Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilacz zasilany 12V z komputera

czulkin 25 Sty 2006 11:49 1778 15
  • #1 25 Sty 2006 11:49
    czulkin
    Poziom 13  

witam

chcialbym sie dowiedziec czy ktos posiada schemat zasilacza ktory z jednej strony bedzie zasilany z komputera napieciem 12V a na wyjsciu bedzie sie dalo regulowac napiecie do 40V min 25V

czy to jest oplacalne? prad do 1 A moze byc mniej

prosze o sugestie

0 15
  • #2 25 Sty 2006 11:59
    HenryK3
    Poziom 26  

Napisz coś więcej bo niezbyt rozumiem sens takiego zasilacza...

Pozdrowienia z Podłęża
    HenryK3

0
  • #3 25 Sty 2006 12:12
    czulkin
    Poziom 13  

chodzi mi o to zeby z 12V we wtyczce od zasilania w kompie zrobic regulowane napiecie do 40V no minimalnie do 25 czyl izeby moc zwiekszyc

no chyba ze to sie nie oplaca to moze jakis zwykly zasilacz regulowany ale niewiem dlatego pytam

pozdro z gigantu

Dodano po 1 [minuty]:

znalazlem tak izasilacz i moze by tam zrobic regulacje napiecia tylko niewiem jak ???

http://allegro.pl/show_item.php?item=82414772

0
  • #4 25 Sty 2006 12:52
    adjar
    Poziom 24  

Czy to ze chcesz te 40 robic z 12 z kompa jest czyms spowodowane?Bo masz tak - zasilacz z 230 w sieci robi 12, a potem ty podbijasz do 40. A na kazdym etapie straty. Jesli nie jest to czyms istotnym spowodowane - to jest to bez sensu. Lepiej robic te 40 bezposrednio z sieci.

Dodano po 5 [minuty]:

"Chodzi mi o to zeby z 12V we wtyczce od zasilania w kompie zrobic regulowane napiecie do 40V no minimalnie do 25 czyl izeby moc zwiekszyc " - co rozumiesz przez to zwiekszanie mocy? Na wyjsciu zasilacza nie bedziesz mial wiecej niz na wejsciu.

0
  • #5 25 Sty 2006 12:56
    czulkin
    Poziom 13  

sorki zle mnie zrozumiales chodzi wlasnie o to napiecie zeby zwiekszyc. chodzi to zeby moc zwiekszac napiecie na wentylatorach a z 12v na 40 chyba latwiej niz z 230 i taniej

Dodano po 1 [minuty]:

tylko chodzi zeby bylo regulowane

0
  • #6 25 Sty 2006 13:14
    adjar
    Poziom 24  

Jakies malo komputerowe wentylatory chcesz wkladac do kompa? Bo jak dasz 40 V na kompowy, robiony zazwyczaj na 12, to raczej mozesz sie z nim pozegnac:) Jestes pewien ze to potrzebne?
    A co do zmiany napiecia - bynajmniej z 12 na 40 nie jest zbyt latwo. W sieci masz prad przemienny, zeby zmienic napiecie w najprozstszym przypadku wystarczy odpowiedni transformator, uklad prostujacy (np mostek) i kondensator do wygladzenia (oczywiscie nie jest to zbyt dobry zasilacz, ale juz daje ten efekt). A w kompie masz napiecie stale, ktore chcesz podbic do gory. W dodatku bedzie to extra obciazenie dla zasilacza (oblicz ile te wentyle by ciagnely, zeby nie przesadzic).

0
  • #7 25 Sty 2006 13:24
    czulkin
    Poziom 13  

no wiem tu kolega henryk3 podpwoiedzial zeby zrobic przetwornice

na wentylach sa prady rzedu 0,20 A

wiem ze sa na 12v ale ja mam tez np. na 35v i sa to bardzo wydajne wentylatory o malych wymiarach.

pozatym wentyle pracujace na 12V przy 15 juz maja wieksze obroty <mimo krotszej zywotnosci.

co ty na to? adjar?

0
  • #8 25 Sty 2006 14:01
    adjar
    Poziom 24  

No Ok, tylko po co? Bo jak rozumiem chodzi Ci o chlodzenie kompa? Szybszy wentylator to wiecej halasu. A maly wentyl zeby miec jakas wydajnosc musi byc szybki. W kompie lepszym moim zdaniem rozwiazaniem jest wolny,za to spory, wydajny wentyl. Sam swoj na procku spowolnilem, zeby bylo ciszej. Po co Ci 35V wentyle w kompie?

0
  • #9 25 Sty 2006 14:04
    grzegorz_r
    Poziom 15  

Witam.
    Jeżeli chodzi o zwiększenie napięcia z 12V do 40 to chyba tylko przetwornica. I tutaj mam pewne wątpliwości jeżeli chodzi o celowość takiego rozwiązania:

- z podanych parametrów wynika, że mówimy o mocy ok. 40W obciążającej gałąź +12V zasilacza, czy zasilacz ma taką rezerwę ?

