Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzony router - moze czos doradzicie

pikut 25 Jan 2006 16:27 5410 25
    pikut
    Level 13  
    Witam
    Jestem swiezy na tym forum. Na elektronice znam sie slabo ale potrafie lutowac i mam jakies minimalne doswiadczenie w naprawie sprzetu.
    Mam nastepujacy problem. Router firmy EUSSO 4 portowy po podlaczeniu do zasilacza poprostu nie dziala, martwy . Zasilacz jest raczej dobry napewno puszcza napiecie. Gdy rozkrecilem router zauwazylem ze jeden kondensator jest lekko wydety a element obok dosc mocno sie grzeje po podlaczeniu do zasilania . Niestety nie wiem jak ten element sie nazywa ( moze ktos powie ? ). Jest to element nr. 2 na zalaczonym zdjeciu. Moze ktos podpowie cos sesownego. Czy waszym zdaniem sama wymiana kondensatora i/lub tego elementu obok moze pomoc ?
    pozdr
    Marek-35
    Level 14  
    Jeśli awaria nastąpiła po burzy z piorunami to chyba nie opłaca się go naprawiać - najprawdopodobniej jest spalony główny układ scalony .
    pikut
    Level 13  
    Niestety niewiem w jakich okolicznosciach padl ten router. Rownie dobrze ktos mogl podpiac pod niego niewlasciwy zasilacz. Zreszta jak sadze po burzy router nawet jesli uszkodzony powinien dawac jakies znaki zycia. A tu widze jeden walniety kondensator jak na razie
    Prosze o dalsze pomysly
    ArteXL
    Level 24  
    Witam, jest to najprawdopodobniej dławik (słaba jakość zdjęcia). Jeżeli nagrzewa się mocno - masz zwarcie na płytce i jest zbyt duży pobór prądu. Spróbuj wymienić kondensator o którym pisałeś. Niestety raczej nie możesz liczyć że można naprawić go "on line". Napisz jakie objawy były przed uszkodzeniem.

Pozdrawiam
    ArteXL
    pikut
    Level 13  
    Ten jak mowisz "dławik" to taki element z nawinietym "drucikiem". Nie znam objawow przed "wypadkiem" dostalem go od kolegi u ktorego przelezal na szafie wieki. Chce go naprawic i zrobic na nim mala siec w domu. Co znaczy ze nie da sie go naprawic " online" ?
    pozdr
    pikut
    Level 13  
    Witam
    Niestety, wymiana kondensatora nic nie dala. :( Router nadal sie nie uruchamia a dławik sie grzeje . Co dalej warto robic ? Warto wymieniac ten dławik ?
    bzikk
    Level 32  
    Witam.
    Po Lewej stronie od dławika masz dwa tranzystory- napisz jakie mają oznaczenia.
    pikut
    Level 13  
    ten pierwszy
    lm
    2575t-5
    nl-1026

ten drugi
    l7809cv
    wko080050

moglem sie pomylic w symbolach, nawet pod szklem powiekszajacym slabo widac
    bzikk
    Level 32  
    Zmierz napięcie na ztabilizatorze 7809 na pierwszej i trzeciej nóżce względem masy.
    pikut
    Level 13  
    O ile wogole dobrze zmierzylem
    13,76 na jednej nuzce a na trzeciej 08,89
    mam cyfrowy miernik
    Jarema
    User under supervision
    Witam,
    LM2575-5 to impulsowy stabilizator 5V.
    Sprawdź czy na wypr. 1 po podlączeniu zasilania jest napięcie.
    Następnie sprawdź diodę podpiętą między masę (wypr. 3) a wypr. 2.
    Jeśli brak jest napięcia za dławikiem (na spóchnietym kondensatorze) odłącz obciażenie stabilizatora poprzez przecięcie ścieżki za kondensatorem wyjściowym.
    pikut
    Level 13  
    jak juz wspomnialem jestem amatorem. Wiec niczego nie jestem pewien
    na stabilizatorze jest jakby 1,5v do diody tez jakby tyle dochodzilo. Co ciekawe w czasie gdy mierzylem omskla mi sie reka . chyba zrobilem jakies zwarcie bo diody routera zaswiecily nagle choc wczesniej byl martwe. Dławik nadal sie grzeje jak diabli Prosze o daksze wskazowki
    Jarema
    User under supervision
    Witam,
    Przetnij ścieżkę tuż za kondensatorem (tym co był spóchnięty) tak by odłączyć obciążenie i sprawdzić czy stabilizator pracuje poprawnie.
    Zmierz napięcie na tym kondensatorze.
    Jeśli okaże się, że napięcie wróci do normy (5V) oznaczać to będzie zwarcie w układzie routera.
    pikut
    Level 13  
    Wlasnie na szybko podpiolem kabel sieciowy routera i okazalo sie ze on nie tylko swieci ale mozna sie tez na niego zalogowac. Tyle ze nadal dławik sie grzeje a dodatkowo po dluzszej chwili pod zasilaczem cos piszczy.

Poprawka , grzeje sie oprocz dławika stabilizator 7809 oraz on piszczy.
    hmm.. wymienic ?

Dodano po 1 [godziny] 16 [minuty]:

zmierzylem napiecie na kondensatorze - prawie rowne 5v . co teraz ?
    Andiv
    Level 32  
    Jeżeli podłączyłeś wszystko, routrt działa, napięcie jest w normie(5V) to spoko, wszystko jest ok. a jak bardzo grzeje sie ten dławik i stabilizator? Można go swobodnie dotknąć. Stabilizatory z załorzenia odają pewne ilości ciepła, a czy jest na nim jakis radiator? Jeżeli nie do zainstaluj dla pewności. A że dławik sie trochę grzeje to normalne.Co do diód na panelu to pewnie że nie będą świecić skoro kabel nie jest podpięty (sieciowy) chyba że tylko dioda power, pozostałe diody to raczej są związane z pracą sieci. Pozdro
    bzikk
    Level 32  
    Hmm ciepły to on powinien być ale piszczeć?? Jeżeli jak wcześniej mierzyłeś i wchodzi na niego ok. 13V a wychodzi 9V to jest sprawny. Zrób jak kol. Andiv podpowiedział dołożyć kawałek radiatora i po sprawie.
    Pozdrawiam.
    pikut
    Level 13  
    hmm jak dla mnie to jeszcze troszke cos tu nie gra. Po pierwsze zdaje sieze grzeje sie rowniez dioda. Pozatym dławik grzeje sie bardzo mocno niewiem czy nie promieniuje na ta diode A stabilizator tez grzejesie bardzo mocno i w dodatku po okolo minucie zaczyna piszczec. Niechce zeby znowu wszystko padlo.Na razie nie wlaczam routera na dluzej nic 3 minuty Pozostale dławiki sa zimne wiec jest to troche dziwne , tak sadze
    bzikk
    Level 32  
    W takim razie musisz szukać zwarcia za stabilizatorem 7809.
    Andiv
    Level 32  
    Niektóre routery maja specjalny brzęczyk aby sygnalizować swój stan i diagnozować usterke. Sprawdź czy nie ma na płytce okrągłego elementu
    z dziurką na środku (zwykle jest czarny). jeżeli jest to sprawdź czy toz niego nie wydobywa się to piszczenie. pozdro
    pikut
    Level 13  
    Nie nie ma takiego elementu a dzwiek wydobywa sie z stabilizatora napiecia.

Przy okazji , testowalem ten roter i mam wrazenie ze port WAN niedziala Rj45 . Po podlaczeniu do tego gniazda modemu kablowego diody sygnalizacyjne po zadnej zestron sie nie pala Popodlaczeniu komputera z karta sieciowa do gniazda WAN rowniez urzadzenia sie nie widza. Natomiast gdy podlaczyc modem do jednego z pozostalych gniazd od 1 do 4 i podlaczyc do ktoregos z nich rowniez komputer to ma on dostep do internetu. Jaky prawdzic ten port WAN ? Moze to powinno byc podlaczone kablem krosowanym ?
    Andiv
    Level 32  
    A czy po zalogowawniu ta router ustawiłeś opsję wan? Jaki masz router (typ,marka), w moim d-linku potzreba uaktywnić ten port. Jeżeli wszystko jest ok o radziłbym nie czepiać sie tego stabilizatora :) W jaki sposób ten router był uszkodzony? Popytaj swojego kumla... Pozdro
    pikut
    Level 13  
    Kolega niewiele pamieta o tym routerze. Chyba sam go w takim stanie dostał. Ten router to EUSSO UIS1400-C7 z 4 portowym switchem. Hmmm w ustawieniach routera niewidzialem zadnej aktywacji portu wan. Pozatym mam wrazenie ze nawet jesli jest nieaktywny. To po podlaczeniu kabla sieciowego od modemu powinna sie swiecic dioda. A nie swieci sie. Dobrze mysle ? Pozatym prz probie uruchomienia klienta dhcp na porcie wan swieci sie dioda sygnalizujaca blad
    Andiv
    Level 32  
    To chyba jeednak jest wina elektroniki (nie jakiś kondensatorów czy stabilizatorów tylko mikroprocesora...). Dla pewności posrawdzaj czy na płytce nie ma zimnych luów. Jak to mikroprocesor to już raczej nic nie poradzisz...może wgranie nowego softa pomoże?-jak już nic nie pomoże to możesz spróbować nic nie tracisz. Pozdro
    pikut
    Level 13  
    No wlasnie dowiedzialem sie od zaprzyjaznionego serwisu naprawiajacego sprzet komputerowy, ze dosc czesto po zmianie firmwaru porty wan przestaja dzialac a za porty routera zaczynaja robic inne porty. I okazuje sie ze tak jest w moim przypadku. Port wan jest martwy ale gdy podlaczylem modem pod jedno z gniazd lan (switch) i obok podepne komputer to mam dostep o internetu
    Wlasnie szukam starszej wersji firmwaru niz ta na stronie producenta. Bo to ta sama ktora siedzi w routerze. Moze ktos wie skad sciagnac firmware starszy niz 1.26.4 do routera Eusso model UIS1400-C7 ????
    pozdr
    pikut
    Level 13  
    W zwiazku z rozwiazaniem mojego problemu prosze o zamkniecie tematu.
    Andiv
    Level 32  
    Temat zamykasz sam klikając na małą kłódke na górze lub na dole :) Pozdro