Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wartość napięcia -5V co oznacza ?

17 Sty 2006 14:01 897 3
 • Poziom 11  
  wiem że to może banalne pytanie ale mugł by mi ktoś wytłumaczyć co to znaczy że napięcie ma wartość -5V bo 5V to rozumie ale żeby na minusie było??
 • Poziom 33  
  Witam
  W zasilaczach symetrycznych masz napięcia dodatnie i ujemne względem masy.
  Masa to jest 0V i teraz napięcie moze przybierać wartości dodatnie lub ujemne, tak jak liczby na osi liczbowej.
  Pozdrawiam
 • Specjalista-oldradio
  piroaa napisał:
  wiem że to może banalne pytanie ale mugł by mi ktoś wytłumaczyć że napięcie ma wartość -5V bo 5V to rozumie ale żeby na minusie było??


  Napięcie to różnica potencjałów, pomiędzy dwoma punktami, które mają różne potencjały. To, czy napięcie jest dodatnie czy ujemne zależy tylko od tego który z punktów uznasz za odniesienie - ten na którym potencjał jest mniejszy lu ten gdzie jest większy.

  Np. jak masz dwa źródła napięcia - jedno 5V, drugie 10V i połączysz je szeregowo, tak, że napięcia się sumują, to możesz mieć następujące kombinacje:

  - Jak przyjmniesz, że minus' źródła 5V to poziom odniesienia, to w punkcie połączenia źródeł będziesz miał napięcie +5V, na datnim końcu źródła 10V będzie +15V
  - Jak przyjmiesz, że punkt odniesienia to punkt połączenia źródeł to na ujemnym końcu źródła napięcia zmierzysz -5V, a na dodatnim końcu źródła +10V zmierzysz +10V
  - Jak przyjmiesz, że punkt odniesienia to dodatni koniec źródła +10V to w punkcie połączenia źródeł zmierzysz -10V, a na ujemnym końcu źródła 5V zmierzysz -15V.

  Jak widać znak napięcia zależy tylko od wyboru punktu odniesienia - coś podobnego jak wysokości względne.
 • Poziom 25  
  W tym wypadku minus okresla biegunowośc napięcia względem punktu odniesienia np. względem masy urzadzenia .Wartość napięcia wynosi 5V ,natomiast biegun dodatni jest połączony z punktem odniesienia układu(masą)