Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o pomoc w dwóch kwestiach: 1 wzmacniacz 2 kolumna

23 Sty 2006 15:10 1864 22
  • Poziom 26  
    Witam serdecznie: z racji tego że rzadko słucham muzyki w domu, jak już jej słucham to chciałbym mieć z tego jakąś przyjemność.W chwili obecnej mam jakieś parszywe plastiki creative'a i do szału mnie to doprowadza. Do rzeczy...chciałbym postawić jakieś 2 słupeczki a mam do dyspozycji jakieś parszywe alpierdy LW1200, które wbrew pozorom przy dobrze obliczonej obudowie jakoś grają... jakość jest mocno uśredniona ale jak już pracowałoby to gdzieś do 100Hz-160Hz idąc dalej 4 sztuki głośników AXYS
    6,5" T/S P=100W rms, Z=8ohm, fs =39Hz Qts=0.22 Vas=25L
    strona producenta http://www.duran-audio.com/ . Problem cały w tym, że nawet gdyby wykozystac to wszystko razem to nie mam pojęcia jakiego wysokotowca do tego dobrać... jakość przedewszystkim, bez przesady oczywiście... tu kolejne pytanie w jakich kwotach takie wysokotonowce... ew co by możnabyło kupić za 100zł/2szt. na allegro widzialem jakieś tvm 104 czy coś takiego ale to było przelotem więc nie mam o tym pojęcia.
    Kolejna sprawa.. wzmacniacz... miałem kiedyś takie arcydzieło na STK 4048 grało to wmiare... ale co komuś pozyczyłem to wracało w pyle... w ten sposób jestem bogatszy o toroid 600VA i całkiem niezłą baterie kondensatorów... myślę o czymś na mosfetach lub o czymś sprawdzonym i grającym naprawde konkretnie. Problem przynajmniej dla mnie jest w tym, że nie umiem znaleźć konstrukcji która pracowałaby z napięciami +/- 75V. Wdzięczny będe za każdą sugestie.
  • Poziom 33  
    sprawdź dane wzmacniacza TDA 7250. Ma chyba pojedyncze napięcie max 90V. A moc 60W przy napięciu ok. 70V
  • Poziom 35  
    2x75v to baaaaaardzo dużo napięcia na 4 om to prawie 400wat wzmacniacza ...........ilu omowe masz te lw1200 8 czy 4 ??

z tego trafa 600 chcesz wydusić wzmaka 2.1 do całego zestawu czy tylko do suba ??
  • Poziom 26  
    trafo w tej chwili pracuje w subie w którym poszły scalaki więc jak już to miałby to być wzmacniacz 2.0 albo nawet 4.0 w tym momencie puszczałbym kolumny w bi-ampie jedna kolumna= LW1200+2xAXYS+ wysokotonowiec... i tak gdyby miał to być bi-amp to najwięcej babrania będzie ze zwrotnicami bo rozwiązania 6dB/okt mnie nie zadowalają
  • Poziom 35  
    przy 2x75v i tym trafie 2.0 możesz sklepać 2x200/8om spokojnie myśle że koło 2x250/8om

bez przewijania trafa 4.0 nie zrobisz chyba że masz 16 omowe głosniki w co wątpie :D tak byś miał 4x200/8om przy 600 watowym trafie słowem perpetum mobile :D:D

jeśli chodzi o projekt to ja bym omijał stk ale twoja sprawa skorzystał bym np z janka projektu na 400wat/4om pracuje spokojnie do 2x80v i ma wszystkie zabezpieczenia i sporo tranzystorów
  • Poziom 26  
    hmm... nawet 4x150 by mnie urządzało... gdzie ja wcisne 2x250/8 te alpierdy by mi ducha wyzioneły co do 16 omów to można to zrobić ale dla wzmacniacza który by napędzał środki łącząc 2 axys'y w szereg... idealnie byłoby coś na mosfetach 2x100/8 i 2x200/4 albo coś w tym stylu... bo szkoda mi paczek które mają w sumie 200W żeby pracowały na jednym wzmaku z alpierdami 100w.... aczkolwiek mogłaby to być ostateczność jakieś 2x200/8 w mosfecie ... a gdzież mogę znaleźć projekt janka 400W/4ohm
  • Poziom 35  
    jeśli 4.0 to 2x200/8om i 2x100/16om ale w praktyce tej mocy mogłoby być sporo więcej(to zależy od jakości i ilości kondensatoow trafa itd) i trafo by zdechło ........... przy 2x63v jest czyste 300/4 przy 2x80 jest czyste 400/4 ..........czyli przy 2x75 masz murowane 350/4 i murowane 200/8om

kurde no jakoś nie moge wymyśleć co z tym zrobić zagiołes chyba nawet speców bo nnikt nic nie pisze :D

2x200/4om nie wyciśniesz z tego w żaden sposób chyba żę po chamsku dasz końcówke 400wat 4om i zamontujesz limiter tak żęby moc nie przekraczała 200/4om ................to samo zrobisz z sekcja wysoko-średniotonowa

łacznie zamontujesz 4 końcówki po 400wat i każdą limiterem wyregulowanym oscyloskopem generatorem i obciązeniem zastępczym przytłumisz żeby nie przekraczała wymaganej mocy........................ wtedy da rade 2x200/4om i 2x100/8om ................

ja innego pomysłu nie mam nawet jak zastosujesz limiter to musisz budować końcówki 400watowe ze względu na wysokie napięcie zasilania żeby w stanie spoczynku coś sie nie zadymiło ewenttualnie możesz skasować kilka par tranzystorów mocy bo wiadomo że 2 beda dawać tylko 100/8om ..........
  • Poziom 26  
    tiaaa mniejwiecej cośtakiego miałem... tylko że 4048 a nie 4050 tym razem podziękuje za takie wynalazki
  • Poziom 18  
    heh trudno bedzie dogodzic :P mozesz zrobic na tym trafie 1 kanał mono na mosfetach
  • Poziom 26  
    niestety 1 kanał mnie nie urządza w żadnym wypadku... minimum 2 najlepiej 200/4
  • Poziom 11  
    co do wysokotonowego to w cenie 50zł sztuka jest visaton sc10n
  • Poziom 26  
    ooo coś konkretnego odnośnie wysokotonowców...
    więc sprawa przedstawia następująco.. LW poszły się kochać a napewno 1 z nich zostają Axys'y... przy odpowiedniej obudowie a przy tym nie za dużej udało mi się zejść do 47Hz /-3dB więc nie jest najgorzej jak na średnicę 15cm. teraz do szczęścia potrzeba mi dobrego wysokotonowego i wzmacniacza na mosfetach 2x200/4 pracującego przy +/-75V.
  • Poziom 11  
    jesli chodzi o wysokotonówke to równiez polecam sc10n visatona lub vifa tc20/60pln lub vifa26/80pln na tej stronce dostaniesz je taniej:
    www.sertvis.pl ( chilowo stronka cos nie dziala wiec nie moge Ci podac dokladnego linka)

jesli chodzi o wznamaka to przejzyj ten post :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic50636-0.html

i poszukaj w necie informacj na temat wzmacniacza Holtona
  • Poziom 19  
    Możesz się pokusić o zrobienie końcówek na pojedycze zasilanie. N napieciu 75V miałbyś jakieś 80W na kanał czyli robisz cztery takie kanały i masz wzmaka 4x80 4 ohm albo robisz jeszcze odwracacze fazy i przełączniki do mostkowania i masz opcje albo 4x80 4 ohm, 2x160 8 ohm a nawet 2x320 4ohm. Taka opcja jest jednak droższa (kondensatory)
    Jest jeszcze droga o której nikt nie wspomniał:
    Idziesz z trafem do pana elektryka który za flaszkę łaskawie odwinie ci trochę drutu z uzwojenia wtórneg co obniży napięcie na takie jakie sobie życzysz.
    Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    W tym wypadku w grę wchodziłoby dość znaczne obniżenie napięcia - w tym celu trzebaby też przewinąć pierwotne... Szczerze mówiąc - nie wiem, czy jest sens... Mocy nigdy za wiele, jeśli to ma stać u użytkownika który zna sie na rzeczy - bez obaw
  • Poziom 11  
    jeżeli o mnie chodzi... może i być duża moc... są 2 warunki:
    1: musi pracowac przy tym napięciu i musi na niego starczyc trafo
    2: musi to byc wzmak stereo i schodzic do 4 ohm
  • Poziom 26  
    post wyzej jest moj... ale z innego kompa
  • Poziom 1  
    mam pytanie :
    chciałbym użuć do domowych kolumn wzmacniacza samochodowego, co musiałbym zrobić i ile orientacyjnie kosztowałoby dostosowanie wamacniacza (jakieś przetwornice prondu itp...)
    obie kolumny mają p 200W, a wzmacniacz ma takie parametry:
    Dane Techniczne

Zasilanie / napięcie: 11V - 18V

-Wzmacniacz dwukanałowy
    -Pełne, harmoniczne korygowanie zakłóceń
    -0,1% THD
    -Moc 2 x 350W
    -1 X 700W
    -Pobór prądu 5A
    -Czułość wejściowa 200mV do 3V
    -Impedancja podłączanych głośników 4-16 Ohm
    -Pasmo przenoszenia 20Hz - 30000Hz
    -Czułość 70dB
    -Pełna kontrola nad mocą wzmacniacza
    -Rewelacyjny system ochrony przeciążeniowej
    -System ochrony przeciw zwarciom
    -System ochrony przeciw przegrzaniu
    -Kontrolka zasilania
    -Płynna regulacja sygnału wejściowego wzmacniacza

z góry dzieki za wszystkie odpowiedzi
  • Poziom 20  
    kubabytom: Czyli kolejne perpetum mobile (5A poboru i 2x350 :D ). Na przyszlosc to omijaj takie smieci z daleka, on nie ma wiecej jak 2x15-20W i to przy 4ohm!!

Kolumn to dobrze nim nie napedzisz, a do zasilenia go wystarczy ci transformator 12-15V i do tego jakis mostek prostowniczy. Najlepiej, aby transformator byl stabilizowany i mial filtry pradu, zniwelujesz wtedy zaklocenia z sieci. Na dobra sprawe to ten wzmacniacz moglby zasilac zwykly transformator toroidalny 12V, np. taki do lamp halogenowych w domu, w zupelnosci wystarczy 100VA, albo zasilacz do kompa..
  • Poziom 26  
    co to robi w moim temacie do %^$#%$# nie po to wydaje na niego kupe punktów zeby jakiś wacek sie podpinał... prawo oma ty znasz??? jakby wzmacniacz miał sprawność 100% to miałby 2x36W a ze nie ma to jak bedzie mial 2x25 to będzie dobrze
  • Poziom 26  
    oki doki już mam wszystko rozplanowane zostaje przy tych axys'ach w symulacji osiągam f3 45Hz co nie powinno być złym wynikiem teraz jeszcze tylko jakieś wzmacniacze... obojętnie jakie byleby mosfety pracujące przy 4 ohm i stereo przy trafie 600VA