Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie reflektorami PAR64 z zarówkami 1000W.

17 Sty 2006 10:11 3440 23
  • Poziom 27  
    Witam !!

Chciałbym doposazyć sie w taki sprzet tzn. ZAkupic stojaki pod PAR64 o wysokosci ok 2,5m a na kazdym po 4 lub 6 reflektórów. W gre wchodza dwa statywy po jednym na strone. Wszystko bylo by fajnie tylko niestety nie wiem jak rozwiazac problem sterowania nimi. Tzn jak potrzeba zgasic jeden to zeby z odległości 20m na pulpicie sterownika go zgasic. I tak dalej z kazda mozliwoscia sterownika. NIE widzi mi sie cigniecie od kazdego reflektora 20m kabla do sterownika. Bo przy 12 reflektorach to bedzie 12KW pobierac. WIc kable nie powinny byc dlugie. A pozatym sam koszt odpowiedniego kabla mogl by byc troche przesadny. Prosze o inforamcje jak sie rozwiazuje ten prablem w praktyce.

Dziekuje i pozdrawiam.
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Witam.
    Mozesz wykorzystac komputerowy sterownik jakim jest discolitez. Proponue uzywac zaawansowanej wersji czyli professional II. zasialanie pobeirac z jednego miejsca. Sygnal od sterownika na kazdy kanal mozesz poprowadzic bardzo tanim kablem bo tam jest tylko 5V. Ja uzywam kabla takiergo bo 40gr metr i jest bardzo dobry do tego zastosowania.
    Sluze pomoca jzeli chodzi o discolitezx oraz wszystkie schematy i porady.
  • Pomocny post
    Użytkownik obserwowany
    Witam,
    Ratuje Ciebie jedynie moduł z triakiem (do każdego reflektora) i transoptorem np. typu MOC3052 i cienkie przewody do sterowania diodą w transoptorze albo sterowanie radiowe lub w podczerwieni.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Witam
    Proponuję sterowanie w systemie DMX512:
    moduł dimmera 4 kanały 3szt.
    stopień mocy 4 kanały 3szt
    konwerter USB - DMX512
    Taki zestaw umożliwia zasilanie trójfazowe, w końcu to 12kW, a dołączone oprogramowanie do konwertera USB - DMX, proste sterowanie z PC lub latptopa. Program to wirtualny pulpit nastawczo-regulacyjny z dwoma polami
    po 16 kanałów. Wszystko dostępne na stronie www.dab-system.com

AB
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Witam ponownie. Zastanowmy sie jeszcze raz aby nie popelnic "zyciowego" bledu. Spojrzmy na koszta. Moduly DMX sa dosyc drogie i trrzeba doliczyc jeszcze oprogramowanie. Spojrzmy ponownie na Discolitez. KOszt jednego kanalu to ok 10zł. Oczywiscie duze moce moce eliminuja tu plytki uniwersalne i zachodzi potrzeba stosowania radiatora. I tak w porownaniu z DMX sa to male pieniadze. Oprogramowanie jest darmowe i ma wiele "wypasionych" funkcji. POdsumowujac. W twoim przypadku bez wachania wybralbym Discolitez. Jezxeli ma to byc oczywiscie do sterowania tylko reflektorami. Jezeli jeszcze urzadzenia inteligentne to tu juz raczej tylko DMX.
  • Poziom 27  
    Nie nie na inteligente urzadzenia narazie mnie nie stac a musze miec jakies oswietlenie. Wiec wybralem pary64. Bo sa uniwersalne wrazie czego mrygaja i daja efekt jak narazie czesto spoktykany na scenach. Ale ja poki co nie mam sceny i naglasniam rzeczy na tak zwanych scenach stalych. TZN.: Jakies kulturalne itp. naglosnienia.

