Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik na dwie fazy. Jak zastąpić brakującą fazę?

lisos 24 Sty 2006 20:40 6918 27
  • #1 24 Sty 2006 20:40
    lisos
    Poziom 22  

zabrakło mi fazy w sieci i muszę czekać do wiosny na naprawę a hydroforowi to się niespodobało i warczy na mnie, może ktoś wie jak zastąpić brakującą faze, jakiś kondek czy cuś?

• #2 24 Sty 2006 20:57
    prez8s
    Poziom 33  

Nie powinienes wlaczac silnika 3 fazowego gdy brakuje fazy, moze sie spalic. Jakiej mocy jest ten silnik? Teoretycznie mozna sie pobawic w kondenstaory, ale to go osłabi.

• #3 24 Sty 2006 21:11
    marpiasek
    Poziom 27  

Nie wiem ,o co chodzi-do wiosny-kto tak Ciebie "pocieszył"?
    PS.prez8s ma racje.
    Na pewno kondesator -załatwi-w tym czasie,problem
    ale podaj -moc silnika?

• #4 28 Sty 2006 17:39
    lisos
    Poziom 22  

moc silnika 1,5 kW, napedza popularną pompe Grudziądzką
    zasilanie idzie ziemią a teraz wiadomo...
    pozdro

• #5 29 Sty 2006 11:33
    binkom
    Poziom 14  

Witam
    Zastosuj falownik. Zasilany 1F wyjście 3 F.
    Dodatkowe plusy: zabezpieczenie silnika łagodny start itd.
    Ja nabyłem na Allegro za rozsądne pieniądze.
    Rozwiązanie z kondensatorem zmniejsza moc silnika i drastycznie maleje
    moment obrotowy.
    Pozdrawiam
    Paweł

• #6 29 Sty 2006 13:14
    prez8s
    Poziom 33  

Koszt falownika bedzie zdecydowanie wyzszy niz zakup silnika 1F tej mocy (jak dobrze poszuaksz to uzywke w idealnym stanie za 150-200 znajdziesz).
    PS. Ile dales za ten falownik?

• #7 29 Sty 2006 21:29
    binkom
    Poziom 14  

Za falownik
    LG 2,2 kW dałem 350,-

• #8 02 Lut 2006 20:08
    bogdand
    Poziom 17  

Witam. Jeśli silnik jest połączony w gwiazdę to można go połączyć w taki sposób że będzie mógł być zasilany z jednej fazy. Co prawda straci on na mocy ale może da sobie radę. Zawsze można obniżyć trochę ciśnienie w zbiorniku z wodą. Jeśli Jest jeszcze kwestia doboru kondensatora ale myślę żę 100uF powinno wystarczyć .Można sróbować zanim wyda się pieniądze na falownik czy na zakup silnika jednofazowego. Ponizej podaję schemat przerobki silnika.

Dodano po 25 [minuty]:

Dodaję schemat połączenia silnika 3f na 1f.

• #10 02 Lut 2006 20:45
    prez8s
    Poziom 33  

Mam takie pytanie, ile procentowo taki silnik będzie słabszy?

• #11 02 Lut 2006 20:52
    bogdand
    Poziom 17  

Będzie słabszy o 30% jeśli połączymy go w gwiazdę. Nalezy jeszcze odpowiednio dobrać kondensator, mniej więcej tak by miał dobry start. Gdzieś miałem wzór do obliczania pojemności, jak znajdę to podam.

• #12 02 Lut 2006 21:19
    kamil100_2005
    Poziom 10  

Witaj najlepsze rozwiązanie to zakup silnika jednofazowego ( koszt używki ok 200zł) zabawa z kondensatorami to teoria , wpraktyce nie zdaje to egzaminu - znam to z autopsji.

• #13 02 Lut 2006 21:28
    bogdand
    Poziom 17  

kiedyś sąsiad miał podobny problem, upaliło mu jeden z przewodów. Mój ojciec stary elektryk w taki własnie sposób podłączył mu silnik zanim zrebili nowa instalacje. Dwa tygodnie tak chodził.
    W ten sam sposób przrobiony mam silnik w kosiarce do trawy i chodzi już 5 lat i nic mu się nie dzieje.

• #14 02 Lut 2006 21:44
    marpiasek
    Poziom 27  

Bogdant ma racje-znajomy budowlaniec ma betoniarkę z silnikiem 1,1 lub 1,2 kW i ma takie rozwiązanie ,że maszyna chodzi, i na siłę lub 1 fazę z kon. 75µF ( nie każdy klient ma siłę)- nie ma problemu -stwierdził mistrz kielni.
    W tym przypadku ,gdyby się silnik grzał-to po prostu, obniżyć ciśnienie.
    Aby do wiosny! Powodzenia.

• #15 02 Lut 2006 21:58
    prez8s
    Poziom 33  

No a co jezeli silnik jest w trójkącie? Czy tez mozna zastosowac kondensatory? Są przypadki ze silniki są na stałe połączone w trójkąt i bez rozbrojenia silnika nie da sie tego zmienic (ja mam kilka takich). W puszce są tylko 3 wyprowadzenia.

• #16 02 Lut 2006 22:09
    bogdand
    Poziom 17  

Jeżeli silnik połączony jest w trójkąt to takze można go przerobić na jednofazowy ale wtedy traci nawet do 55% mocy. Mowił tak kiedyś jeszcze w technikum mój profesor od maszyn elektrycznych. Z tego powodu nie opłaca się tego robić. Ale można rozebrać taki silnik i przepiąć uzwojenia i wyprowadzić je na zewnątrz. Niepolecałbym jednak tego robic komuś kto nie jest pewien do końca co robi bo można nieżle namieszać.

• #18 02 Lut 2006 22:52
    bogdand
    Poziom 17  

Z tego wzoru wychodzą małe pojemnosci kondensatora. To chyba nie jest ten wzór

• #19 02 Lut 2006 23:06
    prez8s
    Poziom 33  

Jeden z nich napisał ze 70uF na 1kW, więc chyba to będzie bardziej prawdziwe?

• #21 02 Lut 2006 23:18
    bogdand
    Poziom 17  

Z tym wzorkiem mogę się zgodzić.
    Pozdrawiam i dobranoc.

• #22 02 Lut 2006 23:21
    prez8s
    Poziom 33  

A co gdy podłączymy tak silnik o mocy 4kW? To by dało okolo 2,8kW. Wystartuje taki bez problemu na zwykłej domowej sieci jednofazowo? Pytam bo gdzies slyszalem ze najwieksze siliniki jednofazowe jakie mozna podlaczac do sieci jednofazowej mogą miec ok. 2kW. Prawda to?

• #23 04 Lut 2006 02:01
    bonanza
    Spec od Falowników

Jeśli silnik jest połączony w gwiazdę, to zaczynamy od przepięcia na trójkąt i dopiero dodajemy kondensatory. Trójkąt zasilany z 230V odpowiada gwieździe na 400V. Jeśli silnik 400V jest połączony w trójkąt, to nie ma już co przepinać i spadek mocy będzie znaczny (co najmniej 3x). Te rysunki Bogdana (z silnikiem w gwiazdę do L i N) zmodyfikowałbym tak, że zasilanie jest nie z L i N, lecz z L1 i L2, czyli 400V (bo 2 fazy są) i wtedy obejdzie się bez przepinania uzwojeń.

• Pomocny post
    #24 04 Lut 2006 11:34
    ada_m
    Poziom 17  

Witam
    Jeżeli pracujący przy hydroforze silnik trójfazowy połączony jest w gwiazdę i ma wyprowadzone końce uzwojeń faz na mostek a w zasilaniu brakuje mu jednej fazy to można go dostosować do pracy dwufazowej bez żadnych kondensatorów. Wystarczy mostek łączący końce uzwojeń faz dla gwiazdy w silniku przyłączyć do przewodu zerowego sieci. Silnik wówczas będzie pracował na dwuch fazach , straci trochę na mocy ale do hydroforu zupełnie wystarczy. Co najważniejsze jest to połączenie bezpieczne nawet wówczas gdyby nagle powróciła brakująca faza. Układ ten działa u mnie cały czas gdyż często zdaża się że w sieci brakuje jednej fazy, a na hydrofoże mam silnik trójfazowy połączony w gwiazdę.
    Pozdr
    ada_m

• #25 04 Lut 2006 16:07
    marpiasek
    Poziom 27  

ada _m -Proszę przeczytać swój post, jeszcze raz ?
    No coment.

• #27 04 Lut 2006 20:50
    lisos
    Poziom 22  

rozwiązanie mi bardzo pasuje, teoretycznie powinno działać, zresztą u adam_a działa, chyba silnik będzie się więcej nagrzewał ale co to jest dla cyklicznie działającego hydrofora

• #28 29 Maj 2006 16:29
    rozmo
    Poziom 11  

Radze zastosować falownik jednofazowy. Chyba LG są najtańsze. Na wyjście podajemy 1faze a na wyjściu mamy 3fazy. Silnik w trójkąt.

w razie pytań proszę o tel. 502 100 615, poradze w sprawie falowników LG, bo troszke się nimi zajmowałem.

POZDRAWIAM

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME