Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz Blaupunkt MPA 5-cio jakie głośniki ?

frranc 20 Jan 2006 09:24 3179 7
 • #1
  frranc
  Level 2  
  JESTEM SZCZĘŚLIWYM POSIDACZEM WZMACNIACZA BLAUPUNKT
  MPA 5-cio KANAŁOWEGO
  4X100W, 1X220W.
  "POPALIŁEM" JUŻ KILKA GŁOŚNIKÓW NA NIM.
  DLATEGO CHCIŁBYM ZASIĘGNĆ RADY FACHOWCÓW JAKIE WYTRZYMAJ JEGO MOC.
  Z góry dziękuję.
 • Helpful post
  #2
  mike21
  Level 29  
  Hmm popaliłeś bo pewnie przesterowałeś wzmaka.A co do głosników moc powinna być zbliżona do mocy wzmaka w RMS.Pozdro!
 • Helpful post
  #3
  nowypn
  Level 23  
  Witam
  Jak chcesz go kręcić na maksa to sprawa wygląda następująco:
  -impedancja głośnika ma być równa impedancji
  wzmacniacza(ewentualnie większa)
  -jeśli podałeś moce znamionowe wzmacniacza to dla kanałów po 100W głośniki muszą mieć po 200W mocy znamionowej a dla 220W głośnik musi mieć około 440 W mocy znamionowej.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #4
  mike21
  Level 29  
  :D Wzmacniacz na maxa?100W rms i do tego głosnik 200w rms??Nie za mało troche :lol: Jesli w ten sposób odkrecisz wzmaka na maxa to moze sie to zle skończyć dla głosnków.Wiesz ze z braku mocy tez mozna uszkodzic głosnik?A tk wgóle nie powinno sie odkręcać wzmacniacz na full.


  P.s nowypn -impedancja głośnika ma być równa impedancji
  wzmacniacza(ewentualnie większa) -Hmm no tak ma byc równa ale gdy będzie wieksza to automatycznie moc i dynamika wzmacniacza spada!A tak wogóle to nie wykorzysta pełnej mocy głosników. :lol:
 • #5
  nowypn
  Level 23  
  Witam
  mike21-to przecież oczywiste co napisałeś-coś kosztem czegoś-sama logika więc uznałem że nie muszę tego pisać
  Pozdrawiam
 • #6
  cursor
  Level 30  
  nowypn od kiedy tak się dobiera głośniki? Popatrz na profesjonalne zabudowy, sam sub jest zasilany wzmakiem mocniejszym od głośnika. Głośniki powinny mieć moc zbliżoną do mocy RMS wzmaka. Poza tym wzmaka nie należy odkręcać na maks, bo wtedy przester gwarantowany.
  frranc jakie głośniki popaliłeś na tym wzmaku?
 • #7
  kraz73
  Level 28  
  frranc wiem, że możesz być zły ale nie pisz dużymi literami. Moc głośnika powinna być większa od mocy wzmacniacza o 20%, ale nie moc pisana patykiem tylko faktyczna. Kup raz dobre głośniki nie będziesz musiał palić kolejnych. Cena trzech spalonych kiepskich = cenie jednego dobrego. Co do mocy pisanej, różne szkoły i normy wyznaczania mocy także firmy mogą sobie tą moc zawyżać dowolnie. Popatrz na moc PMPO, jest w zasadzie nieograniczona a zarzucić firmie kłamstwo reklamowe na jej podstawie nie sposób, jest na to przecież podstawa we wzorach fizycznych ogólnie uznanych. Umownie przyjeto, że RMS jest wyznacznikiem mocy ale firmy łącznie z tymi uznanymi na rynku, mają swoje własne normy według których je wyliczają. Stąd moc chwilowa jest w niektórych przypadkach podawana jako RMS*2 a w niektórych jako RMS^2.

  Co do kręcenia na full, Mike ma rację, w pewnym momencie w wzmacniaczu kończą się rezerwy mocowe, gwałtownie rośnie THD, przedwzmacniacz i wzmacniacz napięciowy podaje jeszcze nepięcie natomiast prądowy już nie wyrabia ew. jest błędnie zasilany. Efekt kompletne nieopanowanie skoki prądu i napięcia w wyniku czego cewa zmienia stan skupienia.
 • #8
  Rademal
  Level 20  
  Generalnie łątwiej uszkodzic głosnik słabszym wzmacholem niż mocniejszym. Słabszy generuje wiecej zniekształceń i to jest najgorsze

  Jeśli bedziesz miał jakies pytania co to tego jake dobrać głośniki to pisz na priv!