Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba Tecra i Pendrive - 100 punktów dla pomocnego

SQ9MEM 26 Sty 2006 13:09 4842 33
  • #1 26 Sty 2006 13:09
    SQ9MEM
    Poziom 28  

Do Toshiby Tecra 8000 (wgrany najnowszy BIOS jaki znalazłem - 9.30) zakupiłem kartę WLAN na PCMCIA SMC 2635W.
    Próby jej instalacji w systemach W98, Windows Me i Windows 2000 kończą się niczym - przy włożeniu karty w momencie, gdy instalator prosi o nią kończą się zawieszeniem (tzn zawiesza się dokładnie w momencie, gdy komputer wydaje "piknięcie"). Co robić w tej sytuacji ?

0 29
  • #2 26 Sty 2006 17:20
    zenius1984
    Poziom 12  

zostal jeszcze xp:) a tak powaznie to znajdz linuxa knnopixa lub w miare nowa wersje bootowalna z plyty wloz karte i odpal system jak pojdzie to znaczy ze hard masz ok jesli nie masz lina sprobuj sciagnac sterowniki do tego modelu ze strony producenta pod konretny system operacyjny jest jeszcze inna mozliwosc wloz karte wystartuj system (windows) jaki kolwiek on wykryje urzadzenie i poprosi cie o stery wtedy daj mu plyte ale nie odpalaj instalatora z plyty tylko przez system podaj mu lokalizacje sterownika moze pomoze jak nie to pisz pomyslimy jeszcze

0
  • #3 26 Sty 2006 21:35
    olo-eu
    Poziom 17  

twoj laptop obsluguje karty pcmcia typu III a twoj wlan jest niestety tylko typu II i najprawdopodobniej to jest przyczyna zwisow

0
  • #4 26 Sty 2006 22:45
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

olo-eu napisał:
    twoj laptop obsluguje karty pcmcia typu III a twoj wlan jest niestety tylko typu II i najprawdopodobniej to jest przyczyna zwisow

Gdyby było odwrotnie to mogłoby być przyczyną problemów.
    "Typy" są wstecznie zgodne.

W slocie PC CARD typu III, mieszczą się 2 karty typu II.

0
  • #5 26 Sty 2006 23:01
    danielossss
    Poziom 15  

Uważam, iż przyczyną są zbyt niskie wydajności mocy prądowej w tym modelu (na PCMCIA). Miałem identyczną sytuację podłączając HDD na PCMCIA. Tego się nie przeskoczy bez ingerencji w elektronikę płyty.

0
  • #6 27 Sty 2006 10:23
    kitor
    Poziom 34  

Karta nie ma gdzieś czasem małego złącza na zewnętrzne zasilanie??? Niektóre karty na PCMCIA np kontrolery USB posiadają takie złącze gdyż nie są w stanie "wykarmić" podłączonych urządzeń. Ponieważ wiem, że WLAN potrzebuje trochę napięcia także może to być przyczyną problemu. Ewentualnie możesz tak jak danielossss napisał pogrzebać w płycie i podebrać np z USB napięcie dla złącza PCMCIA.

0
  • #7 27 Sty 2006 19:59
    SQ9MEM
    Poziom 28  

To nie kwestia żadnej mocy - problemem okazała się uszkodzona karta. Kupiłem D-Linka i zadziałała od razu.
    A teraz inny problem (oferta punktowa dalej ważna) - czy jest możliwość odczytania Pendrive'a pod DOS-em ?
    Opiszę dokładnie w czym problem - kupiłem do tego laptopa CD, ale niestety nie ma specjalnej przejściówki, więc instalować z płyty nic nie mogę. Przy wgrywaniu czegokolwiek posiłkuje się Pendrivem Kingoston'a (Data Traveler). Niestety dysk w laptopie jest głupio podzielony na partycje - systemowa ma tylko 1GB w związku z czym ekspresowo się zapycha. Chciałem połączyć te partycje - testowałem Partition Magic i FIPS, ale niestety odmawiają współpracy, bo nie podoba im się struktura logiczna dysku (dziwnie pozakładane partycje). Jeśli połącze je w klasyczyny sposób, to oczywiście będe musiał znowu instalować system i tu mam problem - nie uśmiecha mi się przerzucać 350 MB danych na dyskietkach. Podłączyć do stacjnarnego też nie mogę, bo nie mam przejściówki, a u mnie w mieście jest nie do kupienia - zostaje Allegro, ale to zajmie kilka dni, a mi zależy na czasie. Jedyne sensowne rozwiązanie to Pendrive, żeby skopiować płytę instalacyjną systemu na dysk laptopa, ale nie wiem czy da się go uruchomić jakoś pod DOS-em. Możecie mi pomóc jakoś w tej kwestii ?
    PS. Nie chodzi mi o wystartowanie komputera z Pendrive'a, tylko o możliwość jego odczytania po załadowaniu DOS-a z dyskietki.

0
  • #8 27 Sty 2006 20:07
    granacik
    Poziom 22  

teoretycznie mozna podpiac pendrive pod dos nawet ustawic bootowalny pen ale ja osobiscie tego nerobilem zato polecam inny sposob podzielic dysk i na dyskietke startowa zainstalowac stery karty sieciowe i nastepnie na glownym komputerze server FTP ja uzywam serv-u bardzo proste i latwe natomiast pod laptopem zapuscic klienta ftp przez co cala instalka windy przegra sie w niecale 2 minuty (osobiscie sprawdzane na starym hp 166)

0
  • #9 27 Sty 2006 20:17
    SQ9MEM
    Poziom 28  

Sęk w tym, że mam do laptopa tylko kartę WLAN i sądze, że nie ma szans żeby ją uruchomić pod DOSem.

0
  • #10 27 Sty 2006 20:26
    Sniady
    Poziom 15  

co do pierwszej części Twojego pytania nieszczęsnej PCMCIA

wejdź do biosu ESC, następnie F1 do zakładki PC card i tam masz 3 tryby pracy PCMCIA, powinno pomóc.

co do drugiego pytania to z Pendriva można to zrobić, lub użyć adaptera 2,5" /18 zł z przesyłką/ podpiąć dysk do komputera typu blaszak i zrobić co potrzebujesz.

wersja która podał granacik też mi się podoba ale nie sprawdzałem

Pozdrawiam
    Sniady

0
  • #12 27 Sty 2006 20:53
    SQ9MEM
    Poziom 28  

Karta jest uszkodzona, więc nie ma co więcej myśleć. Ja potrzebuje to na jutro zrobić, nie mam czasu na przesyłkę.
    Do sivel - a jak mam odpalić skoro nie mam CD ?

0
  • #14 28 Sty 2006 10:48
    SQ9MEM
    Poziom 28  

Byłoby wszystko dobrze gdyby nie problem który się pojawił. Pendrive na USB działa bardzo dobrze, więc skasowałem partycje FDISK-iem i założyłem nową. Chciałem ją sformatować i pojawił się problem - format.com wypisywał komunikat "czy chcesz sformatować..." i gdy nacisnęło się tak to z powrotem wracał do linii poleceń. W tej sytuacji ściągnąłem program do dysków ze strony IBM-a i dałem polecenie Erase (bo głupio pomyślałem że to jest formater, a to Low Level Format) i w czasie tego formatowania odpiął mi się kabel od zasilania komputera. W tym momencie laptop wogóle nie widzi dysku. Co robić w tej sytuacji ?
    PS. O punkty się nie bójcie, jak skończe z tym robić to rozdziele (nie 100 a więcej) odpowiednio tym którzy pomogli.

0
  • #16 28 Sty 2006 20:05
    kitor
    Poziom 34  

Jeszcze jedno: Masz w domu stacjonarkę, lub mógłbyś u znajomego podpiąć ten dysk. Przejścówka 2.5" > 3.5" kosztuje na allegro parę złotych. Zobacz czy tam bios będzie widział go nawet jeśli nie zobaczy uruchom windę i z niej zobacz. Nawet jak winda nie będzie go widziała to spróbuj zrobć ten LLF(tylko przez przypadek nie sformatuj innego dysku.

PS: Jakiej pojemności jest twój dysk(podobno 10gb LLF robi 2 dni)

0
  • #17 28 Sty 2006 20:28
    SQ9MEM
    Poziom 28  

Dysk ma 5GB pojemności. Przejściówke kupiłem - stacjonany nie widzi dysku, w Windowsie też - zresztą na 3 różnych komputerach próbowałem. LLF nie da się zrobić gdy nie widać dysku.

0
  • #18 28 Sty 2006 22:14
    olo-eu
    Poziom 17  

podaj pelny symbol dysku - jak na moje zamazal ci sie obszar systemowy dysku

0
  • #19 28 Sty 2006 22:18
    SQ9MEM
    Poziom 28  

Dysk ma oznaczenie DPLA-25120 E182115 S.

0
  • #20 29 Sty 2006 19:17
    granacik
    Poziom 22  

kolega sproboje podzielis dysk ranish partition manager -maly programik ale wiele razy pomog a co do przezucenia plikow na dysk ja mam taki patent - sterowniki pod dos do sieciowki klient ftp a a kompie stacjonarnym serwerek ftp (polecam serv-u) prosty i latwy w pare sekund wszytsko sie ustawi nastepnie polaczyc kompy kablem krosowanym i po problemie w pare sekund wszytsko sie przerzuci

0
  • #21 30 Sty 2006 15:13
    kitor
    Poziom 34  

Kolego granacik nie widzisz, że dysku NIE WIDAĆ w kompie??? Coraz bardziej wydaje mi się że elektronika jest usmażona. A do SQ9MEM: Dysk po podłączenu zasilania kręci tależami???

0
  • #22 30 Sty 2006 19:52
    tehaceole

Poziom 28  

dysku nie widzi w kompie ale to wcale nie oznacza jego fizycznego uszkodzenia. chcesz wiedziec czy elektronika sie usmazyla? dorwij dyskietke startowa z Partition Magic i uruchom. Jezeli po włączeniu programu w miejscu gdzie zazwyczaj pokazuje on partycje na twoim dysku tym razem pojawi sie zolte tlo z napisem Partition Table Error to oznacza ze dysk jest fizycznie sprawny tylko ma uszkodzona tablice partcji. to nic powaznego:) tylko ze wymaga troche cierpliwosci... tez tak kiedys mialem (kilka razy... jak za bardzo eksperymentowalem) ale sobie poradzilem:] przedstawie ci 2 mozliwosci rozwiazania tego problemu. jest tylko minus ze w obu przypadkach musisz wyjac dysk z lapa:/ ale teraz to juz i tak bez znaczenia bo i tak musisz go wyciagnac:)

mozliwosc 1:
    swego czasu "pc world komputer" nr 02a/2004 wypuscil płyte z narzedziami do napraw dysku. jest ona oparta o minidystrybucje linuksa i jest bootowalna. jeden ma minus bo menu jest po niemiecku ale programy diagnostyczno naprawcze sa po angielsku. nie pamietam juz nazwy tego programu ale w trybie tekstowym uruchamiasz go i mozesz nim przywrocic usuniete przypadkowo partycje oraz naprawic tablice partyccji. nazwa tego programiku jest w artykule z pcwk nr 02/2004. metoda ta dziala 100% tylko ze ma jedna wade: płyta nie uruchamia sie w najnowszych kompach z super wypasionymi procami i grafaa:/ pozostaje sprzet nieco starszy. jezeli jednak masz dostep do jakiegos nowego kompa w konfiguracji "wypas" to dla ciebie jest mozliwosc 2

mozliwosc 2:
    komp w ktorym RAID jest zintegrowany bezposrednio z plyta glowna umozliwia po podlaczeniu dysku wyczyszczenie jego zawartosci. dysk nie zostaje sformatowany ale najwazniejsza w twoim przypadku rzecz czyli tablica partycji zostaje wyzerowana. teraz wystarczy zebys np partition magic utworzyl nowe partycje i wsio powinno dzialac:) Jezeli bardzo potrzebujesz jakies dane odzyskac to mozesz juz z poziomu windowsa uruchomic np DriveRescue. Ja tak kiedys 60GB odzyskalem:]

nie wiem jak bedzie w przypadku podlaczenia dysku do zewnetrznego kontrolera raid. Ja osobiscie ta metode zastosowalem na kompie mojego brata, w konfiguracji dyskow: 2*SATA + 4*IDE. głowny dysk systemowy jest na SATA, drugi dysk jest na IDE a kieszen na trzeci dysk (IDE) jest obslugiwana przez zaimplementowany w biosie sterownik RAID.

obie metody dzialaja w 100% lecz ja osobiscie polecam ta 2 bo jest szybsza.

0
  • #24 30 Sty 2006 23:45
    xerwis
    Poziom 15  

skorzystaj z linku http://www.topdownloads.net/software/view.php?id=8307 lub na PW daj maila

pozdro

DD

Dodano po 5 [minuty]:

Procesor: Pentium II 266 Mhz
    RAM: 64 MB
    Chipset: BX
    Cache: 512 KB
    FDD: 1,44 - wymienna
    HDD: 6.19 GB
    CD: CD - wymienny
    PCMCIA: Typ III
    to jest opis twojego kompa a mówisz że masz dysk 5GB więc może ktoś od kogo go zakupiłeś zrobił low format na działajacych sektorach dokanł tego w specjalny sposób i dlatego miałeś 5GB a ty naruszyłeś tą strukturę dysku (wirtualno - fizycznie) dysk jest większy systemy go nie widzą może oprucz linucha, więc HDD Regenerator powinien go zobaczyc i próbować naprawić, pamiętaj że butujesz kompa z dyskietki z HDD regeneratorem i masz podpięty tylko twój uwalony dyzior

pozdro

DD

Dodano po 8 [minuty]:

Dość ważna rzecz jak masz strszego kompa to pobiegaj po różnych stronkach i poczytaj sobie o nowych sterach i t d np na http://mobilerev.pixelart.com.pl/?mode=karta&ID=12
    i zawsze instalacja nowego biosu daje pozytywny rezultat szczególnie na zainstalowanym sytemie (bardzo ważny aspekt), w moim przypadku klienci na 10 przypadków upgradu z sytemem wywalało im kompa sam nie wim dlaczego nieraz trzeba było fleszować na stary bios ??

Dodano po 2 [minuty]:

Dość ważna rzecz jak masz strszego kompa to pobiegaj po różnych stronkach i poczytaj sobie o nowych sterach i t d np na http://mobilerev.pixelart.com.pl/?mode=karta&ID=12
    i zawsze instalacja nowego biosu daje pozytywny rezultat szczególnie na zainstalowanym sytemie (bardzo ważny aspekt), w moim przypadku klienci na 10 przypadków upgradu z sytemem wywalało im kompa sam nie wim dlaczego nieraz trzeba było fleszować na stary bios ??

0
  • #25 31 Sty 2006 09:59
    tehaceole

Poziom 28  

xerwis - hdd regenerator jest znakomitym programem ale niestety nie mozna w necie znalezc pelnej jego wersji... a seriala tez nie dorwalem... rowniez ta zaproponowana przez Ciebie naprawia tylko pierwszy napotkany uszkodzony sektor... a co do flashowania biosa... hmmm... jesli gosc ma juz wystarczajaco problemow z dyskiem to stanowczo odradzam mu zabawe z biosem bo moze mu komp calkiem zdechnac...

0
  • #26 31 Sty 2006 12:30
    SQ9MEM
    Poziom 28  

BIOS uaktualniałem na samym początku. HDD regenerator niestety dysku nie widzi. MHDD też nie. Coś mi się wydaje, że nic nie zdziałam.

0
  • #27 31 Sty 2006 15:55
    tehaceole

Poziom 28  

SQ9MEM - sprobuj pojsc z tym dyskiem do kogos kto ma plyte glowna z obsluga RAID. Reszta jest w opisie pare postow wyzej.

Pozdrawiam i życze powodzenia:)

0
  • #28 31 Sty 2006 16:31
    SQ9MEM
    Poziom 28  

Ja mam płytę główną z RAID-em - niestety to nic nie daje, bo komputer zawiesza się po podłączeniu tego dysku.

0
  • #29 31 Sty 2006 20:17
    kitor
    Poziom 34  

Ponawiam pytanie: po podłączeniu zasilania dysk kręci talezami. Pozatym zawieszanie się kompa przy starcie coraz bardziej zwala winę na elektronikę

0
  • #30 31 Sty 2006 21:17
    tehaceole

Poziom 28  

sekwencja uruchamiania kompa: wykrywa grafike, sprawdza RAM, wykrywa dyski i inne urzadzenia, bootuje. w momencie gdy wykryje RAM i przechodzi do wykrywania dyskow mozliwe jest wejscie do biosu. jezeli z dyskiem masz cos nie tak to po wykryciu ramu, gdy komp zaczyna wykrywac dyski zawiesza sie.
    Musisz wejsc do BIOSu i tam w ustawieniach dyskow musisz najechac na port IDE pod ktory jest wpiety twoj dysk i wcisnac enter. dysk zostanie wykryty i masz wtedy mozliwosc zmiany ustawien ilosci glowic itp. jest tam tez ustawienie trybu pracy LBA i innych. (w zasadzie nie wiem czy to tryb pracy czy co innego) musisz wlasnie tym pogrzebac. ustawienie odpowiedniej konfiguracji moze wymagac parokrotnego restartowania kompa i wchodzenia do biosa ale gwarantuje ze przy pewnym ustawieniu tych opcji komp nie zawiesi sie podczas uruchamiaia i bedziesz mogl zabootowac go z dyskietki. Wtedy tez mozesz uzyc RAID do wyczyszczenia dysku.

Moj niegdysiejszy problem o ktorym juz wczesniej pisalem wygladal identycznie: dysk krecil talerzami ale przy probie uruchomienia kompa, komp sie zawieszal. pogrzebalem w biosie tak jak ci to opisalem a nastepnie RAIDem naprawilem tablice partycji. na koniec Partition Magic zalozylem nowe partycje.
    Tyle ze te klopoty z dyskiem byly tylko i wylacznie z mojej winy bo chcialem miec kompa na 4 systemach postawionego, z czego kazdy mial miec partycje podstawowa zamiast roszerzonej a to wymaga dodatkowego bootloadera - ja uzylem BootIt. wystarczylo cos spier... przy instalacji bootloadera i cala tablica partycji sie sypala a dysk zachowywal sie jak ten ktory ty masz. Z tymi 4 systemami to byl taki jednorazowy wybryk bo zbieralem materialy do pracy na temat stabilnosci systemow instalowanych jeden obok drugiego. a te problemy z dyskiem daly mi duzo cennych spostrzezen:]

sprobuj zrobic tak jak mowie a dysk powinien "odzyc":]

0
  Szukaj w 5mln produktów