Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały uniwersalny zasilacz

Qurak 19 Sty 2006 13:31 6358 10
  • Witam wszystkich

Po raz pierwszy prezentuję moją konstrukcję w dziale DIY więc proszę o wyrozumiałość.

Chcę przedstawić mały ale całkiem uniwersalny zasilacz. Pewnie projektów zasilaczy było juz wiele jednak zawsze może znaleźć się ktoś kto akurat chętnie z tego skorzysta.

Od dłuższego czasu zamierzałem wykonać jakiś zasilacz ze stabilizatorem impulsowym. Mój wybór padł na układ firmy National Semiconductors LM2576T w wersji o regulowanym napięciu wyjściowym (LM2576T-ADJ). Szczęśliwie złożyło się, że całkiem przypadkiem natrafiłem w "Elektronice Praktycznej" na opis modułu stabilizatora impulsowego właśnie z układem LM2576T-ADJ (artykuł ze stycznia 1999r). Zamierzałem wykonać najprostszą wersję zamieszczoną w nocie aplikacyjnej układu i we wspomnianym artykule właśnie taka też jest opisana. Zamieszczam ten artykuł poniżej w załączniku "Artykuł i Płytki".
    Wszystkie zastosowane elementy są takie jak w spisie jedynie inny mam potencjometr i rezystor. Potencjometr ma wartość 47kΩ a rezystor 2kΩ.

Do zasilania wykorzystałem transformator, który pracował kiedyś zasilając żarówki halogenowe. Jest on wykonany na rdzeniu LL i ma wielkość jak transformatory seryjne typu TS90/13. Dwa wtórne uzwojenie po 12V połączyłem szeregowo i szacując moc tego transformatora na 90W byłem spokojny o wydajność prądową :) Układ LM2576 wytrzymuje prąd do 3A.

W założeniu miał to być mały gabarytowo zasilacz więc zastosowałem niewielką obudowę.
    Po wstępnym przypasowaniu transformatora okazało się, że będę musiał przerobić płytkę drukowaną stabilizatora LM2576. Powstała więc ostateczna wersja płytki, która idealnie wypełniła wolną przestrzeń w obudowie :) Wzór płytki zamieszczam również poniżej w załączniku. Jest w pliku PDF a dla tych którzy chcieliby ją prerobić dołączyłem też wersję w pliku CDR (Corel Draw wersja 9).

Ponieważ zostało jeszcze trochę wolnego miejsca w obudowie więc stwierdziłem że upakuję tam jeszcze prosty zasilacz symetryczny +/- 12V. Symetryczne napięcia są zawsze potrzebne w układach ze wzmacniaczami operacyjnymi i do takich zastosowań nie potrzebny jest duży prąd. Dzięki temu taki prosty zasilacz stał się jeszcze bardziej uniwersalny. Zmuszony byłem dowinąć dwa dodatkowe uzwojenia na transformatorze (na zdjęciu widać czerwona i czarną taśmę izolacyjną) Udało się to zrobić szybko i sprawnie więc transformator był gotowy w jeden wieczór.

Zasilacz symetryczny zbudowany jest na stabilizatorach typu 7812 i 7912. Oba stabilizatory umieściłem na radiatorze (idealnie spisał się tutaj radiator od procesora "cooler") który idealnie dopasował się do wolnego miejsca przy rdzeniu transformatora (widać na zdjęciu)

Na płycie czołowej umieściłem 5 zacisków laboratoryjnych, dwie diody LED (przy okazji służą jako wskaźnik włączenia zasilacza), potencjometr (10-cio obrotowy) oraz wyłącznik sieciowy. Miałem dość spory problem z rozmieszczeniem tego wszystkiego na płycie czołowej ale po kilku próbach powstała ostateczna wersja płyty czolowej. Jej projekt (a także dwa inne) jest także wykonany w programie Corel Draw a dla tych, którym się spodoba zamieszczam plik CDR i PDF w załączniku.

