Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik częstotliwości MJM MC56

20 Sty 2006 23:47 4628 21
  • Poziom 20  
    Witam!
    Mam problem z miernikiem częstotliwości MC56.Ma on czułość we. TTL ale dostał przypadkowo napięcie ok 12V. Za pierwszym razem wymieniłem scalak zabezpieczający i działał.Pózniej sytuacja się powtórzyła ale już nie startuje.Czy może ktoś posiada taki miernik i zna ewentualną przyczynę???:cry:
  • Poziom 28  
    A czy w tym mierniku jest może ruski scalaczek KC193IE? Ablo pobny.
  • Poziom 20  
    niestety nie ma. scalaki w nim to: 74LS164N , 74HC590B1,74HC14N,74HC74N,74HC573AN, ...dalej mikroprocesor PLCC 80c32 i pamięci 27c128 i 24C04
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    Tak zrobiłem.Wymieniłem te scalaki jako że są tanie.Wsad do 27c128 jest wporządku..Dopiero jak wymnieniłem procek to ruszył.Zła była też pamięć 24C02.Teraz działa wszysto w 100% tylko kalibracja pozostaje.

I jeszcze mam pytanie:Jak podłączyć go do CB radia aby nie uległ uszkodzeniu? chodzi mi i częstotliwość fali nośnej. Jak z poziomu TTL zmierzyć taki sygnał? tylko nie piszcie o przedwzmacniaczu.Temat się rozwinął a i tak muszę komuś punkty dać więc czekam na pomysły. tnx
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    Widzę że na wejściu jest kondensator i rezystor.Ja tak zrobiłem wcześniej,ale nie wiem czy tak bedzie poprawnie pracował.Może są jakieś gotowe rozwiązania takiego dopasowania??
  • Poziom 26  
    Nie znam się, ale wg mnie podłączanie tego miernika ze schematu janchar-a bezpośrednio pod wyjście antenowe urządzenia CB jest złym rozwiązaniem (co oczywiście nie oznacza, że miernik jest zły:). Przy nadawaniu impedancja wejściowa miernika będzie zmienna i silnie nieliniowa - za rezystorem 100 Ohm są diody, przy mocy nadajnika 4W napięcie na jego wyjściu sięga 20V (CW), co będzie powodowało naprzemienne załączanie diod D3 i D4 - niezbyt korzystne rozwiązanie.

Proponowałbym pomiar częstotliwości poprzez jakiś transformator (sprzęgacz), np. podobny do tych w reflektometrach - przez rdzeń toroidalny przełożyć przewód antenowy (lub tylko krótko gorącą żyłę) i nawinąć na rdzeń np. kilkanaście zwoi (dodatkowo można spróbować dołożyć kondensator i zrobić obwód rezonasnowy na 27 MHz) i te podłączyć do miernika częstotliwości.
  • Poziom 20  
    Podłączyłem tylko przez sam kondensator.Niby pokazuje stałą częstotliwość.
    Wydaje mi się że pracuje stabilnie.
  • Poziom 26  
    Odczyt będziesz miał stabilny, ale przy tym układzie wejściowym miernika to wg mnie złe rozwiązanie. Nie wiesz co się dzieje z nadajnikiem. Jeśli masz oscyloskop o odpowiednio szerokim paśmie, to możesz zerknąć na napięcia na diodach.
    Zastosuj np. jakiś bardziej rozbudowany dzielnik z rezystorów typu T (np. 2x1k i 100 Ohm do masy, odseparowany kondensatorami 10n)... Mile widziany jakiś bufor na tranzystorze. :)
  • Poziom 20  
    Nadajnik raczej nie zmienia częstotliwości gdy podłącze miernik, bo sprawdzałerm i korespondent mówił że częstotliwość jest taka sama jek bez częstościomierza- (sprawdzane w emisji SSB). Był bym wdzięczny jeśli by ktoś narysował schemacik takiego układu wejściowego w jakimś "paincie".

Dodano po 1 [godziny] 30 [minuty]:

Czy to ma być cos takiego??
  • Poziom 26  
    Tak, do dobry schemat - przynajmniej ja to tak widzę. Wartości elementów nie są krytyczne - podałem przykładowe.
    Rezystor z lewej strony 1k Ohm z tym 100 Ohm tworzą dzielnik dla napięcia wyjściowego nadajnika - zmniejsza napięcie i separuje miernik, rezystor 1k Ohm z prawej strony również separuje układ. Kondensatory odcinają ewentualną składową stałą.
    Jeżeli brak będzie wskazań podczas nadawania (lub będą mocno niestabilne) to spróbuj zmniejszyć wartość rezystora 1k z prawej strony, ale nie sądzę, by to było konieczne.
    Napisz o wynikach działania...

A co stabilności, to nie chodziło mi tu o stabilność częstotliwości nadajnika, a raczej o stabilną pracę stopni wyjściowych nadajnika - przełączające się diody i zmiany obciążenia są źródłem zakłóceń. Jeśli nie weźmiesz tego na przyrządy, to wydawać Ci się będzie, że wszystko jest w porządku (choć w tym wypadku może być faktycznie dobrze). Te kilka rezystorów to nie jest wielki problem, a sumienie będzie spokojniejsze... ;)
  • Poziom 20  
    Niestety powyższy układ nie działa.Sygnał jest teraz pewnie za słaby.Wywaliłem całkowicie jeden rezystor 1K i dalej za słaby.Pobawie sie na samym 100Ω i tym drugim + kondensator separujący.Pomierze i dam znak.
  • Poziom 26  
    Ok, chyba wiem w czym problem. :) To nie będzie działać... :)

Nie wiem dlaczego, ale od początku byłem przekonany, że Ty posiadasz taki miernik, jakiego schemat przedstawił janchar i na nim się opierałem pisząc o stabilnej pracy nadajnika. Gdyby tak było, to ten układ musiałby działać - nie ma innej możliwości. :)
    "Problem" w tym, że Ty masz miernik MC56 a ten, wg specyfikacji producenta ma wejście o standardzie TTL i jeśli dołożysz taki tłumik, to ten sygnał będzie zbyt słaby, a dodatkowo, przy zbyt małym tłumieniu, jeśli na wejściu miernika nie będzie układów zabezpieczjących to możesz miernik uszkodzić (napięcie z nadajnika jest przemienne i napięcie np. -5V na wejściu układu cyfrowego nie jest wskazane:).

Porządnym rozwiązaniem jest tu faktycznie przedwzmacniacz (tranzystor, dwa rezystory, dwa kondensatory), albo układ na bramkach taki jak w mieniku janchar-a (bardziej skomplikowany). Możesz oczywiście podłączać to przez rezystor, ale na własną odpowiedzialność... ;)

Bo jak rozumiem, nie masz do tego przedwzmacniacza (wyposażenie dodatkowe)?

Można by też na wejście podać mu sygnał 2.5V z dzielnika rezystorowego (dwa rezystory np. 47k - jeden do +5V, drugi do masy), a dalej przez kondensator układ tego tłumika, ale jak to będzie działać to nie wiem - zależy co jest na wejściu miernika...
  • Poziom 20  
    No więc chyba jednak pozostaje firmowy przedwzmacniacz.
    A może masz ten schemacik z tym tranzystorem??? to bym chętnie zrobił i napisał o efektach....
  • Poziom 26  
    Tak, to najprostszy przedwzmacniacz, ale i wystarczający. Zbuduj i sprawdź jak działa. Za przedwzmacniaczem nie dawaj już kondensatora (czyli tak jak na schemacie). Zamiast BC547 lepsze efekty możesz uzyskać stosując jakiś tranzystor w.cz. serii BF (np. BF240), lub często jeszcze lepsze przy użyciu tranzystorów impulsowych, np. BSX93.

Jeśli będzie działać, to możesz dołączyć ten tłumik...
    Powodzenia.
  • Poziom 20  
    Zrobiłem ten przedwzmacniacz.NIestety ma on teraz chyba za dużą czułość.
    Gdy tylko podepnę sondę to już wskazywał coś.Podałem mniejsze napięcie na zasilanie go ,ale dalej za dużo.Gdy ręką dotknę sondy to też coś chwyta,ale nie działa niestety poprawnie.Pobawie się jeszcze troche i dam znać.
  • Poziom 26  
    Sprawdź jakie jest napięcie na wyjściu tego przedwzmacniacza przy braku sygnału wejściowego (napięcie na kolektorze).
    Masz oscyloskop?

Czy na wejściu tego miernika jest chociaż bramka Schmitta? Sprawdź wg oznaczeń układów scalonych.

Układ powinien być zasilany z tego samego napięcia (np. +5V) co układy cyfrowe w mierniku częstotliwości.
  • Poziom 20  
    układ jest zasilany tym samym napieciem.napięcie wyjściowe to: 0.6 V bo zamiast 470 dałem 47k i dalej się wzbudza.,bezpośrednio na wejściu miernika jest inwerter schmitta 74HC14,a w tej chwili do oscyloskopu nie mam niestety dostępu.

i jeszcze jedno: przedwzmacniacz ten zrobiłem na elementach SMD.myśle że nie ma na to wpływu..!!?? a cały miernik zasilam zasilaczem impulsowym może to on zakłuca?
  • Poziom 26  
    Przed chwilą zbudowałem ten układ i wyniki średnie. Należało by go bardziej rozbudować i dobrać rezystory pod konkretny tranzystor, ale nie o to chodzi... Ja testowałem na BF214. Wszelakie tranzystory m.cz. typu BCxxx odpadają (pewnie BSX też podejdą, ale w powyższym układzie nie testowałem). Dla Uwe = 200mV i fwe = 17MHz podawanego przez rezystor 1k (i kondensator) na bazę na kolektorze (bez obciążenia) jest przebieg sinusoidalny od 1V do 3V, więc spokojnie wychodzi poza zakres histerezy bramki Schmitta. Nie wiem jak będzie dla 27MHz. Im mniejsza rezystancja źródła napięcia, tym zbocza bardziej strome.
  • Poziom 23  
    Witam
    Wydaje mi się że dobry by był BF314 lub BF240 jeszcze tego nie testowałem. Ale sam szukam przedwzmacniacza do miernika z jabela.
    pozdrawiam