Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na BSW154II

coolombo 24 Sty 2006 17:01 4911 24
  • Założenia

Sub uniwersalny, do muzyki do kina. Ma sobie dać rade w każdej sytuacji ;)

Przetwornik

Znany na całym forum nie mniej poularny niż STX za to miażdżący stosunkiem jakość/cena BSW154II
    http://www.ilmag.de/SingleA6/html/bsw154ii.html
    http://www.ilmag.de/SingleA6/html/bsw154freq.html

Obudowa

Płyta wiórowa 22mm płyty przednia i tylna, dodatkowo wzmocnone płytą 18mm objętość około 100L netto strojenie 32Hz tunel BR wyprowadzony z tyłu, wymiary 30x450mm. Obudowa była szpachlowana, następnie oklejona fornirem dębowym. 2 warstwy caponu, chyba ze 4 warstwy lakieru do parkietu domalux. Miało być na połysk i udało się, chociaż nie dokońca, gdzieniegdzie można znaleźć matowe miejsca. Jak lakier dobrze wyschnie będe z tym walczył.

Wzmacniacz

Konstrukja janka na tranzystorach bipolarnych. W stopniu prądowym siedzą 4pary 2sa1943/2sc5200. Zasilacz: trafo 300VA 2x45V 23.000uF pojemności filtra na każdą strone zasilania.

Wrażenia

Co by dużo nie pisać, miodzio bas jest bardzo szybki, precyzyjny, jak trzeba gra delikatnie jak trzebai łeb urywa :D Dla mnie bomba.

Kosztorys

Płyta wiorowa - free
    Przetwornik - 475zł (z przesyłką)
    Fornir - 115zł
    Wzmacniacz - nie wiem dokłądnie ostał się z poprzedniej konstrukcji
    Wkręty kleje i inne duperele - kolega wontrupka miał wszystko na stanie, wielkie dzięku mu za to ;)

Fotki

Subwoofer na BSW154II

Subwoofer na BSW154II

Subwoofer na BSW154II

Subwoofer na BSW154II

Subwoofer na BSW154II

Subwoofer na BSW154II

Subwoofer na BSW154II

Subwoofer na BSW154II

Subwoofer na BSW154II

Subwoofer na BSW154II

Fajne!
  • #2 24 Sty 2006 18:35
    IronReiker
    Poziom 23  

Nie bede sie rozpisywał bo nie ma o czym!! konstrrukcja klasyczna głośnik nie byle jaki, brak obreczy psuje troche wygląd ale jest ok ( moje zdanie), powiedz coś wiecej na temat wzmaka!!.
    pozdro

• #3 24 Sty 2006 19:27
    UnnamedYesusiq
    Poziom 18  

Witam.
    Konstrukcja dość standardowa za to bardzo ladnie wykonana. Dobry patent z tym pseudo podfrezowanym otworem.Tyko moze minimalnie za gruba plyta czołowa chyba troszkę głośnik jest głębiej niz sama płyta ale to już raczej drobnostka. Napisz więcej o napędzie.
    Pozdrawiam

• #4 24 Sty 2006 19:59
    wojtek999
    Poziom 16  

Jak wierciłeś otwór pod głośnik...wyszedł równiutko;)

Dodano po 4 [sekundy]:

Jak robiłeś otwór pod głośnik...wyszedł równiutko;)

Dodano po 1 [minuty]:

..no tak...przycisk zatrzymaj nie zadziałał;)

• #5 24 Sty 2006 20:16
    coolombo
    Poziom 29  

Przednia część składa się z dwóch płyt 22 i 18mm , z tej cieńszej powstał frez pod głośnik, może jest ciut za głęboko, jednak wizualne jak dla mnie jest ok.

Co do wzmaka to wzorowałem się na tej konstrukcji https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...gitarowy&sid=b0e210b43a50de7f142d51f6ad063e4b
    Przed wzmacniaczem jest aktywny regulowany(20-120Hz) filtr dolnoprzepustowy. Schematy wzmacniacza zamieszczał janek na elektrodzie.

• #6 24 Sty 2006 20:21
    IronReiker
    Poziom 23  

proponuje jeszcze odwracasz fazy, daje niesamowite możliwości ustawienia zestawu, napewno odczujesz jego zalety!!
    pozdro

• #7 24 Sty 2006 20:44
    coolombo
    Poziom 29  

Z fazą był kłopot, sub nie do końca zgrywał się z monitorkami, ale odwrócenie fazy w monitorkach przyniosło porządany skutek. Część analgową uprosciłem do minimum, jest tylko wzmaczniacz i regulowany filtr 12dB/oct. Jeżeli ktoś ma SBLive i sterowniki kX to można się pobawić w różnego rodzaju filtry korektory i podbicia. Za posrednictwem kX ustawiłem sobie prosty subsonic który wogole nie degraduje dzwieku a zancznie odciąża głośnik amplitudowo. Poniżej 20-25Hz głośnik nie gra wogóle tylko pompuje powietrze, subsonic swietnie spełnia swoją role.

• #8 24 Sty 2006 22:09
    Mietki
    Poziom 15  

Piekna robota szczegółowa no i precyzja . bardzo mi sie podoba widac że włozyłes duzo pracy w sumie nie ma sie do czego przyczepic formir bardzo ładnie lezy ja jeszcze nigdy nie kładłem jakos sie go boje moze za drogi i szkoda mi poraźki ( brawo za odwage )

• #9 27 Sty 2006 07:36
    coolombo
    Poziom 29  

Też się bałem że będzie ciężko z fornirem ;) jak widać udało się i to bez większych trudów. Nie ma się co czaić, trzeba kupic fornir, długą metalową linijke,nóż do tapet, puszke butaprenu, lakier, szpachle i do dzieła ;) Na diyaudio.pl i audiomania.info są tutoriale jak kłaść fornir.

• #10 27 Sty 2006 08:36
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Sub naprawdę super! Pewnie szklanki spadają przy połowie mocy. Wykończenie także bardzo ładne. Jak możesz daj linka do swojej konstrukcji na 12" wersji. Pewnie jak chodzą oba naraz to tynk leci z sufitu.

• #11 27 Sty 2006 09:31
    Gilotyn@
    Poziom 30  

fajny sub a co najwazniejsze staranie wykonany i głosnik nie byle jaki

• #12 27 Sty 2006 12:34
    coolombo
    Poziom 29  

He he w kuchni spadły już dwa spore kufle ;)
    Co do konstrukcji na BSW124II to głosnik sprzedałem, a buda stoi w piwnicy i się kurzy, nie ma czego pokazywac bo nie bylo to wykończone.

• #13 27 Sty 2006 13:16
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Miałeś gdzieś fotki 124II na imageshacku - możesz dać link bo nir mogę znaleść twojego postu.

• #14 28 Sty 2006 10:23
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Co tu duzo mowic - klasyka wojskowosci. W zyciu bym nie przypuszczal, ze za takie pieniadze mozna kupic taka jakosc... Jak widac jakosc ta sama, a cena jeszcze spadla. Znaczy wzgledem tego modelu, ktory zakupilem juz pare lat temu - zaraz jak seria sie ukazala - jest upgrade w postaci dodatkowych otworow chlodzacych cewe i odprowadzajacych cisnienie spod dolnego resoru. Sprawdzalem jak to dziala - no wieje nieziemsko przez nie, napewno przyczynia sie do dodatkowego chlodzenia i wiekszej liniowosci pracy zawieszenia.

Brawo za wykonczenie! Jak chcesz - to mozesz sobei go malnac na czarno i wymienic nakladke - ale w sumie, po co :)

• #16 31 Mar 2006 14:33
    coolombo
    Poziom 29  

Po małych przeróbkach.

Subwoofer na BSW154IISubwoofer na BSW154IISubwoofer na BSW154II

• #17 01 Kwi 2006 02:02
    tomaszo

Klasyka. Zapomnij o zwiekszonej masie o cale pare gramow, pomysl o wiekszej sztywnosci :D Pelna profesja. Klasa sklepowa zakresu 7-10 kzl.

• #18 05 Kwi 2006 23:37
    Rademal
    Poziom 19  

piękna konstrukjca.

pytanie jak subik sie spisuje w kinie?

Gdzie można kupić takie głośniczki?

• #20 14 Kwi 2006 09:44
    raveland
    Poziom 28  

szkoda tylko ze te glosniki nie kosztuja tyle co u "dojczy" czyli sa prawie 2x tansze
    na http://www.realmofexcursion.com/videos.html pojawil sie filmik z taka 15" w samochodzie zasilana 200watami
    musze powiedziec ze jestem pod wrazeniem to nawet 2 pionki 306 nie robia takiego zamieszania na dachu jak BSW tylko w pojedynke(dochodzi jeszcze szyber dach wiec troche dach traci na sztywnosci ale i tak jestem pod wrazeniem)

• #21 14 Kwi 2006 10:16
    coolombo
    Poziom 29  

To jest chyba BSW z pierwszej serii, ktora jest przeciętna. 15 cali w aucie nie testowałem, sprawdzałem BSW124II zasilane wzmakiem 150W i w samochodzie grał naprawde świetnie. Aż boje sie pomyśleć co się będzie działo przy 15calach zasilone wzmakiem 300-400W.

• #22 16 Kwi 2006 15:15
    Taenia_Saginata
    Poziom 31  

Ladna konstrukcja. Na poczatku glosnik wygladal troche odpustowo, ale juz jest duzo lepiej.

• #23 19 Kwi 2006 13:09
    Macias+-
    Poziom 20  

moze maly OT ale dzis wieczorkiem przetestuje swojego BSW154 w aucie na wzmaku 170W....
    jak sie uda to zdam relacje ... :) moze nawet jakis filmik bedzie :D
    pzdr

• #24 19 Kwi 2006 13:38
    conQeror

Witam

A ja mam pytanie z kąd wziąłeś i jak nakleiłeś tę kopułkę, która zakrywa logo na środku głośnika? Duży ma ona wpływ na dźwięk? Obrzeża te niebiesko czarne zamalowałeś na czarno?

Pozdrawiam

• #25 19 Kwi 2006 13:54
    coolombo
    Poziom 29  

Kopułka jest z STX-a,średnica 13cm, nie wpływa ona wogole na prace głośnika. Pianka była malowana sprayem czarnym, matowym, przed malowaniem dobrze trzeba osłonić membrame i górne zawieszenie oraz kosz.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME