Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujniki parkowania (cofania). Proszę o pomoc!

19 Jan 2006 17:04 28376 11
  • Level 10  
    Witam
    Ostatnio nabyłem drogą kupna czujniki cofania, które mam zamiar zamontować w samochodzie tzw nowym Suzuki Swift.
    Kupilem zestaw 4 czujników firmy Exus.
    Moj problem polaega na tym, ze w instrukcji napisano aby odleglosc miedzy czujnikami wynosila minimum 60 cm. Gdybym zastosowal sie do instrukcji moglby zamontowac tylko 2 czujniki poniewaz calkowita szerokosc samochodu doliczajac roznego rodzaju wypustki wynosi 166-170 cm. Moje pytanie brzmi: Czy mozliwe jest zamontowanie czujnikow z mniejsza ich wzajemna odlegloscia? np 32 cm? Czy musze np zamontowac tylko 3 albo 2 czujniki?
    Jakie moga byc konsekwencje tych czynów?
    Z gory dziekuje za porady i pomoc.
  • Level 18  
    Zmontuj układ na stole i experymentuj.
  • Level 17  
    Jan Nojszewski wrote:
    Zmontuj układ na stole i experymentuj.

w sumie kolge ma racje.. albo w jakiejs niepotrzebnej desce...a z zza niej na wędce :):) wieszaj rozne przedmioty.. i patrz z przodu jak reaguje czujnik.. bo sam bedziesz robil za duze zamieszanie... kiedys przygladalem sie takiemu urzadzeniu i wlasciciel mowil,ze czasami to dobre jest, ale jemu np na wieksze krzaczki juz reagowalo.
  • Level 17  
    Witam. Montowalem wielokrotnie sonarki z mniejsza odlegloscia od siebie niz 60 cm i dzialaly poprawnie. Co do czulosci to rzeczywiscie roznie z tym bywa. zalezy to od wielu czynnikow a glownie wlasnie od poprawnego montazu. Glownym problemem jest to, ze zderzaki jakies zaokraglone robia i trzeba sie przylozyc, zeby sonarki nie patrzyly w ziemie, czy w powietrze. Istotne jest to, zeby skrajne czujniki byly zamontowane w miejscu juz lekko zaokraglonym, zeby zapewnilo to dobre pole widzenia przy cofaniu w jakies waskie miejsce. Mowiac ogolnie jak robilem to pierwszy raz to troche sie nagimnastykowalem. W Twoim przypadku moze rzeczywicie dobrze by bylo gdybys zastosowal sie do rad kolegow i zrobil sobie poligon...?
  • Level 10  
    Naprawde dziekuje za odpowiedzi.Oczywiscie bede probowal zabawy z czujnikami w desce. Szczerze mowiac nie wpadlem na to. Naprawde dzieki! Poprobujemy zobaczymy a potem opisze. Narazie czekam az bedzie troszke cieplej :)
  • Level 10  
    Witam
    Wykorzystujac wasze porady wykonalem w listwie drewnianej symulacje zderzaka samochodu. Wywiercilem dziury i wszystko bylo cacy.
    Uznalem ze wezme sie teraz za finalizowanie czyli montaz w miejscu docelowym.Zamontowalem i wydaje sie ze wszystko jest Ok.
    Jest jedno ale ktore powoduje ze montaz jest niedokonczony.Mianowicie jeden czujnik jest chyba uszkodzony. Po wlozeniu czujnikow jeden zaczyna na stale pokazywac 0.0 i przez to cala instalcja wariuje.Wystarczy go wyjac i wlozyc spowrotem i na chwile zaczyna dzialac.Mniej wiecej po 5 minutach znow jest to samo. Probowalem zmieniac czujniki miejscami ale caly czas to tylko ta jedna czujka. Na jednym z postow widzialem ze ktos mial podobny problem wiec doradzono mu przycinanie gumek na czujnikach. Nie wiem czy to cos da w tym wypadku poniewaz zaraz po montazu czujnik dziala prawidlowo dopiero po paru chwilach w zderzaku zaczyna wariowac. Nie wiem czy to te gumki sie zle ustawiaja.Czego to jest wina? Inne czujniki moge montowac normalnie bez zbytniego uwazania na prawidlowe ich zamocowanie i dzialaja prawidlowo.Tylko ten jeden wyje.Czy mozna gdzies dostac tylko ten jeden czujnik?Wymienic?w ramach cwiczen czujniki montowalem w listwie przypodlogowej drewnianej czy pozostalosci po wierceniu tzn jakies wiory moga miec wplyw?
    Bardzo prosze o pomoc
  • Level 17  
    A gdzie zakupiles sonary? Jesli to sprzet nowy to masz prawo to reklamowac. Zwroc sie do sprzedawcy.
  • Level 10  
    Czujniki kupilem w sklepie, jutro moze pojade z reklamacja. Myslalem ze moze jest to kwestia montazu albo nie wiem moze zabrudzen albo tych gumek i moglbym to sam zrobic.
    Dzieki za Pomoc
  • Level 11  
    Ugluk wrote:
    Myslalem ze moze jest to kwestia montazu albo nie wiem moze zabrudzen albo tych gumek i moglbym to sam zrobic.

Przed zareklamowaniem produktu natnij gumkę pod strzałką w sonarze. Jeżeli nie pomoże do reklamacji.

pozdrawiam
  • Level 1  
    Witam, mam ten sam problem z z czujnikiem Wirex, skrajna prawa czujka (najdłuższe przewody jeśli ma ty znaczenie) wskazuje obecność przeszkody. Po reklamacji otrzymałem drugi czujnik i niestety po założeniu przez pewien czas (może 5 może 10 minut) jest ok. a następnie wskazania 0 metrów. Jak pokręcę czujką to na kilka minut jest dobrze i tak dalej. Podpowiedzcie o co chodzi z nacinaniem gumek i czy ma znaczenie co jest za czujką (sprzedawca powiedział żeby sprawdzić czy obudowa czujki nie dotyka do elementów zderzaka (od tyłu). Czujki założone zgodnie z instrukcją. Skrajna lewa jest ok a odstęp pomiędzy skrajem zderzaka a czujkami skrajnymi w wypadku lewej i prawej identyczny.