Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

cb stabo vs uniden tylko fm na am da sie czy nie lub schemat

su 25 Jan 2006 13:35 2549 6
    su
    Level 12  
    CB stabo xm 3200 z niemiec tylko FM na AM ,sie da czy nie.?
    jeśli tak czy sie opłaca .?
    oki188
    Level 22  
    Kolego nie da się przerobić w prosty sposób odbiornika FM na AM łatwiej będzie z nadajnikiem ale odbiornika nie przerobisz.
    Pozdrawiam.
    andrew220
    Level 30  
    Za ostatnim filtrem p.cz. robisz detektor AM z diody germanowej i kondensatora. Tylko kłopoty z ARW będą - mocne sygnały będą ci zatykać odbiornik. Nadajnik możesz przerobić zasilając końcówkę i driver bezpośrednio z wyjścia końcówki m.cz.
    Zbynex
    Level 26  
    Da się przerobić w względnie prosty sposób, ale czy to jest opłacalne?
    Z nadajnika uzyskasz w prosty sposób 1W ,zasilając z wyjścia wzmacniecza mcz driver i stopiń końcowy mocy. Należy przez przełącznik odłączać modulację częstotliwości i zasilanie bezpośrednie stopnia PA dla AM.
    Do odbioru wystarczy detektor amplitudy na jednej diodzie.
    Bedzie to wzglednie działać. i raczej nie polecam. Aby uzyskać odpowiedni efekt, trzeba dorobic odpowiednie układy ogranicznikow amplitudy i rozbudować układ. A to już staje sie nie opłacalne.
    su
    Level 12  
    witam
    Witam
    Po przeczytaniu i analizie zgadzam się z Wami,
    W przypadku pojedynczych egzemplarzy na pewno zabawa taka to bezsęs, ale jak uzbiera się takich 20 sztuk i opracuje się prosty szybki sposób na przerobienie to już się zacznie opłacać.
    (a może nie)
    Dzięki za porady.
    Pozdrawiam
    Marek Matysek
    Level 19  
    Wpadłem na podobny pomysł co ty już dawno i próbowałem powalczyc. Wygląda to tak, że większośc odbiorników przystosowanych tylko do FM ma gotowy wzmacniacz p.cz. z demodulatorem w środku. Chociaż można wydzielic sygnał przed demodulacją to jest on odrobinę za słaby by poddac go detekcji AM. Próbowałem. Słychac tylko silne stacje. Trzeba dodac stopień wzmacniający albo nawet dwa tak jak to robią np. w radyjkach DNT (SCANNER. CARAT). W tych sprzętach jest stopień dwutranzystorowy do sterowania S - metra i to jest praktycznie gotowy AM. Nie trzeba się też martwic o ARW bo jest on objęty automatyką. Chociaż przerabiałem również AE 4400 i radio chodzi na automatyce FM i nie ma jakichś problemów z jakością sygnału. Reasumując: do przeróbki wybierac radia, które do tego się nadają, albo ściągnąc kawałek schematu i opracowac małą płytkę, która będzie przedłużeniem p.cz. istniejącej w radiu.
    Jeżeli chodzi o nadajnik, to albo tak jak napisano powyżej pozostac przy 1W, albo zastosowac modulację na tranzystorze szeregowym. Układ jest stosunkowo prosty. Można go ściągnąc z niektórych ALBRECHT'ów, albo nawet z JACKSON'a i tym podobnych. Myślę, że najczęścij odpada wykonywanie transformatora, ze względu na brak miejsca. Chociaż przy dobrze policzonym trafie modulacja jest zazwyczaj lepsza niż przy tranzystorach szeregowych. Wyjątkiem może (przynajmniej w moim mniemaniu) są radia wspomnianego wcześniej DNT, które na tranzystorze szeregowym bardzo ładnie modulują w AM. Tak na marginesie to mają bardzo dobrze zrobiony odbiornik, w przeciwieństwie do wielu "szumofonów" istniejących na rynku.
    Jeżeli chodzi o opłacalnośc takich operacji to przy 20 sztukach też jest wątpliwa.
    su
    Level 12  
    chyba na"starość " mam dość zabawy i dałem se siana
    radia poszły do ambitniejszych na allegro.