Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor z Veli 203...Przeróbka

saratech 20 Sty 2006 19:08 1175 5
  • #1 20 Sty 2006 19:08
    saratech
    Poziom 21  

Witam...Proszę o pomoc w adaptacji popularnej Veli 203 na monitor...Kiedyś kiedy królowały komputery ośmiobitowe przerobiłem Vele 202 na monitor, tzn zablokowałem tor posredniej częstotliwości wizji i fonii, przez elektrolity podłączyłem komputer Atari 800XL i wszystko chodziło...Teraz potrzebuje podłączyć kamerkę przemysłową do Veli 203 i cuda się dzieją...Obraz jest ale zrywa synchronizacje itd...Proszę mnie uświadomić co mam zrobić, poprowadzic przez tą modernizacje...Nie ukrywam ze jest to dla mnie sprawa pilna...Mam schemat więc jesli któryś z kolegów mógłby mi pomóc to go wyśle aby mi ewentualnie zaznaczył punkty gdzie mam zablokować tor pośredniej i punkty wejscia monitorowego...Podejrzewam ze coś zle podłączam ale pomysły mi się juz skończyły...Pozdrawiam, Maciek

• #2 24 Sty 2006 23:44
    saratech
    Poziom 21  

Kochani moi mili...Czy naprawde nie ma nikogo kto by mi mógł pomóc w moim problemie z przeróbką tej Veli na monitor??? Nie wierzę...Plisssssssss!!!

• Pomocny post
    #3 25 Sty 2006 01:23
    marck1
    Specjalista od sprzętów RTV

Parę lat temu robiłem taką przeróbkę i pamiętam, że miałem ten sam problem (synchronizacja), ale jakoś z tym sobie poradziłem i działało dobrze.
    Poszukam w swoich archiwach i jak znajdę to dam znać - coś mi się kolebie po głowie, że u mnie było o tyle trudniej że Vela miała pracować jako TV lub monitor i musiałem zastosować Isostat.

• #4 25 Sty 2006 01:31
    warszaw
    Poziom 16  

Proponuję odnaleźć schemat lub ( grubą książkę opisową) telewizora polskiego JOWISZ 04 lub 05 lub 501 (ale nie 500) w wersji monitorowej ,układ p.cz. jest taki sam jak w VELI 203(TDA440) lub (A240D) i na tej podstawie coś przerobić aby dopasować sygnał z kamery.
    Pozdrawiam

• #5 25 Sty 2006 01:46
    saratech
    Poziom 21  

Dzieki chłopaki...Jak coś bedziecie wiedzieć w tej kwestii to odezwijcie się...Plisss...Jesli chodzi o ten isostat...Moi tez się coś tam w głowie lata bo kiedyś to robiłem...Isostat jest zbędny a tor moze byc zablokowany na stałe bo ta Vela zawsze będzie spełniać tylko rolę monitora...Ja kiedyś robiłem jeszcze inaczej,używałem albo gniazda jack albo din-a z dodatkowymi stykami łączenie-rozłączenie...Przy wkładaniu wtyku w gniazdo, napięcie ze styków było podawane na tor pośredniej i blokowało go...Po wyjęciu efekt był odwrotny, monitor powracał do trybu telewizyjnego...To jest najmniejszy problem...Najgorzej z tą synchro!!! Jak znajdziesz coś związanego z tym Jowiszem to daj znać...Ja nawet przeglądałem schemat monitora neptun 156 ale tam nie ma układu odbiorczego i pokazanego sposobu blokowania p.cz bo takowego toru tam nie ma...Kiedyś dorabiałem nawet specjalny moduł monitorowy do jakiegoś telewizora ruskiego ale potem doszedłem do wniosku ze po co się bawić w jakieś wtórniki wizyjne jak wystarczą 2 elektrolity:wizja fonia na wejscie, blokowanie p.cz i jazda...nie wiem moze kamera podaje silniejszy sygnał na wyjsciu albo jest jakieś niedopasowanie dlatego zrywa synchro...Pamietam tylko ze w dawnych, cięzkich czasach PRL-u kiedy były sinclair-y, comodore i atari takie przeróbki były na topie i działały znakomicie...A tu teraz taki "zonk"...Polecam się i oczekuje na sugestie...Maciek

• #6 26 Sty 2006 16:00
    marck1
    Specjalista od sprzętów RTV

Zrób tak jak masz na rysunku - patrz pw, powinno zadziłać.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME