Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator stk200.......

pawelvod 30 Maj 2007 12:25 244382 395
  • #31 30 Maj 2007 12:25
    ferru
    Poziom 10  

Dzienx :D - choć nie wiem czemu służy ta zworka w tym schemacie (ja bym to zwyczajnie połączył jak np. pin 2 i 12 w tej samej wtyczce)

• Semicon
  • #32 20 Cze 2007 00:33
    abduls
    Poziom 9  

Witam
    imponujący post jednak zauważyłem pewną niejasność, mianowicie na pewnym forum dostałem link do schematu tego programatora ( http://stud.wsi.edu.pl/~sikrolb/schematy-programator_stk200.html ) i w tym projekcie kolejność na podstawkach jak i programatorze pinów jest taka ( http://stud.wsi.edu.pl/~sikrolb/programator_stk200-roz.gif ):
    1.MISO
    2.VCC
    3.SCK
    4.MOSI
    5.RES
    6.GNU
    a kolega McRancor pokazuje nam obrazek gdzie widzimy że kolejność jest taka:
    1.MOSI
    2.VDD
    3.SCK
    4.MISO
    5.RST
    6.GND
    Nie chodzi mi tu o nazewnictwo tylko o to że gdy połączymy programator STK300 z podstawką od STK200 to coś będzie źle, konkretnie MOSI i MISO. Która kolejność jest poprawna?

• #33 20 Cze 2007 01:08
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

To co podałem pochodziło z:
    http://www.iready.org/projects/uinternet/ispdongle.pdf

Rzeczywiście był tam błąd, aż dziwne że nikt tego nie zauważył.

Obrazek poprawiłem, przepraszam wszystkich których mógł on wprowadzić w błąd - powinienem to sprawdzić przed załączeniem :/

• #35 10 Lip 2007 19:02
    qwertyuiop
    Poziom 12  

Jak wygląda zaprogramowanie AT89C2051? Nie ma on opisanych MOSI, MISO, SCK. Co w takim przypadku zrobić?

• #36 10 Lip 2007 23:28
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie wygląda wcale.
    89C2051 nie ma możliwości programowania przez ISP. Nowsza wersja 89S2051 - już tak.

• #37 14 Lip 2007 08:47
    elektronik999
    Poziom 26  

A jak podłączyć ten programator do procesora attiny2313 i jak skonfigurowac bascom avr

• Semicon
  • #39 19 Lip 2007 13:33
    maxiu25
    Poziom 16  

odpowiednio
    nogi z programatora do procesora
    mosi
    miso
    sck
    reset
    dodatkowo zasilanie
    Vcc
    gnd
    oraz kwarc z kondensatorami do procesora

• #41 20 Lip 2007 10:21
    adrian408
    Poziom 16  

Mam problem z zaprogramowaniem ATmega8. Uzywam PonyProg. Macie panowie schemat najprostszego programatora. Bo juz brak mi cierpliwosci. Prosze o osdpowiedz

Post przeniosłem, proszę na przyszłość czytać przyklejone tematy. [c_p]

• #43 26 Lip 2007 09:09
    tokarz
    Poziom 18  

Witam,

mam problem z zaprogramowaniem Atmegi32 za pomocą STK200/300. Programator kupiłem na allegro. Używałem programów PonyProg2000 i ISPProg A. Dybowskiego.
    1) za pomocą ISPProg mogę tylko odczytywać zawartość uC i to pod warunkiem, że ustawię "na siłę" z jakiego uC korzystam.
    2) za pomocą PonyProg2000 nie jestem w stanie nic zrobić z uC

W związku z tym mam kilka pytań:
    1) jakie jeszcze są programatory (programy) do mojego uC, które są dobre i sprawdzone ?
    2) czy atmegę można programować, podłączając jej wyprowadzenia bezpośrednio do programatora (nie podłączając nic innego) ?
    3) co może być problemem ? może niedziałajacy programator ? a jeśli tak, to czemu odczytuje uC ?

Do programowania używałem Windowsa ME. Załączam zrzuty ekranu z błędami programów:

Post przeniosłem, proszę na przyszłość czytać przyklejone tematy. [c_p]

• #44 26 Lip 2007 14:22
    zumek
    Poziom 39  

tokarz napisał:
    Witam,

mam problem z zaprogramowaniem Atmegi32 za pomocą STK200/300. Programator kupiłem na allegro. Używałem programów PonyProg2000 i ISPProg A. Dybowskiego.
    1) za pomocą ISPProg mogę tylko odczytywać zawartość uC i to pod warunkiem, że ustawię "na siłę" z jakiego uC korzystam.

Odznacz w setupie "na siłę" , a w oknie głównym ustaw <=1000000Hz , bo masz 8Mhz , a nówka M32 śmiga na 1 Mhz.Mniemam , że zasilasz uC i programator z jakiegoś zewnętrznego zródła :?:

Piotrek

• #45 26 Lip 2007 15:58
    tokarz
    Poziom 18  

Zrobiłem jak kazałeś i nic. Wciąż mogę tylko czytać.
    Rozebrałem programator i porównałem ze schematem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic429963.html?sid=61d54b0c4a799f1f1a92209c6fe77f7b
    Mam taką różnicę, że ósma noga z LPT nie jest do niczego podłączona. Za to czwarta LPT jest podłączona do 4.,6.,8. scalaka. No i 2. LPT nie jest zwarta z 12. Czy to może być powodem niedziałania programatora ?
    pozdrawiam.

• #46 26 Lip 2007 16:35
    zumek
    Poziom 39  

tokarz napisał:
    Zrobiłem jak kazałeś i nic. Wciąż mogę tylko czytać.
    Rozebrałem programator i porównałem ze schematem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic429963.html?sid=61d54b0c4a799f1f1a92209c6fe77f7b
    Mam taką różnicę, że ósma noga z LPT nie jest do niczego podłączona. Za to czwarta LPT jest podłączona do 4.,6.,8. scalaka. No i 2. LPT nie jest zwarta z 12. Czy to może być powodem niedziałania programatora ?
    pozdrawiam.

Pierwsza ze zmian w połączeniach , nic nie zmienia , a druga powoduje , że bez zwartych 2,12 PonyProg nie rozpoznaje programatora.
    Jeśli usunąłeś "ptaszka" w setupie przy don't autodetect ... i po wybraniu "Read signature" ISPProg prawidłowo wykryje M32 , tzn. że jest OK.

Piotrek

• #47 26 Lip 2007 17:35
    tokarz
    Poziom 18  

Zakładając, że próbuję programować za pomocą ISPProg, to ten programator bez żadnych zamian powinien działać, prawda ?
    Natomiast po zmianie zegara na 1MHz, odznaczeniu Autodetect wciąż mogę tylko odczytać pamięć procesora. Komunikat błędu jest identyczny jak poprzednio.
    A może podłączenie zewnętrznego kwarcu coś zmieni ?
    Programator i uC zasilam napięciem +5V, stabilizowanym, dobrze odfiltrowanym.

Pozdrawiam.

• #48 26 Lip 2007 18:01
    zumek
    Poziom 39  

Spróbuj odczytać fusebity i pokaż zrzut.

Piotrek

• #49 27 Lip 2007 10:52
    tokarz
    Poziom 18  

Powodem awarii była urwana masa w przewodzie programatora. Teraz wszystko działa.
    Dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam.

Dodano po 24 [minuty]:

I jeszcze jedno pytanie. Z książki p. Dolińskiego chcę zrealizować 10. ćwiczenie (LCD + PCF8583) tylko z zastosowaniem Atmegi32, zamiast uC użytego w książce. Kod źródłowy (zamieszczam poniżej) zmodyfikowałem tak:
    1) ustawiłem makefile na atmega32
    2) dodałem depreace.h
    3) zmieniłem niektóre przestarzałe instrukcje na nowe (np. zastosowałem pgm_read_byte)

Jeżeli chodzi o montaż układu, to wszystkie komponenty podłączyłem do Atmegi32 na zasadzie: jeżeli coś w ksiażce było podłączone np. do PB4 - PB7, to i ja podłączam do PB4 - PB7.
    Niestety układ nie działa. Nawet nic mi się nie wyświetla na LCD.

W związku z tym mam kilka pytań:
    1) Kod kompiluje się poprawnie, bez błędów. Zegar w kodzie jest ustawiony na 8MHz. Czy jeszcze jakoś powinienem zmienić częstotliwość wewnętrznego układu rezonansowego, czy to już załatwia sprawę ? Może to jest powodem usterki ?
    2) Może ktoś z was ma gotowy plik w c do obsługi LCD, żebym mógł sprawdzić czy to kod jest wadliwy, czy może sam montaż ?
    3) Zastanawiam się czy wogóle jest możliwe przeniesienie tego kodu na Atmega32 ?

Proszę o wyrozumiałość. Moja praktyka z uC zaczyna się właśnie teraz.

Pozdrawiam.

• #50 27 Lip 2007 10:54
    tokarz
    Poziom 18  

Schemat połączeń udostępnię wieczorem.

Dołączony szkic na pewno nie jest najlepszej jakości za co przepraszam, ale nie mam teraz warunków na rysowanie na komputerze.

