Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wytwornica dymu ... proszę o schemat

kokoszka 15 Jan 2006 19:27 74423 181
IGE-XAO
    kokoszka
    Level 11  
    Witam,
    Wiem, że na forum są podobne tematy bo przed chwilką sam je przeglądałem. Chciałbym aby ktoś dał mi namiary na taki schemat - jak taka wytwornica dymu ma wygladać, chodzi o taką oryginalą - jak ona wygląda w środku ( namalowany - czy to w paincie czy innym programie ) chodzi mi jakie elementy są potrzebne, jak to wszystko jest połączone i jak to funkcjonuje. Na stronach o podobnej tematyce są jakieś gaśnice i inne cuda przerabiane ...
    Z góry serdzecznie dziękuję
  • IGE-XAO
    kokoszka
    Level 11  
    oo bardzo fajne ... tylko czy jest możliwośc narysowanie takiego czegoś prosto schematycznie - z opisem każdej części / jakie ma zadanie. (bardzo byłbym wdzięczny ). Czytałem te inne posty i qrcze troszkę jest tam to wszystko zagmatwane...
    Mam jeszcze jedno pytanie z czego składa się ten płyn do dymiarek oraz czy różnica między tym płynem a wodą destylowaną jest bardzo duża ?
    Mbeat
    Level 21  
    Fabryczna dymiarka w najprostszym skrócie składa się z dużego kawałka metalu (bodajże aluminium) przewierconego przez całą długoś. Do tego grzałka zamocowana wewnątrz jego i układy elektroniczne.
    Moim zdaniem nie uzyskasz identycznego efektu stosując wodę destylowaną (zobacz jak gotuje się woda, para od razu znika).
    Jeżeli chcesz wykonać dymiarkę to niestety muszę Cię zmartwić i powiedzieć że korzystniej jest kupić oryginalną fabryczną dymiarkę. Przy budowie własnej sporo jest problemów takich jak szybkie tracenie temperatury czy plucie płynem. Sam przekonałem się o tym, dlatego odradzam.
    Pozdrawiam.
    kokoszka
    Level 11  
    A co do tego płynu to jaki jest skład?
    Co do dymiarki to chyba postawię na swoim i postaram się zrobić. ;)
    kokoszka
    Level 11  
    A czy masz może jakiś uproszczony schemat jak taka wytwornica powinna wyglądać? Może być nawet schemat blokowy (tylko żeby było wiadomo co każdy element oznacza).
  • IGE-XAO
    Mbeat
    Level 21  
    W tym pliku co zamieściłem masz wszystko. Najważniejsze w dymiarce to grzałka, bryła metalu i oczywiście płyn. Poczytaj posty na forum tam wszystkiego się dowiesz.
    Pozdrawiam.
    Mbeat
    Level 21  
    ogordarek wrote:
    ile taki płyn kosztuje??

Litr coś około 10zł (ale mało gdzie sprzedają), natomiast 5l profesjonalnego do długo utrzymującej się mgły ok 50zł.

Pozdro.
    delma
    Level 18  
    hehe 5L profesionalnego płynu kosztuje 100zł :))) co do budowy to elektronike spotkasz tylko w wytwornica z DMX , no i w Antari VIVID V1 . zazwyczaj jest sam termostat a szeregowo z nim neonówka :)) proste jak budowa cepa :)))bo tak na logike po co ładować chu**** elektronike do wytwornicy za 240zł jaką jest vivid v1 ? a co do tematu to wzystko było napisane już z 5x :)) wystarczy wpisać w szukaj skład płynu albo budowa wytwornicy ymu i wszystko jest jak na tacy :) ale tak jak kolega mbeat sie przekonał że samoróbki są do du*y ( a pisałem ci zebyś nie robił :P:P )
    Mbeat
    Level 21  
    Tak, teraz przyznaje racje Tobie, ale nie do końca. Jeżeli ktoś by się postarał to uważam że całkiem sensownie by mu wytwornica wyszła i spełniała swoją funkcję. Ja niestety nie mam czasu na razie na zabawę.
    Pozdrawiam.
    Tomek Leszczynski
    Level 15  
    Panowie i Panie PLYN a raczej jego skladnik ktory jest taki wspanialy to GLIKOL zawarty w plynie do chlodnic zeby nie zamarzal dlatego tanie plyny smierdza a te drozsze maja substancje zapachowe nigdy nie probowalem wlac plynu chlodzacego do maszynki i raczej nie polecam bo zawiera mnostwo innych swinstw truc sie nie oplaca :D

A propo to do grzalki jest potrzebna pompka
    Tomek Leszczynski
    Level 15  
    Powiem krutko jakos dymu zalezy duzo od maszynik wiem bo sprawdzilem moja kosztowala ponad 800 zl i jest mala ale nie ma steromania DMX ale jestem zadowolonu
    banka plynu 5l kosztuje od 40 do 200 zl
    Efekt jest zalezny od ciebie mozna rozdmuchac go wentylatorem i jest rownomierna ale powiem ci ze na ipresce sasiedzi chcieli dzwonic na stroz poza a w pomieszczeni nic nie bylo widac na odleglosc 15 cm :D
    Hefajstos
    Level 35  
    Dosyć charakterystyczne jest to, że w pomieszczenie może być mało dymu, ale na zewnątrz istna zamieć:D My tak mieliśmy w szkole - zadymialiśmy równomiernie salę, potem okazało się, że na korytarzy nic nie widać...

--
    pozdrawiam
    Hefi
    mazzak
    Level 2  
    Mbeat wrote:
    ogordarek wrote:
    ile taki płyn kosztuje??

Litr coś około 10zł (ale mało gdzie sprzedają), natomiast 5l profesjonalnego do długo utrzymującej się mgły ok 50zł.

Pozdro.

Profesjonalny 50 zł?? hehehe własnie naprawiam dymiarke po kozystaniu z takiego sprzetu. radze dolozyc do plynu i miec go na dluzej niz kupowiac za kazdym razem plyn i dymiarke (moja plywa po tym za 50 zl)
    Tomasz Filipiak
    Level 10  
    czesc wszystkim a ja zrobiłem taką dymiarke i działa jak marzenie tylko mam mały problem bo zle dobrałem pomke i chyba sie spaliła ale efekt był ekstra i sam zrobiłem płyn wystarczuy troche parafiny olejek do ciasta pomaranczowy (zalecany) ta schemat tez moge pokazac ale pozniej bo jestem teraz w pracy
    heberek
    Level 13  
    Tomciu tomciu.olejki smierdza jak by kto swinke opalał z siersci. Kiedys robiłem dymiarke z kilku podstawowych części: najwazniejsza grzałka (ja wyciagnąłem z expresu do kawy, z jakiegos czeskiego) miała 1000W, po drugie zaworek zwrotny, po trzecie dobrze wyregulowany termostat.Reszta to tylko rurki i odpowiednia dysza. Oto chodzi ze zadnej pompki nie trzeba wystarczy zbiornik umiescic wyżej a grawitacja dokona reszty. Płyn po dostaniu sie do grzałki zaczyna nagle sie spreżac i zamyka zawor zwrotny co jest normalka. wazne jest by dysza miała nie duza dziurke, po to by zebrało sie cisnienie.Dym zawalał jak cholera!!!gdy cisnienie opadnie(tzn wszystki płyn wyparuje z kanałów grzałki) zaworek ponownie sie otwiera i cały cykl zaczyna sie ponownie. Tak wykonana dymiarka sprawowała sie wysmienicie do momentu gdy siadła grzałka bo niewiedziec czemu termostat nie wyłaczył sie. Od tej pory nie mogłem znaleźć grzałki i moja dymiarka poszła w kosz.Chciałem zamontowac zawor elektryczny by kontrolowac nabieranie płynu.ale niestety było za pozno. POzdro dla Tomka!!!jak cos to pisac na gg numer 8502272.
    swietlikq
    Level 12  
    Dymiarka dziala w nastepujacy sposob:z pojemnika poprzez pompke która ma duze cisnienie przy stosunkowo malej ilosci pompowanego plynu pompowany jest plyn do grzalki, która jest osadzona zazwyczaj w aluminiowym kawalku metalu w którym poprowadzono tzw.nagrzewnice. Moze to byc tak jak w hazerach prawie 3 metry cienkiej rurki miedzianej 3 milimetrowej nawinietej na grzalke i dziala super plus termostat ok 250 c celsjusza ale trzeba ustawic bo dym moze smierdziec lub maszyna moze pluc dymem

Dodano po 14 [minuty]:

mysle ze to pomoze

zapomnialem dodac ze dane np. dlugosci rurki i termostatu sa orginalne i zgodne z produkowanymi fabrycznie

