Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prędkość serwomechanizmu regulowana z pomiaru

opaopa 23 Sty 2006 01:19 2704 14
  • #1 23 Sty 2006 01:19
    opaopa
    Poziom 10  

Witam!
    Mam taki problem.
    Potrzebuję dokonać pomiaru prędkości obrotowej (jakiś enkoder, prądnica tachometryczna). W zależności od tego pomiaru chcę wysterować konkretną prędkość na serwomotorze. Układ ma działać ciągle, a prędkość serwomotoru potrzebuję przemnożyć przez konkretną wartość.
    Chodzi o schematy i opisy całego układu. Mile widziane propozycje typów urządzeń. Silnik ma mieć moc rzędu 100-200W, a obroty do kilku tysięcy na minutę.
    Układ działa ciągle, prędkość mierzona w zasadzie nie będzie ulegała zmianie, ewentualnie w niewielkich granicach.

Jeżeli ktoś będzie posiadał, to poproszę również o rozwiązanie tego problemu na bazie silnika prądu stałego zamiast serwomotoru (jeszcze się waham na czym to zrobić)

0 14
  • #3 23 Sty 2006 08:35
    krozan
    Poziom 12  

Jeżeli nie potrzebujesz extra dokładności (należałoby ustalić granicę błędu) to można zrobić taki układ na PLC i serwonapędzie, z serwonapędu puścić sygnał analogowy przypisany do prędkości silnika a z PLC wypuścić na servo też sygnał analogowy który będzie sterował prędkością silnika. W PLC oczywiście trzeba byłoby napisać programik do regulacji lub zastosować PIDa. Pozostaje tylko kwestia pieniędzy ponieważ silnik+servo to wydatek około 1000$ + PLC

0
  • #4 23 Sty 2006 09:37
    _h
    Poziom 20  

Rozumiem, ze chodzi Ci o zamknieta strukture regulacji. To jest silnik pradu stalego cz przemiennego?
    Jesli stalego to szeregowy uklad sterowania (kaskade) z regulacja predkosci i zabezpieczeniem nadpradowym - 2 regulatory PI + kilka innych elementow, w przypadku pradu przemiennego 3 fazowego jakas metode polowo zosiernotwana badz bezposrednia.

0
  • #5 23 Sty 2006 12:10
    opaopa
    Poziom 10  

Odwzorowanie tej prędkości powinno być w miarę dokładne.
    Koszty się nie liczą, bo nie będę tego realizował. To ma być przykładowy projek. Wyrywek lini produkcyjnej i będę potrzebował takiego układu.
    A konkretnie chodzi o to że mierzę prędkość w jednym miejscu i ta prędkość ma być odwzorowana w innym miejscu, ale nie wchodzi w grę połączenie mechaniczne.
    Potrzebuję konkretnych rozwiązań, bo wykonanie teoretycznego regulatora i symulację w matlabie potrafię zrobić :D
    Prośba jest o jakieś praktyczne rozwiązanie tego problemu.
    Miło by było gdyby tą prędkość dało się zwiększyć w stosunku do pomiaru, na przykład przemnożyć przez √2. Ale nie ma problemu, bo taką zmianę prędkości można wykonać przekładnią mechaniczną, która i tak będzie występowała bo ruch obrotowy będzie zmieniany na liniowy.
    Więc- pomiar prędkości i w miarę dokładne odwzorowanie tej prędkości na silnik. Bez wodotrysków.
    Z góry dziękuję.

0
  • #6 23 Sty 2006 13:27
    _h
    Poziom 20  

To moze selsyna transformatorowa sprzezona z sinikiem wykonawczym - poza odwzorowaniem predkosci, masz odwzorowanie kata i momentu?

To jes bezposrednie polaczenie urzadzen przewodami - selsn nadawczy + selsyn odbiorczy, silnik wykonawczy i wzmacniacz.

0
  • #7 23 Sty 2006 19:17
    opaopa
    Poziom 10  

brzmi to dość skomplikowanie.
    Chyba nie ma sensu brnąć w takie skomplikowane urządzenia.
    A może masz jakiś link do takich rozwiązań? żeby poczytać, ale wydaje mi się że to będzie przesada. Bo przekazania momentu i kata położenia na pewno nie potrzebuję. Tylko prędkość obrotowa.

