Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obudowa wysokiej klasy do subwoofera! ściany z marmuru?

bartek_1986 22 Sty 2006 12:46 1743 15
  • #1 22 Sty 2006 12:46
    bartek_1986
    Poziom 10  

Witam!
    Sprawa jest taka: robię wysokiej klasy obudowę do subwoofera. Jestem na etapie konstrukcji ścian. Problem jest taki, że mam płyty dębowe gr 3cm i nie wiem czy warto montować płyty marmurowe od strony wew. o grubości 0,5cm , czy może ktoś powiedzieć czy się to opłaca "względem akustycznym"

0 15
  • #2 22 Sty 2006 16:58
    piórko
    Poziom 30  

Moim zdaniem to się nie opłaca pod żadnym względem.
    Tym bardziej jeśli ścianki będą z 3cm dębu.

Możesz napisać coś więcej o tym projekcie? Jaka wielkość, głośnik...

0
  • #3 22 Sty 2006 17:52
    aca
    Poziom 30  

Hi,
    absolutnie bez sensu. Juz lite drewno ( tylko 3 centymetry ) jest nie na miejscu, ale jak kolega juz napisal: napisz jaki glosnik chcesz wsadzic w ten sub.
    Pozdrowienia.

0
  • #4 22 Sty 2006 19:02
    zeberko
    Poziom 31  

A co jest na miejscu, że większość konstrukcji nie ociera się o takie materiały nie wynika, że się one nie nadają, ale dla tego, że są drogi i trudne w obróbce.
    Jeśli wszystko dobrze zostanie zmontowane plus głośnik, wzmak, i reszta "gradobicia" będzie trzymać poziom to pewnie warto.
    Póki się sam nie przekonasz to mało, kto z forum coś pewnego napisze opierając się o własne doświadczenia z takimi materiałami.
    Inna sprawa to ile taki subwoofer będzie ważył i jaka będzie jego mobilność,
    Inny sposób na ten marmur to podstawki pod podłogowe, stendy na monitory, stolik audiofilskie po CD czy DVD.
    Powodzenia

0
  • #5 22 Sty 2006 19:33
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

-jeśli ktoś chce budować suba ze stali pancernej to też można :-)

Jeśli będziesz miał dobrze obliczoną obudowę i masz możliwości / narzędzia / materiały/ pieniądze / do zrobienia obudowy to MOŻESZ ją zrobić z marmuru.

warunek :
    -dobrze obliczona
    -szczelna
    -dobrze wykonana

Denerwują mnie ludzie którzy piszą że nie - nie bo co?????????????

Oczywiście nie będzie to ani proste ani tanie ( chociażby sam sposób montażu głośnika i samej obudowy ) ale jak ktoś ma kaprys to czemu nie...

Zanim wpakujesz w gotowca kasę zrób obudowę z płyty drewnianej i odsłuchaj - szkoda by było zrobic z marmuru i się rozczarować.

0
  • #6 22 Sty 2006 20:23
    goffer007
    Poziom 15  

A czy znasz wady i zalety obudów z kamienia. Jeśli jej porządnie nie wytłumisz to cała energia tylnej strony membrany zostanie odbita od ścianek i do membrany wróci, częściowo zostanie przez nią wypromieniowana a częściowo zakłuci jej pracę. Tłumienie częstotliwości w jakich pracuje sub to jest szalenie ciężka sprawa. Ale jeśli ci się uda w co nie wierzę to subik grający tylko głośnikiem nie całą obudową powinien brzmieć ciekawie i bardzo ładnie.

Ps. taki sub zagra sporo ciszej nie wiem dlaczego ale jest to związane za ogromną masą obudowy.

0
  • #7 22 Sty 2006 21:42
    zeberko
    Poziom 31  

Przecież, po co są obudowy?
    Obudowa ma odizolować przednią część membrany od tylniej strony i im lepiej to robi tym lepsza jest obudowa i na dodatek sama nie powinna grać, obudowy mają być ciche i nieme, ma grać przetwornik i konstrukcja.
    Mata bitumiczna, korek powinny pomóc w wytłumieniu.
    Wiadomo ww. materiały nie są łatwe w obróbce i trzeba wiele zaufania do siebie by wziąć je na warsztat.

0
  • #8 23 Sty 2006 06:04
    gdL
    Poziom 27  

Nie będzie akustycznie żadnej różnicy poza tym, że suba dociążysz. Przy tych częstotliwościach egal, czy obudowa z grubszego drewna, MDF, HDF itp. Nawet marmuru. Oczywiście dociśnięty mniej zadrży i to jest niewątpliwy atut. Jak suba dociskać to z góry [wszystkie ścianki], więc pomyśl, żeby tę płytę dać na górze, a pod płytę jakiś miękki materiał kontaktowy równo położony na powierzchni. Jakiś kawał szmaty, albo niegruba gąbeczka? Tylko, żeby się komuś subek z trumną nie skojarzył.

Jak dasz spokój z marmurem, to też się nic nie stanie... gorzej nie zagra, po prostu znajomi nie nazwą tego highendem :D.

0
  • #9 23 Sty 2006 08:29
    cikol
    Poziom 27  

kiedyś miałem dość nowatorski pomysł pobawić sie w szklaną obudowe. Stwierdziłem jednak ze obróbka bedzie masakrycznie trudna, nie mówiąc o złozeniu całości do kupy.

0
  • #10 23 Sty 2006 09:24
    seba_x
    Poziom 31  

do środka to nie ma sensu , lepiej daj na zewnącz będzie przynajmniej ładnie wyglądać ,

płyta z marmuru o gr 0.5 cm wcale nie zapewni sztywności , kamień wbrew pozorom jest sprężysty a przy takiej grubości to na 100% będzie się odginał

wytnij sobie płyty o gr. 5cm i poskładaj z tego obódowę wtedy osiągniesz odpowiednią sztywność konstrukcji

0
  • #11 23 Sty 2006 09:51
    aca
    Poziom 30  

Hi,
    troche doswiadczenia z takimi obudowami mam. Kiedys budowalismy z kolega kolumny ktore odlewane byly z betonu. Dzisiaj te kolumny leza zakopane w ogrodku. Dzwiekowo rewelacji zadnej nie bylo. Obudowa wykonana pozniej z MDF nie brzmiala gozej. Obrobka materialu jednak to wielka roznica. Co do litego drewna to pisalem juz pare postow na ten temat.
    Pozdrowienia.

0
  • #12 23 Sty 2006 20:46
    zeberko
    Poziom 31  

I tak ten całey HiEnd wychodzi na prostą :)
    Przynajmniej widać, że na elektrodzie piszą ludzie z luzikiem i nie wkręcają wałków

0
  • #13 06 Lis 2009 17:45
    Pawel47
    Poziom 9  

Pierwsze slysze zeby kamien byl sprezysty ;p przynajmniej w budowlance dzidy za to daja ;]

0
  • #14 06 Lis 2009 19:42
    DjMapet
    Poziom 43  

Widziałem wygięte w łuk cztero-centymetrowej grubości, marmurowe parapety. Nie dopilnowałem. Pracownicy zapiankowali a nie podstemplowali. Gdyby wtedy popękały, to chyba do dziś bym je spłacał.

Pozdrawiam.

0
  • #15 07 Lis 2009 08:17
    seba_x
    Poziom 31  

Pawel47 napisał:
    Pierwsze slysze zeby kamien byl sprezysty ;p przynajmniej w budowlance dzidy za to daja ;]

To ci chyba oczy zarosły tymi dzidy-ami :lol: , cienkie płyty kamienne obojętnie czy to marmur czy granit można lekko ugiąć !

0
  • #16 07 Lis 2009 08:45
    PZ IX
    Poziom 32  

aca napisał:
    Kiedys budowalismy z kolega kolumny ktore odlewane byly z betonu.[...]Dzwiekowo rewelacji zadnej nie bylo.

Ciekawe, zawsze myślałem, że im sztywniejsze ścianki obudowy, tym bas jest jeszcze wyższej jakości ze względu na brak udziału obudowy w wytwarzaniu dodatkowych fal akustycznych, ale jedynie kiedy użyje się naprawdę dobrych przetworników niskotonowych. No właśnie - jakie głośniki tam wkładaliście? Gdzie je testowaliście?

-1