Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Adaptacja głowicy UKF do Atmela.

26 Sty 2006 13:12 2318 14
 • Poziom 18  
  Witam!!!
  Chcę zrobić radio z rds'em. Dowiedziałem się że można podpiąć głowicę z radia samochodowego pod Atmela. Chciałbym ją podpiąć przez I2C. Najlepiej będzie jak kupię uszkodzone radio i wymontuję z niego głowice. Na co powinienem zwrócić uwagę przy zakupie takiego radia, aby bez problemowo sterować tą głowicą??
 • e-miernikie-mierniki
 • Spec od car audio
  Najlepiej aby miała syntezer. Jeżeli chcesz działać na I2C to prawdę mówiąc jest niewiele takich syntezerów (SAA6057, TDA4330x - to chyba te z tego co pamiętam).
 • Poziom 18  
  Czyli obojętne jaką kupie głowice. Będę sterować nią za pomocą syntezy np. SAA1057, którą podpinam do procka przez I2C. A jak sprawa wygląda z sygnałem RDS. Rozumiem, że głowica powinna pociadać wyprowadzenie sygnału MPX, które podepne do układu np SAA6588. Ten układ też jest na I2C. Jeżeli źle rozumuję to proszę o korekte:). Pozdrawiam Piotrek
 • e-miernikie-mierniki
 • Spec od car audio
  Głowice zwykle są strojone napięciowo (VT - ta nóżka przestraja napięciowo) i dają sygnał OSC do syntezera, który sprawdza czy jest ustawiona właściwa częstotliwość a jak nie to ją doregulowuje. Jednak aby z głowicy mieć sygnał MPX to musisz jeszcze jakiś układ p.cz. dodać.
 • Poziom 18  
  Dzięuję za odp. Już wiem jak sterowąc głowicą. Co do RDS to nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym układem p.cz.
 • Specjalista AGD
  jak to oco chodzi chodzi o to że sygnał do rds-u brany jest już z wyjścia dyskryminatora czyli musisz mieć głowicę i pcz a do tego sterowanie głowicą
 • Poziom 22  
  Jeśli kupisz jakiegoś chińczyka to będzięsz miał kompletny moduł tunera (może się trafić z syntezą). A ponadto, myślałeś o stereo?
 • Poziom 18  
  Tak, planuję zrobić radio stereo z RDS'em. Planowałem użyć OM5610 jako głowicy ukf z gotowym wyprowadzeniem sygnału MPX. Układ SAA5688 ma być odpowiedzialny za dekodowanie RDS i przesłanie sygnału do procesora. Problem mój polega na tym, że nigdzie już nie dostane OM5610. Postanowiłem użyć zwykłej głowicy z radia samochodowego. Sterować nią chcę za pomocą syntezy SAA1057. Program do tego mam już napisany, tylko że bez RDS. Niewiem skąd wziąść sygnał MPX, który podpinam do SAA6588. Czy ten sygnał mogę otrzymać z głowicy??
 • Poziom 22  
  Jeśli faktycznie chcesz zrobić tuner to musi być tor p.cz.(stąd bierzesz MPX), dlatego proponuję gotowy, kompletny moduł OR. Obsługa syntezy to tylko kawałek programu (właściwie jedna z procedur). Pomyśl o programie do całego tunera, tzn. dodatkowo obsługa p.cz i MPX(AGC, SD, S_METER, MONO), obsługa klawiatury, obsługa wyświetlacza, edycja programów i dodatkowo RDS (czy to musi mieć protokół I2C?). Jeśli chcesz składać tuner z nowych rzeczy, to nie ma sensu bo niewiele drożej kupisz używkę. Ponadto pomyśl o finalnym wyglądzie produktu.
 • Poziom 18  
  Yano_X. Dziękuję ci za pomoc. Ten tuner radiowy ma być częścią amplitunera. Będzie to wzmacniacz 2.1 o mocy 3x70W(3xTDA7294). Do tego planuje dodoać odtwarzacz CD. Pewnie kupienie gotowego amplitunea mnie mniej wyniesie, ale z tego projektu będe mieć więcej satysfakcji. Myślałem o podlączniu poszczególnych bloków za pomocą I2C, ponieważ program do uP chce napisac w bascomie. Rozejrze się po necie za jakimiś kompletnymi modułami OR. Mama nadzieję, że coś znajdę odpowiedniego dla siebie.
 • Poziom 43  
  Może podsunę Ci inny pomysł. Ostatnio po allegro, giełdach sporo zestawów do kina domowego się trafia. Własnie mam taki na stole . Jest w nim dość ciekawy wzmacniacz 5.1, tuner radiowy i komputerowy napęd DVD i oczywiście gotowa obudowa. Usterki tego sprzetu to najczęsciej zasilacze i zawalony program sterujący. Osobiście gdybym miał na to czas to wyrzuciłbym napęd DVD i zmieniłbym go na CD, wstawił zamiast płytki z obróbką obrazu DVD znanego YAMMPP3, uruchomił wzmacniacz i dodał sterowanie tunerem radiowym z RDSem napisane w BASCOMie na przykładzie którego z projektów w Elektronice Praktycznej czy Elektrorze, o YAMMPPie też tam wiele było nie tak dawno. Miałbyś wygląd fabryczny i własne funkcje.
  Na Twoim miejscu poczytałbym trochę o torach radiowych w radiach bo z częscią analogową możesz mieć spory kłopot. Tuner polecałbym trochę lepszy niż z byle jakiego radia samochodowego. Ale odbiegamy od tematu tego działu. Temat później przeniosę do innego działu.

  http://www.myplace.nu/mp3/yampp3.htm


  SławeK
 • Poziom 30  
  Co do tej głowicy to chyba byłem jednym z namawiających. Według mnie to jest bardzo dobry pomysł gdyż jeszcze sprawne elementy dostajemy praktycznie za bezcen.

  W radiach samochodowych mozna znaleźć różne głowice. Niektóre maja wszystko wbudowane (np te z daewoo: głowica, p.cz. dekoder stereo), inne mają tylko samą głowicę a układy stereo dekodera i dekodera rds oddzielnie na płycie głównej. W tym drugim wypadku sygnał mpx to sygnał wychodzący zarówno na stereo i reds. Jezeli głowica jest typu "wszystko w jednym" to najczęściej też ma mpx (do celów serisowych/strojenia) ale czasami nie dostępny na zewnetrznych wyprowadzeniach głowicy.

  Czy zakupiłeś juz jakieś radio i masz juz fizycznie jakąś głowicę? A co z reszta układów? masz juz ten do rds?

  A dodam jeszcze jedno.
  Np Kenwood krc-378r ma głowicę z wyjściem mpx, na płycie dekoder stereo(razem z procesorem audio) i dekoder rds. ALE.
  Akle nie polecam ci go gdyż większość "tanich" ma pouszkadzane głowice.

  I jeszcze jedno. Kiedys bratu zaprojektowałem i zbudowałem takie radyjko do pc. Steruje sie tym z komputera (przez rs), ma w srodku saa6057 (wyciagniete z tunera diory), i w ogóle cały tor radiowy z tego tunera. Głowicę zakupiłem nową w firmie mjm. Nie mam do tego schematu gdyż wtedy nie planowałem publicznie ujawniać tego projektu ale jak chcesz to mogę wysłać ci wzór płytki i podzielić się programem(pisany w bascomie na 89c2051).
 • Poziom 18  
  szymtro. Jeszcze nie zakupiłem żadnej głowicy, ani dekodera RDS ani syntezy. Wolę wstrzmać się z zakupem poszczególnych części, aby mieć pewność co kupić, by wszystko zgrać ze sobą. Z tego co napisałes to powinienem rozejrzeć się za jakimś radiem daewoo. Wyciągnę z niego kompletną głowice podepnę synteze i dekoder RDS. Całość dołączę do ATmega32 i po napisaniu programiku w Bascomie powinno wszystko ruszyć:)
 • Poziom 14  
  moim zdaniem lepiej rozejrzeć sie za jakims bardziej markowym radyjkiem np.balupunkt ,philips tam z prawie zawsze sa stosowane "normalne" scalaki tzn. niema problemu z nota katalogowa i z reguły sa sterowane przez I2C
 • Poziom 18  
  Zamykam temat