Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LED Edison 3W i transformator elektroniczny ?

20 Sty 2006 19:21 3507 12
  • Poziom 10  
    Witam !
    Kupiłem dwa dni temu na allegro zarókwę led firmy Edison 3W z trzonkiem MR16. Zarówka ta wspołpracowała z transformatorem elektroniczny YT50 (przystosowany do zasilania led - tr działa już obciążeniem 1 W , nap. 11,5 V). Niestety po dwóch dniach żarówka przestała świecić (w sumie po ~1 h pracy). Oglądałem dość dokładnie tę żarówkę i jest tam troche elektroniki smd , chyba przetwornica jak się domyślam.
    Pytanie moje takie... czy to tylko zbieg okoliczności czy żarówka padła bo była zasilana takim elektronicznym tr ? Napięcie na wyj tego tr to 16V ale w instrukcji podane jest wyraźnie , że wskazania mogą być błędne chyba , że ktoś dysponuje miernikiem z True RMS 100 kHz (mam starego metex'a wiec nie mam tego układku).
  • Poziom 39  
    A czy dałeś w szereg jakiś rezystor i wyprostowałeś ten prąd ? Transformator daje 11.5 V a dioda jest na 3,8-4V DC. JAk nie dałeś prostownika i rezystora - to ta dioda jest super że tyle wytrzymała.....
    Pozdr.J.
  • Poziom 10  
    ta żarówka jest przystosowana do zasilania 12 V. Obudowa zew nie różni się niczym od tradycyjnego halogenu mr16. Napięcie podałem bezpośrednio z tego elektronicznego transformatora.
  • Poziom 39  
    Miałem do czynienia z takim przypadkiem:
    podłączając diodowe żródła 12V 12 diod http://www.allegro.pl/show_item.php?item=80716183
    uczeń włączył odwrotnie transformator zwykły toroidalny. zanim wyskoczył bezpiecznik ( es 10A B ) lampki zaświeciły. Muszą być dobrze zrobione bo się nie spaliły !!!! Muszą mieć zabezpieczenia przeciw przekroczeniu napięcia zasilania ! Po obróceniu transformatora świecą do dziś. ( bez najmniejszyc strat) Ale te wkłady mają kilka "sznurków" diod na to wskazuje prąd ok 50mA. Nawet gdyby jedna struktura padła reszta jeszcze trochę poświeci. W Twojej sytuacja jest gorsza - struktura jest tylko jedna.
    Pozdr.J.
  • Poziom 10  
    Pytam bo choć żal mi tych niemal 70 zł na tę lampe to chciałbym się chociaż dowiedzieć czemu tak się stało żeby być mądrym na przyszłość.
    Co ciekawego ta dioda za którymś razem zapalała się "na dwa razy" (najpierw świeciła słabym światłem a później już normalnym przy czym skok był nagły).
    Dlaczego skłoniłem się do zastosowania akurat led a nie zwykłego halogenu ? Bardzo odpowiadała mi barwa światła (pasuje mi do pokoju).
    Jestem zły (to łagodne określenie) z powodu takiego obrotu sprawy...
  • Poziom 12  
    Te trafa nie dają na wyjściu czystego napięcia.
    To jest straszna sieczka 100 kHz.
    Halogenom (rezystancja) jest to obojętne
    ale jeśli tam jest przetwornica to aż dziw, że wogóle świeciło.
    Czy w instrukcji tej żarówki było, że można
    zasilać trafem elektronicznym?
    Pozdrawiam
    ZZ
  • Poziom 10  
    Jedyna informacja była na pudełku też żarówki - odłączyć napięcie przed podłączeniem. Żadnych przeciwskazań nie było.
    Teraz pod tym trafo jest inna 12 diodowa "żarówka"i świeci.
    Czy mam tam dać Pi filter , mostek , elektrolit i stabilizator 12 V ?
  • Poziom 39  
    JA zastosowałem do zasilania ledów 12V 12 diod następujące rozwiązania:
    1. Klasyczny toroidalny trafo- bez innych elementów cena 30 zł ( 20 VA)
    2. Najmniejszy możliwy ( miał się zmieścić w puszce za wyłącznikiem) trafo klasyczny zalewany w obudowie ( chyba do druku) 1,5VA I 100mA.
    Dorobiłem mu wyprowadzenia linką i również zalałem klejem. Dla 2 szt 12ledowych 12V AC zródeł wystacza i się nie grzeje ( próba 7 dniowa) cena 10 zł
    3. Do oświetlenia zewnętrznego wykonanego z żarówek LED samochodowych zasilanych 12 VDC dla 5 szt - niestabilizowany zasilacz 12V-500mA, ( niestabilizowany by zminimalizować straty mocy) razem 6VA.Chodzi na tym jeszcze zmierzchówka przerobiona z AC 230V na DC 12V. cena zasilacza 20 zł.
    Co Cie podkusiło na ten elektroniczny ?????

Pozdr.J.
  • Poziom 12  
    hangglider napisał:
    Czy mam tam dać Pi filter , mostek , elektrolit i stabilizator 12 V ?

Obawiam się, że to może nic nie dać. Tam może być w szczycie b. wysokie napięcie i nie do końca stałe.
    Lepszy byłby zasilacz elektroniczny.
    Ja używam elektronicznych ładowarek do telefonów z niewielką przeróbką.
    Żal mi tej drugiej żarówki.
    ZZ
  • Poziom 10  
    Kiedyś w obudowie był tr toroidalny 50 VA ale do czegoś pilnie potrzebowałem...
    Z racji tego , że nie udało mi się kupić drugiego takiego toroidu w sklepie kupiłem elektroniczny bo tylko ten się mieścił w obudowie (60 VA już był za duży).
    W piwnicy mam stary oscyloskop to postaram się zobaczyć co tam jest na wyjściu tego elektronicznego trafa.
    Może faktycznie wstawie tam jakiś mały zasilacz elektroniczny 12 V (że też o tym wcześniej nie pomyślałem).
    Skoro producent trafa elektronicznego dopuszcza podłączenie lampy led to chyba wie co robi ?
    Chwilowe wartości napięcia mogą być faktycznie większe niż 12 V ale każda dioda może być obciążona większym od nominalnego prądu ale w impulsie. Poza tym w tej "żarówce" jest już jakaś elektronika do stabilizacji prądu.
    W reklamie było napisane , że te lampy można stosować m.in na jachcie a w instalacji ele takiego jachtu jak i w każdym samochodzie nap nie jest stałe i uśredniając powinno wynosić 13,8 V.
    A tak OT jak poprawnie nazywać źródła światła led? Słowo żarówka źle się kojarzy...
    Dzięki wielkie za wszelkie posty
    Pozdrawiam , Darek
  • Poziom 39  
    Nazwy jakie spotkałem to:
    Diodowe żródła światła -(oprawka napięcie, typ zasilania AC;DC, ilość diód)
    lub
    Ledowe włady typ- ( jak wyżej)

Mozna też pisać co one zastępują w sensie kształtu rozmiarów i zastosowan
    Np ledowy substytut wkładu halogenowego.....
    pozdr.J.
  • Poziom 12  
    hangglider napisał:
    W reklamie było napisane , że te lampy można stosować m.in na jachcie a w instalacji ele takiego jachtu jak i w każdym samochodzie nap nie jest stałe i uśredniając powinno wynosić 13,8 V.

Myślę, że to nie ledy są problemem, tylko wbudowany zasilacz.
    Testowałem kiedyś 20-to mA diodę i przy pądzie 80 mA chodził godzinę bez widzialnej utraty jasności, dopiero przy prądzie 120 mA padł po 15 minutach.
    A tak przy okazji, możesz odczytać symbol scalaka (smd) który tam w środku siedzi.
    Jak zastosujesz zasilacz stabilizowany to pewnie można wyrzucić elektronikę z tej przepalonej żarówki i zasilać ledy bezpośrednio ze stabilizatora.
    Pozdrawiam.
    ZZ
  • Poziom 10  
    Odesłałem do sprzedawcy... może uwzględni reklamację. Co do elektroniki w środku to jest problem bo większa część była zalana jakimś klejem (w tym prawie cały ten scalak).