Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik do silnika krokowego.

pandaci 24 Sty 2006 16:19 23628 36
  • #1 24 Sty 2006 16:19
    pandaci
    Poziom 14  

Witam

Czy ma ktoś schemat do silnika krokowego unipolarnego z 6 wyprowadzeniami. Napięcie zasilania 12 V a prąd 0.5 A. Prosiłbym o jakieś schematy.

0 29
  • #3 24 Sty 2006 17:58
    pandaci
    Poziom 14  

A czy milej nie można by było. No szukalem.

0
  • #4 24 Sty 2006 18:10
    bogdan_p
    Poziom 39  

jaki dokładnie potrzebujesz ten sterownik do zabawy ( wypróbowanie silnika ) , czy ma konkretny cel co chcesz regulować prędkość , kierunek jaki sposób sterownia ?

0
  • #5 24 Sty 2006 20:00
    pandaci
    Poziom 14  

Dzięki za zainteresowanie. Sterownik potrzebuje nie do zabawy :). chodzi mi o taki sterownik ze "podłączam" go na wyjście mikrokontrolera.8051 (Bo takie znam i mam do nich programator :)) i poprzez ten mikrokontroler steruje nim. Prędkość ma być stała. Ruch tylko w lewo lub prawo.

0
  • Pomocny post
    #6 24 Sty 2006 20:17
    bogdan_p
    Poziom 39  

chyba chodzi Ci o 89c2051 !
    sterowanie silnika silnika unipolarnego jest dość proste , skoro znasz się na programowaniu to w programie wystawiasz na 4 porty nastepującą sekwencję 0001,0010,0100,1000 pomiędzy poszczególnymi zmianami stanów wstawiasz opóźnienie , zmiana kolejności wystawianych sygnałów powoduje zmianę kierunku , na wyjściu jeżeli wystarczy ULN.... lub wzm na tranzystorach to cała idea sterownia
    tu prosty przykład http://www.edw.com.pl/pdf/k10/55_06.pdf
    cała idea w podprogramie Foursteps

0
  • #8 24 Sty 2006 23:30
    pandaci
    Poziom 14  

Ok. Dzięki wielkie jeszcze jedno. Czy układ ULN 2803 Aby dawał prąd max 1A można połączyć w następujący sposób:

0
  • #9 25 Sty 2006 08:59
    pubus
    Poziom 30  

To jest połączenie szeregowe.
    Zaglądałeś do dokumentacji?
    Żeby uzyskać prąd 1A trzeba połączyć parę wejść i wyjść równolegle.
    Tzn. podajesz równocześnie ten sam sygnał na dwa wejścia i łączysz odpowiadające im wyjścia razem. Pamiętaj o ograniczeniu prądu.

0
  • #10 25 Sty 2006 16:00
    DJ MHz
    Poziom 24  

witam.
    mam problem . Mam silniczki krokowe ze starej drukarki. zrobilem układ zgodnie ze schematem i mam kilka pytań.
    1. Na silniczkach nie ma napisane jak podlaczyc. czyli nie ma nr 1, 2, 3 i 4 i niewiem jak podlaczyc kabelki zeby bylo dobrze ze schematem.
    2. Z silniczków wychodza tylko 4 bolce do kabelków. Gdzie mam podłączyc 5 kabelek tak jak na schemacie jest że 5 kabelek idzie do UCC układu i łaczy w silniczki. Do metalowej obódowy silniczkow ??
    Załaczam fotki.

P.S.
    Mam jeszcze problem jeden ale to inny temat. Mam 2 wtyczki USB. kupilem dzisiaj. i chcę podlaczyc do wtyczek kabelki, które powinny isc do bolców na plycie głownej do wyjsc USB ale takich na plycie nie posiadam. Mam tylko 2 USB z tyłu kompa. JAk mam podłączyć + - i +D i -D do tej wtyczki ??

Za szybką pomoc dziekuję. Jesli mozna to mozecie na GG mi odpowiedziec.

Pozdro
    DJ MHz

0
  • #11 25 Sty 2006 17:06
    pubus
    Poziom 30  

Jak silnik ma tylko 4 wyprowadzenia to nie jest to silnik unipolarny...
    To są silniki bipolarne i sterownik do nich wygląda inaczej...
    Co do podpięcia usb...
    Zaglądnij do instrukcji od płyty głównej...
    A jak już ma ci ktoś tutaj pomóc to podaj producenta i model płyty głównej...

0
  • #12 25 Sty 2006 17:37
    bogdan_p
    Poziom 39  

tak jak napisał pubus to silniki bipolarne kilka przykładów sterowników masz tu http://pminmo.com/ to typowe rozwiązania do CNC
    na 3 zdjęciu wydaje mi się że masz możliwość połączenia jako silnik unipolarny , jeżeli są wyprowadzone połączenia do 4 uzwojeń , sprawdź omomierzem
    do większych silników polecam ukł STA401A
    http://www.elenota.pl/pdf/Sanken/sta401ae.pdf

0
  • #13 25 Sty 2006 18:06
    DJ MHz
    Poziom 24  

korde a byłem dzisiaj w elektrycznym w Lubinie bo u mnie w Miescie nie ma takiego dobrego i spycjalnie kupiłem ten układ zeby te silniczki podlaczyc. korde. Mam tez taki inny silniczek który ma 6 kabelków. To to jest ten unipolarny ?? A USB chodziło mi we wtyczce jak są te 4 blaszki na ktorej z nich sa te + - +D i -D ?? a nie na plycie glownej.

0
  • #14 25 Sty 2006 18:12
    bogdan_p
    Poziom 39  

jeżeli ma 6 wyprowadzeń to unipolarny , taki układ wyprowadzeń to dwie sekcje uzwojeń z współnym dla dwu ch uzwojeń , znajdź omonierzem poszczególne sekcje i dwa wspólne razem , pozostałe 4 do sterownika

0
  • #15 25 Sty 2006 18:32
    DJ MHz
    Poziom 24  

eeee. niekapuje. NA co mam właczyc miernik elektryczny zeby to zrobic ?? i co mam jeden kabelek miernika dac do czarnego kabelka drugim po koleji inne kabelki dotykac. na wyswietlaczu patrzec zmieniajace sie wartosci czy co ?? A jak podam jakie mam kolorki to bedziecie potrafili odpowiedziec jak mam podlaczyc ?

0
  • #16 25 Sty 2006 18:47
    bogdan_p
    Poziom 39  

jeżeli masz podany typ to poszukaj dokumentacji do tego silnika tu masz kilka przykładów wyprowadzeń
    jedna uwaga to układy pokazujące połączenie silnika unipolarnego jako bipolarny , dla ciebie ważne jest tylko same wyprowadzenie uzwojeń silnika unipolarnego

0
  • #17 25 Sty 2006 22:41
    DJ MHz
    Poziom 24  

no mam cos podobnego do mojego. w lewym dolnym rogu ten schemacik. tez mam kolory :
    -bialy.
    -2 brązowe
    -czerwony
    -niebieski
    -pomaranczowy

A zandych danych na tym silniczku nie ma. Wiec teraz moge podlaczyc za pomoca ukladu tego co dalem schemat u gówy ten jeden silniczek ??
    Moje GG 3033841 jesli mozesz (bogdan_p) to sie odezwij bo ja sie do ciebie odzywam a ty nic :P

Dodano po 3 [godziny] 24 [minuty]:

dobra dzieki pomocy bogdana_p juz mi dziala :P . Tylko co ja zrobie z tym małym silniczkiem unipolarnym. myslalem ze te duze wykorzystam do napedzania robota zrobionego ze starego kompa :( a tak taki maly nie da rady :(

0
  • #18 25 Sty 2006 23:12
    senior
    Poziom 14  

Witam.
    Istnieje bardzo dobry sterownik typ: TA8435H opisany na
    cnc forum strona elektronika.

Pozdrawiam.
    Senior

0
  • #19 07 Lut 2007 13:53
    shrekus
    Poziom 11  

Witam,

Posiadam silniki krokowe bipolarne od sterowania lasera CD-ROM. Mają one po 4 wyjścia. I tu moje pytanie. Jest taki schemat... || https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/schemat_307.jpg || wszystko ładnie rozumiem... ale gdzie podpiąć zasilanie dla takich silników jakie ja mam... Jak ktoś może to niech mi ładnie zaznaczy co gdzie ma być, co usunać i podeśle ten rysuneczek na mojego maila... [shrekusmeister@gmail.com]
    Pozdrawiam,
    Shrek

0
  • #20 07 Lut 2007 15:52
    bogdan_p
    Poziom 39  

masz silnik bipolarny , a sterownik pod LPT jest dla silnika unipolarnego ,
    tak wiec prosta odpowiedź swojego silnika nie podłączysz pod ten sterownik
    poszukaj sterowników dla silnika bipolarnego

0
  • #21 07 Lut 2007 16:39
    shrekus
    Poziom 11  

a to może dostanę konkretny schemat sterowania takimi silnikami jakie posiadam... chodzi mi o jak najprostszy układ, gdzie podłączę sie tylko do LPT, do silnika i do zasilania... czy jest to możliwe... bo siedzę szukam i czegoś takiego nie mogę znaleźć...

0
  • #22 07 Lut 2007 16:55
    bogdan_p
    Poziom 39  

masz przyklejony temat o silnikach krokowych , jest tam kilka linków do sterowników
    raczej nie znajdziesz układu tak prostego jak dla silnika unipolarnego
    masz dwie możliwości :
    typowy sterownik cnc + program obsługi np Mach
    budowa układu opartego na 2 mostkach H + własny program do obsługi przez LPT jeżeli może być RS232 to taki sterownik masz na forum robotyka

0
  • #23 07 Lut 2007 17:10
    shrekus
    Poziom 11  

http://www.seattlerobotics.org/encoder/may98/schem2.gif

znalazłem coś takiego... a silnikiem chcę sterować przez LPT. program albo skądś zaciągnięty albo własny. Po prostu wysyłam bajt na port co powoduje krok lub półkrok w zależności od stanu wyjść na porcie... Tylko do końca jak z tym schematem... proszę o opisanie w jaki sposób jest podłączone to LPT do scalaka... bo gdyby to były 4 piny to rozumiem... domyślam się że P01 - P03 steruje krokami, ale w takim razie od czego jest P04 ??

@edit

dobra nie przyjrzałem się zbyt dokładnie temu układowi... czym jest to Basic Stamp II ?? nic już nie rozumiem...:cry:

0
  • #24 07 Lut 2007 17:29
    bogdan_p
    Poziom 39  

Cytat:
    dobra nie przyjrzałem się zbyt dokładnie temu układowi... czym jest to Basic Stamp II ?? nic już nie rozumiem..

tak ogólnie to zintegrowany system mikroprocesorowy z własnym oprogramowaniem dokładniej masz tu http://www.geocities.com/SiliconValley/Orchard/6633/index.html
    schemat pozwala na sterownie z LPT 4bity to sygnały sterujące pracą mostka
    5bit ( enable ) możesz podać na stałe H lub sygnał PWM , jak dasz radę wygenerować go na LPT

0
  • #25 07 Lut 2007 21:58
    shrekus
    Poziom 11  

Dobra to zadam pytanie jeszcze inaczej...
    Czy jest scalak, do którego podłączę LPT (4 wyjścia : 4bity), gdzieś podłączę do niego podłączę zasilanie, no i oczywiście krokowca... czyli najprostsze co może być...

@edit

czyli potrzebuję ukladu xxx... jest takowy ogólniedostępny i w jakiejś przystępnej cenie ??

@edit 2

a jeszcze bardziej by mnie interesował układ xxx1, gdzie podając bit na linię "1" silnik robiłby krok w prawo(lewo), a podając na linię "2" krok w lewo (prawo)... ale chyba za dużo wymagam...

0
  • #26 07 Lut 2007 22:22
    bogdan_p
    Poziom 39  

przecież to co napisałem dotyczy właśnie takiego rozwiązania i schematu który sam zamieściłeś na l293D to dla silnika o prądzie 800mA dla większych l298 , na wejściu proponuje zastosować transoptory , masz pewność że nie uszkodzisz portu lpt
    proponuje poczytaj dokładnie temat o silnikach krokowych , bardzo ładnie i prosto masz wszystko o sterowaniu w cyklu artykułów z EdW

0
  • #27 07 Lut 2007 22:53
    shrekus
    Poziom 11  

Dobra...
    Czyli myślę że pisze ostatnie raz...

Więc podumowując...
    - Do P00-P03 podłączam sobie port LPT i steruję wysyłając bity z odpowiednimisygnałami w zależności od oczekiwanego efektu (ruch prawo, lewo, pełno- półkrokowy),
    - Do P04 podłączam jakikolwiek stan wysoki...
    - Reszta jak pokazane na rysunku: połączone GND, zasilanie układu +5V, zasilanie silnika (w tym przypadku +5V)

Sorki że tak męczę...

Dobrze mówię ???????

0
  • #28 08 Lut 2007 17:52
    bogdan_p
    Poziom 39  

dla ścisłości oznaczenia P0.X odnoszą się do systemu uC

Cytat:
    Do P04 podłączam jakikolwiek stan wysoki..

tak wiec nie P0.4 tylko wejścia enable układu L293D , nie jakikolwiek tylko H z układu zasilania logiki ( +5V) , bo napięcie zasilania stopnia końcowego może być dużo wyższe
    zapoznaj się z dokumentacja L293D http://www.elenota.pl/pdf/STMicroelectronics/1328.pdf
    rys 10 jest to dla wersji B , diody zabezpieczające są w wewnętrznej strukturze dla wersji D

0
  • #29 08 Lut 2007 18:13
    shrekus
    Poziom 11  

no to spoko...
    teraz już nic nie rozumiem... wiem mniej niż wydawało mi się że wiem...
    czyli jutro po prostu trzeba siąść i poczytać dużo, dużo więcej na ten temat... później przeczytać jeszcze raz to wszystko co tu jest napisane i dopiero wziąć się za robotę :/

0
  • #30 08 Lut 2007 18:35
    bogdan_p
    Poziom 39  

czego nie rozumiesz ?
    sposób podłączenia podałeś poprawny , jedynie kwestia prawidłowego nazewnictwa wejść sterujących , dokładniej wejścia P0.x odpowiadają wejściom L293D Input.x , P0.4 - połączone razem Enable
    L293D ma dwa zasilania dla części logicznej Vss = 5V , dla stopnia mocy Vs =
    napięcie zależne od silnika , oczywiście może być również 5V
    sygnały wejściowe In muszą odpowiadać poziom napięć serii TTL
    przy zabawie z lpt proponuje zastosować zabezpieczenie , to co pisałem wcześniej transoptory to idealne rozwiązanie lub przynajmniej szeregowo rezystor 4,7kΩ dla każdego wejścia
    jakiekolwiek zwarcie na porcie , grozi jego uszkodzeniem lub nawet całej płyty głównej

0
  Szukaj w 5mln produktów