Ogólnie rzecz ujmując, schemat powstał zgodnie z opisem / schematem z książki p. Dolińskiego. Niestety nie działa mi wyświetlacz LCD. Po pewnym czasie użyłem tylko kodu, który ma obsłużyć wyświetlacz (załączam poniżej). Niestety również nie zadziałał. Po zbadaniu układu oscyloskopem okazało się, że:
    1) tylko na 6. i 4. pinie (Operation (data read/write) enable signal) przebieg prostokątny występuje sporadycznie (przypomina to "brum"). Sporadycznie oznacza np. po kilkukrotnym wciśnięciu któregoś klawiszy lub po jakimś losowym czasie
    2) na pozostałych pinach (np. danych) występują jakieś krzaki (wcześniej wspomniany "brum")
    W związku z tym pomyślałem, że może czasy potrzebne na skomunikowanie się z LCD są zbyt krótkie i je wydłużyłem. Niestety to nic nie pomogło. Wyświetlacz dalej nie działa, a procesor zachowuje się jak sie zachowywał.

W związku z tym mam kolejne pytania:
    1) czy piny procesora nr 30. AVCC, 31. oraz 32. AREF powinny być jakoś podłączone ? I czy ich niepodłączenie ma wpływ na niedziałanie LCD ?
    2) ponawiam pytanie o poprawność przeniesienia kodu z at90s2313 na Atmege32. jeżeli popełniłem jakiś błąd merytoryczny, to całość rozważań nie ma sensu...

Pozdrawiam.

• #51 30 Lip 2007 12:09
    elektronik999
    Poziom 26  

Czy do stk200 trzeba podpiąć dodatkowe zasilanie i do procka dodatkowe?

• #52 30 Lip 2007 18:06
    elektroziom
    Poziom 20  

Można obydwa układy zasilić z tego samego zasilania pozdr ;)

• #53 30 Lip 2007 18:11
    elektronik999
    Poziom 26  

dzieki. Właśnie przed chwilą zaprogramowałem i uruchomiłem pierwszy układ

• #54 31 Lip 2007 00:54
    -=GIZMO=-
    Poziom 11  

Witam
    Wykonałem przystawkę do programowania tym programatorem ATTINY2313...(w załączniku) i nie działa PonyProg nie widzi go...Wszystko jest dobrze więc pewnie mój projekt przystawki jest do bani :)
    Z góry mówię, że na schemacie ścieżek układ jest wycięciem do lewej,a clock już zmieniłem na 19 pin, a nie na 5 tak jak na rysunku :)

Co tam jest nie tak ?? Ewentualnie prosiłbym o nowy rysunek, bo nie ma tego nigdzie w necie :)

POzdrawiam

• #55 31 Lip 2007 21:11
    elektroziom
    Poziom 20  

Masz wykonane złe połączenia SCK w złaczu programujacym ISP jest na pinie 7 a Ty masz podłaczony do 2 (pin VTG) wpisz w google "złącze ISP" i pierwszy z góry link to opis jego wyprowadzeń. Zmień to i powinno wykrywać. Pozdr ;)

• #56 31 Lip 2007 22:02
    -=GIZMO=-
    Poziom 11  

Zapomniałem dodać, że to jest widok płytki od spodu. SCK jest na właściwym miejscu :)

Powiem tak :)

programator działa juz bezbłednie :) Sprawdziłem sobie oscyloskopm i oszedłem, że przebijało mi na druku SCK na inne ścieżki :) Juz naprawione :)

Musiałem tez wymienic procek, bo nawet reanimacja generatorem na wejścia XTAL nic nie dała :)

Także juz oki:)

Pozdrawiam

• #57 17 Sie 2007 18:45
    djleeon603
    Poziom 20  

siema sprawa wyglada tak ze dzis zrobilem prtawie cały programatorek stk200/stk300 i mam problem... ponponiewaz nie mam rezystora 100k (nawet nie mam z czego go wydłubać - połączyć kilka)

czy mozna go pominąć?
    Programator stk200.......

• #58 17 Sie 2007 19:02
    Gienek
    Poziom 35  

Nie wiem co to jest: pytanie czy pokazanie swoich osiągnięć.
    Proponuję autorowi przeczytać ten tekst i sformułować właściwą myśl. Wtedy może ktoś coś podpowie.

• #59 17 Sie 2007 21:28
    djleeon603
    Poziom 20  

to jest schemat programatora z ksiazki Programowanie mikroprocesorów AVR w j. Bascom.... i mam pytanie czy moge pominąć rezystor R1 przy składaniu programatora.... bo nie mam takiego lub podobnych w domu a potrzebny mi szybko programator (nie chce czekać do poniedziałku)

Dodano po 59 [minuty]:

oki poradzilem sobie z resystorem... zastosowalem odpowiednio ustawiony potencjometr.

mam inny problem... podłaczam programator do LPT.. nastepnie zasilanie z molexa i w tym momencie następuje wyłącznie komputera
    (po czym muszę odpiąc zasilanie od pc i ponownie go uruchomić)

czy ktoś wie gdzie leży bład? czy zasilanie mozna pobierać od molex'a?

• #60 17 Sie 2007 22:10
    Nostradamus
    Poziom 17  

a czy nie masz zwarcia nigdzie?? ja bym najpierw posprawdzał to.