Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniwersum FT4306 rozstraja się.

26 Sty 2006 21:45 1292 8
 • Poziom 13  
  Problem zaczął się od tego że padł trafo powielacz ale w taki sposób że było przebicie do masy. Po wymianie trafa telewizor zaczął pracować jak przed usterką, lecz po włączeniu przez jakiś czas wszystkie kanały są zaprogramowane jak przed usterką puźniej się rozstraja. Dokładnie wygląda to tak że jak ustawie jakiś kanał to obraz jest ale tak jakby sie powolutku odstrajał od kanału i wracał zpowrotem i trwa to kilka minut poczym zaczyna stroić dalej i zatrzymuje sie losowo w dowolnym miejscu. Przełączając kanały niema żadnego, poza małym wyjątkiem telewizja trwam, co dziwne :) ona sie nie przestraja, jak narazie. Po wyłączeniu i włączeniu wraca do stanu przed usterkowego. Nie mam pojęcia co to może być. Więc proszę o pomoc. Wrazie nie jasności prosze pisać a wystko wyjaśnię.
  z góry dziękuję za pomoc
 • Poziom 32  
  Witam
  Sprobuj na poczatek przeprogramowac TV jesli to nic nieda sprawdz napiecie varikapowe lub zmien elko na tym napieciu
 • Poziom 13  
  Ok przynajmniej wiem za co się złapać. Jak będę wiedzial coś więcej to napisze jak sprawa wygląda
 • Poziom 22  
  Witam!
  Może tu również źle działać układ ARCz (AFC). A może za dużo grzeszysz, stąd ta jedna stacja?
 • Poziom 13  
  Sprawa ma się tak, napięcie warikapowe jest 32.7V zakładam że jest OK i że miernik nie dokładnie mierzy, a gdy telewizor zaczyna sie rozstarajać napięcie to spada do 23V i zatrzymuje sie na tym poziomie. Najciekawsze jest to że gdy zaczynam mierzyć napięcie zpowrotem wraca na 32,7 i telewizor dostraja się do zaprogramowanej stacji. Zakładam że wewnętrzna rezystancja ma na to jakiś wpływ.
 • Poziom 22  
  Wymień stabilizator napięcia varicapowego (np.UL1550), opornik zasilający ten stabilizator, sprawdź tą gałąź.
 • Poziom 13  
  a czy moge być już pewny że z tym napięciem jest coś nie tak? Bo jeśli tak to sprawdze wszystko po kolei do samej głowicy. W załączniku dodaje kawałek schematu z owym napięciem. Apropo telewizji trwam to niestety też się odstraja :)

  Czy może to być wina któregoś z kondensatorów? Strasznie mnie dziwi ten spadek napięcia
  Uniwersum FT4306 rozstraja się.
 • Poziom 13  
  Wada została zidentyfikowana połowicznie. Dioda zenera pod wpływem temperatury zaczynała szwankować. Po wymianie już się nie odstraja lecz wręcz odwrotnie, po zmianie kanału jest odstrojony i po chwili się dostraja(nie zawsze). Ale jak juz się dostroi albo ja dostroję to działa i nic się nie dzieje. Czyli w dalszym ciągu jest coś nie tak.
 • Spec od TV
  Witaj!
  Chassis PC04A
  Przyczyną odstrajania jest za wysokie napięcie podane na stabilizator napięcia varikapowego , które produkuje nowy trafopowielacz , powinno być około 40V a jest 60V , więc wystarczy szeregowy rezystor 680R do stabilizatora wymienić na 1K-1.2K i po kłopocie .