Mysle o 4 max 6 na storne. Co do DIscolitez to jest fajna sprawa bo tania tylko te MOC sa niepewne. A i jeszcze chodzi oto czy mozna plynnie sterowac swiatlem z discoliteza. A jak nie to mzna samemu napisac oprogramowanie.(tu nie widze problemu) A o ile wiem schemat discolitez'a pozwala 32 urzadzenia sterowac. Aha nie da rady tego przeorbic aby to bylo radiowo ??

CO do DMX to bardzo fajna sprawa 100zl steorwnik do kompa. Ale pozniej robi sie problem jak pod ten sterownik podlaczyc reflektory. Taki koncowy stopien mocy moze kosztowac ale za to leci jeden kabelek DMX i wszystko.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Wdlug mnie MOC sa w miare pewne.( u mnie chodza codziennie i co najmniej 2h)JEzeli sa tylko w obudowie i nie dotykasz ich w swetrze to sa oki. Nie ma co bawic sie w droge radiowa. Takie kabelki sa bardzo tanie ( ja kupuje po 40gr metr ale sa i tansdze i napewno wystarcza). Jezlei napisalbysa jakis progrmaik to chetnie przetestuje. Wracajc do drogi radiowej to mozna jezeli napiszesz proigramik to dodac obslugez klawiatury i sterowac z bezprzewodowej klawiatury. Po drodze dac tylko jakis maly wzmacniaczyc sygnaly. Taki wzmacniacz to ghrosze.
  • Poziom 27  
    Musze sie tylko zapoznac z zasada dzialania urzadzenia discolitez'a i jak juz bede wiedizal jak co i gdzie moze napisze soft do tego taki aby mi odpowiadal.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    O sterowaniu przez port LPT bylo juz troszke na forum. Latwo sie pisze pod delphi. Ja troszke probowalem ale nie czuje sie na silach. Mozna tez pisac pod Turbopascal ale chyba lepsze jest srodowisko graficzne.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    mlody_elektronik napisał:
    Musze sie tylko zapoznac z zasada dzialania urzadzenia discolitez'a i jak juz bede wiedizal jak co i gdzie moze napisze soft do tego taki aby mi odpowiadal.

To jest proste jak drut. Masz w LPT 8 pinów, na każdym możesz mieć sygnał 0/1 (0V/5V) - tym sterujesz triaki, które z kolei włączają i wyłączają żarówki. Po drodze optotriaki dla zapewnienia izolacji między PC a siecią 230V.
    Ściemniania nie ma, tylko działa/nie działa.
    Sam kiedyś próbowałem pisać takie coś - najpierw na Atari 65XE (kto to pamięta? :D ) potem w TP na PC-ta, a ostatnio nawet w Delphi pod winzgrozę.
    Czasem widuję też na allegro - programik i schemat układu wykonawczego za chyba 5 zł.

Ja sam z kolei przymierzam się do konstrukcji dimmera (ściemniacza), póki co analogowego (0-10V), potem dokupię pewnie moduł dmx->0/10.
    Konsoletę do analoga też pewnie sobie złożę :)

Pozdrawiam, Radzio.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    multilight napisał:

Ściemniania nie ma, tylko działa/nie działa.
    Pozdrawiam, Radzio.

Witam ponownie.
    Dlaczego uwazasz ze sciemniania niema?
    Przeciez jest taka opcja w programie. Jak chcesz to wypwiedz sie na temat sciemniania w moim temacie "sciemnianie w discolitez professional II". Jestem zainteresowany
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    No cóż, jest regulacja jasności podłączonych ledów, natomiast nie da się regulować lamp 230v. Do tamtego tematu też zajrzałem i dokładniej napisałem.
    Pozdrawiam, Radzio.
  • Poziom 27  
    wlasnie te discolitez jest dobrym pomyslem bo mozna poscic jeden kabel kilkunasto zylowy (nawet mam z 50m takiego) i po problemie. Jest tani. Ale jezeli nie daje rady sciemniac to odpada takie polacznie. A tak sobie pomyslalem ze zamiast komputera mozna da uzondzonko ktore podawalo by napiecie na MOC.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    wlasnie te discolitez jest dobrym pomyslem bo mozna poscic jeden kabel kilkunasto zylowy (nawet mam z 50m takiego) i po problemie. Jest tani. Ale jezeli nie daje rady sciemniac to odpada takie polacznie.

Lepiej zbudować dimmer analogowy - jest prosty, nie trzeba procków, mozna złożyć w jeden wieczór. Konsolę w drugi i masz komplet :D

A tak sobie pomyslalem ze zamiast komputera mozna da uzondzonko ktore podawalo by napiecie na MOC.

Hehe... Ja za szkolnych czasów miałem takie coś - sterowanie wyłącznik on-off+przycisk do migania - 8 takich kanałów i moduł wykonawczy 8 kanałów na elementach dyskretnych z transoptorem zrobionym z leda i fotodiody, połączenie to 50m taśmy 9-żyłowej. Do tego lampki "biurkowe z klipsem", kolorowe żarówki, strobo, kolorofon i kogut policyjny (oryginał z Nyski :D )... Obganiałem tym wszystkie dyskoteki w podstawówce.... Ile razy prąd mnie przy tej budowie kopnął... Ale działało, działa do dziś - właśnie wygrzebałem z szafy :)
    Ech, wspomnienia...

Załączam schemat dimmera 0-10v

Pozdawiam, Radzio
    Załączniki:
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Witam ja też potrzebuje pomocy przy budowie sterownika do świateł z tym że ja nie kożystam z kompa do włączania świateł tylko z przełaczników.A więc zamontwoałem już 10sztuk MOC3043 na płtyce uniwersalnej połączone porzez 2 rezstory 360ohm do BT139 no i jak daje na optotriak napięcie około 6 v i prąd 5mA to na wyjściu triaka mam tylko około 50V ale jak wyłącam z sieci układ albo go włączam to jest 230 ale dosłownie przez ułamek sekundy.Podłączenie wziołem ze schematu dj Popaka od jego sterownika do komputera.Mile widziana wszelka pomoc bo terminy mnie gonią a urządzenia nie gotowe pozdarawiam Chrzaszczu18 a i jeszcze jedno czy rezystor 33 omy i kondensator 0.01µF na wyjściu triaka jest potrzebny??? bo ja go nie montowałem bo nie dostałem takieg kondensatora ale rezystor mam więc mogę dobrać jakiś kondensator więc proszę o pomoc tak że z tym problemem
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    multilight napisał:

Lepiej zbudować dimmer analogowy - jest prosty, nie trzeba procków, mozna złożyć w jeden wieczór. Konsolę w drugi i masz komplet :D
    Pozdawiam, Radzio

No tak. Wszystko oki. Ale budujac osobny dimmer to aby miec regulacje pod reka to trzeba juz do lamp ciagnac kabel na 230V. A takto sam modul bylby przy lampie i tylko cienki kabelek od kompa do modulu.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    A jaki kłopot zrobić moduł, umieścić go przy lampach a sterowanie (zwykłe potencjometry) zrobić pod ręką w postaci pulpitu? wtedy też sterowanie dajesz cienkim kablem do modułu (umieszczonego powiedzmy na suficie), kable (krótkie) od lamp wpinasz do modułu i doprowadzasz jeden kabel zasilający?

Pozdrawiam, Radzio.
  • Poziom 26  
    Zamiast kombinować, popatrzcie jak to robią różne firmy i zróbcie tak samo !! To są bardzo dobre rozwiązania, a przede wszystkim sprawdzone!!
    Sterownik przy sobie, dimmer pack na scenie, krutkie kable od reflektorów do dimmer packów, jeden cienki kabelek do sterownika i już.
    Po co kombinować i wymyślać jakieś własne systemy? Jak nie stać Cię na DMX, albo nie umiesz zrobić, to zrób sobie w analogu 0-10V, ja tak mam i nie narzekam.
    Za 24 kanałowy sterownik, z pamięcią 64 scen, dwoma presetami, ośmioma ustawianymi programami po 32 kroki i funkcją crossfade dałem 150zł na allegro. Do tego dimmer packi własnej roboty do reflektorów, power packi na przekaźnikach, do załączania zwykłych świateł jak flower, czy lotos, czy UV (bo na cholerę to ściemniać?) i po kłopocie.

Pozdrawiam.

PS: Jeśli nawet będziesz podłączał to tylko do kompa, to i tak zrób to w jakimś normalnym standardzie, skąd wiesz co będzie potem? Może trafi Ci się tanio jakiś sprzętowy sterownik (a np. ja wolę to jak myszkę), albo będziesz chciał sprzedać!
  • Poziom 18  
    Witam ponownie.
    CZy jest mozliwosc wykonania takiej konsolety 0-10V w domu? czy jest to oplacalne?
  • Poziom 13  
    kamil-91 napisał:
    Witam ponownie.
    CZy jest mozliwosc wykonania takiej konsolety 0-10V w domu? czy jest to oplacalne?

Jest możliwe, ale w świetle tego, co napisał dee jay G chyba nieopłacalne. Chyba że chcesz mieć "gołe" potencjometry do regulacji jasności.

Z drugiej strony - 8 szt. potencjometrów kosztuje 40zł (telpody 5zł/szt), do tego obudowa, czas... wolałbym dać te 150zł.

A dimmerpacki zrobić samemu i już.

:arrow: dee jay G: co to za sterownik? coś z eurolite?

Pozdrawiam, Radzio.
  • Poziom 18  
    Jezeli dobrze rozumiem to mamy sobie zaprogramowane jakies efekty np. do obslugi 5 kanalow na 230V i na kazdym kanale jest trafko ktore z 230V robi 10V i do tego tylko jakis potencjometr i to jest cala filozofia??

Wymyslilem cosa takiego. Mam sobie takie swiatelko rowerowe.(kupilem za 2 zł) Ma zaprogramowane ok 7 fajnych efektow. Jest 5 kanalowy. Wymyslilem cos takiego. Biore sobie uklad wykonawczy od discolitez. Na kazdy kanl daje taki regulowany zailacz za 10zł. Ma juz wbudowany potencjometr wiec tylko wszystko odpowiednio pomontowac i mamy juz cala konsolete. Oczywiscie skromna ale jakas. Choc w porownaniu do mozliwosci konsoli kupionej za 150zł przez naszego kolege to szkoda pieniedzy na takie wynalazki.
  • Poziom 26  
    Ten wielki stół, to to o czym pisałem, a ten mniejszy też pracuje w standardzie 0-10V, ale ma 6 kanałów i 8 programów (stałych) Sterowanie muzyką, 3 niezaleźne strefy wyjściowe itp. Kosztował mnie 45zł (oczywiście również na allegro ;) ) Sterowniki 0-10V nie sa drogie, ponieważ teraz stosuje się DMX 512, a taki sterownik (jak ten duży) można upolować w jakimś teatrze, domu kultury itp. Kiedyś były używane właśnie takie w standardzie 0-10V, a teraz leżą gdzieś po strychach i rdzewieją, bo wszyscy się przesiedli na DMX.
  • Poziom 18  
    No to chyba wyskocze jak bede mial kase do domu kultury. A jakie urzadzonka mozna obsluzyc z tej konsoli oprocz dimmerow no i urzadzen zalaczanych na przekaznikach?

Dodano po 1 [godziny] 8 [minuty]:

Konsola musi dawac od 0-10V. A ile amper?? ( lub miliamper)
  • Poziom 29  
    Witam
    a prrubował ktoś odpalić soundgraffiti ? to jest podobne do discolitez i ma chyba przygasanie żarówek..
    tylko czeba dimer na COM'a ?
    sam nie wiem do końca o co chodzi jesli ktoś wie to proszę o odpowiedź w temacie.. >
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic435087.html
    pozdrawim Marek