Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w pracy dyplomowej

17 Sty 2006 10:27 947 3
 • Poziom 9  
  Jestesm właśnie w trakcie pisania pracy dyplomowej i mam problem, nie mogę znaleść (sensownych) materiałów na temat "Analogi elektrycznych, mechanicznych i akustycznych"
  Może macie coś na ten temat, albo wiecie gdzie mógłbym coś takiego znaleść. Dzięki z góry za pomoc
 • Poziom 15  
  Polecam ponownie bardzo obszerne wydawnictwo Z.Zyszkowskiego pt:"Podstawy elektroakustyki" Wydawnictwa Naukowo-Techniczne Warszawa 1984. Zawiera dział -Analogie między układami elektrycznymi, mechanicznymi i akustycznymi.
 • Poziom 43  
  hmm musisz zajżeć do teorii fali mechanicznej i porównac to z falą elektryczną no i swietlną.

  Analogia najprostsza, powiedzmy opór powietrza= opornik...

  możesz tez bardzo prosto znaleźć anologie hydrauliczne z elektrycznymi, na przykład kurek = wyłącznik, poziom wody nad ziemią = potencjał.... prąd przemienny = strumień wodny o zmiennym kierunku... kontensator, to elastyczna zatyczka rury, cewka to by był element dławiący, dławik hydrauliczny takie tez cos jest... Tranzystr, miałbys zawór sterowany kontrolowany przepływem zewnętrznego prądu wodnego... W sumie tylko wyobraźni.

  Porównanie pól elektrycznego i grawitacyjnego (całkowity analog...) wszystko to samo nawet prawo Gaussa podstawowe...

  W jednym mmay stałą elektryczną k w drugim grawitacyjną, w jednym mamy masy (jeden znak) contra ładunki (juz analogia się rozmywa bo mamy dwa rodzaje ładunków dodatnie i ujemne)

  jesli przejśc na teorie to generator LC to to samo co wahadło sprężynowe - opisywane takimi samymi równaniami.

  nawet w świecie kwantów i bozonów jest podobnie, cząstką lącząca ze sobą oddziaływanie elektryczne jest foton, cząstka lącząca ze sobą oddziaływanie grawitacyjne jest grawiton...

  i teraz łatwiej byłoby znaleźc miejsca gdzie nie ma analogii. mianowicie nie obserwuje sie czegoś takiego jak powstanie pola magnetycznego z pola elektrycznego w przypadku pola grawitacyjnego (choć zmienne pulsujące pola grawitacyjne i we wszechświecie może istnieją).

  Ale w przypadku nowych teorii takich z okresu lat 50-tych, można poznać procesy fononowe - czyli czastki odpowiedzialne za drgania sieci na poziomie atomowym.

  ja bym Ci radził obowiązkowo: Feynmana wykłady z Fizyki... Wszystkie, szczegolnie jesli chodzi o fale

  -----------------

  Powiedzmy tak Wahadło to oscylator, można wprost zamienić na oscylator LC, wahadło tłumione na oscylator RLC, wahadło powodujące dźwięk można porównać do obwodu LC nadającego fale radiową, ktore tak jak fale akustyczne i świetlne moga ze sobą interferować.
 • Poziom 10  
  widze, że robisz u pana k.s. - będzie ciężko:cry: