Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka LT 1013 problem, proszę o poradę!!!

22 Sty 2006 15:03 2374 11
 • Poziom 10  
  Mam pralkę polar LT 1013, w momencie gdy powinna wykonywać ruchy rewersyjne silnik nie ma siły obrócić bębna, słychać "buczenie", również z wirowaniem nie jest najlepiej, wiruje ale nie chce wejść na pełne obroty. mierzyłem napięcie wychodzące z tacho przy ciągnięciu za pasek jest ok. 6V AC, szczotki również sprawdziłem mierzą ok. 2cm i wyglądają jeszcze nieźle, komutator również wporządku. Wymieniłem także triaka w module sterującym silnikiem. proszę o poradę praktyka.
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  To może coś z wirnikiem? Zanieś go do kogoś co z tym robi i niech go sprawdzi.
 • Poziom 10  
  a gdybym podłączył silnik na krótko i by działał bez zarzutów czy to by nie wykluczyło uszkodzonego wirnika?
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  możesz to zrobić
  zmostkuj 1 szczotkę ze stykiem stojana
  pod 2 szczotkę i styk stojana 230v
  nie podpinaj tacho bo go spalisz

  ale przed podłączeniem dokonaj oględzin wirnika i szczotek

  ale najpierw sprawdź pasek klinowy i łożyskowanie zbiornika !
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  Sprawdz go na krotko to chyba najlepsze rozwiazanie w warunkach domowych.
 • Specjalista AGD
  sprawdż silnik na krótko najlepiej przez autotransformator jezeli będźie sprawny to należałoby sprawdzić programator,lubiły się psuć koszt około 350
 • Specjalista urządzeń chłodniczych
  faron napisał:
  a gdybym podłączył silnik na krótko i by działał bez zarzutów czy to by nie wykluczyło uszkodzonego wirnika?

  Sprawdzenie na krótko nie zawsze daje odpowiedź na 100% - przy niewielkim zwarciu uzwojenia wirnika wszystko wygląda niby dobrze a elektronika "głupieje".
 • Poziom 10  
  wirnik jest ok, myśle że już wiem co jest nie tak, mianowicie potencjometr regulacji obrotów, ustawiony na jakąś wartość nie zawsze łączy, wymienie go i napisze czy to tylko to czy nie, chciałem jeszcze spytać na jakiej zasadzie realizowane są obroty rewersyjne bębna, czy przyczyną braku obrotów rewersyjnych może być uszkodzony programator (silnik "buczy" i nie ma siły obracać bębna)
 • Specjalista urządzeń chłodniczych
  Jeżeli silnik buczy i nie ma siły obracać to albo silnik (prawdopodobnie wirnik) albo płyta.
 • Poziom 10  
  jeszcze jedno pytanie mam, czy możliwe jest że wirnik jest uszkodzony nawet w najmniejszym stopniu jeżeli nie ma iskrzenia na komutatorze?
 • Specjalista urządzeń chłodniczych
  Silne iskrzenie najczęściej jest spowodowane przerwą w uzwojeniu, przy zwarciu np. kilku zwojów nie zauważysz różnicy, a elektronika może to już wykryć. Parę dni temu miałem taki przypadek w Zanussi, silnik firmy SOLE, na krótko chodzi, po założeniu paska z obciążeniem już nie. Regulator był stary na TDA1085C, jako pierwsze co zrobiłem to sprawdziłem napięcia na płycie i podmieniłem TDA, bez skutku. Pomogło przezwojenie wirnika.
  Nie radzę podejmować pochopnych decyzji przy tej naprawie bo może się okazać że będzie Cię to kosztowało więcej niż wydałbyś na wizytę fachowca...
 • Poziom 10  
  podłączyłem silnik na krótko ale zamontowany w pralce, i spokojnie rozbujał bębęn to 1000RPM nie było siły go zatrzymać także dalej bym się upierał że wirnik mam ok. ostatnio wymieniłem właśnie TDA1085C, ale wielkiej poprawy nie było, natomiast gdzy zamiast potencjometra od regulacji obrotów podstawiłem oporniki na 20KΩ, wtedy proces wirowania normalnie się odbył bez przerwan lub nagłych skoków prędkości jak to wczesniej wyglądało, co prawda do 1000RPM nie doszło bo gdzieś zatrzymało się na 700-800RPM ale wyglądało to już wporządku także narazie będe stawiał na wymiane potencjometra :D i napisze czy to załatwiło sprawę czy tylko poprawiło. Pozdrawiam!