Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat 3 faz. asynchroniczny - brak rozruchu silników

19 Sty 2006 22:36 3747 12
  • Poziom 33  
    Witam, mam taki agregat prądotwórczy 3 fazowy 5,7 kVA z prądnicą asynchroniczną. Chciałem zasilić nim kilka urządzeń z silnikami klatkowymi 2,2 kW 3f, niestety nie daje rady przy rozruchu, po prostu przestaje indukować napięcie, dopuki nie odłączę urządzenia. Zdaje sobie sprawę ze silniki są połączone w gwiazde, ale przełącznik γ/Δ nie wchodzi w gre, bo silniki te mają na stałe połączenie w trójkąt (w puszce są tylko 3 kable). Czy jest jakas mozliwość zeby tanio i bez wiekszych komplikacji uruchamiac te silniki na tym agregacie? A czy darady przełączyc jakos prądnice na prace w trójkącie i czy to ewentualnie by cos dało? Generator jest asynchroniczny i ma 3 kondensatory wzbudzeniowe po 50µF 400V.
    Zamieszczam fotki elektryki prądnicy.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    A może softstart by pomógł?Na 100% nie jestem pewien ale wydaje mi się że dałby radę.
  • Poziom 33  
    Mam pytanie, w pradnicą są 3 kondensatory 50uF, co się stanie jesli dołoże kolejne trzy, tak ze ze pojemnosc wzrosnie do 3x100uF ???
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Witam
    przeczytaj wypowiedzi z tego forum:
    http://ise.pl/forum/viewtopic.php?t=5654
    szczególnie ostatnią, możesz zwiększyć pojemność kondensatorów ale musisz uważać żeby przypadkiem nie dostać za wysokiego napięcia, najlepiej żeby te dodatkowe kondensatory mogły być dołączane do obciążającego silnika i odłączane razem z nim i odpowiednio mocowo policzone żeby za bardzo nie przekompensować i nie podnieść napięcia.
    powodzenia
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Problem polega na rozruchu silnika kiedy jego prad jest kilkakrotnie wiekszy o znamionowego. Jezeli silnik można rozbiegac bez jego obciążania na wale to proponuję zastosować najprostsze rezystory lub grzałki podłączone w szereg z uzwojeniami silnika, a nastepnie te rezystory po rozbieganiu się silnika zwierać czyli symulowć rozruch gwiazda trójkąt.
    Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    jaruśjaruś napisał:
    Problem polega na rozruchu silnika kiedy jego prad jest kilkakrotnie wiekszy o znamionowego. Jezeli silnik można rozbiegac bez jego obciążania na wale to proponuję zastosować najprostsze rezystory lub grzałki podłączone w szereg z uzwojeniami silnika, a nastepnie te rezystory po rozbieganiu się silnika zwierać czyli symulowć rozruch gwiazda trójkąt.
    Pozdrawiam

To chyba bylby dobry pomysł. Tylko teraz ile omowe mają byc te grzałki? To mogą byc takie zwykłe do gotowania wody?
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Dowolne elementy rezystancyjne np. grzałki do wody, które ograniczą prąd rozruchu silników. Należy dobrać minimalne wartości tych rezystancji przy , których prądnica nie wyłącza się. Proponuję zacząć od 20om na fazę.
    Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Wiec pobawiłem sie z tym troche i to zdaje egzamin. Mam trzy grzejniki 2kW, podłączyłem je pod agregat, co dało 6kW obciążenia, do tego podłączyłem odkurzacz 500W, lampe 150W i wiertarke 500W, co dało razem az 7kW obciążenia. Agregat mimo ze ma tylko 5,7kVA i w dodatku jest asynchroniczny, nie stracił wzbudzenia i spokojnie ciągnął takie przeciążenie, więc jest mocny, tyle tylko że nie lubi silników. Zrobiłem na gumówce stołowej 2,2kW tak jak radzicie. W szereg z fazami wpiąłem te 3 grzejniki, no i silnik się kręci, ale bardzo powoli sie rozpędza, ale sądze że to już wystarczy do rozruchu. Teraz mam takie pytanie. Gdzie moge dostać takie rezystory odpowiednio dużej mocy, ale żeby były nie duże, żeby było można je wsadzić do przełącznika? Mysle o takim przełączniku typu gwiazda/trójkąt. Poprostu jak juz sie rozrusza to przełącznikiem zmostkuje rezystory i wtedy osiągnie normalne obroty i moc. Mysle o zrobieniu sobie takiego pudełka z gniazdem 3f do uruchamiania silników. Poprostu załączał bym urządzenie tym włącznikiem. Mysle też ze jezeli nie dostałbym takich rezystorów to wsadziłbym trzy grzałki do herbaty :). Co o tym myslicie?
  • Poziom 18  
    Witam. Rezystory mocy są bardzo drogie oferuje je np. firma Dacpol. Proponuję wykorzystać jednak grzałki do wody (na czas rozruchu niestety umieszczać je w wodzie ). Można pomysleć o układzie trójfazowym na triakach. Powodzenia
  • Poziom 35  
    Agregat asynchroniczny "nie lubi silników" nie dlatego, że mają za duży prąd rozruchowy tylko dlatego, że mają charakter indukcyjny. Po prostu brakuje mocy biernej do wzbudzenia prądnicy bo "zabiera" ją silnik. Podłącz te grzałki razem z silnikiem (równolegle) i zobacz co wtedy się dzieje. Sam jestem ciekaw.
  • Poziom 33  
    No teoretycznie brakuje mocy biernej, ale przy łagodnym rozruchu bez problemu silniki chodzą. Czyli wychodziło by na to że silniki pobierają dużo mocy biernej podczas rozruchu?
    Równolegle nie moge podlączyć, bo silnik nie rusza. Musi byc "miekki" rozruch. A po zatym nie mam 6 grzałek.
  • Poziom 20  
    Witam. Lepiej kupić porządny agregat i to nie z marketów tylko z zapasów wojskowych tam nieraz są starsze sprzęty ale nie zawodne. A agregat musi mieć spory zapas do silników. Ja mam silnik 10 KW i miałem agregat 30 KW i był za mały, teraz mam 100 KW i nie mam problemów.