Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podł. mikrofon elektret. ze wzmac. na odl. ok 20-30m

fascynat 15 Sty 2006 14:18 2361 7
  • #1 15 Sty 2006 14:18
    fascynat
    Poziom 24  

Jak podłączyć mikrofon elektretowy ze wzmacniaczem na odl. ok 20-30m po typowym kablu jaki jest stosowany w instalacji domofonowej.

Próbowałem najprościej tzn. jeden koniec pary żył do mikrofonu drugi do We Mikrofonowego karty dźwiękowej w kompie ale brum jest tak duży jakby używało się spawarki.

Czy ewentualnie powinno się zastosować jakiś przedwzmacniacz przy mikrofonie i sygnał po wzmocnieniu dostarczać do kompa np. na WE liniowe?

Chodzi mi przede wszystkim o wyliminowanie przydźwięków i jak najlepszy sygnał użytkowy.

Jedynym ograniczeniem jest ten nieszczęsny kabel (ma ekran), poza nim jestem zdecydowany zrobić nawet bardzo skomplikowane układy jeżeli będzie taka konieczność.

Proszę o wskazówki!

0 7
  • #2 04 Lut 2006 21:49
    fascynat
    Poziom 24  

Może ma ktoś jakiś pomysł?
    Ma to działać jak domofon?, bo tam przecież sygnał idzie po zwykłym kablu.
    A podłączając mikrofon elektretowy do zwykłego kabla, to robi się jesień średniowiecza :cry:
    Czy jest ktoś, kto siedzi w temacie?

0
  • #3 04 Lut 2006 22:16
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

W domofonach starszej generacji sygnał z mikrofonu byl wstępnie wzmacniany w tablicy domofonowej i transmitowany do centralki na tle napięcia stałego.

Jak chcesz to mam gdzieś taki prosty przed wzmacniacz od domofonu moge narysowac schemat jak wróce do domu.

Pozdrawiam

0
  • #4 04 Lut 2006 22:58
    fascynat
    Poziom 24  

Jeżeli znajdziesz czas, to poproszę.

0
  • #5 05 Lut 2006 00:37
    budiet
    Poziom 22  

Witam.
    Jeśli nie chcesz stosować przedwzmacniacza przy mikrofonie to możesz połączyć go z kompem przy pomocy kabla koncentrycznego,takiego jakiego używa się przy podłączaniu normalnych mikrofonów lub instrumentów muzycznych.
    Spróbuj podłączyć jakiś instrument normalnym kablem,na pewno nic dobrego z tego nie wyjdzie.:D

0
  • Pomocny post
    #6 05 Lut 2006 09:21
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Zgodnie z obietnicą narysowalem schemat wzmacniacza. Jest to schemat wzmacniaczy montowanych w domofonach starszej generacji, rysowany z płytki ale nie powinno być błędów :P.

Żeby to podłączyć do komputera trzeba dać szeregowo z gorącym przewodem wtyku "jack" kondensator separujący ok. 470nF, przed kondensatorem należy pamiętać o podaniu napiecia zasilającego. Na schemacie zaznaczyłem 12V ale to pewnie nie jest wartość krytyczna.

P.S. nie pomyl biegunowości mikrofonu elektretowego, końcówke połączoną z obudową, podłącz do masy.

Pozdrawiam

0
  • #7 05 Lut 2006 10:56
    fascynat
    Poziom 24  

budiet napisał:
    Witam.
    Jeśli nie chcesz stosować przedwzmacniacza przy mikrofonie to możesz połączyć go z komputerem przy pomocy kabla koncentrycznego,takiego jakiego używa się przy podłączaniu normalnych mikrofonów lub instrumentów muzycznych.

Chodzi Ci pewnie o kabel ekranowany, a nie koncentryczny?
    Ale jak napisałem na początku:
    fascynat napisał:
    Jak podłączyć mikrofon elektretowy ze wzmacniaczem na odl. ok 20-30m po typowym kablu jaki jest stosowany w instalacji domofonowej...
    Jedynym ograniczeniem jest ten nieszczęsny kabel (ma ekran), poza nim jestem zdecydowany zrobić nawet bardzo skomplikowane układy jeżeli będzie taka konieczność.

Pozdrowienia!

Dodano po 11 [minuty]:

Artur k. napisał:
    Zgodnie z obietnicą narysowalem schemat wzmacniacza.
    Żeby to podłączyć do komputera trzeba dać szeregowo z gorącym przewodem wtyku "jack" kondensator separujący ok. 470nF

Na wszelki wypadek się upewnię, z którego punktu na Twoim schemacie mam podać sygnał przez 470nF na wejście liniowe karty w kompie?

Artur k. napisał:
    P.S. nie pomyl biegunowości mikrofonu elektretowego, końcówke połączoną z obudową, podłącz do masy.

Mam mikrofon z trzema końcówkami, jak wtedy go podłączyć?

Jestem wdzięczny za poświęcony czas!
    Pozdrowienia!

0
  • Pomocny post
    #8 05 Lut 2006 20:18
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Dla jasności narysowałem kolejny schemat :) tym razem podłączenie tego od strony kompa

Z mikrofonami 3 trójkońcówkowymi miałem bardzo mało styczności, więc tu nie jestem w stanie pomóc. Z tego co pamietam one mają wzmacniacz wbudowany w siebie i jedna końcówka to zasilanie, druga to wyjście, a trzecia to masa. Ale nie jestem pewien czy napewno tak jest.

Ten przedwzmacniacz jest przystosowany do mikrofonu dwukońcówkowego, i taki należy użyć, jego cena napewno nie bedzie wysoka (u mnie 60gr.).

Na schemacie narysowane jest gniazdo "jack", a nie wtyk ale to dlatego ze nie mogłem znaleźć wtyku w bibliotece elementów.

W razie problemó pisz na moje gg

Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów