Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hitachi VT 575E

janot 06 Maj 2003 12:28 6714 60
  • #1 06 Maj 2003 12:28
    janot
    Poziom 13  

po poleceniu play wysuwa taśmę i opasuje nią wirującą już głowicę i po sekundzie wycofuje tąśmę pozostawiając częściowo niewciągniętą do kasety, przy czym rolka ciągnnąca po początkowych obrotach w prawo, obraca się parę razy rewersyjnie w lewo w prawo ,nie wciągając taśmy do kasety całkowicie, po czym magnetowid wyłacza się.Pozostałe funkcje, tj. przewijanie w przód i do tyłu oraz eject są realizowane.Napięcia z zasilacza nominalne, bez tętnień,chociaż od "zawsze" mocno nagrzewa sę stabilizator STJ 5372 oraz w module p.cz. LA 7530,td7607,oraz stabilizator +5V`(M5278) i stab.+5,4V na tranz.2SD1266-tudno utrzymać na nich palce, a mam grubą skórę, za to brak mi termometru.Wymieniłem wszystkie elektrollity w otoczeniu,opory są dobre,wymieniłem scalaki-grzanie się pozostało.Mechanizm kilkakrotnie rozbierany ,czyszczony i smarowany, złożony poprawnie (chyba, że...),nie wykazywał wad(brak śladów zużycia i uszkodzeń mechanicznych.Mechanizm sterujący ustawiono poprawnie-zgodnie z instrukcja.Ne mam żadnej praktyki w naprawianiu video,trochę czytałem(cykl w SE) i inne.Proszę o wskazówki

0 29
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 06 Maj 2003 15:09
    Richi
    Poziom 39  

Sprawdzałeś lub czyściłeś przełącznik wielofunkcyjny ???

0
  • #3 06 Maj 2003 16:41
    janot
    Poziom 13  

Sprawdzałem,rozbierałem-styki czyste,zwierają się ze ścieżkami,oryginalny smar, złożyłem i ustawiłem w/g serwisówki-strzałka na 1.otwór w kole ze ślimakiem pokrywa się z otworem w plastykowym korpusie, wszystkie elementy ruchome ułożone w pozycji eject.Czy dobrze ?, i Co dalej ?Pozdrawiam

0
  • #4 06 Maj 2003 16:51
    janot
    Poziom 13  

PS.Magnetowid był w serwisie (rzekomo specjalista od Hitachi),gdzie dopatrzono się usterki w zaoliwionym sprzęgle filcowym i oddano mi z braku takiego.Sprzęgło umyłem w spirytusie i założyłem do innego modelu Hitachi o tym samym mechanizmie i tam działa dobrze, a więc to nie to.

0
  • #5 07 Maj 2003 21:24
    janot
    Poziom 13  

Ponownie rozebrałem mechanizm, sprawdziłem każdy ząbek w kołach zębatych i listwie, rozebrałem przełącznik funkcji(wiem. jet nierozbieralny). po złożeniu działa poprawnie, co wykazuje pomiar zwarcia styków w poszczególnych pozycjach od 1 do 7(dane zaczerpnąłem z porad na tym forum przy VT 727),złożyłem w pozycji eject,sprawdziłem przesuw mechanizmu ręcznie, poluzowałem naciąg dzwigni napinającej taśmę,przeglądnąłem ponownie sprzęgło filcowe.Niestety,pozytywnych zmian nie ma.Magnetowid realizuje funkcje:przewijanie(przód,tył)stop,ejct.Przy play następuje opasanie głowicy taśmą(wcześnie lekkie zluzowanie przez obrót prawej rolki w lewo i lekkie (o 1/3 0brotu w prawo)pociągnięcie tasmy do przodu) i przejście w stop poprzedzone wciagnięciem taśmy do kasety.Właściwie nie wiem jak postępować dalej, nie wiem jakie są zależności funkcyjne.Może ktoś wykaże odrobinę dobrej woli i podzieli się posiadaną wiedzą na ten temat, bo jak sądzę, usterka jest powtarzalna.

0
  • #6 07 Maj 2003 22:00
    oldboy
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wymień zespół sprzęgieł nr KONIG 1245 (mocowany od spodu mechaniki trzema wkrętami) oraz IDLER 1244( napędzający talerzyki).

0
  • #7 08 Maj 2003 11:40
    janot
    Poziom 13  

oldboy napisał:
    Wymień zespół sprzęgieł nr KONIG 1245 (mocowany od spodu mechaniki trzema wkrętami) oraz IDLER 1244( napędzający talerzyki).
    -Witam, już czytałem Twoje porady przy VT 727 na forum wczoraj.Choć z racji wieku(68)teżem oldboy,to w elektronice dopiero po przedszkolu, no, może po podstawówce.A teraz do rzeczy:zrobiłem, co radziłeś, wstawiłem zespół sprzęgła(tyle,że nie od Koniga a od Hitachi) wyjęty z mego drugiego, sprawnego Hitachi VT 727-są identyczne, wymieniłem również płytkę z listawami przesuwnymi i hamulcami(nie znam polskich nazw, a serwisówkę mam w niemieckim, którego nie znam).Po włączeniu mag. zachowuje się jak poprzednio.Zrobiłem coś jeszcze-obie płytki z niedziałającego VT575 wstawiłem do sprawnego VT 727 i okazało się, że na tych płytkach również pracuje poprawnie.Wniosek jest jednoznaczny-zespół sprzęgła,hamulców i wyłączników zębatek a także mechanizm ładujący,silnik i przeł.funkcji są sprawne.Jak już napisałem, nie znam zależności funkcyjnych i nie wiem co mierzyć poza napięciami w zasilaniu oraz innymi w trybie stop (na schemacie podano chyba w play,nie wszędzie mam zgodność z pomiarem).Jeszcze jedno-zastanawia mnie mocne grzanie się stabilizatorów w zasilaczu oraz na płycie z p.cz i głowicąProszę o dalsze wskazówki-obawiam się, że dot.elektroniki, ponieważ mój oscyloskop(15MHz,1kanał,analog)nie jest pewny.Pozdrawiam

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #8 08 Maj 2003 15:13
    oldboy

Jeszcze raz po kolei. Przewijanie jest OK - sprzęgło pracuje na sztywno (tak jak "ostre koło"). W PLAY i na dowijaniu (przy rozładowaniu taśmy z dysku wizyjnego) są problemy - sprzęgło pracuje poślizgowo. Moje pytanie:czy po załadowaniu taśmy na dysk wizyjny rusza chociaż na moment prawy talerzyk? Objawy są typowe dla zespołu sprzęgieł, pęka wewnętrzna tulejka plastykowa w sprzęgle(jest to widoczne dopiero po rozebraniu całego sprzegła) co powoduje poślizg o różnej wartości siły tarcia, raz ciągnie raz nie. Zamiana zespołu sprzęgieł powinna sprawę wyjaśnić ale ciagle mam wrażenie że tu tkwi przyczyna. Podobnie pęka tulejka plastykowa IDLER`a, to już jest widoczne gołym okiem, można w palcach ścisnąć do oporu. Sterowanie CAPSTAN`a wyglada na prawidłowe, to on napędza sprzęgło i steruje IDLER`em (ruch lewo-prawo). Jeżeli przełącznik funkcyjny jest sprawny to nie ma czego szukać w elektronice.

0
  • #9 08 Maj 2003 21:07
    janot
    Poziom 13  

oldboy napisał:
    Jeszcze raz po kolei. Przewijanie jest OK - sprzęgło pracuje na sztywno (tak jak "ostre koło"). W PLAY i na dowijaniu (przy rozładowaniu taśmy z dysku wizyjnego) są problemy - sprzęgło pracuje poślizgowo. Moje pytanie:czy po załadowaniu taśmy na dysk wizyjny rusza chociaż na moment prawy talerzyk? Objawy są typowe dla zespołu sprzęgieł, pęka wewnętrzna tulejka plastykowa w sprzęgle(jest to widoczne dopiero po rozebraniu całego sprzegła) co powoduje poślizg o różnej wartości siły tarcia, raz ciągnie raz nie. Zamiana zespołu sprzęgieł powinna sprawę wyjaśnić ale ciagle mam wrażenie że tu tkwi przyczyna. Podobnie pęka tulejka plastykowa IDLER`a, to już jest widoczne gołym okiem, można w palcach ścisnąć do oporu. Sterowanie CAPSTAN`a wyglada na prawidłowe, to on napędza sprzęgło i steruje IDLER`em (ruch lewo-prawo). Jeżeli przełącznik funkcyjny jest sprawny to nie ma czego szukać w elektronice.
    ---odpowiadam : prawy talerzyk po opasaniu taśmy obraca się w prawo o 2/3 obwodu. Przed wysuwem taśmy lewey talerzyk obraca się w prawo o pełny obwód luzując taśmę. Dla jaśności powtórzę:oba zespoły:sprzęgłowy(dolny) i przełaczający(górny) z uszkodzonego VT575 przełożyłem do sprawnego VT727 i tam działają prawidłowo, następnie do VT575 zamontowałem w/w zespoły wzięte ze sprawnego VT727 i objawy są nadal te same-po obrocie prawego talerzyka o 2/3 obwodu taśma wraca do kasety a talerzyk przestaje się obracać, przełącznik funkcyjny ustawia się w położeniu stop.Co Ty na to ?Sprzęgła i idler rozbierałem, pod lupą oglądałem-pęknięć,wyszczerbień i wtrąceń nie zauważyłem.

0
  • #10 08 Maj 2003 22:38
    oldboy

Pozostaje taka możliwość. Pod prawym talerzykiem jest sensor TAKE-UP REEL (czujnik opto). Sprawdź oscyloskopem czy w poczatkowej fazie PLAY są impulsy i czy mozaika pod talerzykiem jest czysta.

0
  • #11 09 Maj 2003 08:21
    janot
    Poziom 13  

oldboy napisał:
    Pozostaje taka możliwość. Pod prawym talerzykiem jest sensor TAKE-UP REEL (czujnik opto). Sprawdź oscyloskopem czy w poczatkowej fazie PLAY są impulsy i czy mozaika pod talerzykiem jest czysta.
    ....domyślam się, że nie masz schematu tego modelu, tu jest czujnik Halla (IC 141 DN 6951NI) określony jako reel sensor; czy to coś może się zepsuć ? Oscyloskop wykazuje skok napięcia na wyjściu (3) tego sensora9pozioma linia skacze do góry i spowrotem, następnie podnosi się do góry prawa połówa tej linii (pik ?) i wraca do stanu wyjściowego, t.j. 5,2 V w/g miernika.Wedle mnie Hall reaguje na obrót( jak podałem poprzednio tylko 2/3 obwodu) poprawnie, a więc jest coś jeszcze, tylko co ? P.S. Twoje szybkie reakcje podnoszą mnie na duchu isprawiają, że mam ochotę dalej w tym grzebać, duże dzięki.

0
  • #12 09 Maj 2003 08:49
    oldboy

Masz rację, nie mam schematu tego modelu i zapomniałem, że tu pracuje hallotron. Podaj typ procesora SYSCON oraz SERVO, może znajdę coś podobnego i "pogrzebiemy" w elektronice.

0
  • #13 09 Maj 2003 13:10
    janot
    Poziom 13  

oldboy napisał:
    Masz rację, nie mam schematu tego modelu i zapomniałem, że tu pracuje hallotron. Podaj typ procesora SYSCON oraz SERVO, może znajdę coś podobnego i "pogrzebiemy" w elektronice.
    ...podaję : 1.syscon-HD 614088SB60 ,ster.silnika ład.-BA6209 , wykrywacz stanu sensorów(moje tłumaczenie z j.niem w kontekście schematu)-BA6993(podwójny wzm.op.,wzmacnia sygnały z fototranzystorów początku i końca taśmy). 2.servo -HD 49716.Niestety, zepsułem skaner i nie mogę przesłać fragmentów schematu.

0
  • #14 09 Maj 2003 19:25
    oldboy

Znalazłem schemat podobnego modelu i mam pytanie: czy driver CAPSTAN`a to M54680FP? Ponadto sprawdź oscyloskopem na p.12 procesora SERVO(HD49716) czy w początkowej fazie PLAY(kiedy rozpoczyna obrót prawy talerzyk) jest sygnał CAP FG ?
    Dla jasności sprawy i całkowitego wykluczenia podejrzenia związanego z mechaniką potrzebna jest ocena hamowania lewego talerzyka podczas PLAY, chodzi o to, że jeżeli driver CAPSTAN`a ma układ kontroli momentu obrotowego(TORQUE CONTROL) to może on wyłączyć napęd CAPSTAN`a przy przeciążeniu. Można to sprawdzić na kasecie serwisowej(przeźroczysta atrapa) bo wtedy jest dostęp do lewego talerzyka podczas PLAY i nawet nie mając serwisowego dynamometru można pod reką wyczyć siłę hamowania.
    Zrobiłeś bardzo wiele w celu ustalenia usterki, mam na myśli wymianę podzespółów mechanicznych i masz dar samodzielnego wyciągania wniosków z przeprowadzanych czynności. To jeszcze bardziej zachęca do wspólnego rozwiazywania problemów.

0
  • #15 09 Maj 2003 21:01
    janot
    Poziom 13  

dzięki za uprzejmości,scalak ten sam.Opór lewego talerzyka kontrolowałem po ręcznym ustawieniu mech. w play przez obracanie osi silnika ład., a następnie pociąganie w palcach taśmy video.Opór dość znaczny,dżwignia napinająca cofa się do wewnątrz(ale taśmę nadal lekko odchyla),jednak nie mam doświadcenia, by ocenić to.Poluzowałem naciąg sprężyny dżwigni nap.taśmę video oraz naciąg taśmy hamulcowej lewego talerzyka,ale to nie pomogło.Zmierzyłem napięcia na proc.servo i syscon.Ważniejsze rozbieżności: a.servo: n.5 0_3,2V; n.48 0_5,16V b.syscon : n.33 2,6_0V n.60 0_4,87V.Oscyloskop wykazał brak impulsów na n.48(SW 25 Hz) i n.19(Capstan servo) w proc.servoTyle dotychczas,pozdrawiam.

0
  • #16 09 Maj 2003 21:55
    oldboy

Z Twoich pomiarów najistotniejszy jest brak sygnału SW25Hz na p.48 procesora SERVO, który powinien pojawić się w momencie włączenia funkcji PLAY ( w STOP nie ma go). Jeżeli go brak to należy sprawdzić oscyloskopem na p.8 procesora SERVO czy jest sygnał wzorcowy 4,43MHz z bloku CHROMY(always).
    Na p.19 procesora SERVO nie ma przebiegu zmiennego, występuje napięcie stałe (2,5-3,0V) nieznacznie zmieniające się w zależności od wielkości sygnału błędu CAP FG i CAP PG.
    A tak z ciekawości, jakie jest napięcie na p.18 procesora SERVO i czy są widoczne tętnienia.

0
  • #17 10 Maj 2003 07:04
    janot
    Poziom 13  

oldboy napisał:
    Z Twoich pomiarów najistotniejszy jest brak sygnału SW25Hz na p.48 procesora SERVO, który powinien pojawić się w momencie włączenia funkcji PLAY ( w STOP nie ma go). Jeżeli go brak to należy sprawdzić oscyloskopem na p.8 procesora SERVO czy jest sygnał wzorcowy 4,43MHz z bloku CHROMY(always).
    Na p.19 procesora SERVO nie ma przebiegu zmiennego, występuje napięcie stałe (2,5-3,0V) nieznacznie zmieniające się w zależności od wielkości sygnału błędu CAP FG i CAP PG.
    A tak z ciekawości, jakie jest napięcie na p.18 procesora SERVO i czy są widoczne tętnienia.
    ...czyt Ty wogóle sypiasz?, a do rzeczy:nie wspominałem o oscylogramie na n.8 , gdyż jest poprawny; co do n.19 napięcie jest jak podajesz Ty i schemat, w którym na tej nóżce jest oscylogram z przebiegiem o f=4.43 Mhz(t=1mikrosek.dla 3 okresów-ident.parametr jak przy n.8) tylko jak by pochylony w lewo w porównaniu z n.8.Oscyloskop wykazuje przy maks,wzmocnieniu(5mV/dz) na tej nóżce w trybie stop imp. o t=10msek i tyleż mV.,w trakcie przełączania na play i z powrotem impylsy te zwiększają amplitudę i częstotliwość-zbyt szybkie zmiany utrudniają ocenę wartości.Podobnie nie wspomniałem o n.18,gdyż jest tam stabilne 5,19 V(linia drży ale nie faluje).Tyle faktów , wniosków jeszcze nie mam.Pozdrawiam.

0
  • #18 10 Maj 2003 11:00
    oldboy

A co z p.48, czy jest sygnał SW25Hz (przebieg prostokątny o ampl. 5Vss i czasie trwania 40ms) przy starcie PLAY?

0
  • #19 10 Maj 2003 12:26
    janot
    Poziom 13  

oldboy napisał:
    A co z p.48, czy jest sygnał SW25Hz (przebieg prostokątny o ampl. 5Vss i czasie trwania 40ms) przy starcie PLAY?
    ....już pisałem(wiem, że masz wiele tematów i nie wracasz za nadto wstecz) ,na .48 nie ma impulsów, t.j. przy naciśnięciu play na oscyloskopie pozioma lina drgnie w górę i wraca ,następnie przy dalszych samoistnych przełączeniach(powrót do stopu) nawet podzielilła się na prawą połówę, która "wyskoczłą" w górę, i lewą pozostającą na środku; coś w rodzaju prostokąta, ale jest to ledwie zauważalne mignięcie .Już widziałem te 25 HZ w moim działającym VT727,więc wiem, że to nie to samo .Gdybyśmy doszli do wniosku,że uszkodzony jest scalak servo, to będę musiał przeznaczć ten mag. na złom, bo na zakup nowego u.s. pewnie nie będzie mnie stać.W Nord scalak syscon jest po 73 zł.,do serva nie mają.Jeszcze jdno(porzypomnienie)-na n.48 schemat podaje 0 V, a zmierzone wynosi 5,16 V i jest niezmiennie przy przełączeniach . Pinging onet.pl, [213.180.130.200] with 1024 bytes of data. Count=25...
    Reply from 213.180.130.200, round trip time = 173 ms
    Reply from 213.180.130.200, round trip time = 198 ms
    Reply from 213.180.130.200, round trip time = 186 ms
    Reply from 213.180.130.200, round trip time = 173 ms
    Reply from 213.180.130.200, round trip time = 168 ms
    Reply from 213.180.130.200, round trip time = 154 ms
    Reply from 213.180.130.200, round trip time = 170 ms
    Reply from 213.180.130.200, round trip time = 158 ms
    Reply from 213.180.130.200, round trip time = 157 ms
    Reply from 213.180.130.200, round trip time = 157 ms
    Reply from 213.180.130.200, round trip time = 170 ms
    Reply from 213.180.130.200, round trip time = 182 ms
    Reply from 213.180.130.200, round trip time = 177 ms
    Reply from 213.180.130.200, round trip time = 175 ms
    Error! 'Request timed out'
    Reply from 213.180.130.200, round trip time = 208 ms
    Reply from 213.180.130.200, round trip time = 208 ms727

0
  • #20 10 Maj 2003 15:25
    janot
    Poziom 13  

Przepraszam Cię za te pingi, przypadkowo cos nacislonel przed wyslaniem nie sprawdzajac textu

0
  • #21 10 Maj 2003 16:50
    oldboy

Jeżeli ogladałeś SW25Hz w VT-M727 i takich nie widzisz tutaj to jest to przyczyna całego nieszczęścia. Ten sygnał między innymi jest podawany do procesora SYSCON(p.23) i przy jego braku wyłącza mechanizm na STOP. SW25Hz są wytwarzane wewnątrz IC SERVO z sygnału wzorcowego 4,43MHz(przez podział). Wartość 0 na p.48 jest oczywiście błędem, i powinna wynosić tak jak na p.23 SYSCON`u, czyli ok.2,5V (PLAY). Wyglada na to,że HD49716 jest uszkodzony. Reszta należy do Ciebie.

0
  • #22 10 Maj 2003 20:25
    janot
    Poziom 13  

oldboy napisał:
    Jeżeli ogladałeś SW25Hz w VT-M727 i takich nie widzisz tutaj to jest to przyczyna całego nieszczęścia. Ten sygnał między innymi jest podawany do procesora SYSCON(p.23) i przy jego braku wyłącza mechanizm na STOP. SW25Hz są wytwarzane wewnątrz IC SERVO z sygnału wzorcowego 4,43MHz(przez podział). Wartość 0 na p.48 jest oczywiście błędem, i powinna wynosić tak jak na p.23 SYSCON`u, czyli ok.2,5V (PLAY). Wyglada na to,że HD49716 jest uszkodzony. Reszta należy do Ciebie.
    ....przede wszystkim dziękuję za wspołpracę.Dla jaśności przypomnę, żem czysty amator, usług nie świadczę nawet znajomym,a naprawa tego czy innego urządzenia to rodzaj logicznej gry.Będąc obecnie na emeryturze nie mogę sobie pozwolić na duże i niezupęłnie konieczne wydatki, więc mag.pójdzie do piwnicy, może okazyjnie dostanę tanio płytę z tym scalakiem na giełdzie w Milowicach-Sosnowcu, bo tam mam blisko,to do temetu wrócę.JednaAże, jeśli Cię nie zniechęciłem do siebie, to proponuję następny temat:National (Panasonic) NV 20.Przedtem jednak muszę go wyciągnąć z piwnicy i sprawdzić, co mu dolega.A tak, z ciekawości, moze wiesz ile kosztuje ten HD49716 i gdzie go mają?

0
  • #23 10 Maj 2003 21:30
    oldboy

HD49716 znalazlem tylko w ofercie Radiohobby w cenie 130PLN.

0
  • #24 11 Maj 2003 08:55
    janot
    Poziom 13  

oldboy napisał:
    .....a więc pójdzie do piwnicy.Odezwę się.

0
  • #25 17 Maj 2003 19:44
    janot
    Poziom 13  

janot napisał:
    oldboy napisał:
    .....a więc pójdzie do piwnicy.Odezwę się.

Do Oldboya....Witam, jeśli Cię nie znużyłęm, to proszę o kontynuację.Na giełdzie w Milowicach dostałem HD49716 (z demontażu, ale z gwarancją) za 40 zł, więc go szybko wstawiłem w miejsce uszkodzonego.Mag. kręci sę, aż miło patrzeć-realizowane są wszystkie funkcje, mechanika bez zarzutu- tylko na ekranie tele same kreski różnej długości na ciemnym tle, a to tło składa się z ukośnych(w prawo) pasów ciemnych i szarawych.W pp na servo oscyloskop wykazuje obecność prawie wzorowych przebiegów(przebiegi prostokoątne mają lekko pokrzywioine odcinki proste, szczególnir poziome).Mam problem z pomiarem sygnałów z głowicy video i audio-gdy sondę uziemiam do masy, to na wszystkich wyjściach mam poszarpaną sinusoidę, gdy włożę igłę do którtegoś z wejść i tu dam uziemienie , to sonda pokazuje zmienne przebiegi o podwyższonej częstotliwości i amplitudzie-niestety, nie wiem jak to ocenić.

0
  • #26 17 Maj 2003 21:12
    oldboy

Jeżeli odtwarzanie dźwięku jest OK to trzeba sprawdzić czy pracuje pętla serworegulacji napędu dysku wizyjnego, mogą być za duże obroty i stąd te ukośne pasy w tle. Najprościej lekko przyhamować palcem dysk(na górnej krawędzi). Jeżeli uda się na moment zsynchronizować obraz to sprawdz oscyloskopem czy na p.61 IC601 jest przebieg CYL.FG i jaki ma czas trwania( prawidłowo 3,5ms).

