Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytwornica dymu ... proszę o schemat

kokoszka 28 Lip 2007 11:12 66722 181
  • #91 28 Lip 2007 11:12
    djdinitro
    Poziom 25  

człowieku :) wyobraz sobie ze mozesz sobie zainstalowac właczniki dwa od grzałki i od pompki wiec sobie wyłaczysz kiedy bedziesz chciał pompke albo grzałke jak juz nadymisz.Pozatym grzałka od kuchenki jest przystosowana do pracy ciagłej i moze sie palic godzinami bez uszczerbku.

• ambtechnic
  • #92 28 Lip 2007 13:09
    kobi
    Poziom 22  

mozna zrobic tak jak mowisz Tylko powiec mi skad bedziesz wiedzial kiedy temperatura grzalki nie przekroczy 250 stopni i kiedy nie bedzie miejsza od 220 stopni To jest przedzial temperatury w ktorej plyn najlepiej dymi Stabilizacja temp. jest bardzo wazna dlatego nie stosuje sie juz zadnych termostatow tylko uklady mikroprocesorowe z czujnikami temp

Moja pierwsza dymiarka byla zrobiona z grzalki od lutownicy jakiejs rurce miedzianej i niestety na termostacie Problem byl z utrzymaniem temperatury. Pozniej doszedłem do wniosku ze nie warto sie z tym bawic i kupilem z allegro uszkodzona dymiarke za 50 zl Moc grzalki 1200W Koszt naprawy 2 zł ( czujnik temp) Obsoczylem nia juz nie jedna impreze i dziala do dzis Wiec mysle ze nie warto sie bawidz w takie wynalazki i puzniej martwic czy cos na imprezie nie wybuchnie i kogos nie popazy albo wogule przestanie dzialac

Po za tym nie wspominajcie o glicerynie i wodzie >> to sie nie nadaje

• #93 28 Lip 2007 13:17
    Uszol 1990
    Poziom 29  

:) sam dobrze wiem jak jest na imprezie ;) nie jedną obskoczyłem :D i różnie to bywa czasami zapomnisz że trzeba w takim wynalazku grzałkę wyłączyć i bum :P
    kobi ma racje :P teraz nie opłaca sie robić dymiarki efekt bardzo marny dużo trzeba sie przy tym nasiedzieć a za 150zl można mieć bardzo dobrą wytwornice na małe i średnie imprezki :) a i do tego nie martwisz sie że komuś coś sie stanie ;) itd... a i jeszcze masz gwarancję :P

• ambtechnic
  • #94 13 Sie 2007 11:23
    jaromisz
    Poziom 17  

a ja bym odswierzył nieco temat z może nieco głupim pytaniem:

czy próbował ktoś zagotować trochę takiego płynu do dymu?

jak się on zachowuje? - czy po dojsciu do odpowiedniej temperatury zacznie się z garnka wydobywac dym?

no i najważniejsze - czy dym będzie wtedy gorący...

co pozostaje w garnku po wyparowaniu wszystkiego?

Pytam bo interesuje mnie ten plyn i chciałbym go uzyć do czegoś innego a go po prostu nie mam...

Pozdro i czekam na odpowiedź:)

• #95 16 Sie 2007 21:56
    heberek
    Poziom 13  

Hejka. Spoko pytania :P Kup sobie płyn, zagotuj w garnku, sprawdz jak sie zachowuje i czy dym bedzie gorący a na koniec sprawdź co zostało :D A tak na poważnie to nie wiem bo to dziwne troche <lol> Pozdrawiam

• #96 20 Sie 2007 16:08
    djdinitro
    Poziom 25  

JAk masz kuchenke elektryczna w domu to rozgrzej ja do czerwonosci i lej kropelkami płyn na ta grzałke zobaczysz co sie dzieje...dym sie robi? no widzisz a to licho nie. wiec foger musi byc nagrzany by dymił pompka popmuje i przez rozgrzana spirale przechodzac robi sie dym.

• #97 20 Sie 2007 16:21
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Maszyna sklada sie z pieca - duzego bloku aluminium z wewnetrznymi kanalami (w uproszczeniu), podgrzewanego za pomoca grzalki. Jest też pompa i termostat...
    Plyn MUSI zostac mometalnie odparowany i to cala zasada dzialania, ktora nie mniej jednak przy wykonaniu samemu, przerasta cene urzadzenia fabrycznego, a mowa o dwóch przelacznikach (pompki i grzalki) jest co najmniej nie na miejscu... Piec ma byc rozgrzany i do czasu kiedy to nie nastapi pompa nie ma prawa wtlaczac fluidu do pieca (po to jest termostat, no chyba że chcesz oblać uczestnikow imprezy goracym plynem) Gdyby byly jakieś inne tansze metody wytwarzania dymu, to na pewno juz dawno zajely by sie tym firmy produkujace dymiarki, tak więc...

Nie mowie ze nigdy nie robilem dymiarki, bo robilem, wiec rozumiem Was i ten caly temat, ale od razu powiem, że wielu z Was predzej czy pozniej zauwazy wady wlasnej konstrukcji i zalety fabrycznej.

Polecam kupno... Szkoda czasu i kasy na robienie ;)

Poniżej schemat dymiarki, lacznie z polaczeniami elektrycznymi. Pompa szeregowo z grzalka (to nie blad, czesto tak jest to zrobione) Oczywiscie czujnik termostatu umieszczony w bloku pieca, a nie (jak to niektorzy sugeruja) na rurce przed piecem! Pominalem tez bezpiecznik termiczny p[olaczony szeregowo z grzalka (tez na bloku pieca)

• #98 22 Paź 2007 01:25
    arekmich
    Poziom 1  

A co myślicie o grzałce od pralki automatycznej ?

• #99 27 Paź 2007 00:06
    Maragaht
    Poziom 15  

3mm ma rurka hm a jaką średnica ma otwór

• #100 21 Lis 2007 13:28
    piropol
    Poziom 12  

mam pytanie czy F80-Z poradzi sobie na sali 250 m2 ??? czy lepiej jej nie męczyć . i czy wasze f80-Z też dymią przez ok.25s i się wyłączają do nagrzania ??

• #101 21 Lis 2007 21:04
    lukas_jg
    Poziom 19  

Witam

Kiedyś zrobiłem własną dymiarkę. I szczerze mówię, że nie opłaca się samemu montować takiej rzeczy. Aby dobrze działała trzeba:
    - mieć duży kawałek aluminium (by zmagazynował dużą energię cieplną) z dziurą w środku średnica ok 1-1,5 mm
    - mocną pompkę, która będzie pompowała pod dużym ciśnieniem płyn
    - grzałka przechodzi przez aluminium
    - termostat zabezpiecza przed odpaleniem pompki zbyt wcześnie i zalaniem komory oraz przegrzaniem

Odnośnie płynu: Płyn dymi gdy zostanie odpowiednio potraktowany:
    - podgrzany bardzo szybko do odpowiedniej temperatury (szybkie przejście stan ciekły-para)
    - zostaje wciśnięty do komory pod odpowiednim ciśnieniem
    - przedmuchiwany strumieniem powietrza

• #102 25 Lis 2007 22:07
    kamiloo11
    Poziom 9  

Mam pytanie- kupiłem kiedyś takie urządzenie do mycia parą, duje jak szalona, ale para jest z wody i szybko znika, więc jak zastosuje płyn do generatorów pary to będzie jak trzeba ??

• #103 26 Lis 2007 17:21
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Nie wiadomo czy grzalka w tym urzadzeniu moze pracowac bez cieczy (stawiam ze nie) bo plyn nie moze tam byc non stop tylko musi byc wtlaczany w rozgrzana grzalke (zasada dzialania wytwornicy dymu), a to urzadzenie chyba dziala troche innaczej...

• #104 15 Sty 2008 19:56
    baku_baku250
    Poziom 1  

Chciałbym zrobic dymiarke na 12 volt do samochodu (do bagaznika jako ozdoba i polepszenie efektu car audio) ma ktos moze jakies pomysly co do tego wykozystac tak aby dzialala na 12 volt i byla w miare mala wydajnos powinna byc niewielka tak aby tylko uzyskac efekt

• #105 23 Sty 2008 11:00
    Art.B
    Specjalista Automatyk

Witam.
    Jeśli głównym składnikiem płynu jest glikol, to czemu nie spróbujecie z glikolem etylenowym z POCHu (czysty 10l-93,50zł). Wtedy odpada problem świństw z płynu do chłodnic, a cena czystego odczynnika nie przeraża:D. A propos grzałki to proponuje przegrzewać glikol podawany pod ciśnieniem w cienkiej rurce zakończonej dyszą o dość małej średnicy.
    Strumień przegrzanej cieczy powinien wpadać do komory ekspansyjnej o temperaturze trochę niższej niż przegrzewacz. Proces będzie w zasadzie adiabatyczny, a podgrzewanie komory ekspansyjnej ma na celu zapobieganie wykraplania na ściankach. Wtedy powinien powstać obłok gęstej mgły, bez skroplin i produktów termolizy (przy odpowiedniej temperaturze, proponuję ~5 stopni powyżej temp. wrzenia- 198+~5=203-205stopni).Temperaturę komory rozprężnej należałoby dać około 180stopni, czyli grzałka w przegrzewaczu a komora grzeje się przez przewodnictwo obudowy.
    Pozdrawiam.

• #106 01 Lut 2008 22:10
    kozikowski11
    Poziom 17  

Taa, wszystko ladnie i pieknie. Zbudowalem sobie wytwornice dymu, a mianowicie byl to kanister i na spodzie grzalka, wlewalo sie litr plynu i na gorze byl zawor cisnieniowy. Po przekroczeniu danego cisnienia otwieral sie i dym wylatywal, bylo super do czasu, kiedy zawor sie nie zablokowal... Dobrze ze to byly tylko testy a nie na dyskotece, bo tam bylby spoory problem..

• #107 03 Lut 2008 17:14
    Doktor5
    Poziom 19  

Witam!!

Ha też zrobiłem i założyłem zawór ciśnieniowy w mojej wytwornicy chciałem wyeliminować powolne wydostawanie się dymu po skończonej pracy, ale nie przeszło testów to rozwiązanie dwa razy ładnie puścił, ale potem coś zaczął ciężej chodzić zrezygnowałem z niego jak by asie całkiem zaciął od gliceryny hmm

Pozdrawiam!!

• #108 19 Maj 2008 21:12
    FroGer90
    Poziom 2  

A mam pytanie do Was, da jakoś sie podrasować dymiarke? Bo mam aktualnie 750W ale coś zrobiła sie słaba bo bardzo słabo wypuszcza dym. Co to może być?

• #109 19 Maj 2008 21:29
    konrad940
    Poziom 22  

Zrób roztwór octu i wody dokładnie nie pamiętam proporcji ale chyba 50/50.
    I przepuść ten roztwór przez maszynkę.

• #110 19 Maj 2008 22:03
    FroGer90
    Poziom 2  

konrad940 napisał:
    Zrób roztwór octu i wody dokładnie nie pamiętam proporcji ale chyba 50/50.
    I przepuść ten roztwór przez maszynkę.

To pomoże?

• #111 13 Cze 2008 12:02
    waldek_007
    Poziom 10  

Witam.
    Mam problem z wytwornicą dymu własnego pomysłu tzn. wydobywa sie z niej niewielka ilość dymu i pluje płynem. Parametru urządzenia to:
    - grzałka 1200W
    - pompka
    - zbiornik ze specjalnym płynek
    - dmuchwa.

Problem polega na tym, iż pomimo zozgrzania rurki prawie do czerwoności (o dł. ok 1,5 m i 6 mm miedzianej nawiniętej na grzałkę) , przepływający przez nią płyn nie ulega całkowitemu odparowaniu i jest wypluwany przy końcówce.

Proszę o podpowiedź jak powinno to działać.

• #113 16 Cze 2008 11:37
    waldek_007
    Poziom 10  

Cześć.
    Znaczek "1" przedstawia grzałkę 1200W , na którą owinięta była rurka miedziana o śr. 6mm i długości ok. 1,5 mb. W chwili obecnej zdemontowałem wcześniej nawinętą spiralę. Postanowiłem zamiast niej do grzałki przymociwać rurkę CU o średnicy 20 mm, w której miała być zamontowana dysza rozpylająca płyn na ścianki w/w rurki - niestety pomysł upadł (nadal pluje płynem). P.S. Nadmieniam, że płyn jest specjalny do wytwornic dymu.
    Znaczek "2" przedstawia pompkę tłokową 230V.

• #114 16 Cze 2008 12:33
    Pierek
    Poziom 12  

Nie chciałem zakładać nowego tematu dlatego umieszczam swoje pytanie tutaj.
    Otóż chce zbudować coś à la wytwornicy dymu a raczej wytwornice delikatnej mgły. Całę urządzenie składa się z wysokoobrotowego wentylatora z PC i małego metalowego zbiorniczka na płyn, wszytko działa świetnie jeśli płyn ogrzeje się nawet zwykłą zapalniczka - i tu się pojawia mój problem, jakiego niskonapięciowego elementu mogę użyć jako grzałki?? Nie mogę wpaśc na żaden rozsądny pomysł.

BTW ta wytworniczka ma mi posłużyć to podkreślenia widoczności promienia lasera z projektorka własnej roboty :P

• #116 16 Cze 2008 14:34
    konrad940
    Poziom 22  

Tylko drucik oporowy nawinięty na coś metalowego już nie jest drucikiem oporowym.
    A ogniwa Peltiera wytwarzają aż tak dużą temperaturę??

• #117 16 Cze 2008 14:41
    Pierek
    Poziom 12  

Szkoda wykorzystywać peltierka do takiego celu wg mnie, zaraz pokombinuje jeszcze z 1watowymi rezystorami.

pozdrawiam

• #118 16 Cze 2008 15:05
    konrad940
    Poziom 22  

Pierek ja myślę nad takim prymitywnym rozwiązaniem. Nawinąć na watę drut oporowy i co jakiś czas ją nawilżać płynem do dymu.

• #119 17 Cze 2008 07:34
    waldek_007
    Poziom 10  

Doktor 5 - pytałeś o foto. Powyżej je zamieściłem. Proszę o opinię - podpowiedź, radę. Zależy mi bardzo na czasie. Dziekuje.

• #120 17 Cze 2008 10:34
    kortyleski
    Poziom 41  

Dokladne przemyślenie problemu i musi dzialać...
    Po pierwsze - nie kombinujcie z zaworami na wylocie - komora w przypadku awarii zaworów może sie rozerwać a nie jest to mała siła wybuchu...
    Jak działa to wszystko?
    Prosto, piec musi utrzymywać stałą temperaturę - wtedy nie będzie efektu plucia tylko czysty dym, tam gdzie trafia chłodny płyn miejscowo powierzchnia komory się wychładza i nie odparowuje - piec musi być zrobiony z materiału o dobrym przewodnictwie cieplnym. Żadna rurka owinięta na grzałce nie zda egzaminu - rurka się wychłodzi i plunie.
    Po drugie - duża moc grzałki i odpowiedni termostat zapewni nam stałą temperaturę , bez wachań, więc możliwość ciągłej pracy. Po kolejne - piec musi mieć odpowiednią pojemność cieplną więc wykonajmy go z solidnego metalowego bloku. Piec powinien być izolowany aby nie tracił ciepła do otoczenia...