Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop BM556 TESlA, nie działa jeden z kanałów

14 Sty 2006 18:31 2125 8
  • Poziom 9  
    Potrezbuje pomocy::: Na kanale A, nie mogę odczytać podanego przebiegu.
    1.Pokrętło ustawiania poziomu masy działa dobrze.
    2.Na ekranie zawsze jest pozioma linia, mimo podania przebiegu przemiennego na wejście kanału A.
    3.Do wejścia BNC podłączona jest nóżka kondesatora 22k 400V oznaczenie TC276. Gdy odkręcałem wejscie BNC nożka tego kondesatora się oderwała. Po przylutowaniu i ponownym uruchomieniu uzyskuje zawsze o wiele grubszą poziomą linię niż przed lutowaniem. Dobiero po dotknięciu masy gniazda BNC, otrzymnuje ładną poziomą linię.
    4.Kanał B i podstawa czasu działają OK.
    Proszę o pomoc, o może byc z tym kanałem. Na pierwszy rzut przychodzi mi tylko do głowy żeby zmienić ten kondensator TC276. Niestety nie wiem jaki to typ, bo nie znam sie na starych oznaczeniach.Kondensator jest do montażu poziomego.
    Proszę o pomoc.
  • Poziom 38  
    To jest 22 nF na 400V, można użyc dowolnego typu, wartośc pojemności nie jest krytyczna, można użyc każdej większej też (np 47nF). Typ - raczej z dielektrykiem poliestrowym, np. KSF, MKSE itp., raczej nie ceramiczne, NIE ELEKTROLIT!
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    czy kanał A działa czy tylko jest problem w 'grubej " linii?

Jeśli tylko problem z linią to masz problem z masą w dzielnikach .
  • Poziom 9  
    Kanał A nie działa. Jak podaje sygnał prostokątny w dalszym ciągu jest linia pozioma.Proszę o pomoc....
    to zacznij od początku -
    1. postaraj sie poszukać schematu ( myslę że wiem kto go może mieć)
    2.musisz postarać się o drugi oscyloskop
    3. na wejścia obydwu kanałów trzeba podać taki sam sygnał o takiej samej amplitudzie , dzielniki ustawić w takich samych pozycjach , sondę do ręki i do dzieła
    4. z braku drugiego oscyloskopu trzeba będzie sprawdzać poszególne stopnie dzielnika na piechotę

Zacznij od sprawdzenia rezystora wejściowego ( podłączonego do BNC) i tranzystorów wejściwych (we wzamcniaczu wejściowym)
    .[/url]
  • Poziom 9  
    Dzięki.Dam znać jak sprawdze. Narazie czekam na schemat tego oscyloskopu.Trudno go dostać. Wiesz kto go może mieć :-) ?

Dodano po 5 [godziny] 10 [minuty]:

Wlasnie sprawdzalem kondensator polaczony z wejsciem BNC tego zepsutego kanału. Wychodzi na to że jest przebity. Sparwdzalem że kondesator w działajacym kanale również jest przebity. W jaki sposób wpływają one na obraz? Czy na działajacym kanale powinienem otrzymac przebieg zmienny ze składowa stałą?
    wyślę Ci na PW kto może mieć dokumentację.
    oscyloskop powinien na wejściu mieć rezystor i przełącznik który "puszcza " sygnał przez kondensator ( odcięta składowa stała ) lub rezystor

jeśli przebiegi są przy DC a przy AC nie to masz uszkodzony kondensator
  • Poziom 9  
    Musze wymienić w tym oscyloskopie taki tranzystor KF552. Wiecie może jakim go teraz można zastąpić? Proszę o symbol
  • Poziom 9  
    Zamykam temat. Oscyloskop naprawiłem. Uszkodzone były dwie diody we wzmacniczu odchylania pionowego. Wymieniłem, i wszystko jest OK