Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analiza układu. Główne bloki funkcjonalne. Jak to działa?

cybergood 21 Sty 2006 22:40 1378 11
  • #1 21 Sty 2006 22:40
    cybergood
    Poziom 16  

mógłby ktoś przeanalizować mi ten układ??
    chciałbym jak najdokładniej oraz z zaznaczeniem głównych bloków funkcjonalnych.chciałbym zrozumiec jak to działa i wogóle.
    z góry dzięki.

Pozdrawiam

• #2 21 Sty 2006 23:08
    kt838a
    Poziom 23  

no wlsnie też chciałem robić ten układ, ale niewiem jak on działa

• #3 21 Sty 2006 23:33
    cybergood
    Poziom 16  

zrobić to zrobiłem ale jak ddziałaa to kompletnie (no prawie ) nie czaje. a chciałbym zrozumiec

pozdro

• #4 22 Sty 2006 22:41
    cybergood
    Poziom 16  

cos sam nad tym myslałem i wyczytałem ze jest tam blok wzmacniacza i generatora w.cz ale nie wiem po co przy mkrofonie dioda pojemnościowa.ma ktos jakis pomysł??

• #5 23 Sty 2006 09:48
    ed-ek
    Poziom 34  

Działa to następująco:
    Załóżmy że w układzie jest zastosowany mikrofon węglowy (da najlepszy efekt).
    Mikrofon jest polaryzowany napięciem stałym przez rezystor R1. Dioda D1 to dioda pojemnościowa zmieniająca swą pojemność pod wpływem zmiany napięcia stałego na nią przyłożonego.Pod wpływem fali dźwiękowej zmienia się rezystancja mikrofonu i zmienia się napięcie polaryzujące diodę D1(przez R2) - czyli zmienia się jej pojemność - Cdiody. Obwód L1,C3,Cdiody,C4,C7 i T1 stanowią generator w.cz. Zmiana Cdiody powoduje zmianę częstotliwości tego generatora w takt sygnału dźwiękowego.
    Przez zmianę wartości C7 zmieniamy częstotliwość generatora fo.
    T2 to wtórnik - wzmacniacz prądowy dostarczający odpowiednią moc (małą) do anteny.
    I tak by to było.

• #6 23 Sty 2006 21:10
    cybergood
    Poziom 16  

ed-ek dobra juz wiekszosc rozumiem ale czy zamiast diody mogłbym zastosowac cos innego ??chodzi mi o jakis inny układ.

a jeszcze gdybym chciał zwiekszyc zasieg nasłuuchowy takiego nadajnika musiałbym zmienic wartosci elementów wzmacniacza.tylko których ??

pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

czyli dioda służu do wysterowania mikrofonu ,a gdybym chciał podłączyc cos innego niz mikrofon musiałbym stosowac diode czy wystarczyłby zwykły kondensator ceramiczny ???

• #7 24 Sty 2006 08:40
    ed-ek
    Poziom 34  

Piszesz:

czyli dioda służu do wysterowania mikrofonu ,a gdybym chciał podłączyc cos innego niz mikrofon musiałbym stosowac diode czy wystarczyłby zwykły kondensator ceramiczny ???

Jeżeli mamy najprostszy obwód rezonansowy LC to jego częstotliwość rezonansowa wynosi fo=1/[2*Π*√(L*C)].Zmiana L lub C powoduje zmianę częstotliwości. Dioda sterowana zmieniającym się napięciem z mikrofonu, zmienia swoją pojemność i przez to zmienia się częstotliwość generatora. Czyli mamy nadajnik z modulacją czestotliwości. Jeżeli chcesz przesłać zadane pasmo częstotliwości to nie można niczym zastąpić tej diody - jest ona elementem umożliwiającym modulację. Takie diody są tanie i dostępne. Można je też wylutować z jakiegoś złomu.
    Zwiększenie zasięgu można uzyskać zwiększając czułość odbiornika, lub zwiększając moc nadajnika.
    Jeżeli chciałbyś przesłać naprzemian tylko 2 częstotliwości, to można zamiast diody włączyć ceramik, i przez kluczowanie dołączać do niego równolegle drugi ceramik.Spowoduje to wysyłanie wysyłanie 2 częstotl. pierwsza wyższa,druga niższa.
    Załózmy że masz nadajnik,a co z odbiornikiem? Musi zapewnić demodulację FM.

• #8 24 Sty 2006 22:17
    cybergood
    Poziom 16  

bo własnie to jest nadajnik na FM
    a gdybym dobrał tak kondensator aby nadawac tylko na jednej częstotliwości
    i dobrac odbiornik na jedna częstotliwość to miałbym nadajnik i odbiornik działajacy tylko na jednej czestotliwosci i nie potrzeba by mi było radia.
    czy dobrze rozumie ??
    a powiedz mi jeszcze jak obliczyc zakres regulacji czestotliwości w tym nadajniku.chodzi mi o regulacje tym trymerem

pozdro

• #9 25 Sty 2006 09:53
    ed-ek
    Poziom 34  

cybergood napisał:
    bo własnie to jest nadajnik na FM
    a gdybym dobrał tak kondensator aby nadawac tylko na jednej częstotliwości
    i dobrac odbiornik na jedna częstotliwość to miałbym nadajnik i odbiornik działajacy tylko na jednej czestotliwosci i nie potrzeba by mi było radia.
    czy dobrze rozumie ??
    a powiedz mi jeszcze jak obliczyc zakres regulacji czestotliwości w tym nadajniku.chodzi mi o regulacje tym trymerem
    pozdro

Nie można nadawać na jednej częstotliwości. Modulacja częstotl. FM przesyła informację przez zmianę chwilowej częstotliwości fali nośnej fn, w zależności od sygnału modulującego (np z mikrofonu).
    fn zmienia się w zakresie fn-Δf do fn+Δf; Δf - dewiacja
    mf=Δf/fn - wsp. modulacji.

• #10 25 Sty 2006 20:24
    cybergood
    Poziom 16  

jeslli nie mozna nadawac na jednej stałej czestotliwosci to dlaczego np:radia podaja ze nadaja na falach 108 i cost tam .??

pytam tak tylko z ciekawosci

• #11 25 Sty 2006 21:11
    ed-ek
    Poziom 34  

To jest częstotliwość fali nośnej,popatrz poprzednie posty.

• #12 25 Sty 2006 21:28
    cybergood
    Poziom 16  

ok dzieki
    pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME