Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szukam ciekawego dekodera dzwieku przestrzennego

blantozaur 26 Sep 2003 23:38 40062 161
Altium Designer Computer Controls
    Jaco18
    Level 26  
    Czy ktoś odpalił już gotowy działający wzmacniacz 6 kanałowy z przedwzmacniaczewm ? Jak rezultaty odsłuchy, jakieś problemy ?
  • Altium Designer Computer Controls
    blantozaur
    Level 24  
    qrde bylo by to prawdopodobnie po ubieglyh wakacjach albo w trakcie , ale zapomnialem o maturce i najprawdopodobniej moj wzmaczek poczeka do wakacji :( , bo jak sie wzmakiem zajme to maturki nie napisze

pozdrawiam !
    Jaco18
    Level 26  
    Maturą się nie przejmuj to naprawdę nie jest nic trudnego :-) Schody zaczynają się dopiero na egazminach na studia i samych studiach, ale dla chcącego nic trudnego. :D

Co do wzmaka to ja robię w końcu przedwzmacniacz (po długich próbach i testach) na 3 scalakach SMD TDA7318 faktycznie mają znakomite parametry nie wprowadzając żadnych zakłóceń, szumów i zniekształceń.
    Dochodzi do tego wbudowany selektor wejść. Jak chcesz to zeskanuje schemat i wrzuce - to już praktycznie ostateczna wersja.

Chwilowo nie mam kasy i kompletuję po kawałku wraz z przypływem gotówki wszystkie części. Brakuje mi w zasadzie jeszcze tramsformatora - i tu mam problem. Wzmacniacz suba jest zasilany z +- 35 V po wyprostowaniu, a wzmacniacze satelit powinny mieć napięcie nie większe miż +- 25 V DC. Albo dam 2 oddzielne trafa co jednak będzie kosztowne albo jedno większej mocy i jakiś szeregowy stabilizator (choćby na tranzystorze i diodzie zenera) . Musze jeszcze to przemyśleć.

Jak ktoś poczyni jakieś postępy w swoich pracach, to proszę się podzielić doświadczeniami, narka
    Beens
    Level 16  
    Witam! czytam Wasze posty od paru dni i bardzo mnie temat ciekawi. Sam kiedys zbudowalem kino na analogowym dekoderze surround z EP koncowki zrobilem na LM3886 i tyl z centralnym na TDA2030 brzmialo niezle ale niestety sprzedalem. Teraz zbudowalem same koncowki na LM3886 i mam problemik tzn brak mi niskich tonow czy jest to mozliwe ze wystapilo tutaj niedopasowanie pradowe? poniewaz koncowke podlaczalem prosto do karty SBLive bez zadnych przedwzmacniaczy czy jest mozliwe ze wlasnie brak przedwzmacniacza spowodowal brak niskich tonow w koncowce?

:arrow: Jaco18 Wydaje mi sie ze lepiej bedzie zainwestowac w nowy transformator bo budowac zasilacz dla koncowki mocy ze stabilizatorem zrzucajacym 10V przy poborze takim mocy bedzie trdune i bedziesz tracil za duzo ciepla czyli inwestycja zamiast trafa przerodzi sie w duze radiatory.
    CKsrv
    Level 32  
    Mysle ze twój problem jak najbardziej spowodowany jest brakiem preampa.
  • Altium Designer Computer Controls
    Jaco18
    Level 26  
    :arrow: Beens

"Wydaje mi sie ze lepiej bedzie zainwestowac w nowy transformator bo budowac zasilacz dla koncowki mocy ze stabilizatorem zrzucajacym 10V przy poborze takim mocy bedzie trdune i bedziesz tracil za duzo ciepla czyli inwestycja zamiast trafa przerodzi sie w duze radiatory"

:arrow: Tez tak ostatnio stwierdzilem :) Za duże straty mocy by były na tym stabilizatorze, no chyba ze okroję satelity do powiedzmy 4 x 15 W (co wydaje mi sie wystarczające jak na średnie i wysokie tony).

