Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

magnetowid załączony czujką PIR

17 Sty 2006 12:24 977 4
  • Poziom 13  
    Proszę o informację w jaki sposób podłączyć czujkę ruchu PIR pod magnetowid, żeby nagrywał w momencie zaobserwowania ruchu.
    Z góry serdecznie dziękuję.
    .
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 13  
    :) Witam, kiedys chcialem takze cos takiego zrobic i udało mi się.
    Urządzenie które stworzyłem działa na przekaźnikach.

Oparte jest o dwa układziki UCY74121 (jeden włącza REC, drugi STOP) dodatkowo dołożony jest układ czasowy na NE555 (jeden z gotowych kitów) który załącza się po ruchu przed czujką i utrzymuje nagrywanie przez jakis określony czas( ja ustawiłem na 1min) po zaniku ruchu przed czujką.

Przy takim nagrywaniu wystepuje kilka problemów.

1. Należy dodać kilka kondensatorków podtrzymujących pamięć, aby magnetowid po wyłączeniu z sieci cały czas pamiętał ze jest ustawiony na kanał UV

2. Isntnieje możliwość ( w nowszych magnetowidach) załączenie tzw. timera na np 0:30, 1:00min. Pojawia sie to przy szybkim wykrywaniu przez czujkę ruchu. Magnetowid nie nadąza wykryć STOP i załancza się ponownie REC który zwiększa czas nagrywania sie tasmy o kolejne 30min.

3.Załączenie się 2xSTOP co moze spowodowac wysunięcie sie kasety ( ja to rozwiązałem w ten sposób ze przekaźniki REC i STOP podłąnczam do pilota a nie do przycisków na panelu sterowania magnetowidem)

Niestety, ma zrobioną płytkę do drukowania w AutoCadzie ale bez zapisanych wartości elementów ( bo te mam w głowie).
    Napisz czy chciałbys schemat ściezek, ideowy czy przygotować ci gotowy model do testowania.

Pozdrawiam
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 13  
    Jeżeli nie sprawi to CI problemu to prosiłbym o schemat ideowy i ścieżek.
    Wielkie dzięki i pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Okiej, ale bedziesz musial chyba poczekac do następnego tygodnia, bo musze to przygotować.
  • Poziom 12  
    W Praktycznym Elektroniku ok 1999 roku byl opisany ukad do magnetowidu z czujkami PIR do 4-ech kamer nagrywal z ta na ktorej wykryl ruch. (we wczesniejszym byl taki ukladzik do jednej kamerki). Zrobilem z 12 takich ukladow dzialaja do tej pory zamiast czujki pir stosowalem takze wykrywanie ruchu ukladem, ktory reagowal na zmiane sygnalu z kamery chyba z Elektroniki Praktycznej (odpada montaz czujki.Ukladziki mozna zamontowac razem z wczesniej wymienionym i postawic obok magnetowidu. Wracam za 2 tygodnie,gdzies powinienem miec PDFa moge poszukac.
    Cos sie udalo znalesc
    http://www.elektroda.net/video/video_detek.html - wykrywanie ruchu w sygnale z kamery
    http://www.elektroda.net/download/dwpl.php?file=inne/08-2003/5.pdf nie mam mozliwosci sprawdzic pracuje na QNXie i nie mam niczego do przegladnia PDFow ale to chyba bedzie to.