Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrokomputery edukacyjne i wiecej pamieci

06 Maj 2003 16:50 1170 2
 • Poziom 13  
  Witam!
  Chcialbym sie dowiedziec jak mozna podlaczyc do mikroprocesora np. 128 lub wiecej kb ramu do bo jak szukalem w internecie informacji o mikrokomputerach to znalazlem informacje ze przy skorzystaniu z gala 16v8 to niby mozna podlaczyc i po 1 mb takiej pamieci ale sa to tylko gotowe zestawy a ja chcialbym sam takie cos zrobić, a chodzi o procesory z rodziny `51. Intersują mnie wszystkie mozliwosci aby podlaczyc wiecej tego ramu np. jakies "programy" do gala albo jakies uklady na zwyklych scalakach.
 • Poziom 42  
  51 ma standardowy 16bit magistrale adresową więc może zaadresować tylko 64kB, ALE jeśli zbudować zewnętrzny układ w którym będzie można wybierać które 64kB są widoczne z większego obszaru. Można to zrobić albo na zewnętrznym przerzutniku/liczniku sterowanym z lini pozostałych portów albo tak sterować liniami portów aby na raz była aktywna tylko jedna linia i (w obu przypadkach) tą linią sterującą bramkować sygnał CS do konkretnej kości pamięci. Ponieważ taki układ dla większe ilości banków byłby dość rozbudowany wskazane jest zapakować go w jakimś układzie GAL. Moim zdaniem najbardziej edukacyjne byłoby zamapować określoną komórke pamięci (tą samą w każdym banku) na rejestr pamiętający w którym jest zapamiętany nr aktualnie wybranego banku. Niestety do tego zastosowania pojedynczy GAL16V8 może być za mały. (w zależności jak to zaprojektować, szczególnie dekoder adresu do tej "magicznej" komórki)
 • Poziom 19  
  Przesyłam Ci schemat podłączenia 8051 z zewnętrznym RAM'em. Na drugim rysunku jest pokazany sposób przełączania stron pamięci. Możesz tym sposobem adresować bardzo dużą pamięć (ograniczeniem jest ilość wolnych wyjść procesora). Jako zatrzask można użyć GAL'a, albo po prostu 74LS373. To najprostsze i najtańsze rozwiązanie.

  Pozdrawiam.