0
  • #27 19 Maj 2003 11:00
    janot
    Poziom 13  

oldboy napisał:
    Jeżeli odtwarzanie dźwięku jest OK to trzeba sprawdzić czy pracuje pętla serworegulacji napędu dysku wizyjnego, mogą być za duże obroty i stąd te ukośne pasy w tle. Najprościej lekko przyhamować palcem dysk(na górnej krawędzi). Jeżeli uda się na moment zsynchronizować obraz to sprawdz oscyloskopem czy na p.61 IC601 jest przebieg CYL.FG i jaki ma czas trwania( prawidłowo 3,5ms).

...cieszę się, że podjąłeś temat;ja dopiero dziś, bo sobota i niedziela były bez netu. Niestety, nie ma odtwarzania dżwęku, a na p.61 mamy piękne prostokątne impulsy do 4,5 V i t=ca 4-5 msek.(Na głowicy audio eraz head
    n.4pg503 regularna sinusoida, na udio rec/pb head nic szczególnego-tzn. wpominana przeze mnie poszarpana sinusoida o amplit. ok.0,4 V; występuje ona na wszystkich punktach z napięciem stałym. Czy to normalne ? Hamowanie cylindra nie daje zmian .Dla ściśłości : obraz oprócz tych śkośnych pasów składa się z poziomych jasnych , kresek o grub. ok. 2 mm i dług.3-5cm oraz kropek pomiędzy tymi kreskami, prawdopodobnie ma miejsce przeplatanie półobrazów, ponieważ nie są ustabilizowane. Oczekuję dalszych instrukcji.

0
  • #28 19 Maj 2003 12:37
    oldboy

Odpowiem wieczorem bo muszę to przemyśleć a teraz już wychodzę z sieci.

0
  • #29 19 Maj 2003 20:07
    oldboy

Niepokoi mnie ta poszarpana sinusoida o amplitudzie 0,4V, to jest duża fluktuacja. Sprecyzuj dokładnie w których punktach występuje.
    Brak dźwięku jest wynikiem działania funkcji MUTE w następstwie nie wykonanej procedury ścieżkowania( tracking`u). Trzeba zająć się CAPSTAN`em. Sprawdź czy są przebiegi na p.12(C.FG) i na p.27(CTL).

0
  • #30 19 Maj 2003 20:56
    janot
    Poziom 13  

oldboy napisał:
    Niepokoi mnie ta poszarpana sinusoida o amplitudzie 0,4V, to jest duża fluktuacja. Sprecyzuj dokładnie w których punktach występuje.
    Brak dźwięku jest wynikiem działania funkcji MUTE w następstwie nie wykonanej procedury ścieżkowania( tracking`u). Trzeba zająć się CAPSTAN`em. Sprawdź czy są przebiegi na p.12(C.FG) i na p.27(CTL).

.....w p.12 jest impuls prostok. o amplit.4,8 V i t=20 msek(mój oscyl.ma wytartą skalę czasów więc nieraz mylę się,ale co najwyżej o dwukrotność)
    w p.27 brak impulsów CTL( szpilki dodatnie i ujemne co 40 msek),są ślady drgań mikrovoltowych przy max.wzm.oscyl.Poszarpana sinusoida(oscyl.przeł.na AC) w punktach z nap.stałym a także sonda na masie.Ale, gdy wyjąłem kabel sygnałowy z tele, sinusoida zniknęła a napięcia stałe lub brak napi ecia dają linię prosta-wygląda nato, że były to zakłócenie z tele. Te impulsy CTL na p.27 są tu dostarczane z zewnątrz a nie generowane w us servo, już poprzednio poszukiwałem ich, ale na razie
    nie znajduję. P.S. W przerwie , dla spokoju wymieniłem wszystkie elki w zailaczu, przy okazji namierzyłem zwartą diodę D 854, ale jej wymiana niczego nie zmieniła. Co dalej ?

0