Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak unikać malowania ścieżek na PCB?

adammruk 19 Sty 2006 15:12 1913 3
 • #1 19 Sty 2006 15:12
  adammruk
  Poziom 16  

  Czy ktoś zna może dobry i szybki sposób na naniesienie ścieżek na laminat??Chodzi mi o jakąś metode, która zastąpi malowanie ścieżek mazakiem. Ja tak robie od dłuższego czasu i stwierdziłem że trzeba znależć inny sposób np jakiś własnoręcznie zrobiony ploter do kompa czy coś innego :D mile widziane zdjęcia efektów wykonania!

  0 3
 • #2 19 Sty 2006 16:18
  Uszol 1990
  Poziom 29  

  Witam
  poczytaj na forum!!
  jest tego trochę :D
  poszukaj o metodzie :
  ksero, papier kredowy, żelazko :D
  ja mam gdzies dokument z tym co sciagnołem z elektrody :)
  pozdrawiam Marek :)

  0
 • #3 19 Sty 2006 16:30
  patrx
  Poziom 16  

  No to Cię oświecę.

  Najpierw idziesz do sklepu papierniczego i kupujesz papier kredowy
  (ok. 20gr za sztukę). Następnie na drukarce laserowej drukujesz wzór płytki (mozajkę) na tymże papierze. Musi to być wydruk lustrzany.
  Docinasz laminat (najlepiej szklano-epoksydowy) i dokładnie czyścisz go papierem ściernym ≤1000 i myjesz w detergęcie.Uruchamiasz żelazko.Zadajesz temp. ok 2/3 temp maksymalnej. Umieszczasz je do góry nogami w imadle bądż klękasz na podłodze i żelazko wciskasz między kolana. (wcześniej zabezpieczasz się przed poparzeniem za pomocą np ręcznika który rozkładasz na kolana).
  Na płycie grzejnej żelazka umieszczasz płytkę miedzią do góry i w tym momęcie przykładasz wyciętą mozajkę z papieru kredowego.
  Przykładasz ją stroną wydruku do miedzi i silnie naciskasz jakąś suchą
  szmatka. Po chwili poczujesz jak papier (toner) przywiera, przykleja się do
  płytki. Papier dzięki temu nie przesuwa się po płytce. Wcierasz szmatką w płytkę by toner przywarł na całej powierzchni. Po ok. 2-4 min (zależy od jakosci toneru) przerywasz wcieranie. Płytkę po jej wystygnięciu wkładasz do wody z odrobiną detergętu. Po nasiąknięciu papieru przez wodę tzn gdy robi się przezroczysty możesz przystąpić do ściągania, scierania palcem tegoż papieru. Papier ścierasz i otrzymujesz wspaniałą mozajkę przetransferowaną z papieru na płytkę.
  Poprostu żyć nie umierać! Tanim kosztem i przy tym niewiarygodnie szybko można otrzymać perfekcyjne obwody. Nie trzeba brudzić się żadną chemią tak jak to ma miejsce przy naświetlaniu (fotopozitiv).

  0