Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerobienie instalacji elektrycznej

thomas__1 19 Sty 2006 21:52 6140 10
  • #1 19 Sty 2006 21:52
    thomas__1
    Poziom 22  

Mam zamiar przerobić instalację elektryczną w mieszkaniu w bloku. Jest tam stara instalacja (brak ochrony) i zastanawiam się czy zamontować różnicówkę. Nie wiem też jakie skrzynki bezpiecznikowe się teraz montuje w blokach (na ile bezpieczników).
    Dzięki za wszystkie wskazówki.

0 10
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • #3 20 Sty 2006 10:50
    thomas__1
    Poziom 22  

Mam dylemat z podłączeniem różnicówki. Z powodu braku PE w instalacji PE z różnicówki łączy się z N przed licznikiem, a to chyba nie wchodzi w grę bo licznik jest na klatce i napewno będzie wszystko zaplombowane. Czy PE zostawić nie podłączone czy jest jakieś inne rozwiązanie (nie chcę podłącząć go do jakiegoś rurociągu czy coś w tym stylu).

0
  • #4 20 Sty 2006 13:01
    Enpro
    Poziom 21  

Musisz połączyć PE z N przed różnicówka

0
  • #5 20 Sty 2006 13:31
    piter244
    Poziom 23  

Zaplombowany jest z regóły licznik, ale najlepiej tam zajrzyj bo czesto jest tak ze listwa zerowa jest dostepna. tam najlepiej jest połaczyc PE z N.

0
  • #6 21 Sty 2006 13:13
    thomas__1
    Poziom 22  

Wyrwałem już wszystkie kable. Kabel z licznika wygląda mi na 2x2,5 mm2 i dodatkowo jest z aluminium. Będę musiał go też wymienić, więc muszę to zgłosić do administracji.

Czy światło robić 3-przewodowym kablem czy wystarczy dwu. Ochrona tu chyba jest niekonieczna.

0
  • #7 21 Sty 2006 16:00
    wergilek
    Poziom 14  

Możesz do licznika położyć 3x2.5 ale z zapasem żeby żółto-zielony starczył do listwy PEN.Do oświetlenia możesz dać 2x1,5 ale jeżeli robisz nową instalacje np;w kuchni powiesisz oprawe jarzeniową to dla swojego bezpieczeństwa lepiej podłączyć PEN.
    Pozdrawiam

0
  • #8 21 Sty 2006 17:21
    ekaand
    Poziom 22  

Robisz instalację TN-S,więc do każdego punktu ma być doprowadzony przewód PE.

0
  • #9 21 Sty 2006 23:12
    Enpro
    Poziom 21  

[quote="wergilek"]Możesz do licznika położyć 3x2.5

Od zabezpieczenia przedlicznikowego i od licznika do zabezpieczenia zalicznikowego i różnicówkę dałbym 3x4 bo jak bedziasz kiedyś chciał zwiększyć moc to bedzie za słaby a tak bedzie bezpieczniej .

0
  • #10 23 Sty 2006 17:03
    thomas__1
    Poziom 22  

Od licznika oczywięcie min. 4mm2. Jeżeli założyłbym 2,5 to po włączeniu pralki, czajnika i czewoś jeszcze mógłby robić za grzałkę.
    Co do położenia kabli to nie wiem czy użyć starych dziur (kable szły byle jak i czasami ponad sufitem :) ) czy kuć nowe dziury. Tylko że niektóre ściany są betonowe więc chyba zrobię mniejwięcej tak jak było.

0
  • #11 30 Sty 2006 00:30
    bogdand
    Poziom 17  

co do przewodów między zabezpieczeniami to tylko 4mm2 i najlepiej trzy fazy jesli możesz bo wtedy będziesz mógł rozłożyć obciążenie. cdo do zabezpieczeń to obowiązkowo różnicówka, a jeśli chodzi o ilość obwodów to jak najwięcej oczywiście w miarę twoich możliwości. radzę osobno zabezpieczyć gniazda 1faz. w łazience i kuchni bo tam występuje największe obciążenie. gniazda pokoi może ostatecznie podłączyć pod obwód oświetlenia choć niepowinno się tego robić. jeśli posiadasz kuczenkę z piekarnikiem elektrycznym lub podgrzewacz przepływowy wody to takrze należy je osobno zabezpieczyć. niestety im więcej obwodów tym większe koszty ale inatalacja elektryczna w domu to podstawa

0