0
  • #8 23 Sty 2006 19:44
    _h
    Poziom 20  

W tym momencie juz nie wiem do czego to potrzebujesz :/. Wczesniej myslalem, ze potrzebujesz pomiar predkosci do regulacji automatycznej predkosci wirowania wirnika. 'Potrzebuję dokonać pomiaru prędkości obrotowej (jakiś enkoder, prądnica tachometryczna). W zależności od tego pomiaru chcę wysterować konkretną prędkość na serwomotorze.'

Potem, ze potrzebujesz urzadzenia, ktore bedzie wirowalo z ta sama predkoscia, ale w innym miejscu. 'A konkretnie chodzi o to że mierzę prędkość w jednym miejscu i ta prędkość ma być odwzorowana w innym miejscu'

Skoro ma dzialac ciagle to przypuszczam, ze nie moze tego obslugiwac jakis operator, wiec kazde sprzezenie zwrotne jest realizowane przez jakis uklad.

Sam pomiar predkosci Ci nic nie da - malo ktora charakterystyka jest liniowa, a do tego dochodza niespodziewane zjawiska typu dodatkowe obciazenie, obnizenie napiecia itd. Trzeba tez liczyc sie z wlasciwosciami dynamicznymi ukladu.

Naprawde nie wiem co chcesz zbudowac :/ i do czego tego potrzebujesz.

0
  • #10 23 Sty 2006 20:15
    Tanaka_san
    Poziom 14  

kurcze a niemzna by zastosowac prostego ukladu na mikrokontrolerze? tarcza z otworami umiesczona na wirniku, transoptor szczelinowy sprzezony z tarcza - gotwy enkoder, prosty program liczacy liczbe impulsow i dzielacy przez czas obotu - wychodzi pradkosc obotu.

0
  • #12 23 Sty 2006 21:09
    opaopa
    Poziom 10  

_h, zacytowałeś mnie trzy razy i nie widzę tam sprzeczności, bo trzy cytaty mówią o tym samym.
    Potrzebuję to do wykonania cięcia w locie.
    Sprawa jest bardzo prosta! porusza się taśma produkcyjna i muszę zmierzyć jej prędkość. Tu dokonuję pomiaru prędkości obrotowej. I mam silnik, który ma się obracać szybciej, albo wolniej w zalezności od tego jak ta taśma będzie się szybko poruszała. Jak wcześniej napisałęm, prędkość ta raczej będzie stała. I nie potrzebuję tu układu zamkniętego, tylko normalny układ otwarty. Jeżeli taśma minimalnie zwolni, silnik też powinien zwolnić. Żadne wodotryski, nie doszukujcie się w tym głębokich przemyśleń. Panowie, na prawdę sprawa ma być uproszczona! Kręci się coś, ja chcę to zmierzyć i dać silnik który będzie się kręcił mniej więcej z tą samą prędkością.
    A chciałem zastosować serwomotor, bo uznałem że będzie łatwiej, bo nie będę musiał robić sprzężenia zwrotnego.
    Thats all, nie wiem jak jeszcze to wytłumaczyć- połączenie enkodera z serwomotorem potrzebuję, nie nowych pomysłów, ani radt, tylko to połączyć :roll:

albo prądnica tachometryczna + silnik DC

0
  • #13 23 Sty 2006 22:41
    clipie
    Poziom 16  

no mikrokontroler jak w morde strzelil :)
    po tarczy przeslonowej na kazdy silnik, po fotokomorce (najlepiej dwie). w mikrokontrolerze program ktory na impuls z jednego silnika (nadajnika) dodaje do jakiegos rejestru wartos jeden a impuls z drugiego silnika odejmuje jeden, ten rejsetr to wyjsciowa wielkosc dla PWMa silnika (albo bez PWMa -co pewnie byloby lepsze i jeszce prostrze)

..i jak, mogloby byc?

Dodano po 2 [minuty]:

jesli chodzi o regolowany stosunek przedkosci to musiala by byc to jakas wymiernosc ( typu m/n)
    zamiast jedynki dodjaemy wartosc n a odejmujemy wartosc m.

IM PROSCIEJ TYM LEPIEJ :):)
    pozdro.

0
  • #15 25 Sty 2006 18:29
    opaopa
    Poziom 10  

okej, już mi się sprawa rozwiązała.
    Dowiedziałem się że falowniki mają wejście na enkoder...

0