C do tego LM3886: A może przypadkiem włączyłeś w SB Live tryb 5.1 z przekierowaniem basów (bass redirect) i masz ustawioną zbyt wysoką częstotliwość odcięcia na sub ?

Koleją przyczyną moze być zbyt mały kondzior na wejściu i źle dobrany rezystor który zwiera ten kondzor do masy (daj na próbę 100k i 2,2u stały), sprawdź też wartość kondensatora w ujemnym sprzężeniu zwrotnym.

Którą wersję scalaka masz? Tą normalną czy w plastikowej obudowie. wiem ze z tą drugą są problemy.

Jeżęli to nie pomoże to będzie dziwna sprawa :drinking: :?

Spróbuj na pająku zbudować 1 kanałowy separator - wtórnik na jakimś wzmaku operacyjnym np: NE5532, TL072. taki jak w załączniku i ustaw regulatory basów w karcie na prawie maksa, zobacz co będzie się działo ?
    A może to twoje kolumny nie są zbyt dobre i to one nie przenoszą basu a nie wzmacniacz, wszystko wyjaśniłoby się na badaniu oscyloskopem, nawet najprostszym wykonanym z karty dźwiękowej i odpowiedniego programu.

PS: Sory za odręczne rysowanie ale Protel mi padł po defragmentacji dysku i nie chce się zainstalować.
    Beens
    Level 16  
    Wlasnie zalatwilem sobie radio stare jak swiat tzn konkretnie bolero. Duze stare pewnie wiecie jak wyglada. Mam zamiar odrestaurowac je od zewnatrz ze srdoka wywalic bebechy i wstawic przedwzmacniacze z koncowkami 5.1 idealne do kompa SBLive 5.1. Przod zosawie taki jaki jest nawet podswietlanie bedzi identycznego koloru tak zeby zachowac jego naturalnosc. Ogolnie z koncowkami nie ma klopotow jest mnostwo ale jak zrobic cholerka te przedwzm. sterowane najlepiej z wyswietlaczem i paroma przyciskami tylko takie "cyfrowki" przenosza wtedy 20-20kHz tylko :( no chyba ze sie myle. Ale niestety na programowaniu sie eni znam i na LCDkach moze ktos pomoze. A moze zastosowac sterowanie z tego ukladu:
    https://www.elektroda.pl/download/dwpl.php?file=inne/pe2/wzm4x70wauto_kompletny.pdf

aaa mam jeszcze do Was pytanie czym rozni sie TDA7294 od TDA7294V lub TDA7294S?
    Jaco18
    Level 26  
    TDA7294V posiada dodatkowe wyjście do sygnalizowaniua clippingu (obcinania połówek sinusoidy) które może iść sobie do procesora sterującego, procesor może to wykryć i np: zmniejszyć poziom basów. W versji V chyba też inaczej podłącza się bootstrap. V jest jednak ciężko dostać (przynajmniej we wrocławiu i w wraszawie na 5 giełdach jej nie wiedziałem)

Żadnen scalak z popularnych procesorów audio nie przenosi teoretycznie więcej niż od 20 do 20 000 HZ. Możesz spróbować z potencjometrami cyfrowymi crystala lub dallasa ale nie wiem czy coś osiągniesz. A tak wogóle to po co więcej ? Zapis z kompaktu lub z płyty DVD w trybie stereo 5.1 nie ma więcej jak 44,1 khz próbkowania więc i tak nie przeniesie większego pasma. Inaczej sprawa sie ma z DVD audo o cz. 96 Khz i 24 bit rozdzielczości, lub SACD ale takie płyty w 5.1 to zadkość i odpowiedni koszt.

Jak chcesz to mam nowy uproszczony przedwzmacniacz 5.1 na TDA7318, który rezlizuje funkcje tego "potworka co narysowałem wcześniej: :-)
    Jak zeskanuje to wrzuce na forum.
    Veteran
    Level 16  
    Witam

:arrow: Beens
    20Hz - 20kHz to i tak zakres czestotliwosci duzo szerszy, niz odbierany przez przecietego czlowieka. Jezeli jednak chcesz zrobic przedwzmacniacz o szerokosci pasma powiedzmy 100kHz to polecam potencjometr cyfrowy PGA2310 (lub CS3310), do tego selektor wejsc na przekaznikach.
    Jednak na tym nie koniec - potrzebne sa kolumny glosnikowe z przetwornikami potrafiacymi obsluzyc ten zakres, odtwarzacz DVD-audio lub SACD i odpowiednia koncowke mocy.
    Na Audio Show 2002 sluchalem zestaww zlozonego z kolumn Cabace w polaczeniu z SACD firmy Sony - jak za takie pieniadze to nie byla to rewelacja.

Pozdrawiam!
    Beens
    Level 16  
    Tzn jezeli chodzi o pasmo to mysle ze ponizej 20Hz odbiera nasze cale cialo ale to i tak nie ma sensu bo jaki glosnik tak nisko zejdzie nie mam na takie kasy :) natomiast jezeli do 20kHz przedwzacniacz gralby liniowo to ok. A co myslicie o tym sterowaniu <na gorze jest link w poprzedim poscie> w sumie niezly z wyswietlaczem.

To dlaczego wersja V jest dwa razy tansza niz bez?? Powinno byc chyba odwrotnie.

No wasnie nie moge sie zdecydowac na koncowki czy robic na LMach czy na TDA7294 :cry:

Aaaa zapomnialem pokaze Wam jakie cacka zrobilem tzn kolumny zalaczam zdjecia
    Jaco18
    Level 26  
    To mój nowy schemat przedwzmacniacza do systemu 5.1 obliczyłem wszystkie wartości elementów, oczywiście panuje tu duża dowolność jak ktoś chce może dać inne kondensatory (poszerzyć pasmo - chociaż i tak jest przeważnie od 15 Hz). Ukłąd trzeba zasilać z dobrze filtrującego śmieci zasilacza, najlepiej na LM317 i 337 do tego np: 7809. Jak widać potrzebne są dwa napięcia dla wzmacniaczy operacyjnych od +-12 do +-15 i jeszcze 9V dla procesorów audio. Dodatkowo nalezy do nóżek zasilania Op-Ampów dolutować po lizaczku 100n. Masy analogową i cyfrową w TDA7318 najlepiej połączyć tylko w jednym wspólnym punkcie, np: przy złączu do zasilania. Klucze analogowe na wejściu służą do wyboru trybu pracy - z przekierowaniem basów z 4 głośników na sub lub z pracą w standardzie 6 kanałowym. Można je zastąpić miniaturowymi przekaźnikami ale nie trzeba bo nie wnoszą praktycznie żadnych zniekształceń dzięki zastosowaniu za nimi wtórnika.
    blantozaur
    Level 24  
    martwilem sie ze czasu nie bedzie :) nie jest zle :)

pomyslalem ostatnio aby kupic gotowy odtwarzacz dvd jako dekoder ,
    sa juz natyle tanie ze wystarczylo by dokonczyc wzmak i zmotac kolumny :)

jakie podzialy czestotliwosci byscie dali
    jak dla mnie sub>70hz przod=caly tyl=caly albo do 2400hz
    centralny od 100hz ?????
    Jaco18
    Level 26  
    ja nie widze innego wyjścia - trzeba kupic gotowy DVD bo tego nie ma szans zrobic
    blantozaur
    Level 24  
    zrobic sie da wszystko i zawsze tylko kasy by braklo .
    w tym temacie licza sie najbardzie ekonomiczne rozwiazania.

przecierz wzmak 5.1 sony kosztuje tylko 2000 zł :)

ja cos kombinuje ze wzmakiem i wiadomo ze nie zaplace za czesci do niego takiej sumki :)
    Jaco18
    Level 26  
    Nie mów mi że zrobisz działający odtwarzacz DVD, który będzie jeszcze łądnie wyglądał, dekodował dolby digital i DTS, poza tym pięknie dekodował i odtwarzał obraz :P :!: :!: NIe ma nawet takiej szansy nawet gdybyś miał na ten cel 10 tyś zł ! Co innego jest ze wzmacniaczem który nie musi zawierać w sobie skomplikowanych procesorów DSP, precyzyjnych przetworników i części mechanicznych typu laser ze sterownaniem. Nie ma sensu kontynuować tego tematu, lepiej wróćmy do budowy naszego urządzenia :?
    blantozaur
    Level 24  
    dvd napewno nie zrobie :) to fakt
    ale jak wejdzie jakas nowa metoda zapisu i czesci stanieja to pevniie dvd w kitach beda sprzedawac :D
    Kuba_eM
    Level 24  
    Nie będą :( ... Kiedyś gadaliśmy tu na temat zrobienia samych dekoderów DD/DTS i nic z tego nie wyszło. Zresztą nie tylko nam, bo i na innych dużych listach dyskusyjnych ludzie - amatorsko - nie poradzili sobie z tym. Co prawda jest jakaś chińska firma oferująca same moduły dekoderów oparte na popularnych scalakach Crystala, ale nie znam nikogo, kto by to wypróbował. Generalnie: kicha :? ...
    Maxxx99
    Level 12  
    Witam!
    Z ciekawością śledzę ten temat na forum i mam pytanie.
    Czy nie można by opublikować jeśli ktoś ma schematu przedwzmacniacza
    sterowanego mikroprocesorem z wyświetlaczem np. 2x16 LCD.
    Sam od pewnego czasu szukam czegoś takiego na różnych stronach
    polskich i zagranicznych.
    Niestety nie natrafiłem nigdzie na taki schemat lub rozwiązanie.
    Jeśli ktoś może się podzielić odpowiednimi materiałami to bardzo byłbym
    wdzięczny.
    xani
    Level 12  
    mozna by bylo zamiast potencjometru dac jakis wzmacniacz ze sterowanym wzmocnieniem lub tlumieniem np CA3130, odpadły by potencjometry
    Jaco18
    Level 26  
    Zamiast marudzić 8) - lepiej zobaczcie sobie te kości audio - jak nie chce sie komuś robić na 3 audioprocesorach stereo. Trzeba by skądś je załatwić.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=12179
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=12180

A co do tego schamtau na AT89c4051 i TDA - przecież to standardowa aplikacja obu układów - poza tym to jest stereo a temat postu brzmi "pomoz zrobic kino domowe 5.1 " :?: :!: :? Nie polecam tego procka - jest drogi w stosunku do swoich możliwości koszt ok 17 zł , ma mało pinów - bo tylko 15, nic poza tym. Już dużo lepiej i taniej kupić 89C51/52, albo zainteresować się czymś z rodziny AVR lub Microchipa.

Wydaje mi się że niektórzy źle rozumią zasadę działania TDA7318 - to jest kość stereo, to że ma 4 wyjścia nie znaczy że jest 4 - kanałowa - te 2 dodatkowe używane są np: w samochodach na tylne głośniki lub jako dodatkowe wyjście np: do nagrywania na magnetofon - sygnał jest dublowany z 2 kanałó stereofonicznych i trzeba o tym pamiętać.
    Veteran
    Level 16  
    Witam

Do budowy przedwzmacniacza (a dokladniej regulacji glosnosci 6 kanalow) mozna uzyc ukladow:

PGA4311 - 4-kanalowy potencjometr cyfrowy sterowany przez SPI. Potrzebne sa wiec dwa takie uklady. Dzieki implementacji SPI mozna je bardzo latwo laczyc kaskadowo - sterowanie odbywa sie za pomoca magistrali 3-przewodowej (+ mute i zcen).

SSM2160 - 6-kanalowy regulator glosnosci produkowany przez firme Analog Devices

Pozdrowienia!
    blantozaur
    Level 24  
    mam juz wzmak i ptrzedwzmak na scalakach
    ..

po wykonaniu przedwzmacniacza tego na Lm1036N(stereo) razem z qmplem sqmalismy ze to by bylo dobre ale na satelity i centralny
    z uwagi na regulacje .
    a odopowiednika tego lm w wersji mono nie widzialem (jak ktos zna moze zapodac) razem ze wmakiem wydalo mi sie ze za duzo miejsca to by zajelo wiec trzeba cos przekombinowac..

a co wy myslicie zeby wzmak zamiast na scalakach sprobowac zrobic na tranzystorach ?
    sa plusy i minusy ... tranzystory sa tansze ... choc czasami zajmuje duzzzzoo wiecej miejsca ... .
    scalaki niby mniej miejsca pochłaniają ale cena powala ....

