Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć kolumny estrdowe

Pit_12 21 Sty 2006 21:41 1785 17
  • #1 21 Sty 2006 21:41
    Pit_12
    Poziom 12  

Witam! mam robione na zamówienie kolumny estradowe jedna ma ok. 480W, i do nich wzmacniacz Eltron 60. w każdej z kolumn jest 4 wejścia 2x"+" i 2x"-" (każda kolumna ma 2 basy i 3 gwizdki) jeżeli podłączymy do pierwszych + i - to zadziała tylk 1 bas i 2 gwizdki a gdy do drugich wejść to tylko drugi bas i 1 gwizdek. gdy zrobiłem z jednego kabla + prostą metodą drucikową rozgałęźnik na 2 kable i tak samo z drugim biegunem to kolumna po podgłoszeniu trzeszczała na wysokich tonach. nie wiem jak podłączać te kolumny do wzmacniacza bo gdy sie podepnie tylko na jedno wejście to dżwięk jest czysty. czy trzeba we wtyczce w lutować 2 kable na jeden biegun czy może te wejścia zlutować w jedno? pomóżcie

0 17
  • #2 21 Sty 2006 22:16
    Bartex-Dj_dB
    Poziom 12  

Moim zdaniem te kolumny są zrobionje pod crossover(zwrotnice elektroniczną)........http://allegro.pl/show_item.php?item=82087662
    Pozdrawiam

0
  • #3 21 Sty 2006 22:27
    Mario414
    Poziom 12  

jezeli po podlaczenij pod jedno wejscie kazdy glosnik odtwaza swa czestotliwost to w tym przypadku nie są to crosswery , twuj wzmacniacz ma zamala moc na te kolumny, podlącz kanał lewy i prawy pod jedna kolumne , jak nie trzeszczy to znaczy ze wina wzmacniacza
    nie sugeruj sie tylko mna zobaczysz co ci jerszcze odpisza

0
  • #4 22 Sty 2006 09:19
    Pit_12
    Poziom 12  

Podłączyłem obydwa kanały na jedną kolumne i dalej trzeszczy. Nie są to trzaski tylko na wysokich, jak gram na klawiszu to przy szybkim wciskaniu klawiszy trzeszczy, gdy jest głośno (ale głównie na wysokich tonach) Nie wiem czy to coś zmienia ale Eltron jest mono i ma 60W. ma jedno gniazdo na 4ohm lub 2 na 8ohm (ma wtedy mniejszą moc) a kolumny mają właściwą inpedancje 4ohm ale działają w 4-16ohm. myśle że zwrotnice są wbudowane (zapytam sie sprzedawcy) bo gwizdki odtwarzają tylko wysokie tony a nie wszystko. Jeżeli to nadal może być wina wzmaka to czy eltron 100U wystarczy? czy trzeba już coś profes.?

0
  • Pomocny post
    #5 22 Sty 2006 10:16
    Bartex-Dj_dB
    Poziom 12  

A czemu ładujesz sie w eltrony?
    Jak masz pożądne kolumny to i wzmacniacz powinien być pożądny.
    Polecam tobie Dap Audio.(końcówke mocy)
    Poczytaj o Dapach na Forum-jest tego pełno.
    Pozdrawiam

0
  • #6 22 Sty 2006 10:31
    Pit_12
    Poziom 12  

jeszcze troche info:
    Każda kolumna ma 4 włączniki (3 do gwizdków i 1 do basu), odkryłem że jak mam podpięte tylko 2 kable to chodzi 2 gwizdki i jeden bass a z druiego basu wychodzi tylko cichy stłumiony dźwięk. po krótkiej rozmowie z kolegą bartkiem doszliśmy do wniosku że wzmak jest za słaby. Czy podzielacie nasze zdanie?

0
  • #7 22 Sty 2006 15:15
    J. S.
    Poziom 27  

Wrzuć zdjęcie tej kolumny. Co to za wynalazek, co ma trzy wysokotonowce?? Wypadałoby rozkręcić, pomierzyć rezystancje głośników poszczególnych i tak to popodłączać w środku do jednej pary zacisków, aby opór wypadkowy wynosił koło 4 omów, byle nie dużo mniej, bo eltron tego nie zniesie.

0
  • #9 22 Sty 2006 21:34
    J. S.
    Poziom 27  

Jeśli po połączeniu tych dwóch gniazd równolegle opór wynosi 4 Ohm (trzeba by zmierzyć!) to niech będą tak podłączone i kropka. Jeśli każde gniazdo z osobna mierzone wykazuje coś koło 4 Ohm, to podłączyć je szeregowo (bo 2 Ohm eltron może nie znieść). W obydwu przypadkach zwróć uwagę na polaryzację: równolegle - plusy do plusów, minusy do minusów. Szeregowo: plus wzmacniacza do plusowego zacisku, minusowy do plusowego drugiego gniazda, minusowy do minusa wzmacniacza.
    Dalej, kolumna pewnie nie ma mocy takiej jak podał sprzedawca, ale i tak jeden eltronik to mało na takiego kolosa. Rada: nie grać "na maksa" / postarać się o mocniejszy wzmacniacz.

0
  • #10 23 Sty 2006 09:38
    Pit_12
    Poziom 12  

czym można zmieżyć opór? ile minimum powinien mieć wzmacniacz do tych kolumn, i co proponujecie?

0
  • #11 23 Sty 2006 10:10
    J. S.
    Poziom 27  

Opór proponuję zmierzyć miernikiem uniwersalnym, który jest do kupienia w sklepie elektronicznym za około 30 zł, a przyda Ci się jeszcze w życiu.
    Nie ryzykowałbym wpompowywania w nie rzekomej mocy nominalnej tych kolumn - 400W. Może 200. Rozkręć kolumienki i przeczytaj, co na głośnikach jest napisane, albo wręcz wsadź foto głośnika/magnesu, to pomyślimy ile im dać czadu.

0
  • #12 23 Sty 2006 10:18
    Pit_12
    Poziom 12  

hmm z tym to bedzie problem bo nie da sie tych kolumn rozgręcić (obite kocem) ale moge podać średnice głośników i kopół oraz ich dokładne fotki.

EDIT:
    BAS:
    średnica: 35cm
    średnica kopułki:10cm
    kopułka jest w miarę płaska i czarna zrobiona z materiału podobnego lub tekiego samego jak membrana.

Gwizdek:
    Fi:7,5cm
    kopułka: 1cm
    cały głośnik jest plastikowy z wyciętymi "wylotami" kopułka również plastikowa w kształcie "dźobu" (chyba to jest jakać osłonka?)

0
  • Pomocny post
    #13 23 Sty 2006 11:09
    aca
    Poziom 30  

Hi,
    nie prosciej bylo by spytac tego specjaliste ktory to to splodzil ( sprzedawce ?)po co te wylaczniki i te dwie pary gniazd wejsciowych. Bez urazy ale z "estrada" to to nie ma absolutnie nic wspolnego.
    Pozdrowienia.

0
  • #14 23 Sty 2006 11:26
    Pit_12
    Poziom 12  

oczywiście że prościej ale tworca sprzedał te kolumny do komisu, i z tamtąd je kupiłem, a wiec z tworcą nie mam żadnego kontaktu. W komsie sie nie znają, kolumny były sprzedawane po nazwą stradowe i myśle że takie są, bo napewno to nie Hi-fi. wiec jaki ten wzmak tu bedzie? 200W styknie?

0
  • #15 23 Sty 2006 15:20
    Duchu22
    Poziom 14  

Moze to nie na miejscu ale: ile za nie dales ?

Rozkrecic mozna spokojnie, najwyzej sie podkleji ta wykladzinke. Wtedy wszystko sie wyjasni.

0
  • #16 23 Sty 2006 18:00
    Pit_12
    Poziom 12  

600zł sprzedawca na początku chciał 1000zł ale sie dogadaliśmy "z powodu jego nagłego wyjazdu" okazało sie że da sie rozkręcić (jest maskownica) wiec zaraz to zrobie

Dodano po 53 [sekundy]:

No cóż, rozkręciłem kolumne i co sie okazało? głośniki to Hi-Fi a dokładnie Alda Hi-Fi Profesional Woffer, AWD-w15 8ohm, 400W. Czyli to nie są estradowki, więc prowadze interwencje w tej sprawie i licze na odzyskanie kasy lub, otrzymanie estradówek, pozdrawiam i dzieki za help.

0
  • Pomocny post
    #17 23 Sty 2006 21:31
    toadi
    Spec od akustyki

Heh mozna bylo sie spodziewac ze to jakis syf bedzie jak ci o tyle cene obnizyl :D Niestety powiem szczerze ze te kolumny dla mnie nie sa nawet 200zł warte za pare . Na allegro czesto mozna spotkac wynalazki nazywane estradowymi a z estrada laczy je to ze ktos okleil obudowy kocem albo zalorzyl grile bo nie to co w sreodku siedzi.
    W sumie HIFI to czasem pisze na tonsilowskich GDWT12-19/100 ktore sa typowymi malymi wysokotonowkami estradowymi (HIFi nie musi oznaczac ze jest to do domu jedynie ze spelnia norme z lat chyba 60 dotyczaca wysokiej wiernosci przetwazania nic wiecej) Ale jak widze alda to od razu mnie cofa bo kiedys dawno temu zanim nawalilo sie tej chinszczyzny (chyba 94 rok) kupilem jeden 15" 200W za prawie 300zł (wtedy cena jakiejkolwiek prawdziwej estradowki byla rzedu 400zł i dostac bylo dosc trudno nikt nie sprzedawal przez neta).

0
  • #18 23 Sty 2006 22:14
    Pit_12
    Poziom 12  

a czy uda mi sie to sprzdać za 400-500zł ale jako nowe głośniki podłogowe audio?

0