Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy są takie przekaźniki?

24 Sty 2006 17:58 2293 19
 • Poziom 11  
  Witam! Od pewnego czasu poszukuje przekaźnika który po podaniu napięcia na cewke nie zewrze styków na czas podania napięcia ale złączy je na ułamek sekundy pomimo tego, że napięcie będzie cały czas przyłożone. Czy takie przekaźniki nazywają się impulsowe? I gdzie je można dostać? Dzięki za wszelkie porady. Pozdrawiam
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Użytkownik obserwowany
  Witam,
  Nie łatwiej będzie sterować zwykłym przekaźniekiem przez układ różniczkujacy niż szukać przekaźników i oczywiście odpowiednio drożej za nie płacić ?
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 21  
  Jest coś takiego jak przekaźnik impulsowy jednak nie jestem pewny czy on tak działa jak oczekujesz. Gdzieś mam przekaźnik impulsowy ale nie mogę go w tej chwili znaleźć żeby sprawdzić.

  Nie wiem czy nie prościej i taniej byłoby zrobić taki układ z dwóch zwykłych przekaźników.
 • Poziom 27  
  Spróbuj zasilić cewkę przekaźnika przez kondensator dosyć dużej pojemnośći.Pojemność należałoby dobrać.
  Sam czegoś takiego nie próbowałem ale jest jakaś szansa,że to zadziała.
 • Poziom 11  
  ->staszeks Próbowałem już z kondensatorem i nie dał rady ruszyć cewki ale spróbuje jeszcze z większą pojemnością.
  ->ArtXs Chodzi Ci o wykorzystanie bezwładności cewki?
  ->Jarema Wybacz ale nie jestem zbyt obeznany, o co chodzi z tym układem różniczkującym? Może jakiś schemat?
  Dzięki wszystkim za porady.
 • Poziom 26  
  Tak jak mowi staszeks elektrolit jakies >100uF w szeregu z cewka i jakis rezystor rownolegle do kondensatora. Na jakie to ma byc napiecie ?
 • Poziom 11  
  Napięcie na cewkę 3V
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  uuu masz wogle taki przekaznik (napiecie znamionowe cewki 3V)? Ten rezystor daj jakies 2,2Kohm
 • Pomocny post
  Użytkownik obserwowany
  Witam,
  W załączniku proponowany przez mnie układ.
  Rezystor połączony szeregowo z bazą tranzystora to ok. 4.7kΩ, kondensator w zależności przez jaki czas przekaźnik ma być załączony ok. 33µF, rezystor między + zasilania a masą wyznacza maksymalną częstotliwość z jaką układ będzie poprawnie pracował (powoduje rozładowanie kondensatora).

  P.S.
  Istnieją przekaźniki z cewka nawet na 1V.
 • Poziom 41  
  Dracoolia napisał:
  Witam! Od pewnego czasu poszukuje przekaźnika który po podaniu napięcia na cewke nie zewrze styków na czas podania napięcia ale złączy je na ułamek sekundy pomimo tego, że napięcie będzie cały czas przyłożone.


  Witam
  To co opisujesz to zwykła czasówka z podziałką np. 0,1 sekund, czyli minimalny czas zadziałania to 0,1 s.
  W ofercie firm SIE...., Omr...., itd jest tego pełno.
  Na rysunku podaję przebieg czasowy który spełnia Twoje oczekiwania.
  Przykładowa czasówka to H3RN-1 firmy Omr......
  Szukaj w ELFIE lub w TME.
  Pozdrawiam
 • Użytkownik obserwowany
  Witam,
  Zdaje się, że autorowi tematu nie chodziło o czasówki ogólnie dostępne w handlu z głównym zastosowaniem w energetyce.
 • Poziom 21  
  H3RN-1 fajne rozwiązanie pod warunkiem że ktoś ma zbędne 250 zł. Można też H3CA będziesz miał nieprzydatny przy tak krótkich czasach wyświetlacz i cyfrowe zadawanie czasu.
  Jak chcesz się bawić z czasówkami to można na Allegro kupić polskie za około 30zł. Ale zapomnij raczej o zasilaniu z 3V.

  Polecam mój układ, jest bardzo prosty. Zmontowałem go na malutkich przekaźniczkach 5V i działa ok. Z kondensatorem 470uF masz impuls o czasie trwania około 0,1s. Ewentualnie przetestuj układ kolegi.
 • Poziom 41  
  Dracoolia napisał:
  Witam! Od pewnego czasu poszukuje przekaźnika Czy takie przekaźniki nazywają się impulsowe? I gdzie je można dostać? Pozdrawiam


  Witam
  Z tego postu jednoznacznie wynika że Dracoolia poszukuje "gotowego" przekaźnika a nie układu . I pytanie gdzie je można dostać - czyli pytający chce zakupić taki przekaźnik.

  W jakiej znowu energetyce, czasóweczka jest mniejsza od pudełka zapałek, a obciążalność styków to 3A/250 V. Zasilanie 24 V DC.
  Jego wymiary wysokość 45mm, szerokość 29mm, głębokość 13 mm. (a jednak wymiary i obciążalność styków jednoznacznie wskazują że jest to typowo ENERGETYCZNY element).

  I na koniec przysłowie : nie wyważa się otwartych drzwi.
  Pozdrawiam
 • Poziom 11  
  Witam. Przekaźnik (ew. układ) o który się zapytałem jest mi potrzebny do sterownika procesora gitarowego. Ma on służyć do zmiany kanałów nogą. Wcześniej zastanawiałem się nad nożnym sterownikiem MIDI ale zauważyłem że w płytkę tego urządzonka można śmiało zamontować przekażniki które będą zmieniać kanały. Poza tym cena najprostszego sterownika MIDI zdecydowała, że jednak postanowiłem pobawić się przekaźnikami. Jedynym problemem jest to, że kanały zmienia się przyciskając i szybko puszczając przycisk wybieranego kanału a dłuższe przytrzymanie przycisku powoduje skasowanie pamięci kanału. Kanały są umieszczone w bankach po 5 wkażdym banku. Do każdego kanału potrzebny jest mi 1 przekaźnik + 2 do zmiany banków, czyli razem 7. Opcja polegająca na zakupie 7 przekaźników impulsowych po kilkadziesiąt zł każdy raczej odpada po pierwsze koszty a po drugie chciałbym przekaźniki zasilić z procesora a w nim mam do wyboru 3V, 6V i 12V a więc czasówki odpadają. Spróbuje skorzystać z Waszych układów. Dzięki wszystkim za pomoc. Pozdrawiam
 • Poziom 21  
  Jeżeli przekaźniki będą pracować w układzie z procesorem to nie zapomnij o diodach. Przekaźniki przy wyłączaniu mogą generować przepięcia które mogą zakłócać pracę procesora a nawet go zawiesić.
  W każdym bądź razie nie steruj przekaźnikiem bezpośrednio z procesora bo możesz go uszkodzić (poprzez przepięcie lub przeciążenie wyjścia).
  Proponowałbym sterować przekaźnikami z wyższego napięcia (potrzebują mniejszego prądu) poprzez tranzystor. To tylko 3 dodatkowe elementy. Jak bedziesz chciał to mogę ci wstawić schemat takiego układu.
 • Poziom 29  
  Ten włącznik, ma po puszczeniu sam wracać do pierwotnego położenia, czyli do przekaźnika. Będziesz się musiał popytać o taki. Naciskamy => kondensator (najlepiej dość pojemny) się ładuje, (wystarczy mu moment, tylko nie sądzę, żeby starczyło 3V). Puszczamy => wraca do położenia przy przekaźniku i ładunek zgromadzony na kondensatorku na momencik go załącza, to będzie ułamek sekundy, tyko pstryk i koniec, przekaźnik rozłącza się. Koszt takiego „układu”: około 4zł.
 • Poziom 11  
  ->inkognito09 Próbowałem już taki patent z tym wyjątkiem, że kondensator cały czas był pod napięciem a przycisk (switch) przełączał go na cewke przekaźnika. Chyba dałem zbyt mały kondensator bo nie dał rady ruszyć cewki ew przekaźnik o zbyt małym napięciu. Spróbuje jeszcze z 12V bo to w zasadzie chyba najprostszy układ więc gra warta świeczki
  ->ArtXs Jestem jednak zmuszony dać oddzielne zasilanie bo przekaźniki chyba powodują zakłócenia. I urządzonko niezbyt stabilnie chodzi. Próbowałem wstawiać jakieś filtry ale nie wiele to daje więc oddzielny transformatorek na same przekaźniki chyba będzie najlepszym rozwiązaniem.
  Pozdrawiam
 • Poziom 29  
  Nie zaszkodziło by tu nawet kilka tysięcy mikro faradów. Tylko że elektrolity stosunkowo powoli się ładują, lepiej by tu dać dużą ilość równolegle połączonych monolitów, ceramików lub czegoś w tym stylu. Minus – ogromne koszta i rozmiary. Daj kondensator 4700 mikro (jak się da, to nawet większy) i równolegle kilka monolitów, możesz je bezpłatnie (:D) powyciągać z jakiegoś starego złomu... U ciebie nie zadziałało właśnie dlatego, że był na stałe, spróbuj z zaproponowanym przeze mnie przełącznikiem, który sam wraca do pierwotnego położenia.
 • Poziom 21  
  Przy większej ilości przekaźników oddzielne zasilanie będzie najlepszym wyjściem. W takim zasilaczu wystarczy mostek oraz 2 kondensatory np: elektrolit 2200 - 4700 uF plus jakiś monolit np 100 nF. Jak chcesz możesz dodać stabilizator ale wydaje mi się że jest on zbędny.

  Rozumiem że przekaźnikami będziesz sterować za pomocą jakichś przycisków a parę zestyków podłączysz pod przyciski do zmiany kanałów ?? Możesz napisać o jaki przedziały czasowe ci chodzi. Np. przez jaki czas ma być załączony przekaźnik sterujący

  Tak jak pisałem spróbuj zastosować do chwilowego podtrzymania przekaźnika P1 aż do załączenia P2 kondensator C1 o pojemnosći około 470 uF lub więcej. Jeżeli jest on za mały (zależy to od tego jake masz przekaźniki) układ może działać niestabilnie (P1 wyłącza się przed załączeniem P2 i powoduje rozłączenie układu - robi się wtedy generator). U mnie układ pracuje stabilnie już przy C1 47 uF. Na wejściu układu (na cewkach przekaźników) daj diodę np 1N4148 tak jak na schemacie kolegi Jarema. Jedna na oba przekaźniki powinna wystarczyć.

  Ewentualnie można coś podobnego zrobić na układzie 555 i sterować wejście procesora tranzystorem. Jednak przy bardzo małych czasach układ z przekaźnikami będzie szybszy i stabilniejszy.