- podłączenie przetwornicy pracującej w gałęzi +12V to obciążenie impulsowe i dodatkowe zakłócenia w miejscu, w którym tych zakłóceń już być nie powinno, jak to wpłynie na pracę podzespołów komputera zasilanych z +12V ?

Wydaje mi się, że lepsze byłoby zastosowanie klasycznego rozwiązania - transformator i stabilizator z regulacją napięcia (mimo większych kosztów i niskiej sprawności)

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak rozwiązanie, o którym wspomnieli już wcześniej koledzy: stosować wentylatory o większej średnicy i napięciu przystosowanym do tych napięć jakimi dysponujemy. Naprawdę regulacja jest wtedy prostsza.
    Pozdrawiam

0
  • #10 25 Sty 2006 14:19
    adjar
    Poziom 24  

No moze nie 40W. 0,2A*35V=7W, + to co traci przetwornica. Ale to i tak nie malo jak na jeden wentyl . A przy kilku...

0
  • #11 25 Sty 2006 14:27
    HenryK3
    Poziom 26  

Najprotsze rozwiązanie zasilacza jakie widzę to trafo sieciowe z 230V na ~35V, prostownik (mostek) i np. zestaw J-31 Zasilacz laboratoryjny 0...30V/0...1A
    Koszt bez trafa i obudowy niewiele ponad 20zł
    Na początek trzeba znaleźć trafo...
    Może ze starego wzmacniacza, czasem na giełdach można jakiś spotkać.

p.s.
    zasilacz 3-24V
    http://www.mitedu.freeserve.co.uk/Circuits/Power/clps.htm

0
  • #12 25 Sty 2006 15:21
    czulkin
    Poziom 13  

hmm. wiecie co ?? wlasnie teraz mysle o pociagnieciu zasilania np. z drukarki zasilane sa one na 19 V plus minus ale moja ma wbudowany zasilacz i niemoge sie do niego dostac za duz rozkrecania a ptoem nie zloze.
    zostaje wzmachol mam

amplituner stereo aida aws 103 unitra

moze tam sa gdzies napiecia rzedu 15 do 40V to bym sie podpioł

a tak pozatym to wentylki sa na prady rzedu 0,2 A to chyba nie duzo.

mam wlasnie wentylatoy na 35V z tym że sa one bardzo male 6x6 troche wyzsze niz normalnie i przy 19v sa bardzo wydajne a przy tym cichsze niz zwykle. a sa na 35V i chcialbym wogole meic takie cacko do testowania tak iwentylatorkow.

zrozumcie mnie

pozdrawiam

Dodano po 22 [minuty]:

hip hip hura
    polowa sukcesu ;d znalazlem na najwiekszym kondensatorze wzmachola 40V jak z tego zrobic regulowane prosze o pomoc

Dodano po 7 [minuty]:

ok znalazlem mam napiecia odpowiednio 20 30 40 60 V mam nadzieje ze jak to bede uzywal to nic nie spale ;d super ale sie ciesze ;d

tematu nie zamykam gdyz moze ktos cos wymysli nowego biore sie do lutowania ;d

0
  • #13 25 Sty 2006 15:30
    HenryK3
    Poziom 26  

Z tego napięcia możesz zasilić np. wspomnianego J-31 Zasilacz laboratoryjny. Będziesz miał płynną regulację i zabezpieczenie przed przeciążeniem.
    Zwróć uwagę na opis - jakim max napięciem go można zasilić.

0
  • #14 25 Sty 2006 15:48
    czulkin
    Poziom 13  

sorki ale nie znam angielskiego na tyle dobrze zeby zrozumiec co na te stronce pisze natrafo pisze tylk ts 60/12 jednak gdy sprawdzam miernikiem to jest tylko 20V stalego i narazie sie tam podpiolem jest az 8 zaciskowsa 2 pary zmostkowane a z reszty wychodza po dwa kable takjakby zasilajace ale s ana npiecie zmienne

Dodano po 1 [minuty]:

moge uzyskac nap. zmienne 15 30 44 i 59 V a stale tylko 20 v

Dodano po 29 [sekundy]:

tak na szybko sprawdzalem

0
  • #15 25 Sty 2006 15:56
    adjar
    Poziom 24  

Najprostszym sposobem na zrobienie regulacji jest potencjometr. Gdy juz na bazie tego transformatora zrobisz zasilacz stalopradowy , podlaczasz obciazenie (czyli np. ten Twoj wiatrak) poprzez potencjometr.Regulujac jego rezystancje regulujesz napiecie wyjsciowe.

0
  • #16 25 Sty 2006 16:17
    czulkin
    Poziom 13  

zrobilem sobie wyjscie na 60V stalego napiecia. prosze zrobienie mi malego schematu lub podanie jakie czesci mam sobie kupic zebym mial w tym w miare plynna regulacje od 0 do maxa <dobry potencjometr> i zabezpieczenia przeciw zwarciu jakies dobre.

0
  Szukaj w 5mln produktów