Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmocnienie wzmacniacza a częstotliwość pracy

tomeeh 26 Jan 2006 15:54 1758 2
 • #1
  tomeeh
  Level 24  
  Witam.

  Mimo, iż temat o który pytam wiąże się z działem o softwarze, piszę tutaj, gdyż liczę, że osoby, które dobrze znają się na wzmacniaczach operacyjnych potrafią mi odpowiedzieć.
  Problem dotyczy pasma wzmacniacza operacyjnego.
  Z poniższej charakterystyki (symulacja z PSPice) można określić zależność częstotliwości maksymalnej wzmacniacza (ściśle mówiąc jest to OPA541) od wzmocnienia. Jak wiemy, im większe wzmocnienie, tym częstotliwość mniejsza - jeśli dobrze rozumiem, można napisać  BW = f * G = const.

  BW - pasmo
  f - max częstotliwość
  G - wzmocnienie

  Dla jasności dodam, że na osi rzędnych przedstawiona jest transmitancja wyrażona w decybelach.

  Zależność opisana wzorem sprawdza się według symulacji dla wzmocnień G=-1000, G=-100, oraz G=-10 (na wykresie odpowiednio kolory: żółty, niebieski i czerwony).
  Zastanawia mnie jednak wzmocnienie G=-1, gdyż z przewidywań spodziewać by się należało, że maksymalna częstlotliwość powinna wynosić około 1,5...1,6MHz, lecz, jak widać (zielona krzywa) wzmacniacz pracuje jedynie do 1,1MHz.
  Czy ktoś z was ma pomysł, co może być przyczyną mniejszej częstotliwości dla wzmocnienia równego -1?
 • #2
  jony
  Electronics specialist
  No rzeczywiści dziwna sprawa bo z godnie z teorią dla wzmacniacza odwracającego o wzmocnieniu –1 Fg wynosi Fg=Ft/2 co daje Ft=2.2MHz co znowu dla wzmocnienia –10 dało by to Fg=Ft/11=200kHz dla –100 Fg=2.2M/101=21KhZ
  A dla wzmacniacza nieodwracającego dla G=1 Fg=Ft dla G=10 fg=Ft/10 dla G=100 Fg=Ft/100.
  Widać jednobiegunowe uproszenie jest za mało dokładne dla tego modelu w pspicu.
 • #3
  tomeeh
  Level 24  
  Wczytałem się przed chwilą w "Sztukę elektroniki" i wydaje mi się, że to ograniczone pasmo dla układu pracującego jako wtórnik wynika z tego, że przy tak dużych (jak na ten wzmacniacz) częstotliwościach tworzy się w układzie kolejny filtr dolnoprzepustowy na skutek niezerowej pojemności złącz tranzystorów, przez co pojawia się kolejny czynnik wpływający na wzmocnienie. Ponadto, na charakterystyce, w okolicy 1MHz pojawia się podbicie (tzn. zwiększenie wzmocnienia) - może to być spowodowane tym, że koro mamy już 2 filtry dolnoprzepustowe, to przesunięcie fazy jest spore - może ono osiągać 180°, tak więc ujemne sprzężenie staje się dodatnim...
  Dobrze kombinuję?