8) myslalem o bd911 i 912 stare ale skuteczne rozwiazanie. sprzet zrobiony na 6 takich wzmakach zajmie miejsce 25cm x 11 cm razem z radiatorami okolo
    25cm na 18cm przezwzmak zajmiecm 3cm na 15cm.
    (wymiary podalem ze sporym zapasem)
    moc na kanal nie bedzie przekraczac 40 w
    chyba ze pomyslimy o innych tranzystorch.. ale ja osobicie nie chce za bardzo komplikowac sobie roboty. chyba ze znacie prostrze uklady

jesli chodzi o scalaki pomyslalbym o stk juz przebolal bym cene , ale w stosunku do tranzystorow zyskuje rowno polowe miejsce.
    pozatym maja podobne zasilanie wiec mozna by zastosowac 2*2 x 35 W
    na satelity i 1x 35 na centaralny sub do 60 . Chyba ze 2 x 35 cent + sub i potem wsadzic w suba jakis niewielki boster. no i co za tym idzie mial bym miejsce na potencjomety :)

mozna odrazu scalaka 4x.... np tda ale koszty i parametry takiego sa nie smaczne

miejsce w obudowie mozna zyskac montujac regulacje na jakis kostkach
    np to PGA - cos jak Jaco pomyślał ,wtedy dalo by sie umiescic to pionowo za panelem. ja myslalem o potencjometrach :D jednak wizja Jaca powoli przemawia mi do rozsadku.
    Z tego co widzialem w sklepach chlopaki z sony i innych firm sie nie patyyczkują z brakiem miejsca po prostu dają obudowe wysoką na 10-15 cm i sopokoalbo poprostu moc wzmacniacza jest super slaba.
    gribek_elk
    Level 14  
    A ja mam takie pytanko czy ktoś zna mozę jakiś wmiare prosty układ procesora/dekodera surround
    bo to co znalazłem EP i AVT nie bardzo mnie przekonują tylne głośniki są połączone w jeden kanał :( a mi chodzi o prawdziwe 5.1
    a co do przedwzmacniacza 5 konałowego mozna pokombinować z układem TDA1524A jest to przedwzmacniacz stereo sterowany napieciowo wiec z jednego potencjometru mogą byc sterowane np 2 takie przedwzmacniacze
    kafka
    Level 22  
    Ja jeszcze raz poruszę temat samego dekodera... Nie ma jakiegoś scalaczka, który by miał wejście cyfrowe i 6 wyjść z dekodowaniem dolby digital? Jak to jest z tąlicencją?
    blantozaur
    Level 24  
    powiem tak... pisalismy sobie o dekoderach nieco, ale budowa dekodera to po kieszeni daje ... narazie uporamy sie ze wzmakiem najgorsza opcja to kupic gotowy dekoder .. czyli dvd za 250 zl tera pelno tego
    albo przez kompa ...
    kafka
    Level 22  
    A jaki problem ze wzmakiem. Każdy, kto zrobił choć jeden wzmak to zrobić takich 3 (3 * stereo) to żaden problem. A zrobic dekoder to już sztuka. A ja mam taki głupi pomysł. A jakby tak rzucić sygnał cyfrowy na procka. Musi się dać jakoś wyobrębnić trzy ścieżki w tym strumieniu. Dalej już odbiorniki s/pdif i dace... Tylko jak rozłożyć ten strumień?
    kafka
    Level 22  
    Odbiorniki s/pdif i dace mają, ale z dekoderem dd no to problem jest od pczątku tematu. Ale to nie może być takie trudne. Trzeba by się obczić jak te dane są przesyłane i rozdzielić to na trzy strumienie za pomocą programu na procku. Skąd tylko wziąźć protokól transmisji.