Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pytanie dotyczące czujnika temperatury

zurs 19 Sty 2006 20:05 1448 2
  • #1 19 Sty 2006 20:05
    zurs
    Poziom 18  

witam mam pytanie robie cyfrowy termometr na podstawie opisu z elektrody i chcialem sie spytac odnośnie czujnika temperatury myślałem ze bedzie to jakis termisor a tu czujnikiem jest taka zwykla dioda w szklanej obudowie o symbolu 4148 w jaki sposób ona bedzie czujnikiem temp. prosze o zrozumiałość jestem początkujący

1 2
  • #2 19 Sty 2006 20:58
    Jerzy Węglorz
    Poziom 38  

Zwykła dioda krzemowa (taka, jak 1N4148) spolaryzowana niewielkim prądem w kierunku przewodzenia daje na sobie spadek napięcia ok. 0,6V. To napięcie różni się nieco miedzy poszczególnymi egzemplarzami i zależy od wartości prądu polaryzacji, ale prawie wszystkie diody krzemowe wykazują dośc stały i powtarzalny współczynnik temperaturowy tego napięcia: napięcie maleje o około 2 mV ze wzrostem temperatury o 1°C.
    Ta własnośc diody krzemowej pozwala na użycie jej jako czujnika temperatury w zakresie od minus kilkadziesiąt do ok. +200°C. Zaproponowany typ jest po prostu jedną z najtańszych diod dostępnych na rynku, ponadto ma małe gabaryty, małą pojemnośc cieplną (szybko reaguje), i wygodne mocowanie: 2 dośc długie druty.
    Teraz wszystko jasne?

0
  • #3 19 Sty 2006 21:03
    zurs
    Poziom 18  

teraz tak bardzo dziekuję za szybką i dobrą odpowiedź

0