Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak skupić to światło ????

23 Sty 2006 15:20 7362 20
  • Poziom 18  
    jak skupić światło żarówki np 100W ??
    Chcę otrzymać punkt około 1cm, 1,5cm....
  • Poziom 18  
    hmm....
    ale czy to skupi na punkt 1,5cm??
  • Poziom 13  
    Teoretycznie takie lustro skupi promienie żarówki do PUNKTU.
    Dokładnie tak jak np. lupa skupia promienie słoneczne i powstaje punkt.
    Jeśli między tym punktem (zwanym ognieskiem) a lustrem
    umieścisz soczewkę to promienie zachowają się tak jak na rysunku,
    czyli za soczewką przestaną się skupiać i będą biegły równolegle.
    Im bliżej punktu tym mniejsza średnica im bliżej lustra tym średnica większa.
  • Poziom 18  
    i ten powstały punkt nie bedzie się powiększał jeśli nakieruje go na dalszy element??
  • Poziom 19  
    Będzie... i w tym problem co? :) Musiałbyś mieć laser aby uzyskać jednakową plamkę bez względu na odległość. No chyba, że wszystko ustawisz bardzo precyzyjnie to zmiany nie będą aż takie duże... Wszystko zalerzy od odległośći. Bo skupisz sobie na powiedzmy 10m a na 50m już będzie taka plama ze szkoda gadać. :)
  • Poziom 18  
    10 metrów mi wystarczy :)
  • Poziom 19  
    Jeśli wystarczy ci 10 metrów to zrób sobie cos takiego. Ustaw bardzo dokładnie soczewkę, aby skupić światło w połowie tej odległości. Jeśli odległość się zmniejszy lub zwiększy to i ak będzie to jakoś wyglądać... :)
  • Poziom 13  
    A do czego to w ogóle, jeśli mogę zapytać?
    Może laser na prawdę byłby lepszym rozwiązaniem.
    Wydaje mi się że aby uzyskać ostrą wiązkę o długości 10m to trzebaby to naprawdę dokładnie zrobić.
    Ale niby można zacząć od mniejszej średnicy to gdzieś dalej uzyska się ten 1-1,5cm.
  • Poziom 18  
    A potrzebne miedzy innymi do oświetlenia kuli lustrzanej, wówczas wystarczy mi 20cm średnica punktu :D
  • Poziom 19  
    Dobrze by było wykorzystać w tym przypadku rzutnik do bajek. Wtedy mógłbyś sobie wszystko wyregulować. Ale co tam, jeśli chcesz możesz sobie zbudować jakiś ruchomy obiektyw i nim dostrajać. Zawsze można też wsadzić tam jakiś filtr barwny itp…
  • Poziom 13  
    heh.. chciałem wcześniej wrzucić to zdjęcie, żeby pokazać przykład robienia promieni z żarówki.
    To pseudo kula dyskotekowa.
    W środku żarówka w koło której kręcą się kolorowe soczewki.
    To też wyrównuje promienie i otrzymuje się promień o określonej szerokości.
    W takim wypadku zaoszczędziłoby się lustra.
  • Poziom 19  
    Wolałbym wykorzystać masę luster niż kombinować soczewki i to w dodatku kolorowe. :)
  • Poziom 13  
    Nie no oczywiście, to jest bardziej jako przykład uzyskania promienia,
    ponieważ ta pseudo kula emituje dosć wyraźne promienie.

Do oświetlania takich kul jakie sąna dyskotekach używane są lampy halogenowe (lub coś w ten deseń)
    Zasada taka sama jak w latarce. Dobre latarki są w stanie emitować dość ostry promień.
    Wystarczy jakieś lustro z lampki no i dobrze by było przed nie jakąś soczewkę (rysunek)

Pomysł z rzutnikiem do slajdów mi się podoba, tym bardziej że można łatwo zmieniać kolorowe folie.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A standarowego relfektora par36 albo samej zarowki to nie mozesz zastosowac? Po co wywazac otwarte drzwi?
  • Poziom 29  
    Witam
    zgadzam się w 100% z chaka :D
    przykładową lampe masz tutaj
    http://www.sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=34873
    jest ona zasilan napięciem 6,4v
    a w dodatku jest kolory +biały :D
    gdzieś czytałem ze te par'y bardzo dobrze skupiają swiatło :D
    pozdrawiam Marek
  • Poziom 14  
    Zwierciadło musi być paraboliczne, a źródło światła musi być umieszczone dokładnie w ogniskowej tego zwierciadła - wtedy idzie uzyskać taką samą plamkę bez względu na odległość bez urzycia soczewek. Tylko skąd wziąć takie zwierciadło?
  • Poziom 13  
    Można wyłożyć miskę folią aluminiową :D

Ale poważnie myślę, że pomysł chaka rozwiązuje sprawę,
    a na stronie, którą podał Marek można taką lampę kupić za dobrą cenę.
    Myślę że nie ma metody by zrobić to taniej samemu i zbliżyć się do dokładności PAR36
    Ewentyalnie samej żarówki, którą jednak trzeba zasilać trochę nietypowym napięciem.
  • Poziom 13  
    a ja mam jeszcze taki problem bo gdy ustawie lustro a przed nim żarówke to za każdym razem widać żarówkę na ścianie zamiast małego punktu
    mam lustro oczywiście wklęsłe o średnicy 14 cm i soczewke o średnicy 12 cm które z jednej strony jest płaskie a z drugiej wypukłe
  • Poziom 29  
    Witam
    a ja mam pytanko do >> piMezon
    skąd bierzesz te rysunki ? masz jakis programik ?
    specialny :) jeśli mozna to podaj nazwę programu albo linka...
    będe wdzięczny :)
    pozdro 4all :) uszol
  • Spec od akustyki
    typowe pary 36 (ale nie omniluxa tylko np GE czy osram) maja kat swiecenia ok 2,5 stopnia kule o srednice 30cm mozna oswietlac np z 10m takim czyms .

Rysunki sa bardzo ladne ale wlasnie w rzeczywostosci nie da sie tego uzyskac nawet zblizyc glosnie z powodu wielu wad ukladow optycznych abberacje i inne.

Zaleznie od ilosci swiatla jakie chcesz miec mozesz zrobic ineczje zarowka i soczewka bez zwierciadla majac zarowke np 12V 50W halogen i soczewke o sr ok 5cm i ogniskowej z 7cm mozna uzyskac bardzo skupiony i ostry strumien oczywiscie w takim ukladzie traci sie bardzo duzo swiatla wiecej niz w par 36 ale skupienie mozna sobie regulowac odlegloscia soczewki od zarowki