Przyznam się bez bicia, że najmniej elegancko to wyszło mi podłączenie diod LED i do tej pory nie dałem bezpiecznika sieciowego. Problem jest w tym, że dzisiejsze gniazdka do bezpieczników są kiepskiej jakości więc czekam na jakiś stary polski sprzęt żeby zdobyć dobrą oprawkę :)

Brakuje mi w nim tylko woltomierza ale do tak małej obudowy to nie ma cudów żeby zmieścić. Podłączam więc sobie miernik uniwersalny, ustawiam i sprawdzam napięcie - trochę to kłopotliwe ale już się przyzwyczaiłem :)

Napięcia jakie uzyskuję są następujące:
    - regulowane płynnie od 1,23V do około 30V
    Regulacja napięcia przy pomocy potencjometru 10-cio obrotowego jest tak dokładna, że śmiało możemy ustawić napięcie z dokładnością do 0,01V
    - symetryczne +/- 12V

Części wyniosły mnie niewiele bo większość elementów posiadałem. Brakowało mi tylko stabilizatora LM2576T-ADJ i dławika toroidalnego 100uH/6A. Zamówiłem je w TME i z przesyłką kosztowało mnie to około 30 PLN.

Na koniec powiem, że już ponad pół roku używam tego zasilacza i podłączałem do niego różne układy i urządzenia i nie sprawił żadnego kłopotu.
    Jako mały i podręczny zasilacz może przydać się każdemu kto bawi się elektroniką.
    Dziękuję koledze Kamilowi za konsultacje oraz koledze Krzyśkowi za transformator, za pomoc przy budowie i zrobione zdjęcia.

Zamieszczam zdjęcia gotowego produktu :)

Pozdrawiam

Fajne!
  • #2 19 Sty 2006 13:46
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Qurak napisał:
    Witam wszystkich

Po raz pierwszy prezentuję moją konstrukcję w dziale DIY więc proszę o wyrozumiałość.

Powiedzmy, że pierwsza, nie wierzę, jest to za dobrze wykonane :P

• #3 19 Sty 2006 13:48
    ziomal_87
    Poziom 18  

to smiało pogratulowac można dokładności oraz wprawy :) applause :P

• #4 19 Sty 2006 14:10
    Qurak
    Poziom 17  

Pierwszy raz prezentuję swoją konstrukcję na forum :) ale owszem nie jest to moja pierwsza konstrukcja.
    Gdybym miał aparacik cyfrowy i stały dostęp do internetu to byłyby zdjęcia z "pola bitwy" podczas montażu.

Pod tym linkiem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=402613&highlight=

Opisuję po kawałku swój drugi zasilacz do warsztatu. Nie jest jeszcze zupełnie skończony (oczywiście elementy obudowy). Jak będzie finał to postaram się też tu podrzucić

• #5 19 Sty 2006 14:26
    oskar_dyjas
    Poziom 25  

Bardzo ładna obudowa, i w środku też porządek. Bardzo ładny radiator i regulacja napięcia. Przydatne. Tylko zamiast napisu "regulowany zasilacz impulsowy" dałbym napis" Fresh Mega Power Input Volt Maker Super Transformation Stabilisation Impulsation Extra Live". I byłoby fajnie :)
    Pozdrawiam,

• #6 19 Sty 2006 19:58
    Flex86
    Poziom 10  

Naprawdę świetny i porządnie wykonany zasilacz. Sam nosze się z zamiarem zbudowania jakiegoś porządnego i niedrogiego zasilacza. Jak przejrzę twoja dokumentacje to zbuduje może nawet taki sam.

• #7 20 Sty 2006 10:39
    jacynka84
    Poziom 26  

Moje małe dzieło to ładowarka do kilku różnych aku i wygląda jakieś 1500 razy gorzej...Powaga to jakaś lipa że to twoje pierwsze dzieło... :-)))

• #8 20 Sty 2006 12:30
    lechoo
    Poziom 39  

Ludzie czego się czepiacie, najwyraźniej czytacie bez zrozumienia... Przecież kolega wyraźnie napisał "Po raz pierwszy prezentuję moją konstrukcję w dziale DIY" - więc wcale nie znaczy to, że jest to jego pierwsza konstrukcja lecz jest to jego pierwszy występ w dziale DIY :)

• #9 02 Lut 2006 16:39
    bw1
    Poziom 12  

Elegancki zasilacz mam pytanie ile kosztował ten 10cio obrotowy potencjometr ?

• #10 04 Lut 2006 23:27
    Qurak
    Poziom 17  

Witam

W Szczecinie kupiłem go za 22 PLN

Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME