Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłogówki !rona PBR150/8V1.0

!ron 25 Sty 2006 20:24 7078 30
 • Podłogówki !rona PBR150/8V1.0

  1.Założenia
  Chciałem zrobić kolumny, które godziłyby ze sobą dużą moc i ładne brzemienie. Aby osiągnąć ten cel były potrzebne dobre i (jak kazdy się domyśla) mocne głośniki. W związku z tym obudowa musiała byc duża żeby uzyskać zadowalający bas a konstrukcja typu Bass-Reflex miała zapewnic większą ilośc basu. Stylistyka... postanowiłem wrócic do korzeni Tonsila i zrobić coś w stylu Altonów ze względu na parę dobrych rozwiązań akustycznych. Ale wprowadziłem kilka zmian, o tym później.

  2.Dobór głosników
  Zaczne od wysokotonowych. Miałem okazje na kupno Tonsili za małą cenę, za dwie sztuki DWK 9/80 zapłaciłem 30zl. Wsadziłem tam tylko nowe cewki i kopułki a obudówke przemalowałem na czarno. Wymiana kopułki wpłynęła w niewielkim stopniu na jakość brzmienia tych głośników. W sumiema lekki spadek efektywnosci w bardzo wysokich rejestrach, ale nie tak drastyczny zeby narzekać. Średniotnoy to Tesle ARN 188-03/8 - wybrałem go z paru powodow. Pierwsze to jego wymiary, wydawały mi się rozsądne przy wymiarach niskotonowca. Poza tym ma on świetną charakterystykę w paśmie od 1 do 5 kHz, często osiąga dużo więcej niż 86dB co też ładnei współgra z niskotonami. W sekcji basowej umieściłem produkt ze stajni STXa, po wielu symulacjach zdecydowałem się na GDN 32-150-8 SC, potężny glośnik 33cm, o powaznym wyglądzie.

  3.Symulacje
  Jak wcześniej wspominałem, przeprowadziłem wiele symulacji wielu głosników. Wielu jak wielu, tych ktore kosztowały w granicach 70 zł za sztuke. Okazało się, że poza produktami STX i po części Dexona nie ma nic konkretnego i godnego uwagi. Alphard, Dibeisi, 999 i inne szajsy z góry odpadły, Tonsil i Tesla nie mają żadnych 30tek w tej cenie. Więc został tylko STX i DExon. Wybierałem spośróg GDN: 32-150, 30-100, 25-100, 27-150 wszystkie w wersji 8 ohm i w obudowie BR, z Dexona brałem pod uwagę GDN 30/60 ale niestety jest tragiczny w BR. Tragiczny w sensie dużo gorzszy niż STXy, z których też nie wszystkie się nadają do BR. Ale żmudne wertowanie charakterystyk i wielokrotne symulacje wykazały, że GDN 32-150 jest chyba najlepszym rozwiązaniem. Może nie nadaje się on zbytnio, ale w 65L BR wyposażonym w dwa tunele średnicy 7cm i długości 16 cm. Strojenie wychodzi w granicach 40Hz, podbicie na przyzwoitym posiomie. Głośnik na charakterystyce w okolicach 60 do 120 Hz często podchodzi pod 90 dB a przy podbiciu na 50 paru Hz wychodzi trochę więcej niż 90dB.

  4.Obudowa
  Obudowa to 65L w konstrukcji Bass-Reflex. Wymiary zewnętrzne to:
  Wysokośc 80cm
  Szerokość 35cm
  Głegokość 33,6cm
  Z obliczeń wynika że to jest koło 70L jednak trzeba odliczyć objętość obudowy na średniotonowy głośnik i wysokotonowy, jak rówznierz objętość wzmocnień. A co do wzmocnień to są one liczne, najwięcej jest ich an tylnej i bocznych ściankach, jednak obudowa na średnie i wysokie tony też pełni rolę wzmocnienia. Listwy są dośc grube i pochodzą ze szkieletu materaca sypialnego, który niedawno został wymieniony na nowy. Wytłumienei jest rózne w danych częściach obudowy. Komora średnio wysokotonowa jest w pełni wytłumiona watą, gąbką meblową oraz gruba gąbka pochodzaca z ramion fotela, który tez niedawno został zezłomowany przezemnie. idąc od górnej częsci obudowy wytłumienie zmniejsza sie, najpierw u samej góry jest geste wytłumienie z w.w. gąbki, następnie wytłumienie zmniejsza się. W dolnych partiach na ściankach znajduje się tylko coś w rodzaju filcu meblowego, identycznego z tym który niegdyś stosował tonsil w Altonach i Altusach, taki cienki materiał z róznych nitek i tym podobnych. Obudowa została tradysyjnie juz skrecona wkretami karton-gips, wcześniej sklejona vicolem, a na końcy uszczelniona we wszystkich krawedziach sylikonem. W fazach końcowych wszystkie nierówności zostały zaszpachlowane a następnie starte papierem ściernym do równości. Jak widac na zdjęciach kolumny wykończone zostały farbą w sprayu czarna. Efekt oceńcie sami.

  5.Efekty i szczegóły
  Chcę w tym punkcie opisac dwa ciekawe rozwiązania.
  a) asymetryczne rozmieszczenie głośników. Soprany i średnie tony zostały zblizone do krawedzi, po to aby poprawić efekt stereo kolumn. Nie jest to mój pomysł, tylko żywcem ściągniety ze starych konstrukcji Tonsila, z ta różnica, że moje kolumny sa odbiciem lustrzanym a nie dwoma tymi samymi kolumnami-czyli krok dalej niz Tonsil.
  b) Ścięte krawędzie boczne, zdecydowanie podnoszą walory estetyczne jak i akustyczne, fala dzwiekowa nie łamie się na ostrych krawędziach tylko łagodnie się po nich prześlizguje. Tego tez nie było u Tonsila.

  6.Zwrotnica
  Tu najmniej ingerowałem, poprostu kupiłem oryginalna zwrote STXa i zmodyfikowalem ją troche. podział miedzy średnimi a wysokimitonami zmieniłem na 12 db/okt z oryginalnych 6 dB/okt. Po tym zabiegu dzwięk nie zmienił się w duzym stopniu, ale wysokotnówka jest teraz bezpieczniejsza a średniak nie meczy się idąc wyżej. Poza tym zdecydowałem sie na Bi-wirring, czyli podwojne kable do każdego głosnika.

  7.Kosztorys
  STX GDN 32-150-8 SC 136zł (razem z przesyłką)
  TVM Telsa ARN 188-03/8 76zł j.w.
  Tonsil GDWK 9/80 30zł + 12 za kopułki = 42zł
  Zwrotnice 67zł (z przesyłką)
  Płyty wiórowe coś koło 60zł z przycięciem
  spray 8,5zł
  wkręty miałem
  wytłumirnie j.w.
  Terminale, kable itp koło 15zł
  Kable 10zl

  Razem to koło 430zł za obie sztuki.

  8.Wrażenia

  Kolumienki graja zgodnie z założeniami. Ładny bas, świetna średnica i piekne wysokie tony. Ale co tu mówić skoro takie coś trzeba usłyszec i samemu ocenić, mi sie podoba i to bardzo.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  !ron
  Poziom 21  
  Offline 
  !ron napisał 613 postów o ocenie 4, pomógł 18 razy. Mieszka w mieście Żywiec. Jest z nami od 2005 roku.
 • #2
  brachu_sq8diett
  Poziom 16  
  mieć takie kolumienki w domu :D projekt oceniam na 5 zaokraglenia na zdjęciach nawet dobrze wygladaja i dużo nie wydałeś bo też tyle dałem za swoje kolumny ;)
 • #3
  Elvis18
  Poziom 14  
  Bardzo mi się podobają brawo! Wkońcu ktoś zrobił coś innego niż wszyscy bo teraz to na każdym kroku tradycyjne podłogówki. A takich konstrukcji jak twoja to praktycznie nie ma a szkoda. Założe się że grają dużo lepiej od tonsilowskich altonów itd ocena 6 na 5:D
  pozdro
 • #4
  piórko
  Poziom 30  
  Opis konstrukcji zacząłeś bardzo obiecująco ale 6 punkt zepsuł dobre wrażenie.
  Cytat:
  Tu najmniej ingerowałem, po prostu kupiłem oryginalna zwrote STXa
  Sprawdziłeś chociaż zgodność deklarowanych częstotliwości podziałów z faktycznymi?
  Cytat:
  Poza tym zdecydowałem sie na Bi-wirring, czyli podwojne kable do każdego głosnika.
  :?: Chyba nie o to chodzi w bi-wi...

  Lakier w sprayu to nie najlepszy sposób wykończenia. Widać, zdaje się, wkręty.

  Zbyt obszerny opis brzmienia.

  Trója (naciągana).
 • #5
  dymek
  Poziom 27  
  Fajnie moze byc troszke Altusowate :) Ale ładnie Warto byłoby wypolerować papierem wodnym ten lakier nie bylob widac tych smug sprayu czyli tego napylenia lakieru .
 • #6
  !ron
  Poziom 21  
  No więc, co do tych zwrotnic, sprawdziłem je. Podział pomiedzy średnimi a wysokimi tonami był nieco rozsuniety wzgledem siebie, ale poparwiłem to dodatkowymi kondensatorami i cewkami. A po tym zabiegu wszystko się zgadza.

  A co do bi-wirringu:
  Połączenie polegające na podłączeniu wzmacniacza z zestawem głośnikowym dwoma parami przewodów w celu wyeliminowania wzajemnego wpływu prądów zasilających poszczególne tory zestawu głośnikowego.
  system zastosowałem w środku kolumn, na zewnątrz bi-wirring bedzie w krótkce jak załatwie troche szmalu na kolejne kable.
 • #7
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Bi-wiring dziala tylko w polaczeniu z bi-ampingiem.Potrzebujesz dwa wzmacniacze - jeden ktorym zasilisz basy, drugi, ktorym zasilisz srednie + wysokie. Nie chodzi tylko o ilosc kabli, ale tez o polaczenie ich z wzmacniaczami. Jesloi chcesz cokolwiek bi-wirowac to potrzebujesz terminal z 4 zaciskami a nie dwoma, tak jak masz.

  Pozatym, co do wykonczenia - nie jest najgorsze, ale najlepsze tez nie jest. Jak na moje powinnienes wyszlifowac kolumne jeszcze raz, tak zeby nie bylo widac wkretow, ani szpachli i psiknac jeszcze raz na czarno, wypolerowac i psiknac lakierem bezbarwnym.
 • #8
  ALTON
  Poziom 38  
  Jakim wzmacniaczem je napędzasz?
 • #9
  !ron
  Poziom 21  
  Napedzam je Pioneerem SA 930. Ale jest troche zasłaby na nie, za niedlugo zmieniam na Pioneer A333. Wtedy beda grały jak nalezy! Ale narazie przy niewielkiej głosności mnie zadowalają.
 • #10
  ALTON
  Poziom 38  
  !ron pioneer A333 jest jeszcze słabszy od SA930.Zmień na CONAJMNIEJ A717 inaczej to mija się z celem.
 • #11
  !ron
  Poziom 21  
  No nie wiem czy jest taki slaby, bo SA930 ciągnie z sieci 140W a A333 bierze 410W, więc chyba ma wiecej mocy:)
 • #12
  ALTON
  Poziom 38  
  !ron
  przeorałem już te pioneery i wiem co mówie.410 W to pobór ściagnięty z kosmosu...jeżeli chcesz coś wiedzieć pisz na pw
 • #13
  !ron
  Poziom 21  
  Co do tych kolumn to nei napisalem, że w wakacje zostana tam zamontowane terminale do bi-wirringu. A cala obudowa bedzie szlifowana i szpachlowana do idealnej równości. Zastanawiam sie teraz tylko jakie wykończenie, czy spray matowy, może jakaś okleina albo coś jeszcze innego. Czekam na propozycje.

  Aha ma ktoś może panel przedni do Pioneera SA930? byłbym szczerze zainteresowany kupnem.
 • #14
  piórko
  Poziom 30  
  ARNy 188 jako średniotonowe... rzeczywiście pomysł oryginalny, ale nienajgorszy.

  ghost666 napisał:
  Bi-wiring dziala tylko w polaczeniu z bi-ampingiem.

  Raczej odwrotnie ghost666.
 • #15
  maxdila
  Poziom 15  
  piórko napisał:
  ARNy 188 jako średniotonowe... rzeczywiście pomysł oryginalny, ale nienajgorszy.

  Ja bym sie nie ośmielił go wstawić jako średniaka, jak dlamnie lepiej by tu pasował ARX ewentualnie ARP jedna sztuka lub dwie.
 • #17
  !ron
  Poziom 21  
  Nie jest tak ze jedno nie moze istniec bez drugiego. http://www.empire.com.pl/laboratorium.htm#7
  Bi-wirring moze wystapic odzielnie!!!!!!!!!

  A co do tego ARN na średnich to chyba najlepszy pomysł jaki do tej pory wprowadziłem w zycie. ARN spisuje się świetnie, gra pieknie i niczego mu nie brakuje. Polacam wam stosowanie tego glośnika na średniaka.

  Ale wracając do pytania jakie byscie wykonczenie proponowali?
 • #18
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Hm... jeśli w środku kolumny terminale są zwarte to okej, bo to w sumie nic nie zmienia, jeśli chodzi o połączenie, ale jesli nie to czy to przypadkiem nie zmienia impedancji?
 • #19
  !ron
  Poziom 21  
  Sam pisałes ze to normalny terminal wiec nad czym sie tak zastanawiasz? Zwarty jest w srodeku.
 • #20
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
 • #21
  !ron
  Poziom 21  
  Ty masz swoje zdanie, my mamy swoje zdanie, koniec tematu.

  Powqiedz lepeij jakie bys proponował wykonczenie.
 • #22
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Hm.. mają wybitnie mało "domowy" kształt - moze kocyk i plastikowe narożniki? Chociaz to by raczej nie przeszło. Widze ze nienajgorzej wyglądają w czerni, więc moze po spachlowaniu i szlifowaniu na gładko nałożyć lakier szelakowy (aka fortepianowy)? Wyglądałoby to conajmniej ciekawie i imo bardzo ładnie.
 • #23
  dymek
  Poziom 27  
  iron ty masz swoje zdanie reszta ma swoje nie chodzi kto ma jakie tylko o to jakie sa fakty czyli co to jest prawda a jedna z teorii prawdy jest taka ze prawdziwe jest wszystko to co ma sens uzyteczny w zyciu i jest nam zdatne jednym slowem wszystko to co daje wymierny efekt tak więc to czy bi wiring działa czy nie jest okrutnym kłamstwem pod warunkiem ze jest bi ampling owszem moze istniec bez bi amplingu jednak w tej sytuacji prad wcale nie jest rozdzielany gdyz w obu kablach plynie ten sam prad roznica jest jedna punkt połączenia kabli zamiast przysamym głośniku tak jak normalnie to przy wzmacniaczupomyśl sam czy zepniesz 2 kable przy wzmaku czytez przy głośniku na jedno wychodzi zatem to czu uzyjesz grubszego kabla pojedynczego czy 2 cienszych to to samo bo jedyne co w tej sytuacji wpłynie pozytywnie to rezystancja kabla. a z tymi pradami w bi wiringu polaczanom z bi amplingiem chodzi o zachowanie czystości srednicy i wysokich niezalezna od niskich wiec zeby wzmacniacz rowno bez przygasania odtwarzal wysokie bez zaklocen niskimi sciagajacymi energie z kondow no i zaklocen fazowych bla bla bla.
 • #24
  !ron
  Poziom 21  
  Kocyk odpada, bo wyglądaloby to estradowo i wogole by mi sie eni podobalo. A co do tego lakieru to ile to kosztuje? i czy masz jakies fotki kolumn wykonczyonych tym lakiem?
 • #25
  piórko
  Poziom 30  
  dymek napisał:
  iron ty masz swoje zdanie reszta ma swoje...
  Jedno jest pewne: Twoje zdanie jest najdłuższe.

  maxdila napisał:
  Ja bym sie nie ośmielił go wstawić jako średniaka, jak dlamnie lepiej by tu pasował ARX ewentualnie ARP jedna sztuka lub dwie.
  Każdy ma swoje zdanie. Wielu nie ośmieliło by się użyć 2 średniotonowych.

  !ron w sprawie pomysłu na wykończenie zaproponuję Ci matową farbę akrylową nakładaną wałeczkiem. Puszka - kilkanaście zł. Nadaje ładny wygląd, jednak uwypukla wszelkie ewentualne nierówności.
 • #26
  !ron
  Poziom 21  
  akrylowka a tym sie czasem ścian nie maluje?
  Widze jednak, ze standardowy kolor czarny najbardziej wam przypadł do gustu :-)

  A co do tych dwoch średniakow to spoko, mozna dac nawet 4 jesli sa to STXy o efektywności 80dB:p

  ale na serio to ta tesla w zupełności wystarcza. Ucho ludzkie ma charakterystyke kardioidalną, średnica jest "odbierana" najgłosniej z całego pasma i czasem żeby kolumna grała linowo średniotnowiec powinien byc troche mniej skuteczny od pozostałych głosnikow.
 • #27
  dymek
  Poziom 27  
  bycmoze i najdluzsze jak zwykle z reszta :) ale mam pewne nawyki i nikt mi nie wmowi ze bi wiring da cos bez bi amplingu a ze istniec moze osobno to to prawda:)
  Co do arn jako sredniaka totz sie zgodze bardzo dobry sam stosowalem.
  aha pytanko do irona dałeś przegrode dla arna z tylu zeby go odizolowac znaczy jest w swoim pudeleczku osobnym czy bez?? a jesli tak to jaka pojemnosc??
 • #28
  !ron
  Poziom 21  
  oczywiscie ze dalem przegrode. Glówna przegroda to jakies 5L dla średniaka i wysokotnowca. Ale jest przedzielona dodatkowo ze dla sredniaka wychodzi 3L i reszta dla wysokotonowca.
 • #29
  !ron
  Poziom 21  
  Chciałem dodać pare słów odnosnie wrażeń odsłuchowych. Dzis zmieniłem CD na Denona DCD 860 i muszę przyznac, że dzwięk jest o wiele soczysty. W szczegółach to najlepiej się teraz prezentuje bas, głęboki, niski i lubie odczuwac wibracje podlogi pod stopami. Soprany i wokale ideał. Zadziwiłem się ze zmiana CD może tak dobrze wpłynąć na jakość dzwięku.
 • #30
  ArriSS
  Poziom 11  
  !ron napisał:
  oczywiscie ze dalem przegrode. Glówna przegroda to jakies 5L dla średniaka i wysokotnowca. Ale jest przedzielona dodatkowo ze dla sredniaka wychodzi 3L i reszta dla wysokotonowca.


  !ron - a jakie wymiary od środka ma cała przegroda 5-cio litrowa dla wysoko i średniotonowego?