Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka 2 fazowa

mariusz-a 17 Sty 2006 15:53 24450 35
  • #1 17 Sty 2006 15:53
    mariusz-a
    Poziom 11  

Mam spawarke 2fazową z regulacja prądu rdzeniem wsuwanym. Jest to bardzo uciążliwe jeśli spawamy grube i cienkie blachy lub zmieniamy pozycje spawania (naboczna,podolna, pachwinowa) gdzie trzeba zmieniac prąd.Chciałbym wykonac inną regulację. Prosze o jakieś pomysły.

• Pomocny post
    #2 18 Sty 2006 11:31
    Nstan
    Poziom 31  

mariusz-a napisał:
    Mam spawarke 2fazową z regulacja prądu rdzeniem wsuwanym. Jest to bardzo uciążliwe jeśli spawamy grube i cienkie blachy lub zmieniamy pozycje spawania (naboczna,podolna, pachwinowa) gdzie trzeba zmieniac prąd.Chciałbym wykonac inną regulację. Prosze o jakieś pomysły.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
    .Proponuję wykonać jakiś prosty regulator elektroniczny, którym za pomocą potencjometru będziesz szybko zmieniał natężenie prądu.

• #3 20 Sty 2006 12:12
    mariusz-a
    Poziom 11  

Czy masz może jeszcze jakiś inny regulator?

• Pomocny post
    #4 21 Sty 2006 01:44
    Nstan
    Poziom 31  

mariusz-a napisał:
    Czy masz może jeszcze jakiś inny regulator?

Do małego migomatu wykonałem regulator prądu na BTA 41-600.

• #5 23 Sty 2006 16:45
    mariusz-a
    Poziom 11  

Czy mógłbym go podłączyć pod 380V?

• #7 27 Sty 2006 11:41
    mariusz-a
    Poziom 11  

Czy mógłbyś wstawic schemat?

• #9 30 Sty 2006 15:46
    t64
    Poziom 12  

Czy mógłbyś powiększyć schemat gdyż elementy są mało widoczne?

• #11 02 Lut 2006 11:01
    t64
    Poziom 12  

Jesli posiadam już regulację odczepami to czy moge zamontować jeszcze do tego regulator prądu?

• Pomocny post
    #12 03 Lut 2006 09:21
    Nstan
    Poziom 31  

t64 napisał:
    Jesli posiadam już regulację odczepami to czy moge zamontować jeszcze do tego regulator prądu?

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
    Oczywiście, że możesz i będziesz miał regulację zgrubną napięcia odczepami a dokładną regulację prądu regulatorem.

• #13 08 Lut 2006 16:37
    mariusz-a
    Poziom 11  

Czy mógłbys wstawić fotkę płytki od strony elementów i od strony druku?

• Pomocny post
    #14 10 Lut 2006 19:48
    Nstan
    Poziom 31  

mariusz-a napisał:

Wstawiam fotkę płytki od strony elementów.

• #15 11 Lut 2006 10:24
    mariusz-a
    Poziom 11  

Masz może rozrysowaną płytkę?

• #17 13 Lut 2006 00:07
    Pavlik71
    Poziom 14  

A ja zastosowałem układ z tego rysunku. To rozwiązanie jest rosyjskie - oni to jednak mają głowę.

Parę słów wyjaśnienia. Dwa tyrystory to część wykonawcza. A między bramki tych tyrystorów wstawiłem układ ściemniacza do lampy pokojowej. Działa super. Ten przekaźnik co tam zwiera bramki jest po to aby zainicjować łuk (wtedy jest pełna moc spawarki). Po chwyceniu łuku styk przekaźnika jest rozwierany i spawanie odbywa się z nastawioną regulacją, ale ja tego nie zastosowałem.
    [/img]

• #18 17 Lut 2006 12:42
    mariusz-a
    Poziom 11  

danthe napisał:
    Witam !!

A może taki sterownik - na 380 V, do triaków BTA 41, seryjnie montowany w spawarkach "FERROMAG" z Augustowa. Mam 2 szt. w razie potrzeby jeden mogę wystawić na allegro.

Pozdrowienia - DANThE

Czy możesz wstawić schemat płytki?

• Pomocny post
    #21 18 Lut 2006 14:28
    Nstan
    Poziom 31  

mariusz-a napisał:

Wstawiam fotkę płytki od strony druku

• #23 27 Lut 2006 12:49
    tom53
    Poziom 11  

Czy możesz wstawić lepszą fotkę płytki gdyż nie za bardzo widać ścieżki

• Pomocny post
    #24 06 Mar 2006 17:04
    t64
    Poziom 12  

Mam w domu spawarkę własnej roboty z wsuwanym rdzeniem i 3 odczepami. Jest duży prąd i moge tylko zmieniać prąd tymi odczepami, natomiast gdy wsuwam i wysuwam rdzeń nie ma regulacji. Wydaje mi się że jest tylko nieznaczna na jednym odczepie gdy mam przełączone na jeden z tych trzech zakresów(i to właśnie na tym na którym jest największy prąd spawania).

