Poziom 10  
    Napiecia anodowe na obu lampach mocy wynosza 443V, napiecie na zarnikach we wszystkich lampach rowno 6.3V
    Neato
    PS: Zaczelo mnie zastanawiac czy szukam bledu we wlasciwym miejscu. Skoro zmiana U S1 z -33V do -40V nie dała zadnej zmiany w głośności wzmacniacza to moze nie tu jest blad? A jesli nie tu to gdzie ??
    PS2: jaki powinien byc w tym ukladzie prad plynacy przez rezystor katodowy ?
  • Poziom 15  
    Uk = Ia*Rk z tego wspaniałego wzorku możesz obliczyć ;) Nie ma to jak znac prawo ohma i kirhoffa :) To moze byc tak ze podajesz za niski potencjał na siatke... Spróbuj ewentualnie zmniejszyć Rs.
  • Poziom 10  
    Nie chodziło mi o podanie wzory Ohma. Moze nie sprecyzowalem ze chodzi mi o to jaki jest spodziewany prad katody. Prawa Ohma w podstawowce ucza :D
    W kwestii Rs, to chyba niecelowe zmniejszyc ja jeszcze z 1kOhma, gdy w niemal wszystkich rozwiazaniach podawane jest aby stosowac 1.5k, a nawet dochodzi do 5.6k
    Z innych zrodel dowiedzialem sie dzisiaj, ze ten wzmak tak cicho gra ze wzgledu na doscduze niedopasowanie trafa, ktore jest zrobione badz co badz pod pare EL34 - Raa 3.2kOhm a do tych lamp powinno byc 5.8k - 6.2k. Ponadto znalazlem zrodla ktore mowia o polaryzacji lamp 6L6 napieciem rzedu -20 do -30V przy 360V Ua i po szeregu testow stwierdzilem (nie ma to jak metoda dr Macajeva:D ) ze im wieksze napiecie na rezystorze katodowym tym glosniej sie robi, w baaaardzo waskim zakresie i widac ze lampka troche przecaizona, ale jednak. Wiec rada aby zmniejszyc Us1 do -50V jest troche bledna.
    Szkoda jednak ze ten wzmak z tymi lampkami nie zagada tak jakbym sobie tego rzyczyl, no ale coz, trzeba sie uczyc na wlasnych bledach :D
    pozdrawiam serdecznie wszystkich i dziekuje za pomoc :)
    Neato