Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w doborze elementów konstrukcyjnych kolumny DIY

27 Sty 2006 11:50 1536 10
  • Poziom 11  
    Czesc mam niecale 200zl
    2 skrzynki 18cm X 18cm X 32cm.

zamierzam kupic:
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=81697720 + zasilacz 12V

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=81561778 x2

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=82217885 x2

mam 2 niskotonowe samsunga 10W ale ewentualnie http://www.allegro.pl/show_item.php?item=82614241 jesli je zmieszcze x2

no i wyciąbym w skrzynkach otwory wsadzil te glosniki i spx tyle ze zauwazylem w moich starych glosnikach samsunga ze w polączeniu glosnika sredniotonowego z wysokotonowym (bo tylko takie 2 są) jest jakis kondensator w kabelku czerwonym. I przypuszczam ze w nowych kolumnach zeby dobrze graly bede musial zinstalowac kondensatory. Moze macie jakis schemat. Albo to moze dziecinnie proste jest i powiecie mi jak to zrobic ?
  • Poziom 25  
    kondensator działa jako filtr górnoprzpustowy tzn. puszcza na głośnik wysokotonowy tylko wyższe częstotliwości,do swoich kolumienek możesz zastosować zwrotnice np. http://allegro.pl/show_item.php?item=82103771 Jeśli chodzi o zasilacz to musi być na tyle wydajny żeby to pociągnąć.
  • Poziom 25  
    możesz dać kondensatory na wysokotonowe ale efekt będzie trochę gorszy. jeśli chodzi o zasilacz musi wyrobić na ten wzmacniacz, niewiem jaki ma pobór prądu, zasilacz powinien być z zapasem mocy
  • Poziom 35  
    Nie warto budować kolumny trzydrożnej na głośnikach po 20zł, bo zwrotnica wyjdzie ci droższa niż te "głośniki". Jak masz 100zł na parę kolumn, to kup sobie jakieś starsze kolumny za tą cenę i będzie to lepiej grało (sam miałem kilka kolumn po 100...150zł para - na prawdę nie były złe).

--
    pozdrawiam
    Hefi

PS: Lepiej dać lepsze głośniki, wzmacniacz wystarczy ci wtedy nieduży. Ten ma 100W, ale na 2omach, więc zasilacz duży nie jest potrzebny (ja bym proponował zasilacz 1A/13,8V i akumulator 2,8Ah żelowy).
  • Poziom 24  
    wzmacniacz dziabejizi, na projekt srtaszno mało kasiory.
    Zakup sobie z allegro jakis stary niemiecki wzmacniacz o małej mocy (np 2x 20W) one sa bdb jakości, a ze względu na moc, można spokojnie dostać za 120 zl. Mozesz w bialystoku kupic jakies fajne domowe wzmacniaczyki tanio na Rocha, tam jest komis RTV w takim starym drewnianym domu (na przeciwko pasazu).
    Zamiast tego zestawienia badziewiastych glosnikow daj STX GDN 14-50 + kopułeczke Tesli ARV
    W białymstoku STXa dostaniesz w sklepie "monitor" koło 1LO, Tesle koło ulicy Jurowieckiej zdaje sie, w elektronicznym. Tylko , że tam drogo. Jeśli chcesz taniej do taj kopułke od STX ta tanią... Ona tam w monitorze za 20 zl jest, ten glosnik takze. Troche basu z niego bedzie. Gdyby mial wieksze pudelka, mozna by wstawic GDN 17-80, ale coz...
    Pozdrawiam
    ________
    Ogolnie polecal bym GDN 14-50 + ARV, bo do tego jest opracowana pr0 zwrotka gdzies na audiomanii (by SoundWave). koszty Ci wzrosna tak do 150 zl gdzies, ale ja uwazam, ze warto. To jednak bedzie gralo, jak trza.
  • Poziom 11  
    ministerpl napisał:
    jaki zasilacz radzilibyscie?
    ja uzywam wzmaka voice krafta tego za 65zl na allegro:))moj kolega sie nakrecil i myslal ze to bedzie na prawde mialo 2x200w :D i chcial to wywalic na smietnik:) wiec pobralem od niego za free i podlaczylem pod zasilacz at 200w(na obudowaie zasilacza jest napisane ze ma 10A) i mam tani wzmacniacz do kompa a na wyjsciu licze na jakies 2x50 rms:) pozdrawiam
  • Poziom 24  
    on nie ma wiecej jak 25 w na kanal
  • Poziom 35  
    Ja miałem taki wzmacniacz "400 watt". W środku miał 4 końcówki scalone, zasilane bez przetwornic. Wg katalogu te końcóswki miały 20W przy thd=10% (granica przesteru) i zasilaniu 14,4V na 4 omach.

Stary niemiecki sprzęt, to dobry pomysł, tam przynajmniej nikt nikogo nie oszukuje, wzmacniacz można kupić dobry za 100zł. Kolumny też.

--
    pozdarwiam
    Hefi

PS: Mocą się tak nie przejmuj, pamiętaj, że każde jej podwojenie, to tylko 3dB.
  • Poziom 9  
    Ja bym ci radzil dozbierac pieniedzy i kupic i tak tanie STX. Po co składac kolumne ktora rozsypie ci sie przy pierwszym lepszym razie. Szczerze mowiac to mi sie płakac chciało jak to czytałem. Nie badz w goracej wodzie kapany tylko złoz cos co bedzie na poziomie grało.
  • Poziom 43  
    przeżyłem wiele końcówek scalonych i wizyt w samochodach kumpli z radiem niby 4x50 W, a przy tym Polska WS 354A jest głośna i osiąga szczyt Hi-Endu jesli chodzi o jakość... O byle Japonczyku 2x30 Watów nie wspomne, Basfy, Nikko, Pioneery stare to juz masakra. Wystarczy wejść na allegro, ten sprzęt tam jest tani jak cholera. Praktycznie dostaniesz za Bezcen WS 354a... A bedize gralo lepiej niż taki kolorowy szajs w blaszce. bęidzesz mial w dodatku przedwzmacniacz, przelącznik kanałów, kilka rodzajów wejść, podbicia, korektory, uwypuklacze akustyczne...

Co do tego średniotonowca to bardziej opłaca sie kupic 16-centymetrowca basowca Alpharda (alpierda) z aukcji PPHU Perfekta 12 zlotych i zabudowac mu tył zeby nie dmuchal na niego basowiec. Przy 12 zlotych za bas 16 cm za ten średniotonowiec ALPIARDA zapłacisz jak za zboże. A pewnie gra podobnie. Bo mam takie wynalazki.

Po za tym czasami na allegro można kupic skrzynki na dziąlających 16-tkach tonsila... Kore się sprawdzą i pod 15watowym Amatorem, który bedzie jak najbardziej dobrym wyborem na "poczatek" zabawy w sferze Audio. Te tanie wzmacniacze Dibelsi na pewno nie mają 100watów... Nie mają nawet tyle co poczciwe stare radia naszych rodzicow i babć.