• Pomocny post
    #25 06 Mar 2006 19:06
    Nstan
    Poziom 31  

t64 napisał:
    Mam w domu spawarkę własnej roboty z wsuwanym rdzeniem i 3 odczepami. Jest duży prąd i moge tylko zmieniać prąd tymi odczepami, natomiast gdy wsuwam i wysuwam rdzeń nie ma regulacji. Wydaje mi się że jest tylko nieznaczna na jednym odczepie gdy mam przełączone na jeden z tych trzech zakresów(i to właśnie na tym na którym jest największy prąd spawania).

Masz źle nawinięte uzwojenia. Uzwojenie zarówno pierwotne jak i wtórne masz nawinięte na obu kolumnach w równej ilości. Dlatego gdy przełączysz na odczep z najmniejszą ilością zwojów wsuwanie rdzenia powoduje zmniejszenie prądu. Musiałbyś odwinąć część zwojów na jednej cewce i dowinąć ich do drugiej. Jeśli chodzi tylko o regulację prądu to najprościej byłoby wykonać regulator elektroniczny.

• #26 12 Mar 2006 08:50
    tymek21
    Poziom 12  

witam :)

Do kolegi binkom: Zmontowałem sterownik na u2008B no i niestety niemile się zaskoczyłem bo układ nie daje się wyregulować steruje 100% moc obciązenie(milczy jak zaklęty) posprawdzałem elementy wszystkie są nowe .Płytke robiłem sam ale sprawdzałem wiele razy i wszystko jest ok .Mam takie wartości niektórych elementów jak w oryginalnym pdf.U kolegi widziałem że troszke są inne .I tu moje pytanie czy jak pozmieniam jak na schemacie u kolegi, układ zacznie poprawnie pracować czy jest jakieś inne wytłumaczenie .Układ do montarzu jest banalnie prosty ,ale chyba jak tak dalej będzie to przeprosze starego U209 i zamontuje go do spawarki (przynajmniej mniej z nimi kłopotu z uruchomieniem )układ doskonale jest opisany w Elektronice Praktycznej 5/98. pozdrawiam i proszę o rade :)

• #27 12 Mar 2006 09:11
    binkom
    Poziom 14  

Witam
    Elementy raczej nie mają tak dużego znaczenia aby układ nie gadał.
    Sprawdź :
    Czy układ ma zasilanie Rezystor do pin 5 z diodą w szereg.
    Trzeba pamiętać iż, układ na masie pin 4 ma plus - pin 5 zasilanie (minus) -14-16 V.
    Teraz sprawdzamy układ regulacji kąta napięcie na pin 3 w zakresie -2 do -9 V.
    kondensatory ja stosuję MKSE - 10 nF - bardzo ważny - najważniejszy generuje piłę - można zobaczyć na oscyloskopie.
    no i na koniec synchronizacja z siecią pin 7 R -około 680 K - dla tylko 220 Może być 330 K
    Pozdrawiam
    Paweł
    PS.
    Jeśli jeszcze będą problemy to można dzwonić 600990508
    Płytki które sprzedaję na Allegro do samodzielnego montażu to chyba jakieś 0.1 % osób miało problem z uruchomieniem.

• #28 12 Mar 2006 16:33
    jony15
    Poziom 22  

spróbuj uruchomić układ z obciążeniem np: żarówka 100W. zbudowałem ten regulator w dwóch sztukach i w każdej bez obciążenia ( np trafo na biegu jałowym ) nie było regulacji a po podłączeniu żarówki układ działał prawidłowo. p.s. schemat który wykorzystałem to ten w drugim poscie od góry. pozdrawiam

• #29 13 Mar 2006 19:50
    tymek21
    Poziom 12  

Witam :)
    Udało mi się wkońcu uruchomić regulator na U2008B.W moim przypadku wystarczyło zmienić końcówki w triaku A1 z A2 i wszystko jest wporządku sterownik działa bez zarzutu :)
    pozdrawiam i dziękuje kolegom za pomoc :)

• #30 17 Kwi 2006 22:32
    cjbobo10
    Poziom 17  

ja mam 2 fazową spawarke i jak można najprościej zbudować taki regulator na 400V 20A

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo