Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumna podłogowa z mocnym basem

19 Sty 2006 12:16 4875 35
  • Poziom 17  
    Witam :P

Posiadam dwie kolumny firmy Atlon. Wymieniałem w nich głosniki bo stare się "zuzyły". Na dole jest Niskotonowy 200W "AlphardEX" średnica 25cm, na górze dwa tonsilki :średnio tonowy 60W i tweeter 60W. Kolumna ma wysokość 65cm a szerokosc 33cm. Na dole posiada ( pod głośnikiem niskotonowym ) dwa otwory zakryte siatką ( fabrycznie ).

Moje pytanie jest nastepujące. Chciałbym przerobić tę kolumne, ale bez ruszania pudłe zewnętrznego i bez wymiany głośników, tak , by bass był jak w SubWooferze. Czy może mi ktoś powiedzieć, czy da się to zrobic to montując np w środku listewki ze sklejki odpowiednio ułozone? Znam się mało na budowie kolumn, mam pare książek, ale tam głownie jest napisane o budowie kolumn od nowa, a chce wykorzystac te co mam.

Dziękuję za wszelka pomoc.

P.S. Schemacik mile widziany :)
  • Poziom 28  
    Z tego alpharda za duzo to nie wyciagniesz.
  • Poziom 33  
    "czy da się to zrobic to montując np w środku listewki ze sklejki odpowiednio ułozone" a czemu miało by to służyć?
    Jeżeli masz mało basu, to zaaplikój tunel BR, powinno pomóc, chociaż od Alpharda nie oczekój zbyt wiele...
    Pozostaje artykuł: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic143491.html
  • Poziom 17  
    Hm, małe nieporozumienie... Mam dużo basu, bo alphard ten kosztował ponad 100zł. ( i nie zostałem wyrolowany (ironia) ). Bass jest odpowiedni, ale zastanawiałem się, czy nie można go powiększyc jeszzce troszkę. Te dwie dziury o których mówiłem, to dwie rury obok siebie wchodzące w kolumne na dole, pod Niskotnowym. Maja średnice 8cm.

P.S. W załączniku, zamieszczam zdjęcia takich kolumn jak moje (Alton), oraz głośnika Alphard (rowniez takiego jak moj - 25cm, 200W 8 Ohm). Obecnie nie mam jak zrobić fotek ( tymczasowy brak aparatu cyfrowego ), więc zdjęcia pochodzą z internetu, ale przedstawiaja taki sam typ skrzyni kolumn jak moje oraz głośnika jak mój.

Może to komus pomoże w doradzeniu mi co moge zrobić dla poprawy basu.
  • Poziom 38  
    insom87 we wzmacniaczu podbij bas na maxa,włącz loudness,podbij na kompie bas do maxa i zainwestuj w jakiś korektor - tam też podbij na sam max.Jezeli to nie wystarczy weś następny eq i zrób pętle z basem podbitym na maxa.

Dostaje skrętu jelit jak czytam takie posty :)

Swoją drogą co to znaczy mam dużo basu bo głośnik kosztował ponad 100zł ?.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Te dwie rury to bass-reflex właśnie. Nie wiem po co chcesz poprawiać bas, bo ten Alphard jest dobry (o ile jest to naprawdę model z serii LW). Nie oczekuj po kolumnie basu jak w subwooferze. To tylko kolumna i najbardziej możesz oczekiwać kick-bassu.
  • Poziom 33  
    Jakie wymiary mają te otwory? Jakiej są długości? Być może kolumna strojona jest wysoko, strojąc ją niżej można zyskać kilka db...
  • Poziom 17  
    ALTON - wszystko mam powłączane. Człowieku, spokojnie... To jak masz problemy z jelitami to idź do lekarza ... :|. Ja tu się pytam tych, którzy moga pomóc, a nie wyśmieja mój post. Nie chcesz pomóc, śmieszy Cie ten post? - nie pisz nic i zachowaj to dla siebie. A zdanie z tym basem i 100zł, które Cie tak zbulwersowało, miało nieśc ze soba to, że kiedyś, ktoś napisał, że Alphardy to cienkie, tanie i badziewne głośniki. A to nie jest prawda do końca.

SiLeNt_hUnTeR - może i masz rację, może oczekuje za dużo od zwykłej pokojowej kolumny :?:... hm. Mnie chodzi głównie o to, że widziałem kiedyś schemat u kolegi, który przerobił kolumnę taka jak moja, na taka z dodatkowymi ściankami w środku ze sklejki. Bas był o wiele większy. NIestety kolumny poszły na sprzedaż, a z kolega nie mam kontaktu. I pytam własnie dlatego, czy ktoś o czyms takim słyszał. A co do basu, hm, jest całkiem porządny - jak to mówią cheble "łupie jak trzeba" - ale zastanawiałem się czy nie mozna go polepszyć "zrobić mocniejszym"

luke666 - nie wiem jak strojona jest kolumna, kupiłem juz gotową.
  • Poziom 21  
    Najlepiej zrobić, żeby był miękki, głęboki. Wiem o co Ci chodzi z tymi sklejkami - ma to być ekran?
  • Poziom 33  
    Właśnie dlatego pytam się o wymiary otworów, dzięki temu będzie można określić f strojenia i ew. coś poprawić. Bass u kolegi mógł się wydawać lepszy ze względu na inne warunki odsłuchowe: ustawienie mebli, wielkość pomieszczenia, być może od innego wzmacniacza.
  • Poziom 17  
    luke666 - testowałem te kolumny w ten sposób. W pustym pomieszczeniu, podłączylismy dwie kolumny do wzmacniacza Unitra ( taki z korektorem, loudness'em, końcówka mocy 45W. ).

SiLeNt_hUnTeR - dokładnie. Ekran
  • Poziom 38  
    insom87 pociesze cię.Ja mam bardzo dobre zdanie o alphardach i głośnik który posiadasz jest jednym z lepszych tej firmy.Jednak samo stwierdzenie że kolumna ma grać jak sub... trochę mnie to zniesmaczyło.Zrób jak ci radzą.Dostrój BR i więcej nie możesz zrobić.Z tego alpharda powinieneś mieć istną basową rzeźnie (taki żarcik ;) ).Napisz jaki masz wzmacniacz - Firma, model
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Przedłuż tunele BR (obudwa) powiedzmy dwukrotnie, jakąś rurką kanalizacyjną lub czym innym, o takiej samej średnicy
  • Poziom 17  
    luke666 napisał:
    Przedłuż tunele BR (obudwa) powiedzmy dwukrotnie, jakąś rurką kanalizacyjną lub czym innym, o takiej samej średnicy

Czyli poprostu wybebeszyć kolumnę, wyciągnać rurki i dokleić do nich drugie tyle, jak ich długość? Tylko zauważ, że kolumna jest wypchana filcem czy czyms takim, jakies "śmiećki". Te rurki maja długość ok 8-9cm.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Myślełem, że są trochę krótsze, w katkim razie przedłuż je o ok 5cm, i odsuń ten materiał wytłumiający od tunelu, ponieważ może przez niego pracować nieefektywnie.
  • Poziom 17  
    luke666 napisał:
    Myślełem, że są trochę krótsze, w katkim razie przedłuż je o ok 5cm, i odsuń ten materiał wytłumiający od tunelu, ponieważ może przez niego pracować nieefektywnie.

Hm,widzisz, tyle że tan "materiał tłumiący" jest w całej kolumnie. Mam go odsunąc nad te "rurki" i by za nimi przy tylnej ścianie tez nic nie było tak ??
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Musisz usunąć go z naprzeciwka wylotu (jeśli będzie blisko), bo może powodować tzw. pierdzenie, gdy powietrze zacznie dmuchać w materiał.
  • Poziom 17  
    SiLeNt_hUnTeR napisał:
    Musisz usunąć go z naprzeciwka wylotu (jeśli będzie blisko), bo może powodować tzw. pierdzenie, gdy powietrze zacznie dmuchać w materiał.

Ok. Myslisz, że te 5cm dodatkowej "rurki" poprawi Bas ? Pytam, bo ja nie robiłem tego, a Ty pewnie masz doświadczenie.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Możesz poeksperymentować - może poprawić bądź pogorszyć. Nie mam w tym niestety doświadczenia, bo robiłem to tylko raz. Najlepiej nasuń rurkę na tą oryginalną i sprawdzaj sam przesuwając ją w tył lub przód. W końcu kolumny będą grały dla Ciebie :)
  • Poziom 17  
    SiLeNt_hUnTeR - Aha :) Oki :) Poeksperymentujemy :) Tylko przednia cześc kolumny jest wklejana, nie wkręcana wiec muszę małą demolkę zrobić :) Ale popróbujemy :) Dzięki za pomoc :)
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Nie rozwalaj kolumny, po prostu wykręć głośnik, powinien być spory otwór do grzebania. Aby BR pracował efektywnie, to między nim a membraną nie powinno być materiału wytłumiającego. Sprubój odsunąć ten materiał w stronę tylnieś ścianki używając np. siatki ogrodniczej, ew siadki od ziemniaków.
  • Poziom 17  
    luke666 napisał:
    Nie rozwalaj kolumny, po prostu wykręć głośnik, powinien być spory otwór do grzebania. Aby BR pracował efektywnie, to między nim a membraną nie powinno być materiału wytłumiającego. Sprubój odsunąć ten materiał w stronę tylnieś ścianki używając np. siatki ogrodniczej, ew siadki od ziemniaków.

No masz rację, będzie wielki otwór do "szperania" :). A może całkiem zabrac materiał łumiący z wysokości BR ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 38  
    Twój wzmacniacz ma 2x30W i niestety nie jest w stanie napędzić tych alphardów
  • Poziom 17  
    ALTON - wzmacniacz miał 2x30W gdy go kupiłem, ale znajomy z serwisu rtv wymianił końcówki na 2x45W. A tak swoją drogą, jaką moc (najmniejszą) powinien mieć wzmacniacz, by "napędzić" tego Alpharda? On ma Moc 200W, i na tym wzmacniaczu który mam przy włączonym Loudness i EQ gra bardzo głośno i z mocnym basem.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Wystarczy - ja dla mojego suba mam 2x70, a głośnik 360 i hula (do tego dwie kolumny 2x20 Unitra Tonsil). Może nie gra to na miarę możliwości, ale zadowalająco
  • Poziom 17  
    SiLeNt_hUnTeR napisał:
    Wystarczy - ja dla mojego suba mam 2x70, a głośnik 360 i hula (do tego dwie kolumny 2x20 Unitra Tonsil

No własnie u mnie też ten głośnik hula dosyc głośno, a przy maxie Volume, owszem, musze ściągnąć bas, ale nie pierdzi głośnik. Wiadomo, żę moj wzmacniacz to nie jest jakiś Pioneer albo Technics, ale tylko to mam.

A co do BR, to wyciągnąłem te rurki i zmierzyłem. Mają jednak 10cm długości. Odgarnąłem materiał tłumiący ( ten puch ) i efekt jest lepszy. Zastanawiam się tylko, czy az tak bardzo musze to oddzielić, jak na tym schemacie który dostałem wyżej od luke666.

Dodano po 3 [minuty]:

barthezz napisał:
    luke666 napisał:

Sam sie przedłuż, jeśli to Altony 80 to oryginalne strojenie tunelami 6 cm bo to sie liczy czyli to co daje efektywna promieniowanie otoworu i długości 10 cm daje strojenie przy 37Hz a w Altonach 110 na 28Hz (tyle że tu są dłuższe bo mają 14 cm, jeśli by zastosować te same co w modelu niżej to strojenie było by na 32Hz). Podaj model tego alpharda. Zresztą ten dudniący wzmacniacz jest winą że to tak gra, weź sprzedaj te barakło i kup coś sęsownego co ruszy te głośniki o mocy minimum 100W na kanał, wtedy nie będziesz niczego kombinował.

Rurki mają długość 10cm. Hm, baraCHło powiadasz? Każdy ma co ma. Alphard jest taki jak na zdjęciu wyżej :]. Nie bede go rozkręcał jeszcze raz by podac typ. Wiem tylko ze ma 200W i 8 Ohm. Pozatym o ile mi wiadomo, te wzmacniacze był jednymi z lepszych w swoim czasie. A na Technisc'a lub inne drozyzny nie mam zwyczajnie kasy.

Dodano po 1 [godziny] 10 [minuty]:

luke666 - zrobiłęm tak, jak pokazałeś mi na schemacie.Miałem blache, ktora została mi z grilla z auta, akurat taka długość by ja wygiąć i ułozyc jak na tym schemacie.Ma duży prześwit bo ma dużą ilośc oczek. Materiał wytłumiający jest juz tylko na górze i troszke z tyłu, odgrodzony siatką. Jest poprawa. Bass jest juz lepszy. Tylko zastanawiam się w takim razie, dlaczego jak kupiłem te kolumny, mimo że mają BR, nie było w nich takiej siatki, tylko materiał tłumiący latał po całej kolumnie :?::|:?:
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    barthezz - nabija to się przeważnie w butelke, a w balona się robi, ale nie ja Cię uczyłem w szkole więc zostawmy to <irony>. A co do tego, że "zostałem nabity w balona" to zastanawiam się skąd masz takie informacje? Gdybym może jeszcze za tą wymianę końcówek coś zapłacił, to bym się przejmował, ale skoro za free dostałem 45W to czym sie tu martwić i przejmować ?? :? Wzmaczniacz jest jaki jest, poza tym, nie o to mi chodzi na tym forum ( poscie ). Zaczął się wywód na temat wzmacniaczy, a tu chodziło tylko o kolumnę. Uzyskałem pomoc, więc nie widze potrzeby prowadzenia dalszych rozmów na tym poscie o wzmacniaczach. Pozdr