Dodano po 8 [minuty]:

i jescze jedno nie sugeruj sie postem kolegi co pisze o zaworku zwrotnym wszystko zalatwi cisnienie pompki np.z expresu cisnieniowego ale bedziesz musial reszte dobrac eksperymentujac.ogólnie maszyne do dymu kupisz za ok.100-150 zl na domowki super pozdrawiam andrzej
    heberek
    Level 13  
    Mi działa tak jak zrobiłem i tez jest dobrze:) Zgadzam sie z kolegą ze pompka podoła, tylko ze jak jest mały otwór w dyszy to raczej nie da rady. Chyba ze to nie wiadomo jaka pompa;). Cieszy mnie fakt ze ktos sie odezwał. Spoko projekcik swietlikq:) Pozdro.
    PS. Jak dokoncze dymiarke to wstawie filmik jak działa. Mam nadzieje ze niebede miał problemów. A i jeszcze jedno: Swietlikq gdzie moge znaleźć taka grzałke??
    swietlikq
    Level 12  
    siemanko dysza nie bedzie za mala w innych typach maszyn do dymu jest podobnie ps.jestem oswietleniowcem pozdro.jak tylko sie dowiem gdzie kupic grzalke napisze ogolnie sa dostepne w serwisach np.prolight,gig itp ale postaram sie cos znalezc z poza

Dodano po 3 [minuty]:

nie wiem jak u ciebie heberek ale tu mamy sklepik gdzie robia grzalki na zamowienie tak od30 zl ale mysle ze moze ta grzalke z ekspresu dalo by sie przerobic

Dodano po 1 [minuty]:

nie wiem jak u ciebie heberek ale tu mamy sklepik gdzie robia grzalki na zamowienie tak od30 zl ale mysle ze moze ta grzalke z ekspresu dalo by sie przerobic

Dodano po 16 [minuty]:

i jeszcze jedno 2.7 metra tej rureczki miesci sie (na oko)na grzalce srednicy ok.2,5-3 cm dlugosci ok.12-15 cm bardzo scisle nawiniete to po to zeby plyl zdazyl sie nagrzac do odpowiedniej temperatury zanim wyplynie . jesli maszyna pluje to trzeba termostat lekko podkrecic (ale troszke)a jesli nie pluje ale dym smierdzi trzeba obnizyc temperature(po zbudowaniu mimo ze wszystko bedzie ok dym bedzie smierdzial to jest naturalne musi sie wypalic)pozdrawiam

Dodano po 19 [sekundy]:

i jeszcze jedno 2.7 metra tej rureczki miesci sie (na oko)na grzalce srednicy ok.2,5-3 cm dlugosci ok.12-15 cm bardzo scisle nawiniete to po to zeby plyl zdazyl sie nagrzac do odpowiedniej temperatury zanim wyplynie . jesli maszyna pluje to trzeba termostat lekko podkrecic (ale troszke)a jesli nie pluje ale dym smierdzi trzeba obnizyc temperature(po zbudowaniu mimo ze wszystko bedzie ok dym bedzie smierdzial to jest naturalne musi sie wypalic)pozdrawiam
    albert10
    Level 14  
    A czy grzałka może być 500W?? Taka ktorą sie wode grzeje(z czajnika).
    heberek
    Level 13  
    Witam. Dziekuje swietlikq za przyblizenie całej sprawy. Mysle, ze to co zblizone do orginału bedzie lepsze wiec czekam na twoja odpowiedz jesli dowiesz sie gdzie te grzałki sprzedaja. Masz racje z ta długoscia rurki. Jednak na zelazko nie nawine :( Kolego Albercie mysle ze z czajnika nie za bardzo bo ja bedzie chlodzic szybko. To musi byc troche wiecej powierzchni nagrzanej zeby szybko nie ostygała. Swietlikq czekam na dalsze wypowiedzi co do tych oryginalnych grzałek.

Dodano po 1 [minuty]:

A i jeszcze mam pytanie swietlikq? Jaki przekrój ma ta rurka ?? Tak mniej wiecej srednica??
    swietlikq
    Level 12  
    witam jak tylko dowiem sie konkretow co do cen grzalek na pewno napisze a srednica rorki ok 3 mm.pozdrawiam
    heberek
    Level 13  
    OK. Dzieki czekam na twoja odpowiedz. Pozdrawiam.

Moderated By dee jay G:

Nabijanie postów!

demolka998
    Level 2  
    witam. mam pytanie. mam w domu zepsutą maszynke do popcornu (taką małą elektryczną) jest w niej zepsuty chyba wiatrak bo grzeje czy nada się do przerobienia na dymiarke?? I co czeba było by zrobić
    heberek
    Level 13  
    WYTWORNICA Z MASZYNKI DO POPCORNU? poczytaj troche postów i zaznajom sie z budowa dymiarki. moze jek grzałke jakos przerobisz to bedzie :)
    Uszol 1990
    Level 29  
    Witam
    a jak by dać 2 zaworki ?
    jeden zwrotny przed grzałka a drugi po grzałce tak aby po jakimś tam ciśnieniem sie otwierał albo elektryczny i zrobić jakąś elektronike ?
    oizdrawiam MareK