Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wyliczyć indykcyjność cewki ?

krzyfn 23 Jan 2006 19:59 1677 3
    krzyfn
    Level 12  
    Witam. Na fizie dostałem zadanie - wyliczyć indukcyjność cewki. Trochę mnie zastanowiło, że do dyspozycji mam baterię 4.5v na której mam wykonać pierwszy pomiar (z woltomierzem i amperomierzem) i kolejny pomiar na 12v wyjściu prostownika. Czy ma ktoś pomysł jak to zrobić ? ^^
    Aleksander_01
    Level 41  
    krzyfn wrote:
    Witam. Na fizie dostałem zadanie - wyliczyć indukcyjność cewki. Trochę mnie zastanowiło, że do dyspozycji mam baterię 4.5v na której mam wykonać pierwszy pomiar (z woltomierzem i amperomierzem) i kolejny pomiar na 12v wyjściu prostownika. Czy ma ktoś pomysł jak to zrobić ? ^^

Witam
    Po podpięciu cewki do baterii 4,5 V DC i odczytaniu wartości z mierników obliczysz rezystancję cewki ze wzoru R=U/I

Teraz robisz identyczny układ pomiarowy z tym że zasilasz go 12 V AC. Odczytujesz z wartości z mierników i obliczasz impedancję wypadkową cewki ze wzoru Z=U/I.

Teraz wzór radzieckiego uczonego Pietii Gorasa Z²=R²+Xl², a Xl to reaktancja indukcyjna Xl=2ΠfL .
    Xl=√(Z²-R²) następnie L=Xl/2Πf (f to częstotliwość 50 Hz).
    I po zadaniu
    Pozdrawiam
    krzyfn
    Level 12  
    czekaj, też chciałem tak zrobić, ale przecież z prostownika nie wychodzi AC ;/, albo ja nie wiem co to prostownik ;P
    Aleksander_01
    Level 41  
    krzyfn wrote:
    czekaj, też chciałem tak zrobić, ale przecież z prostownika nie wychodzi AC ;/, albo ja nie wiem co to prostownik ;P

Witam
    Z prostownika wychodzi DC pulsacyjne, ale spróbuj z takiego przebiegu wyliczyć L. Owszem da się to zrobić stosując metodę rachunku różniczkowego, ale podejrzewam że jest to zadanie z technikum i różniczki nie wchodzą w grę.

Skoro nauczyciel zadał tak głupie zadanie to niech pokaże jak się je rozwiązuje.
    Pozdrawiam