Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy są takie przekaźniki?

Dracoolia 24 Sty 2006 17:58 2173 19
  • #1 24 Sty 2006 17:58
    Dracoolia
    Poziom 10  

Witam! Od pewnego czasu poszukuje przekaźnika który po podaniu napięcia na cewke nie zewrze styków na czas podania napięcia ale złączy je na ułamek sekundy pomimo tego, że napięcie będzie cały czas przyłożone. Czy takie przekaźniki nazywają się impulsowe? I gdzie je można dostać? Dzięki za wszelkie porady. Pozdrawiam

0 19
  • Relpol
  • #2 24 Sty 2006 18:25
    Jarema
    Użytkownik obserwowany

Witam,
    Nie łatwiej będzie sterować zwykłym przekaźniekiem przez układ różniczkujacy niż szukać przekaźników i oczywiście odpowiednio drożej za nie płacić ?

0
  • #3 24 Sty 2006 18:25
    ArtXs
    Poziom 18  

Jest coś takiego jak przekaźnik impulsowy jednak nie jestem pewny czy on tak działa jak oczekujesz. Gdzieś mam przekaźnik impulsowy ale nie mogę go w tej chwili znaleźć żeby sprawdzić.

Nie wiem czy nie prościej i taniej byłoby zrobić taki układ z dwóch zwykłych przekaźników.

0
  • Relpol
  • #4 24 Sty 2006 18:48
    staszeks
    Poziom 27  

Spróbuj zasilić cewkę przekaźnika przez kondensator dosyć dużej pojemnośći.Pojemność należałoby dobrać.
    Sam czegoś takiego nie próbowałem ale jest jakaś szansa,że to zadziała.

0
  • #5 24 Sty 2006 23:44
    Dracoolia
    Poziom 10  

->staszeks Próbowałem już z kondensatorem i nie dał rady ruszyć cewki ale spróbuje jeszcze z większą pojemnością.
    ->ArtXs Chodzi Ci o wykorzystanie bezwładności cewki?
    ->Jarema Wybacz ale nie jestem zbyt obeznany, o co chodzi z tym układem różniczkującym? Może jakiś schemat?
    Dzięki wszystkim za porady.

0
  • #6 24 Sty 2006 23:49
    Adam1988
    Poziom 25  

Tak jak mowi staszeks elektrolit jakies >100uF w szeregu z cewka i jakis rezystor rownolegle do kondensatora. Na jakie to ma byc napiecie ?

0
  • #7 25 Sty 2006 00:05
    Dracoolia
    Poziom 10  

Napięcie na cewkę 3V

0
  • Pomocny post
    #8 25 Sty 2006 00:24
    Adam1988
    Poziom 25  

uuu masz wogle taki przekaznik (napiecie znamionowe cewki 3V)? Ten rezystor daj jakies 2,2Kohm

0
  • Pomocny post
    #9 25 Sty 2006 00:52
    Jarema
    Użytkownik obserwowany

Witam,
    W załączniku proponowany przez mnie układ.
    Rezystor połączony szeregowo z bazą tranzystora to ok. 4.7kΩ, kondensator w zależności przez jaki czas przekaźnik ma być załączony ok. 33µF, rezystor między + zasilania a masą wyznacza maksymalną częstotliwość z jaką układ będzie poprawnie pracował (powoduje rozładowanie kondensatora).

P.S.
    Istnieją przekaźniki z cewka nawet na 1V.

0
  • Pomocny post
    #10 25 Sty 2006 08:33
    ArtXs
    Poziom 18  

Tu jest schemacik na przekaźnikach. Czas podtrzymania P1 (czas przez który są zwarte styki P1) zmieniasz wartością C1.

0
  • #11 25 Sty 2006 11:52
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Dracoolia napisał:
    Witam! Od pewnego czasu poszukuje przekaźnika który po podaniu napięcia na cewke nie zewrze styków na czas podania napięcia ale złączy je na ułamek sekundy pomimo tego, że napięcie będzie cały czas przyłożone.

Witam
    To co opisujesz to zwykła czasówka z podziałką np. 0,1 sekund, czyli minimalny czas zadziałania to 0,1 s.
    W ofercie firm SIE...., Omr...., itd jest tego pełno.
    Na rysunku podaję przebieg czasowy który spełnia Twoje oczekiwania.
    Przykładowa czasówka to H3RN-1 firmy Omr......
    Szukaj w ELFIE lub w TME.
    Pozdrawiam

0
  • #12 25 Sty 2006 11:57
    Jarema
    Użytkownik obserwowany

Witam,
    Zdaje się, że autorowi tematu nie chodziło o czasówki ogólnie dostępne w handlu z głównym zastosowaniem w energetyce.

0
  • #13 25 Sty 2006 12:31
    ArtXs
    Poziom 18  

H3RN-1 fajne rozwiązanie pod warunkiem że ktoś ma zbędne 250 zł. Można też H3CA będziesz miał nieprzydatny przy tak krótkich czasach wyświetlacz i cyfrowe zadawanie czasu.
    Jak chcesz się bawić z czasówkami to można na Allegro kupić polskie za około 30zł. Ale zapomnij raczej o zasilaniu z 3V.

Polecam mój układ, jest bardzo prosty. Zmontowałem go na malutkich przekaźniczkach 5V i działa ok. Z kondensatorem 470uF masz impuls o czasie trwania około 0,1s. Ewentualnie przetestuj układ kolegi.

0
  • #14 25 Sty 2006 12:55
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Dracoolia napisał:
    Witam! Od pewnego czasu poszukuje przekaźnika Czy takie przekaźniki nazywają się impulsowe? I gdzie je można dostać? Pozdrawiam

Witam
    Z tego postu jednoznacznie wynika że Dracoolia poszukuje "gotowego" przekaźnika a nie układu . I pytanie gdzie je można dostać - czyli pytający chce zakupić taki przekaźnik.

W jakiej znowu energetyce, czasóweczka jest mniejsza od pudełka zapałek, a obciążalność styków to 3A/250 V. Zasilanie 24 V DC.
    Jego wymiary wysokość 45mm, szerokość 29mm, głębokość 13 mm. (a jednak wymiary i obciążalność styków jednoznacznie wskazują że jest to typowo ENERGETYCZNY element).

I na koniec przysłowie : nie wyważa się otwartych drzwi.
    Pozdrawiam

0
  • #15 26 Sty 2006 00:50
    Dracoolia
    Poziom 10  

Witam. Przekaźnik (ew. układ) o który się zapytałem jest mi potrzebny do sterownika procesora gitarowego. Ma on służyć do zmiany kanałów nogą. Wcześniej zastanawiałem się nad nożnym sterownikiem MIDI ale zauważyłem że w płytkę tego urządzonka można śmiało zamontować przekażniki które będą zmieniać kanały. Poza tym cena najprostszego sterownika MIDI zdecydowała, że jednak postanowiłem pobawić się przekaźnikami. Jedynym problemem jest to, że kanały zmienia się przyciskając i szybko puszczając przycisk wybieranego kanału a dłuższe przytrzymanie przycisku powoduje skasowanie pamięci kanału. Kanały są umieszczone w bankach po 5 wkażdym banku. Do każdego kanału potrzebny jest mi 1 przekaźnik + 2 do zmiany banków, czyli razem 7. Opcja polegająca na zakupie 7 przekaźników impulsowych po kilkadziesiąt zł każdy raczej odpada po pierwsze koszty a po drugie chciałbym przekaźniki zasilić z procesora a w nim mam do wyboru 3V, 6V i 12V a więc czasówki odpadają. Spróbuje skorzystać z Waszych układów. Dzięki wszystkim za pomoc. Pozdrawiam

0
  • #16 26 Sty 2006 08:27
    ArtXs
    Poziom 18  

Jeżeli przekaźniki będą pracować w układzie z procesorem to nie zapomnij o diodach. Przekaźniki przy wyłączaniu mogą generować przepięcia które mogą zakłócać pracę procesora a nawet go zawiesić.
    W każdym bądź razie nie steruj przekaźnikiem bezpośrednio z procesora bo możesz go uszkodzić (poprzez przepięcie lub przeciążenie wyjścia).
    Proponowałbym sterować przekaźnikami z wyższego napięcia (potrzebują mniejszego prądu) poprzez tranzystor. To tylko 3 dodatkowe elementy. Jak bedziesz chciał to mogę ci wstawić schemat takiego układu.

0
  • #17 26 Sty 2006 12:21
    inkognito09
    Poziom 29  

Ten włącznik, ma po puszczeniu sam wracać do pierwotnego położenia, czyli do przekaźnika. Będziesz się musiał popytać o taki. Naciskamy => kondensator (najlepiej dość pojemny) się ładuje, (wystarczy mu moment, tylko nie sądzę, żeby starczyło 3V). Puszczamy => wraca do położenia przy przekaźniku i ładunek zgromadzony na kondensatorku na momencik go załącza, to będzie ułamek sekundy, tyko pstryk i koniec, przekaźnik rozłącza się. Koszt takiego „układu”: około 4zł.

0
  • #18 26 Sty 2006 16:39
    Dracoolia
    Poziom 10  

->inkognito09 Próbowałem już taki patent z tym wyjątkiem, że kondensator cały czas był pod napięciem a przycisk (switch) przełączał go na cewke przekaźnika. Chyba dałem zbyt mały kondensator bo nie dał rady ruszyć cewki ew przekaźnik o zbyt małym napięciu. Spróbuje jeszcze z 12V bo to w zasadzie chyba najprostszy układ więc gra warta świeczki
    ->ArtXs Jestem jednak zmuszony dać oddzielne zasilanie bo przekaźniki chyba powodują zakłócenia. I urządzonko niezbyt stabilnie chodzi. Próbowałem wstawiać jakieś filtry ale nie wiele to daje więc oddzielny transformatorek na same przekaźniki chyba będzie najlepszym rozwiązaniem.
    Pozdrawiam

0
  • #19 26 Sty 2006 18:52
    inkognito09
    Poziom 29  

Nie zaszkodziło by tu nawet kilka tysięcy mikro faradów. Tylko że elektrolity stosunkowo powoli się ładują, lepiej by tu dać dużą ilość równolegle połączonych monolitów, ceramików lub czegoś w tym stylu. Minus – ogromne koszta i rozmiary. Daj kondensator 4700 mikro (jak się da, to nawet większy) i równolegle kilka monolitów, możesz je bezpłatnie (:D) powyciągać z jakiegoś starego złomu... U ciebie nie zadziałało właśnie dlatego, że był na stałe, spróbuj z zaproponowanym przeze mnie przełącznikiem, który sam wraca do pierwotnego położenia.

0
  • #20 26 Sty 2006 21:33
    ArtXs
    Poziom 18  

Przy większej ilości przekaźników oddzielne zasilanie będzie najlepszym wyjściem. W takim zasilaczu wystarczy mostek oraz 2 kondensatory np: elektrolit 2200 - 4700 uF plus jakiś monolit np 100 nF. Jak chcesz możesz dodać stabilizator ale wydaje mi się że jest on zbędny.

Rozumiem że przekaźnikami będziesz sterować za pomocą jakichś przycisków a parę zestyków podłączysz pod przyciski do zmiany kanałów ?? Możesz napisać o jaki przedziały czasowe ci chodzi. Np. przez jaki czas ma być załączony przekaźnik sterujący

Tak jak pisałem spróbuj zastosować do chwilowego podtrzymania przekaźnika P1 aż do załączenia P2 kondensator C1 o pojemnosći około 470 uF lub więcej. Jeżeli jest on za mały (zależy to od tego jake masz przekaźniki) układ może działać niestabilnie (P1 wyłącza się przed załączeniem P2 i powoduje rozłączenie układu - robi się wtedy generator). U mnie układ pracuje stabilnie już przy C1 47 uF. Na wejściu układu (na cewkach przekaźników) daj diodę np 1N4148 tak jak na schemacie kolegi Jarema. Jedna na oba przekaźniki powinna wystarczyć.

Ewentualnie można coś podobnego zrobić na układzie 555 i sterować wejście procesora tranzystorem. Jednak przy bardzo małych czasach układ z przekaźnikami będzie szybszy i stabilniejszy.

0